výroba kmenové pily

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: výroba kmenové pily

#256 Nový příspěvek od Shaolin »

Janci píše: pon říj 04, 2021 11:50 am A dokážeš na kotúčovej píle spraviť 80cm smrek na dosky? Aká je rýchlosť rezu? 2mm voči 5mm rezu je docela rozdiel, pri pásovke ti vyjde aj jedna dosky navyše. Kolko žere kotúčovka? Mám na pásovke 5,5kw motor, pásy 35mm široké, priemer kolies 780mm a ani ten motor nevie že čosi reže. Aj pásovka má nespočetne vela výhod, inak by sa doteraz nepoužívala na pilách. Tiež som mal v pláne spraviť si aj kotúčovku, no už netreba ked neni dreva..
Nevravim o klsickej kotúčovej pile, ale o preklopnej uhlovej. Tá reže obidvoma smermi a priemer závisí len od konštrukcie stroja, nie od priemeru píly. A pílový list sa preklápa, raz je zvislo, raz vodorovne. Ja mám 7.5kw motor a jeden vidiový 450mm kotúč. Nemusím ich mať do zásoby 4 ako pásy a riešiť šrank a špeciálne presné brúsenie aby nepodrezaval. Čo som mal drevo najviac bolo asi 500mm, vošlo by aj večšie. Je to celkom svižný porez. Jedna doska hore dole... kvalita tu vyhráva nad kvantitou. Následná úprava dreva po pásovke voči kotúču to množstvo odpadu pilín doženie.

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1198
Registrován: pon led 30, 2012 10:28 pm
Bydliště: Jablonec n/N

Re: výroba kmenové pily

#257 Nový příspěvek od redcrown »

Janci píše: pon říj 04, 2021 11:50 am A dokážeš na kotúčovej píle spraviť 80cm smrek na dosky? Aká je rýchlosť rezu? 2mm voči 5mm rezu je docela rozdiel, pri pásovke ti vyjde aj jedna dosky navyše. Kolko žere kotúčovka? Mám na pásovke 5,5kw motor, pásy 35mm široké, priemer kolies 780mm a ani ten motor nevie že čosi reže.
S tím výkonem to je potřeba vidět v širších souvislostech. Podobnou úvahu jsem dělal taky. Obecně je jasné, že práce (ať už elektrická nebo mechanická) vztažený na pořezaný kubík je jasně menší pro tenčí řez. Zjednodušeně lze říct, že 2,5mm potřebuje polovinu energie než 5mm. Záměrně tu mluvím o mechanické či elektrické práci, energii, nikoli o výkonu.
JENŽE:
Pro spoustu domácích kutilů je klíčový příkon elektromotoru, který je daný jističem domu. Když řežeš pásovkou, šířka řezu může být třeba 60cm. Když řežeš na překlápěcí kotoučovce, tak řežeš max. 20cm. Tzn. že výkon pro jednu dráhu řezu vychází menší u kotoučovky, protože máš průmětnou plochu řezu 20cm x 5mm = 1000mm2 vs. 60cm x 2,5mm = 1500mm2. Tato úvaha platí pro stejnou rychlost posuvu na obou pilách. To ovšem nevypovídá nic o hodinovém výkonu pořezaného dřeva. U hodinového výkonu by měla mít navrch pásovka. Jak už bylo zmíněno, překlápěcí kotouč dělá hotové řezivo, často cestou zpět na začátek odřízne hotové prkno. Protože u prken je jeden řez výrazně mělčí než ten druhý, lze zpátky jezdit opravdu rychle. Tvrdokovové zuby na kotouči mají taky jiné možnosti řezného výkonu. Hotové řezivo na jedno upnutí je opravdu výhoda.
Samozřejmě, obě pily mají své výhody. Ale pro mě je limitující příkon motoru a ten nevychází zase tak špatně vzhledem k max. šířce řezu 20cm, jak by se na první pohled mohlo zdát. Druhá věc pro mě omezující je u pásovky nutnost omítání na druhé pile. Omítání na pásovce je samozřejmě špatně. Rozdíl s omítáním se projeví zejména u různého sortimentu na jednom kmenu. Dodatečná práce na omítačce se je jasnou komplikací, zejména pro kutila. Možnost vyřezávat každé prkno jiné na překlápěcím kotouči je jasná výhoda.
Výše zmíněné píšu zejména z pohledu domácího kutila.
hydraulický půdní vrták http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 54&t=71067 , http://youtu.be/jVfCw5lBRcI
SU32, Hackert FUW 250, VS20A, MAG Fronius 250, TIG 200 AC/DC

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#258 Nový příspěvek od Málek »

Zdar.
Omítání(zejdování) jde na pásovce víc než dobře. Jenom zapřemýšlet nad postupem.
Nesmíš se bát toho, že bereš řezivo "do teplejch" a trochu zamakáš.
Stačí jenom vysortovat šířky a pak zejduju 9 ks prken najednou s vystředěním konicity, ale konicitu musím zohlednit i při řezu klády.
Rychleji to umí už jenom dvoukotoučový poloautomat s měnitelnou roztečí. Taky jsem uvažoval o výrobě jednokotouče s kolejnicí na ruční omítání, ale na použití jednou za rok by to byl luxus a musíš to dělat ve dvou.
Připomenu jen jeden z možných postupů otáčení na pásovce (po 90 stupních), kdy první stanové řezivo potom musíš omítat dvoustranně, ale druhé a třetí už má jednu hranu hotovou a čtvrté je prisma a prkna mají hrany obě. Já otáčím po 180 stupních, trámy se podstatně míň kroutí, ale je víc práce s stranovými prkny.
Pokud by měl někdo zájem o materiál na vodítka (stírátka) k KPP (velkomolekulový silon- srovnatelný s teflonem) mohu vypomoct.
Málek

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#259 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Málek - stírátka na pás - já tam nic nemám a furt odkládám řešení. O ten materiál bych zájem měl ale doprovozenej i nějakou inspirací, jak to vymyslet jako komplet stírátko.

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#260 Nový příspěvek od Málek »

Stírátka jsou na oběžnejch kolech a řešení je jednoduchý, koupíš si v mototechně tu tvrdou zástěrku a z ní nařežeš pásky. Na konec přilepíš ten silon, nebo teflon. To je u stírátka na kole, kterým dotahuješ pás, u motoru stačí pevný kus

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#261 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

maluj, kresli, piš. i fotit můžeš. nechci vymejšlet vymyšlený...

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#262 Nový příspěvek od Málek »

Nafotím a pošlu.
Sám se řídím heslem:
"když moc nevyděláš, snaž se aspoň moc neutratit"
Ty rolny možná částečně fungují, ale vodítka mají proti nim podstatné výhody.
Za pár korun máš na sezónu vystaráno.
Málek

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#263 Nový příspěvek od Málek »

Fotky jen z telefonu, ale snad je funkce objasněna.
Obrázek

Obrázek
Zbylé do interní zprávy

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#264 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Málek - dík za foto, takhle jsem si to představoval. Jen poznámka, že ti to stírátko nedolejhá ke kolu... Takže s materiálem na to stírátko (teflon či jiná náhrada) jsi schopen pomoci? Nemám vůbec ponětí, kde takovou destičku shánět.
Další dotaz - jak udělat statický vodítko pásu, který zmiňuješ? Ty otáčivý se mi taky jeví jako horší než destičkový ale to je asi věcí názorů. Pertinax nebyl podle tebe zrovna košer takže i když ho doma kus mám, nemám s ním asi vůbec počítat. Pevnější a lepší je podle netu textilní pertinax, ten taky ne? Nebo jakej materiál? Tvrdokovový destičky co dodávaj jako náhradní díl vlastních vodítek jsou docela drahý a i kdybych pustil chlup tak nemám vybyvení na výrobu vlastních vodítek. Takže jak to s úspěchem udělat aby to bylo funkční a nestálo to majlant? Dík za odpovědi předem.

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#265 Nový příspěvek od Málek »

Vysvětlím:
stírátko na fotce nedolíhá pouze proto, že je kolo bez pásu (v klidu) a zabráním dlouhodobé deformaci tím, že ho v loži odtahuju doleva.
Pertinax byl prohlášen za zdraví škodlivý už možná za komančů, díky složkám možná karcinogením.
Ten velkomolekulární silon ti můžu dát klidně grátis a ostatní je nařezaná a svařená závitová tyč, celé za 50,- včetně elektrody a elektriky na svár.
S tvrdokovem a slinutým karbidem (ten funguje pouze na brusce jako spodní doraz) si nezahrávej, kurví to pásy, při styku je to prakticky obrábění, potřebuješ materiál měkčí než pás, který je nízkootěrový.
I tele jako jsem já to zbastlilo na první dobrou, nic na tom není.
Budeš-li mít čas a zájem, pozvu tě na prohlídku s "odborným výkladem".
Funguje to 20 let a náklady jsou jen na pásy a elektriku (a jednou jsem vyměnil jistič)
A řežu průměr do 80cm a 8,20m délku. Jen schází nějaká manipulační mechanizace, tak mi musí pomáhat náš kluk.
Máme 9 hetarů lesa a i s vypětím všech sil to ještě stíhám a nic nemusím zadávat. Od sazenice po prkno. Vše eko, bez převozů, v místě.
Je otázka, jak dlouho to ještě můžu vydržet to dělat. :prace:
Málek

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#266 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

píšu sz

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#267 Nový příspěvek od Málek »

Hele, peníze za materiál a ani za nápad neberu.
Závitovou 8mm tyč koupíš v každýn kovomatě.
Tedy žádný bankovní spojení neuvedu a diskuze o platbě je irelevantní.
Bude nejlepší, když si uděláš výlet a přijedeš si všechno vočíhnout osobně, příde to levnějc.
TO MI VĚŘ.
Tohle fórum by mělo takhle fungovat, aby jeden druhýmu helpnul, abychom donekonečna nedělali jeden jako druhý stejný chyby.
A hlavně samo-domo je příležitost necpat prachy nenažranýmu státnímu aparátu, který naše peníze stejně jen promrdá!
Stačí si pustit večer zprávy a hned vidíš ten zástup mamrdů, který parazitují na našich mozolech, no né?? :obchod:

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#268 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Na výlet nenajdu vhodný čas. Přesto moc dík za nabídku. Našel jsem tohle. https://www.eshop-pro-bagry.cz/detail/k ... rpillar-1/
Třeba by to posloužilo stejně, ne? Všimnul jsem si, že tam nemáš dorazový ložisko orientovaný naležato k pásu. To se ti pás opírá ze zadní strany jen o ten silikonovej materiál?

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: výroba kmenové pily

#269 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Jo a ještě něco - "mažeš" to vodou nebo jedeš nasucho?

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#270 Nový příspěvek od Málek »

Ložisko, ani jiný bazmek není potřeba.
1) pokud máš v pořádku geometrii, tech. parametry a ostrý- dobře našraňkovaný pás, nesmí ti pás couvnout a už vůbec nemůžeš spoléhat na podobný udělátko
2) já mám na mašině ampérmetr, podle něj poznám řezný odpor a když ho budu ignorovat a pás jednou couvne vřezu- jde pás ven k nabroušení
Jak je vidět na fotkách, setrváky nejsou obložený gumou a i tak pás nesmí zpět ke směru řezu.
Tak za 200 bych to teda nešacoval a je otázka výdrže.

Nějaký takový zadní rolny měly před 30 lety PPK SERRA, ale na pásy šíře 130, takový pás možná snese ohyb proti rolně,ty budeš používat max 35mm.
I Pilous přešel u malých pil ke kastlíkům s kluzným "kamenem".
Na rolně je límec pouze jako zábrana shození, nikoli pomůcka opory v běžném provozu a pokud to někdo tak používá tak odcházejí pásy a rolny taky.
Jak jsem psal, mě rolny odešly za sezónu a to jedna orig. stála 1700,- před skoro 20 lety.
A ještě jedna nevýhoda rolny: když dáš vodu před ní-rozhazuje vodu mimo řez. když teče voda za rolnou, zase se obaluje pilinama a přepíná pás a přesnost tlouštky řeziva je v p...
Tím odpovídám na posl. otázku, jedu pod vodou, u smolnatého (modřín) a dlouhých řezů přidávám převařenej mazlák.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“