bibosův štěpkovač

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: bibosův štěpkovač

#646 Nový příspěvek od palobobo »

OCO: to mi je jasne že povolí najslabší článok. Traktor zadusím na kužeľovej štiepačke ak je sukové drevo bez problému. Len rad by som vedel kde je maximum špalikovača pri suchom agate cca.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: bibosův štěpkovač

#647 Nový příspěvek od oco13 »

Tak ako tu niekto písal - suchý buk 80mm agát bude na tom rovnako. Ale pozor aj ten agát môže brať v pohode 8cm a potom príde nejaký uzol a si v prdeli. Takže suché a tvrdé drevo by som riešil polovicu vzdialenosti nožov 5-6cm To aby tam stále bola rezerva. :typek:
P.S: ak zadusíš 35Hp na kuželi tak máš niekde zle spočítaný prevod. 35hp musí odkrútiť kolajnicu a nie nejaký uzol v dreve. :D

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: bibosův štěpkovač

#648 Nový příspěvek od ota »

Kdysi jsem vyráběl známému špalíkovač. Dovezl si polotovary a chtěl to obrobit. Vše klaplo, špalíkovač pracoval jak měl. Dělal si na něm pro dvě rodiny na zimu štěpku asi po dva roky. Pak to přišlo, jeho švagr aby mu ho půjčil. Co nechceš mít, tak půjč! Půjčil mu ho ale jel s ním. Štěpkovali paseku v lese. Několik kár nadělanejch a pak švagr vyndal lahvinku domácí slivky. Ppijeli a štěpkovali. A začalo to. Kolikpak ten špalíkovač dá? Utáhne to ten malej spalovací motor? Prosmeknou se řemeny? Tak vzali metr a vybrali si různě silné kuláčky. Smrkové toho měli půl paseky. A vyrovnali podle průměrů vedle sebe. Posilnili se ještě raději pálenkou a šli na to. Běžně strkali kolem 8 cm. Tak tedy rovnou 8,5 cm a zkoušeli a zkoušeli. Když tam strčili 14 cm silnej kuláček ozvala se rána jak cip hrozný rachocení. Chcípli motor a hledali co se stalo. Všechny plánované místa co měly omezit poškození vydržely. Řemeny neprosmekly, motor nechcípnul, střižnej kolík na hřídely pohonu nestřihnul ale praskla hřídel jedné špalíkovací hlavy. Těsně za ložiskem. Přivezli mi to a hele oprav! Když jsme změřili průchod mezi válcema mimo nože bylo tam 9cm. Tedy to muselo ještě tu 14 cm oblici pěkně zmáčknout, aby se tam protáhla, no neprotáhla. Dělal jsem jim nakonec celou jednu hřídel novou. Dali to do kupy a špalíkovali dál. A na zimu dotahli matroš na ještě větší, bytelnější špalíkovač, kterej jsem jim přez zimu zase spíchnul. Ten menší prodali.
Takže může vydržet spojka, řemeny, motor nechcípne ale praskne hřídel. To je to asi nejhorší možné co tam bude.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: bibosův štěpkovač

#649 Nový příspěvek od Matúš »

Oco kužeľová kálačka mi zadusí aj 7211. A to mám skoro 2x toľko sily, čo on.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: bibosův štěpkovač

#650 Nový příspěvek od oco13 »

Matúš - to je jednoznačné zle spočítaný prevod , 15kw pri správnom prevode a zotrvačníku strihalo 2cm železo na dlžke 2.5metra. :typek:
Kužel proste nemôže postáť , to máš to isté ako keď ti zahryzne kotúč na cirkulári.

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: bibosův štěpkovač

#651 Nový příspěvek od palobobo »

Oco: na kuzelovych stiepackach za traktor niesu prevodovky je to priamo na kardan od traktora cize 540 alebo 1000 otacok.
Ta konstrukcia je najjednoduchsia a najlacnejsia.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: bibosův štěpkovač

#652 Nový příspěvek od oco13 »

Viem ako tá konštrukcia vyzerá , ale nejako mi nejde do hlavy že kužel zadusí 70ku traktor keď som na vlastné oči (bohužial) videl ako 6.5HP rozsekalo 16ku roxor. :-/ :shock:

Sadra17
Příspěvky: 6114
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: bibosův štěpkovač

#653 Nový příspěvek od Sadra17 »

palobobo: ne tak docela, závisí to na otáčkách motoru, málokdo to točí na 1800-1900 aby měl na vývodu 540 :-/
malej traktorista v malým traktoru

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: bibosův štěpkovač

#654 Nový příspěvek od palobobo »

Sadra: nepomohlo aj ked som celkom svizne pridal otacky mozno aj tych 2000 aj tak zdochol ked je zle drevo tak to nevladze.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: bibosův štěpkovač

#655 Nový příspěvek od oco13 »

Neexistuje zlé drevo - ak by si mal správny prevod tak buď ti strihne kajl alebo odkrúti hriadel ,ale 70ku motor nemôže drevo zastaviť. :typek:

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: bibosův štěpkovač

#656 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Jenže správný převod tzn. Do pomala ti způsobí i pomalé otáčky kužele a to je na štípání špatné.A honit plynem to nemá cenu.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

Sadra17
Příspěvky: 6114
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: bibosův štěpkovač

#657 Nový příspěvek od Sadra17 »

ano, sníží otáčky ale zvedne krouťák pak musíš najít správný kompromis :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: bibosův štěpkovač

#658 Nový příspěvek od Matúš »

Príď sa pozrieť, keď neveríš. Točím to vždy cez rýchlosti.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: bibosův štěpkovač

#659 Nový příspěvek od mihi »

JA mám síce iba 25-ku ale má na motore 100kg zotravčníka kužeľovka ho už pár krát zadusila cez kardan..
Výkon je jedna vec a aká veľká protisila pôsobí na kardan pri kužeľovom štiepaní je druhá vec,,kužeľ má v hrubom dreve veľký odpor.. :prace:
Ahojte
Naposledy upravil(a) mihi dne čtv lis 15, 2018 8:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Mihi

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: bibosův štěpkovač

#660 Nový příspěvek od palobobo »

Mihi: myslim ze moj cinsky motor ma cely 100 kil :smich:

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“