Elektrický naviják

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Mira80
Příspěvky: 768
Registrován: ned úno 01, 2009 2:29 pm
Bydliště: Velka Bites
Kontaktovat uživatele:

Re: eletrický naviják

#61 Nový příspěvek od Mira80 »

Elektricky navijak neni u traktoru optimalni volba. Zejmena z toho duvodu, ze pulbni napeti je pomerne nizke, pro preneseni pouzitelneho vykonu by proud byl extremni, na to v traktoru neni zdroj. Tam je mnohem lepsi volba vyuzit hydromotor, jelikoz vykon, ktery lze prenest tlakovym olejem je nepomerne vyssi.
PF61, r.v. 1955, vyrobni cislo 0139
Rudla (brumla), r.v. neznamy,
Kubota B1402

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: eletrický naviják

#62 Nový příspěvek od Atlan »

Ale natiahnut kabel je jednoduchšie, ziaden olej, ziadna spina, ziadny zbytocny vykon, ziadne hadice a rozvadzač, samozrejme na obcasne pouzitie elektrický navijak je OK hlavne na maly traktor. Stahovat drevo v lese kazdy de nby som stym nechcel, na druhej strane stale je moznost len natiahnut lano a tahat traktorom nie navyjakom...
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Mira80
Příspěvky: 768
Registrován: ned úno 01, 2009 2:29 pm
Bydliště: Velka Bites
Kontaktovat uživatele:

Re: eletrický naviják

#63 Nový příspěvek od Mira80 »

to bezesporu, to je pak o preferenci..zda potrebuji vykon (tj soucin sily a rychlosti), ktery z elektriky nedostanu anebo ne..
PF61, r.v. 1955, vyrobni cislo 0139
Rudla (brumla), r.v. neznamy,
Kubota B1402

macoxx
Příspěvky: 8
Registrován: sob pro 04, 2010 8:28 pm

Re: eletrický naviják

#64 Nový příspěvek od macoxx »

Dobry den potreboval by som poradit lebo sa neviem rozhodnut, mam MT8-50 a navijak z V3S uz prerobeny na volnobezku uz treba len doriesit ram a kardan.....ale aj tak sa mi to v pomere ku traktoriku zda velke a tazke, a teraz mi kamarat ponuka za dobru cenu elektricky navijak Baracuda 12000 5,5t myslim ze silovo by sa to vyrovnalo len mam strach o baterku 55Ah a alternator povodny asi 90A. Pouzitie navijaku je minimalne v lete par stromov v zime niekoho vytiahnut zo zaveja....... ako by ste sa rozhodli??

peter bendr
Příspěvky: 2511
Registrován: pát bře 25, 2011 11:02 am
Bydliště: Sk

Re: eletrický naviják

#65 Nový příspěvek od peter bendr »

mno j by som nevymyšlal zo žiadnym elektrickym ale ponechal si stary dobry mechanicky 8)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

elektrický naviják 12V

#66 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Uvažuju o pořízení 12V navijáku, něco jako na lehčí OFF a používat ho na nakládání těžších kusů dřeva a nakulování kulatiny na korbu. Používá to někdo tak? Nebudu s tím provádět žádnou těžbu, občasný přiblížení nějakýho vzdálenějšího kusu nevylučuju. Potřebuju spíš názory opřený o osobní zkušenosti s el. navijákama např jakej jo, jakej ne, co je slabý a co stačí atd.
Dík za odpovědi.

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Váš názor na elektrický naviják

#67 Nový příspěvek od freeman »

Asi 4 roky jsem měl na mtéčku naviják od promy lna 3600 (číňan) a natahal jsem s tím cca 200m3 dřeva a když jsem naloženej někde zapadl, tak vždycky pomohl. Ale byl strašně pomalej, tak jsem postavil na vývodovou hřídel. Ale na to tahání do vzdálenosti do 10 m byl dobrej, takže pusť víc peněz a kup silnější

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Váš názor na elektrický naviják

#68 Nový příspěvek od radas »

další řešení je někde naroubovat hydraulické čerpadlo. měl jsem kdysi čerpadlo 25 L 150 bar hydromotor a šnekovou převodovku vypadalo to sice ohavně, ale trhalo to 6 lano :)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Elektrický naviják - jo nebo né?

#69 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Stále řešíme dilema jestli el naviják pořídit nebo ne.
Stále myslím na rychlost navíjení (to je snad to nejmenší) ale furt netuším, jak až moc musím být vybaven po elektrický stránce. Uvažujem o navijáku na cca 5 tun ne snad kvůli těm tunám ale kvůli velikosti, protože chcem co nejdelší lano.
A teď dotazy - jak velká musí být baterie? Jakej tu baterii má dobíjet alternátor? Prostě když si usmyslím, že mám času dost a naviják budu potřebovat jen nárazově tak byh chtěl bejt srozuměn s tím, za jak dlouho bude přehřátej a za jak dlouho vydudám akumulátor, ktrej se určitě jen tak nedobije.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Elektrický naviják - jo nebo né?

#70 Nový příspěvek od krajan »

no pouzivanie elektrickeho navijaku je podla mna zrovnatelne s pouzitim startera . Takze asi tak . Podla prikonu mozno aj viac .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Elektrický naviják

#71 Nový příspěvek od oco13 »

Namisto hydrauliky mám najmenší Winch - a v papieroch má písaný odber 153A pri ťahaní 1t. Alternátor Felicia , baterka 70Ah neznáma značka vek asi 12rokov - tú mám vlastne namiesto závažia. :typek:

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrický naviják

#72 Nový příspěvek od exot »

Asi takhle pokud budes mit baterku aspon 75- 100Ah a tipuju altik 70-100A tak by to mohlo byt ok ja mam tedy ja mam navijak 1.3t bere cca 700W coz je cca 60A pri max zatezi, coz mi tak akorat pokreje altik (samozrejme motor musi mit zvysene otacky) ale pokryla by mi to i baterka(na volnobeh mi pri zatezi pekne klesaj otacky motoru ) jinak zalezi na tom kolik ten tvuj navijak bude brat pokud bude mit treba 2500W tak to je cca200A.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Elektrický naviják

#73 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

No právě že uvažuju o silnějším navijáku a co jsem koukal na technický parametry tak při středním zatížení žere skoro 300A. Baterku mám 72Ah, kolik dává alternátor netuším, můžu se mrknout.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrický naviják

#74 Nový příspěvek od exot »

Ono zalezi na tom jakak ho budes chtit pouzivat.Ja od sameho zacatku vedel ze ho mam na natahovani polen a klad na vozejk(max100-200kg) (preci jen sva zada mam rad) a pak na zvedani a spousteni naradi(jako to ma JardaK samozrejme na namontovani na predek).Pokud to chces na "těžbu" tak to neni nic moc(víc nevyhod nez vyhod)nakonec tyhle navijaky jsou spis na kratkodobe pouzití vyprošťení a pod. Pokud to bude na usnadnění naložení pak ok každopadne nepočítej s tím že je to nějaký rychlík.

Není problém sehnat a namontovat třeba 200A-300A alternator.Jo taky počítej s pořádnýma kabelama !
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Elektrický naviják

#75 Nový příspěvek od freeman »

A nevýhoda el navijáku je že se nedá v tahu uvolnit pojistka volného odvíjení. Jednou jsem takhle v lese chtěl stáhnout věšáka, který se zdál být jistý. Tak jsem ho zapřáhl asi ve dvou metrech a začal jsem navíjet. Strom se rozhodl spadnout na druhou stranu a traktor šel za ním. Skončil jsem na hraně 300m dlouhýho srázu. U mech navijáku je na výběr jestli zapnu rohatku nebo ne, což je výhoda

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“