výroba kmenové pily

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#271 Nový příspěvek od Málek »

Ještě se podív na Pilouse, jak to má řešený 550, hlavně kastlíky (na výkyv a seřízení), porř. to udělej jako já ze závitovky a pár podložek a matic, materiál na stírátka a vodítka ti pošlu za cenu obálky a poštovnýho, popř. mám kámoše ve Studenci, jestli na to nespěcháš pošlu to po něm. Studenec máš za humnama.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#272 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ok. Tak jestli si můžu vybrat tu rychlejší variantu a pošleš to poštou. Chtěl bych to mít co nejdřív hotový, mám dost řezání a zima se blíží. Moc děkuju.

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#273 Nový příspěvek od Málek »

Pošli nějaký fotky toho tvýho klenotu, možná nás napadne nějaký schůdný řešení.
Mám už koupenou tu největší bublinkovou obálku, tak snad najdu čas na balení a odeslání vodítek.
Jak jsem se ptal na poště, tak něco kolem 0,5 kg bude stát porto 80,- bez pojištění, je to pro tebe akceptovatelný?
Víc v SZ.

Dindik
Příspěvky: 270
Registrován: čtv úno 08, 2018 4:30 pm
Bydliště: Praha

Re: výroba kmenové pily

#274 Nový příspěvek od Dindik »

Dovolím se zeptat:
Chápu dobře, že podle fotek kloužou stírátka po obvodu kol, nikoliv po pásu?
Na pásu je rolna s opěrkou jen jako pojistka, aby nebyl vytlačen pás z obvodu kola. nestačila by tedy jen u hnacího kola?
Kluzná vodítka obepínající pás - neucpou se pilinami? Nekousne se pás?
Je výhodnější mít vodítka (nebo kladky) přesně v rovině obvodů kol, aby pás procházel z kola na kolo v přímce, nebo se vodítka používají i ke korekci
rovnoběžnosti pásu a pojezdové dráhy?
Má smysl pokoušet se o broušení pásu "v ruce" + šraňkovací kleště, nebo je to nesmysl a nechat to profíkům??
Jde nějak rozumně ověřovat napnutí pásu?
Hnané kolo musí být nakláněcí - v obou rovinách?
Omlouvám se za kupu dotazů, ale každý začátek je těžký...

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#275 Nový příspěvek od krajan »

pas urcite nedrzi na kolesach nic ine ako bombir . Vsetko ine je chyba . V ruke urcite pas nenabrusis , a srank musis mat vsade rovnako . Piliny z kola stierat - ano .
voditka su len symbolicke .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#276 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Dindík - napíšu svoji zkušenost.
Jak jsem to měl dřív - fabricky dělaná pila koupená z druhý ruky, podle mýho to nebylo nijak kutilsky upravovaný. Stírátka na kolech to nemělo, řezal jsem nasucho takže u suchýho dřeva jakž takž čistý kola, u čerstvýho dřeva se piliny lepily na obě kola i pás. Dole na pásu byly dvě kladky jen z vrchní strany pásu takže pás mohl od kladek zajet víc do dřeva, někdy se kladky ani nehly a někdy se zas točily jako blázen. Věčně jsem bojoval s nerovností řezu, poměrně ostrej pás jsem dost brzy měnil protože jsem ho měl za tupej jak roztáčel ty kladky a dělalo to hroznej kravál.
Jak to mám teď - od Málka jsem dostal plastový destičky, na který jsem udělal držáky a vyměnil je za ty kladky. Takže pás klouže mezi těma destičkama, musím řezat "pod vodou" ať to v těch destičkách líp klouže a ať se pás moc neohřívá. Jo k tý teplotě pásu - někde jsem se dočet, že pás, kterej se ohřeje o 15 stupňů se protáhne o 1mm, tudíž se vlastně povoluje (řešej to gumový segmenty napínání, to jsem ještě nedělal). Destičky stacionárního vedení pásu jsou v přímý linii se spodní rovinou kol. Za destičky, ze zední stranu pásu, jsem dal ještě dvě pojistný ložiska, co vlastně suplujou osazení na kladkách jako doraz pro pás, kterej by se hnul dozadu. Akorát jsou naplaceto takže by je pás neroztáčel třením o osazení jako u kladek ale napřímo smýkáním po obvodu ložiska. Asi tam jsou zbytečný, protože se ještě ani nehly, spíš je to o pocitu, že "tam něco je". Pás se totálně v řezu zklidnil, nic neroztáčí žádný hlučný kladky, v pohodě jsem k dalšímu řezání použil i pásy vyřazený k broušení při jejich použití s kladkama. Úroveň řezání se zvedla úplně jinam než předtím. Zvedla se i rychlost, jakou si můžu dovolit tlačit pilu do řezu. Možná jediná nevýhoda je nutnost stírátek na kolech protože se řeže s tou vodou a piliny se nenášej na kola. Pás je krásně čistej, tam ho pilin zbavěj ty destičky vedení pásu.
K tvejm dotazům na který ještě nebylo odpovězeno - pásy to nabrousej v každý větší truhlárně kde maj brusku. Uměj to a ty nemáš další krám v baráku. Napínání - existujou složitý a dost drahý tenzomaty, lepší asi metodou pokus - omyl zajistit dostatečný napnutí. Kdysi mi jeden chlapík při telefonování poradil - u mý malý pily (550mm) se při zatížení pásu v jeho středu váhou 27kg má prohnout pás o 12mm, u velký pily nad 700mm o 14mm. Vyzkoušení bylo dost divoký ale protože jsou pásy stejně dlouhý tak si to na šroubovici utahování nějak odpočítáš na otáčkách a fertik. Nebo to obšlehnout a dělat to podle zmáčknutí gumových segmentů. Naklopení kola - jedno kolo mám rovně a druhý kápku vychýlený podle vertikální osy tak aby nezajížděl pás dozadu ani nevyjížděl dopředu. Uff.

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#277 Nový příspěvek od Málek »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Moje KNOV HOW-2x podélný díry průměr 6mm, zajistí perfekt. rozprostření vodního filmu a vtěstnané piliny dokonale stabilizují pás a eliminují vůli. Tím pádem fungují jako vodítko ve vodítku- zadření nehrozí, nasáklé vodou snižují odpor. Mám motor 10Kw a i průměry kulatiny kolem 60cm s proudem 10-12 A (hodnota mírně nad volnoběhem).
Na délce 8 metrů uříznu dýhu 2mm bez přerušení (zavlnění pásu)!

jirka.z
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 13, 2022 8:40 am
Bydliště: Zákupy

Re: výroba kmenové pily

#278 Nový příspěvek od jirka.z »

Ahoj, zdravím všechny a mám dotaz: nemáte někdo zkušenosti s polskou pásovkou od firmy Lenker - typ HBS3? Já mám momentálně Logosol s řetězovkou - je to dobrý do lesa, kde s tím nařežu nahrubo trámy a nedělám si tolik bordelu doma a hlavně mi stačí kmen vytáhnout na trochu rovné místo přímo v lese. Doma mám taky řetězovku s pojezdem, pohon elektromotorem - nechá se s tím řezat, ale je to pomalé a velký prořez. Tak uvažuji o té pásovce, kterou bych používal na to domácí řezání, ale nemám takové zázemí a tolik času, abych něco vyráběl a hlavně po pročtení tohoto fóra a i dalším pátraní po internetu je mi jasné, že to není zase tak jednoduché, jak se to zdá na první pohled. Chci si řezat hlavně pro sebe a většinou to, co mám v lese - takže převážně listnáče. Uvažoval jsem o tom nejmenším Pilousovi, ale jednak není zrovna moc dostupný a u toho Lenkera je lepší cena - rád bych se dostal pod 80t, což v tomto případě tak akorát vychází. Ale hlavně potřebuji něco, co bude bez velkých problémů fungovat, aby mi tu nestála nějaká mršina, kterou budu víc ladit a opravovat, než řezat. Tak jestli máte i nějaký jiný typ, poraďte prosím - neraďte mi hlavně, že si to mám nechat nařezat na pile, to je pro mne nereálné. Zdraví Jirka.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#279 Nový příspěvek od krajan »

https://stroje.bazos.sk/inzerat/1342634 ... u-pilu.php

na prvy pohlad este neake drobnosti , ale inak by sla
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

FeryV
Příspěvky: 1
Registrován: sob bře 26, 2022 5:42 pm
Bydliště: Tišnov

Re: výroba kmenové pily

#280 Nový příspěvek od FeryV »

Zdravím.
Mám dělanou kmenovou pilu. Vedení pásu je rolnama. Dělá to hroznou melu. Zaujalo mne Vaše řešení. Mohl bych se přijed podívat? Do Svitav jsem jezdil k Nekvindovy. Spojení na mne je buď mejl nebo tel 604207822.
Děkuju a omlouvám se za obtěžování. Vala Franta.

moli9
Příspěvky: 1
Registrován: sob kvě 21, 2022 11:04 am
Bydliště: Pardubice

Re: výroba kmenové pily

#281 Nový příspěvek od moli9 »

Zdravím.
Chceme si vyrobit pásový katr.
Byl by někdo ochotný na Pardubicku, případně na trase Pardubice - Žďár - Třebíč obětovat půl hodiny času a ukázat svůj výtvor? Pobavit se osobně na co si dát pozor a předat pár zkušeností? Díky všem

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#282 Nový příspěvek od Málek »

Pošlete SZ, domluvíme se. Jenom teď nemám kulatinu, tak to můžu ukázat jen naprázdno.

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#283 Nový příspěvek od Málek »

Tak jak lze ověřit, výrobci většinou upouštějí od rolen vedení pásů a u malých KPP a většina přechází k vodítkům z nízkootěrových materiálů. Pokud má někdo zájem, nějaký materiál (polyamid) mi ještě zbyl.
Kulatina u katru je taky navežena, chce-li někdo vidět pásovku v akci a posoudit výhody vodítek-pošlete SZ.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#284 Nový příspěvek od krajan »

Aby sme si rozumeli . Ten pás ti na píle MUSÍ rezať bez rolniciek , aj bez voditok . Pokiaľ to tak nie je tak je to na pi.. ču .
Inak vodítka som robil z textitu. Ale keď vodítka tak zase musís mať vodu.
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#285 Nový příspěvek od Málek »

Výrok hodný myslitele!!
Což potvrzují hesla tvého profilu.
U nás v Čechách asi používáme zbytečné technické vymoženosti, vám stačí na vše kladivo...

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“