Kuželová štípačka - diskuze

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#556 Nový příspěvek od Čárls »

Jirko v pohodě mě zatím se tam bez klínu dostala tříska jen jednou a proklouzly klíňáky ,pokud budu předělávat tak tam přijde předělat stůl a bude šikmo s uhlem kužele jako to má kamarád to je taky možnost jak předejít šprajcování polena pod klínem 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#557 Nový příspěvek od chobotek »

Ano, bourači, furt to píšu, že seš synek šikovný. Ti ostatní, co jim ota furt něco opravuje ani tak né. To máš tak, ta hřídel, když se něco dostane pod špičku kužele se ohnout musí, ona nemá jinou možnost. A kousek volné špičky musí čumět v každém případě. Jak dlouhý ten kousek je, závisí od špalku a strmosti kužele. No a pak si lze vybrat, jestli to svěřit šikovnosti obsluhy nebo to udělat tak, aby se hřídel ohnout nemohla. To už je na zvážení každého soudruha ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#558 Nový příspěvek od bourač »

:smich: no asi to bude chtít strojnický průkaz na práci s kuželovou štípačkou :zapomel:
Každej špalek má prasklinu, najdu jí, nasunu na tu přečnívající špičku točícího se kužele.
Udělá to " Lusk" cca 60dB a soused truhlář který ten zvuk zná a jde zrovna zavřít slepice (je večer) jen zírá.
Štípat dříví na kuželovce lze klidně v noci, máli motor OK ložiska.
Žádný otravný hučení a sténání hydrauliky. ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#559 Nový příspěvek od Čárls »

Kdepak Jirko to chce sekyru a naučit se štípat sekyrou jen tak přečteš dřevo a víš
Kdo neví nadře se jak vůl na jakýkoliv štípačce
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#560 Nový příspěvek od ota »

Tak to mě hydraulika u štípačky jen trochu bzučí. Ten zvuk dělá čerpadlo a tlumí jo olejová nálň. Jinak jde potichonku že by u ní klidně usnul, jak náš děda když sedí na židly a přepíná páčku od směrovek Š 100. Že ,,dědóó, ajo nojo už jedu" :D Já jen tak trochu přemýšlím, praví.
Ano ,,čtu" ty špalky taky. I když tomu pístu je to fuk. Ale kouknu při pokládání špalku na čelo a zakládám na nejširší prasklinu na klín. Kolikrát hladkej kuláček praskne a půlky leťí metr daleko. Už to taky poznám a stojím bokem. U sukáčů je to potřeba, aby se nerozlámal tam kde nemá.
Bourači netřeba ,,teorii" nebo průkaz. Potřeba tak 100 kubíčků a praxi. :D Ale u Tebe je to jako vozit dřevo do lesa! Starej praktik nemusí mít teoretický razítko na práci! Jak to říkám já ,,musí to jít silou a když to nejde tak ještě větší silou na to".

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#561 Nový příspěvek od mastnacek »

Chlapi, mam hromadu popadanejch jasanu, velka cast uschla ve stoje ( cervena houba ), takze kmeny jen zvoni. Jaky mate zkusenosti se stipanim uschly jasanovy metroviny kuzelovou stipackou za traktorem? Po inzercich se povaluji i nove okolo 7tis. Je lepsi mit kardan s pretezovaci spojkou nebo je to osetreny nejakym strihnym sroubem? Traktor 4911, nerad bych ho polamal.

fikejz
Příspěvky: 5991
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#562 Nový příspěvek od fikejz »

Jestli si ji chceš vyzkoušet můžu ti ji půjčit. Mám ji za 69 zapojenou bez ničeho, když je toho na traktor moc tak zdechne. Pokud se nepletu střeva převodovky k vývodovému hřídeli by měli být u obou tipů stejný.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#563 Nový příspěvek od Sadra17 »

co jsem štípal na hydraulice tak to bylo skoro na atomový kryt jak praskal a lítal :shock:
malej traktorista v malým traktoru

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#564 Nový příspěvek od JardaCNC »

No ono záleží na dřevu.
To suché a dobře štípatelné - rádo odskočí.
To mokré a třeba Lípa to ještě musíš sekerou dostipat.
Měl jsem susku habr a ten na vodorovné stipacce lital tak 1.5 m daleko. Nevadilo mě to - posunulo se jen ke kotelni 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#565 Nový příspěvek od ota »

Kluci teď před obědem jsem nafouknul všechny potřebný kola. Možná ještě odpoledne vezmu traktůrek a namanipuluju věci na zitřejší štípání dřeva. Venku ja hezky, akorát fouká vítr. No snad ostatní obsluha na zítra nic neplánuje. Mám furku na jedné káře a furku na druhé káře. A pak za sebou pár kubíčků metrovek. Takže je co štípat. Bude to hydraulikou, šnekáč nemám na metrové kuláky. Udělal bych i video, ale nemám to kam a jak vrazit. Máme tam vzadějc tak 80 cm průměr kuláků. Myslím že se k nim nedostanem. Ty bych asi dával ještěrkou do stroje. Tuhle jsem koukal na bazosi nabízí v Kladně jeřábky s 3,5m ramenem a komplet s kočkou. Postavit to na panel a dřevo skládat v dosahu, jeřábkem to strkat do stroje. Paráda!
Tady mám jeden kuláček, je to jedle. Jediná jedle v našem lese co byla a vítr ji vyvrátil. Je to třetí metr od pařezu. Ty dva jsem tam nechal, aby jsem zkusil ten vyvrácenej koláč traktorem vrátit do té díry. Má 18 cm a napočítal jsem 96 letokruhů. Jedlička rostla v hustém lese. Měla tak přez 25m na výšku. Kurovec sežral smrky a jedlička s Banxovou borovičkou zůstaly stát. Ta Banxova borovice byla taky původní přez 100 roků. Tuhle ten velkej vítr je vyvalil. Ty smrky byly všechny přez 100 let stáří. Pantatík říkal, že mu děda vyprávěl, že les v roce 1911 celej vysázeli novej.

Obrázek

Obrázek

mikysedliste
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 06, 2013 3:09 pm
Bydliště: Sedliště-PJ

Úprava štípačky

#566 Nový příspěvek od mikysedliste »

Ahoj mám štípačku z cirkulárky a chtěl bych jí vylepšit. Za prvé bych chtěl jiný trn, nebo nechat ten co tam je? Za druhé chci dát jiný vypínač aby měl i zpětný chod ale nevím jaký. (motor 4 kW)
Za třetí bych chtěl dát na hřídel větší řemenici, ale nevím jakou a ani nevím jak jí sundat (stahovákem?)
Díky za rady přikládám fotky
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Úprava štípačky

#567 Nový příspěvek od JardaCNC »

Odpověď:
1 jiný trn si klidně sežeň - nebo tento si nech opravit - ten kuželový - podle stoupání je to moc rychlé - proto výměna řemenice - stačí aby bylo jemnější stoupání a máš po problému.
2 zpětný chod - ten ten je našroubovaný na závitu - je to hřídel z cirkulárky - nejspíš levý závit - při změně otáček se nejspíš vysroubuje kužel z hřídele a stejně zůstane zaklesly v dřevě - nedělal bych to.
3 tím že uděláš jemnější stoupání - odstraníš i tento problém.
Ta řemenice vypadá že je zajištěna klínkem (ne perem) tudíž je tam nejspíš natluceny kladivem. Podívej se jestli není na konci rozklepany. Ano stahovakem.

mikysedliste
Příspěvky: 14
Registrován: čtv čer 06, 2013 3:09 pm
Bydliště: Sedliště-PJ

Re: Úprava štípačky

#568 Nový příspěvek od mikysedliste »

Takže trn třeba tenhle? https://1url.cz/MKxoG
A vypínač bych mohl dát tenhle? https://1url.cz/gKxoj
A ano vypadá to že na řemenici je naklepnutý klínek, tak ten bych měl nejdřív vytáhnout a až pak stáhnout řemenici?

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Úprava štípačky

#569 Nový příspěvek od JardaCNC »

1 : no pokud jsi ochoten těch 1500 + poštovné dát - "kupuj"
Já bych ti mohl "opravit" ten stávají.
Jinak víš jaký tam máš závit?
Vypínač tam dej jaký chceš - jen při opačných otáčkách většinou vytočiš hřídel z trnu.

Holder.cz
Příspěvky: 2
Registrován: pát úno 10, 2023 11:43 am
Bydliště: Děčín

Kuželová šípačka na hydropohon

#570 Nový příspěvek od Holder.cz »

Zdrávím,prosím můžete mi někdo poradit,s hyromototorem pro kuželovou štípačku na minibagr,mám kužel průměr 125mm,postavil jsem šípačku na minibagr,dává 60l/160barů,ale motor má oklo 12,5 Ps,jen bych potřeboval poradit optimální hydromotor který by to zvládl,tento se zavrtá asi 5 cm a pak končí -více neutáhne.
Díky

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“