výroba kmenové pily

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

výroba kmenové pily

#1 Nový příspěvek od hajney »

Potřebuji nějakou pilu na řezání trámků do délky 5m, průměru do 40cm, většinou kratších v množství cca 15m3 ročně. Možnosti jako nechat si nařezat dříví na pile, nebo koupit tovární pásovou pilu připouštím také, ale v tomhle tématu bych rád řešil možnosti další. A to především domácí kmenovou pilu - katr. Ještě pro upřesnění, cíleně řezat prkna nechci. Přesnost řezu by měla být na slušné úrovni +- 0,5 cm.
Další možnosti mě známé:

1. celkem levně pořídit kotoučový katr. U něj je nevýhoda hlučnost, malý prořez, někdy i nepřesnost řezání, a šířka řezu.

2. vyrobit / zkopírovat pásovou pilu na kmeny. To má samé výhody, ale alfou a omegou úspěchu je dobře nabroušený pilový pás. Z toho mám trochu obavy.

3. řetězová pila, poháněná elektromotorem. Spojení řetězové pily a elektromotoru jsem si vyzkoušel u řezání paliva. Výkon v řezu to má slušný. Nevýhodou je prořez, ale při řezání trámků by to pro mě byla přijatelná nevýhoda. Výhoda je i ve snadnosti broušení řetězu, jednoduchosti konstrukce a údržby. Otázkou je zda se při konstrukci přiblížit k vertikálnímu nebo horizontálnímu uložení řetězové pily - viz nákres.

co vy na to?
Přílohy
kmenová pila náčrt.jpg

Uživatelský avatar
bibos
Příspěvky: 985
Registrován: stř črc 04, 2007 1:14 pm
Bydliště: 25801
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba kmenové pily

#2 Nový příspěvek od bibos »

Na trámky je výhodnější poloha vertikální -samo se ti to úhluje ale pokud budeš řezat třeba latě tak ti každá fošna co odřízneš odpadne a to je špatný -u horizontální polohy se to něděje ale zase musíš úhlovat vůči opěrkám.Výhoda u horuizontální polohny je větší -dřevo necháváš řezat a pak teprve odebíráš.U vertikální polohy z 90\ proc jezdí kláda-potřebuješ delší dráhu.(teda pokud budeš řezat sám-nemá ti kdo odebírat)
Osobě mám a živím se kmenovou pásovou pilou a naučit se řezat bylo cca 250 m3.
Vyrábím stěpkovače,štípačky,navijáky a štípací kužele
Vyrobím na soustruhu,fézce cokoliv -dodám materiál

Vyrábím drážkové hřídele zemědělské -výrábím je tvarovou frézou.
https://www.kovovyroba-bibos.cz/

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: výroba kmenové pily

#3 Nový příspěvek od Sadra17 »

děda měl spešl stůl a řezal to na velkej cirkulárce 8)
malej traktorista v malým traktoru

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba kmenové pily

#4 Nový příspěvek od hajney »

Ta cirkulárka není špatný nápad, ale dokážu si představit řezat maximálně tak 2m kusy. A hlavně těžko to bude obsluhovat jeden člověk. I když záleží na provedení stolu.

To úhlování mě vůbec nenapadlo. Ale asi záleží jak by se udělali patky na přichycení klády a pak by to nebyl problém. Věřím že naučit se řezat chvíli trvá, podle uvedeného množství 250m3 by mi to trvalo přibližně 17 let :) To horizontální provedení má výhodu že se kláda nemusí zvedat moc vysoko, ale to taky záleží jak je pila umístěna v terénu.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#5 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Přasnost řezu zmiňovaná na začátku - 0,5 cm splní každá pila.
Máš krásný dilema,. kterou že pilu vybrat. Když jsme před mnoha lety pořizovali náš pořez, bylo to jasný - udělat kotoučový řezání. Dělat pásovku podoma nebo ji dokonce kupovat nešlo - nemáme vybavení a továrně vyrobená přijde dost draho i teď. Ale líbí se mi nejvíc. Málo prořezu a vůbec je mi sympatická.
Řetězovku jsem viděl v akci jednou, nějakou profivýrobu s hliníkovým nastavovacím rámem kterej byl hodně drahej. A prořez snad větší než u kotouče, potřeba oleje.
Ať vybereš co chceš, po čase zjistíš, že je něco špatně a vybíral bys jinou. To je život.

Co máme: kotoučový, 7,5 kW, 70 cm průměr ale dělaný na 80 cm a vejde se i 90 cm, základní dráha 6m s 3m nástavcem, max dýlka 7,6m, dráha přenosná.
Řežeme všechno, piliny stápíme s jiným bordelem v kuchyňským sporáku a nějak se jich pořád nemůžem zbavit.

Mirek

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: výroba kmenové pily

#6 Nový příspěvek od Sadra17 »

hajney dokonce doma ta pila neště je ale je to dřevěnej rám o kterej by ses dneska bál opřít :D
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
kůrovec
Příspěvky: 723
Registrován: stř pro 31, 2008 3:57 pm
Bydliště: Benešov u Semil

Re: výroba kmenové pily

#7 Nový příspěvek od kůrovec »

Přesně tohle jsem řešil v r.2003. Vyšlo mi z toho,že cokoliv smolit doma je nesmysl. Půjčil jsem si prachy a pilu koupil hotovou-celá ta sranda vyšla i s bruskou a deseti pásy na cca 160000. Šli jsme do toho napůl s kámošem a já jsem měl tu svou půlku splacenou cca za 3 měsíce. Každou chvíli někdo přijde s tím,že potřebuje pár trámků na kůlnu,pergolu a jiný voloviny.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba kmenové pily

#8 Nový příspěvek od hajney »

kůrovec píše:Přesně tohle jsem řešil v r.2003. Vyšlo mi z toho,že cokoliv smolit doma je nesmysl. Půjčil jsem si prachy a pilu koupil hotovou...
Tomu rozumím, ale při mojí profesi si tenhle způsob dovolit nemůžu. Já chci řezat jen pro sebe, vím kde koupit levně dřevo a taky ho potřebuji využít k budování kůlny a tak. Stejně tak je mi jasný že pokud by šlo o jednorázovou akci je nejlevnější dřevo naložit a odvézt na pilu. Ale v mém případě to bude dlouhodobější záležitost.

ten hliníkový přípravek na klasickou pilu jsem viděl na jedné předváděcí akci. Tuším že to bylo od STIHLu.

Asi nejjednodušší bude horizontální pila. Obnáší to jeden vozík s pilou a vertikálním posunem, kolejnice v odpovídající délce. Pak jen rozumě vyřešit upínání dřeva a posuv vozíku.

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: výroba kmenové pily

#9 Nový příspěvek od Codza »

Nevyužitý kotoučový kotoučový kátr máme v rodině,škoda že jsi daleko přijet to jen omrknout jestli by ti vyhovoval.Neni to na nějaké velké výkony ale jen na takové menší řezání jak máš v plánu.

Uživatelský avatar
kůrovec
Příspěvky: 723
Registrován: stř pro 31, 2008 3:57 pm
Bydliště: Benešov u Semil

Re: výroba kmenové pily

#10 Nový příspěvek od kůrovec »

hajney: co něco takovýho: http://www.skr.cz/jvs.htm

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: výroba kmenové pily

#11 Nový příspěvek od Jan_2 »

priznam se , ze toto dilema resim taky :) ...
zatim mam tato videa, treba nekoho budou inspirovat:












a jeste mam jine odkazy, ale resim taky - pasova pila asi nejlepsi, ale zabere hodne mista a pokud se blbe zadekluje a prdne pila , tak to asi bude sranda.
kotoucovy katr - tolik odvahy nemam a zase je tu ta potreba velkeho mista. Nejvic se mi libyli ty rusky pily s retezovkou - podotykam, ze ma potreba je max. 3-5 m3 za rok - na vcely, predevsim lipa a jine drevo, co se normalne neprodava a levnou pilu zavrely a na druhy chtel za 5 cm fosny 1300 za m3 bez papiru. A jeste je to 8 km tam a zpet a na pockani nerezou. Ale soucasne bych rad rezal stonky - jsou za cenu paliva a nikdo je nechce, ale je to prumer cca 80-90 cm, takze to by ta retezovka asi nebyla moc stastna.

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: výroba kmenové pily

#12 Nový příspěvek od honzauta »

Já si také již delší dobu pohrávám s podobnou myšlenkou - kotoučová pila - velká řezná spára( prořez ), velká energetická náročnost, katr - rámová pila zase potřebuje základy, pilové listy, vložky zase stojí také peníze, příkon pily také není malý, na něj domový jističe nestačí, prořez je lepší než u kotoučové pily, ale není to ono, všechny systém s řetězem mně připadnou o ničem - velký prořez, energetická náročnost, přesnost, atd. .
Nejlépe mně vychází pásovka - stačilo by mně bohatě něco takového http://allegro.pl/trak-tasmowy-okazja-i2053955848.html, 30 000 Kč si myslím také není moc. Další inspirace na pásovky jsou zde - http://allegro.pl/listing.php/search?st ... 16701&sg=0

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba kmenové pily

#13 Nový příspěvek od hajney »

Tam malá kmenová pila JVS (viz odkaz výše) vypadá zajímavě. Aby byla rychlost řetězu odpovídající mají vyrobenou velkou řetězku nasazenou přímo na motoru, a to si vyžádalo dvě lišty vedle sebe - toho bych se trochu bál. Na uvedených stránkách nemají ceník, ale našel jsem jeden starší inzerát kde byla ta pila i s 12m kolejnicemi za 10000,- 8) ne překvapivě uplně na druhé straně republiky.

Do homemade pásové pily v provedení dvou pneumatik bych nešel. A když tak pořádně zakrytovat. Možná by nebylo marné něco takového jak to je na prvním videu v příspěvku nade mnou. Je to tak motorová pila uchycená do vozíku. Škoda že jen povídá a neukázal to v akci.
Přílohy
11773-b.jpg

Uživatelský avatar
Hecik
Příspěvky: 105
Registrován: úte pro 04, 2007 7:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba kmenové pily

#14 Nový příspěvek od Hecik »

Tu JVS pilu mám doma a řežu na ní k spokojenosti asi 4 roky.Když se s ní naučíš tak to jde pěkně ,ale také záleží na dřevu,protože se mi několikrát stalo,že jsem řezal kmen ,který nebyl už místy nejlepší a začala podřezávat.Když máš dobře nabroušený řetěz tak to ani moc nepodřezává.Řežu pouze suché,na mokré nemám levný zdroj. Na domácí potřebu mi bohatě stačí a z těch dvou lišt neměj strach kolikrát se mi stalo že spadnul a nic se nestalo. Kupoval jsem ji asi před 6 roky měl jsem ji u kamaráda 2 roky a on na ni řezal taky .Jinak pojezd pily je opěrným kolečkem které je pogumované a dost rychle mi odchází,tak to normálně tlačím.Kamarád si tuto pilu dělal doma ,bez pojezdu a nařezal s ní celou chatu od základu,oplocenky a vše co je potřeba kolem domu.Je pravda ,že má prořez asi 8mm a při řezání prken je to znát,ale jak řikám na domácí práce dobrá.Jěště tato pila je dobře udělaná ,tak že když podřezává ,tak jde nastavit jak vytočení z osy,z úhlu a nastavení hloubky řezu.Kupoval jsem ji použitou od známého který s ní začínal ,pak si koupil pásovku a teď má už velkej katr, cena byla asi 11 000Kč.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: výroba kmenové pily

#15 Nový příspěvek od Sadra17 »

hayney prkna bych neřezal vim kde je maji za 2200 kubík hotový nařezaný
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“