výroba kmenové pily

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#286 Nový příspěvek od krajan »

Neviem ako u Vás v Čechách , ale mne je to jedno . Koľko si ich urobil ? Ale od základu ?? Že nás toľko rozumu ?? . Daj si tam čo chces a ako chces mne je to úplne jedno .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#287 Nový příspěvek od Málek »

Kromě oběžných kol a trapézových šroubů vše, před 22 lety, bez zkušeností a techn. dokumentace. Tedy v době, kdy se v okolí 30km objevily dvě KPP a nikdo nechtěl ukázat jak technická řešení, tak postup řezání a broušení pásů. Vše postupem: pokus-omyl. Moje zkušenosti, jsou věř mi, těžce nabyté!!
Proto mě může maximálně nasrat houf teoretiků, kteří kmenovku viděli někde na výstavě a už z principu píšou na různá fóra množství keců tak, až jim už nemůže vůbec zbývat čas na nějakou skutečnou činnost v daném oboru.
Sám píšeš, že jsi vodítka vyrobil z textitu. K čemu jsi je tedy dělal???
Proč vodítka na KPP montují stovky, možná tisíce různých výrobců na celým světě??
Proč je chlazení pásu součástí většiny podobných strojů, aby to řezání komplikovalo??
Nebo je někomu líto konve dešťovky nachytaný pod okapem?

Pro ostatní: nabídka exkurze trvá (až pominou tyhle vedra).

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba kmenové pily

#288 Nový příspěvek od Janci »

Hoši klud, pásovku mám tuším od krajanovho otca alebo známeho, nepamätám si uz presne a reže doteraz a tiež postavili viac kusov, tak tie útoky na neho nie sú na mieste. Tiež by som povedal že pásovka by mala chodiť bez pomocných vodítok a kladiek, ale to platí asi len pri dokonale nabrúsenom páse a bezchybnej geometrií kolies a prave kladky a vodítka by to mali eliminovať ak nie sú dodržané tieto podmienky a dovolujú rezať s tupšími pásmi. U kladky pás podbehne (ale aj nadbehne ak je zle našrankovaný) a u vodítok nemá moc kde ujsť ale tiež sa to môže stať ak sú na široko. Osobne mám kladky roztiahnuté uplne na široko a neprestavujem ich bližšie m rezu a nemám problém s vlnkovaním, ovšem záleží to na páse aby nebol tupý.
Beztak rozmýšlam Malek, že by som na skúšku vzal ten materiál od teba a ak by si vedel poskytnúť technické riešenie na držiak, tak by to bolo fajn. S kladkami nemám problém, jediné čo ma trápi je hluk, ktorý vydavajú a že sa počase vytrepú loziská, lebo ich tesnia len krytky ložísk.
Na exkurziu to mám k tebe daleko.
Zetor 4011

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#289 Nový příspěvek od krajan »

Bez urážky otec postavil tak okolo 20 gatrov pol na pol pasovky . Takže určite si väčší teoretik. A ešte aj nevieš čítať s porozumením . Píšem že voda je dôležitá a keď to chces neako vylepšiť tak kvapka saponatu je to prave. Vodítka z pon-u prípadne s murfeldu a iných materiálov ?? Ťažko povedať ten textit je overený . Teflon je mäkký a silon sa ti bude zohrievať a tavit , takže zase voda . A ešte teda ešte raz - rezať musí gater aj bez voditok . Samozrejmé že ich tam máme . Osobne som si istý že ložiská nie sú celkom to pravé . Takže tak . A máme ich na 50*10 plocháci nie na 8 zavitovej tyčke polepenej co-ckom ...
Okrem iného si viem pás nabrusit , nasrankovat a pracujem aj na zvárani pásu .
Pouč ma ešte :wink: :idea:
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#290 Nový příspěvek od Málek »

Všechno špatně, zpátky na stromy!
Všichni světoví výrobci, prodejci tisíců kusů, fabriky s tradicí výroby desítek let, pozor. Nový SK trend "na hulváta" a bez vodítek!
Nechlubím se, co všechno zmáknul tatínek, dědeček...čertova matěr a jiný kraviny, dělám něco 20let, tedy si dovolím trvrdit-mám praktickou zkušenost.
Nepotřebuju někoho poučovat. Dělejte si to všechno jak chcete.
Brusku a šrankovačku mám od začátku, svářečku si můžu koupit. Ale proč bych to dělal, když pásy po dobu norm. životnosti nepraskají. Dělám 70-100 cyklů na pásu. A jak jednou praskne, vyhodím ho. Dělám něco špatně?
Vodítko má stabilizovat pás v ose řezu (plavání na sucích a vadách dřeva), neslouží proti couvání pásu (což jsem zmínil několikrát). A "bombír" pás nedrží, to vám jistě vysvětlí U Pilouse, na kolech mají šísly (vícedrážkové řemeny automotive) tam se pás obvodu kola vůbec nedotkne, a někdo má kola pogumovaný celý bez "bombíru". Já 15stupňové odlehčení na cca. 8 mm mám (spíš kvůli náběhu štaňku horních zubů, ale rozhodující je přece naklonění os, proto tam máte ty výkyvný domečky ložisek, no né?
Bastlete si to každej podle svýho, žvatlejte co chcete. Za chlapa mluví činy, nikoli kecy. Až nařežete latí přes republiku napříč, můžeme se bavit.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#291 Nový příspěvek od krajan »

Taká sprostosť. Čo ti potom drží pás ak nie bombir ?? Ale v pohode na YouTube sú videá že to robia aj s kolesami od auta . A je rozdiel píla na drevo na rozrezanie nejakej dosky a gater. .... Ale v pohode ja sa nehadam. Nemusím. Čo potrebujem to si urobím. Akurát mi je ľúto že , celkovo aj na internete je každý za majstra .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#292 Nový příspěvek od Málek »

Tak to by bylo z krku.. uf.

Pro ostatní, toužící po pásovce průmyslové, či vlastní výroby-pokud chce někdo vidět stroj v akci, popř. máte zájem o informace, tech. parametry, materiál na výrobu vodítek za cenu poštovného, pište. Mám letos posledních pár kubíků kulatiny. Jednou vidět je lepší než stokrát slyšet, nebo číst plky odborníků od vedle.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#293 Nový příspěvek od krajan »

Tak neviem čo ťa vytočilo viac , že niekto iný má názor :tyty: alebo že je zo SK :pistol:
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#294 Nový příspěvek od Málek »

Napsal bych: "jdi dělat něco užitečnějšího", ale u vás máte už všechno hotovo a vymyšleno, tedy pro mne škoda slov a zabitýho času.
No né??

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: výroba kmenové pily

#295 Nový příspěvek od krajan »

:typek: :typek: :typek: :typek: :typek:
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#296 Nový příspěvek od Málek »

Tak tolik k "věcné a potažmo odborné" diskuzi s panem kolegou. Úsudek si udělá každý jistě sám.
Já budu za laika a zeptám se ostatních: Jaké pásy (značky) používáte na svých samodělech, popř. prof. KPP??
Zajímají mne i rozměry, způsob šraňkování (pěchování, stelit.) broušení, životnost(počet cyklů), péče při uskladnění atd. Jiné vychytávky...

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#297 Nový příspěvek od Málek »

Nikdo?
Za mě tedy po letitých zkušenostech Lenox C (ten nejlevnější) 34x0.9x4400 zub 22mm. Poslední sada 10ks mi vydržela 4 roky (do posledního). Pásy opravovat nenechávám, takže jakmile se objeví praklina vyřazuji. Prásklý pás se pozná už na pile skákáním, tedy jej vyndám před prasknutím. Pokud má někdo možnost laciného svařování (odporové, či argonem) můžu posloužit asi 60 pásy převážně pouze s jednou trhlinou, nikoli přetržené! Odbroušeno kolem 1,5mm. Pásy konzervuju, tedy by neměly být ani moc rezavé. Za symbol, odměnu flašky kolkovaného. Dnes novej koštuje 800,- bez DPH. Mě je to líto hodit do šmelcu za 4,-/kg.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: výroba kmenové pily

#298 Nový příspěvek od Shaolin »

Pár poznatkov z mojich skúseností.

- Vodítka síce nemusia byť ale rezať bez nich je hlúposť. Ak to aj niekomu funguje tak na úkor životnosti pásu či kvality rezu.
- Rolny sú ozaj nevhodné, najlepšie je klzný materiál, prípadne tvrdokov - s tým ale nemám skúsenoti.
- Vodítka je dobré mať aj v hornej čati pásu na eliminovanie kmitov pásu. Kmitaním pás rýchlejšie praskne.
- Vodítko pri behu pásu na prázdno sa ho nesmie dotýkať. Ak chcete pás očisťovať, treba urobiť samostatné stieracie prípravky.
- Ložiská na obežné kolesá existujú aj s kontaktným krytím, kde tesnenie sa dotýka aj vonkajšieho aj vnútorného krúžku. Používam NSK v prevedení DDU.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba kmenové pily

#299 Nový příspěvek od Janci »

To mi povedz koľko más narezaných kubíkov ked si zničil 60 pásov?
Zetor 4011

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: výroba kmenové pily

#300 Nový příspěvek od Málek »

Tvrdokov by pás obráběl, slinutej karbit /soustru. otoč. korunku/ mám na brusce dule pod pásem, drží rozměr hloubky zubu. Vodítka pouze s měkkého, otěru vzdorného matariálu. Stálé čištění pásu a oběžných kol je žádoucí, neřknuli povinnost

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“