Rychlerostoucí topol

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Rychlerostoucí topol

#1 Nový příspěvek od tomous »

Má ho někdo nasázený? Docela o tom přemejslím tak sháním info.Dík Tom

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Rychlerostoucí topol

#2 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,já vím,že si tu nový alě napřeď použij"hlědaj" a potom teprů zakládaj nové téma,ono sa to tu už totiž desi celkem rozsáhlě řeší.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Uživatelský avatar
tucnakk
Příspěvky: 436
Registrován: stř črc 04, 2007 4:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rychlerostoucí topol

#3 Nový příspěvek od tucnakk »


beda5
Příspěvky: 94
Registrován: pon led 24, 2011 5:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rychlerostoucí topol

#4 Nový příspěvek od beda5 »

udaje od pěstitelu uvádejí že na topnou sezonu je potreba 150-250m3 dřeva to kvuli výhřevnosti na kg když neni mechanizace odděláš si záda je to kopa dřeva

Uživatelský avatar
maršl
Příspěvky: 3012
Registrován: stř říj 17, 2007 11:03 pm
Bydliště: Kančí hory
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#5 Nový příspěvek od maršl »

videl si nekdy 250 m3 dreva?? to je nase dvouleta tezba :D :D :D :D :smich: :smich:
na sezonu staci, kdyz je zatepleno 10 prm, jinak se uvadi kolem 20prm coz je 1prm zhruba 0,60m3
Ford 8970, Landini 125, Zetor 12145, 6945, 6045 s nakladačem, vyvážečka STS Kesla 203T, štěpkovač Eschlbock Biber 7 Trio, Kubota B 1600

Uživatelský avatar
maršl
Příspěvky: 3012
Registrován: stř říj 17, 2007 11:03 pm
Bydliště: Kančí hory
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#6 Nový příspěvek od maršl »

tomous píše:Má ho někdo nasázený? Docela o tom přemejslím tak sháním info.Dík Tom
nasad, dreva bude malo a bude drahe a vem to pres kelimky do zeme 8)
Ford 8970, Landini 125, Zetor 12145, 6945, 6045 s nakladačem, vyvážečka STS Kesla 203T, štěpkovač Eschlbock Biber 7 Trio, Kubota B 1600

Petr Bratřík
Příspěvky: 84
Registrován: ned říj 26, 2008 9:46 pm

Re: Rychlerostoucí topol

#7 Nový příspěvek od Petr Bratřík »

beda5 píše:udaje od pěstitelu uvádejí že na topnou sezonu je potreba 150-250m3 dřeva to kvuli výhřevnosti na kg když neni mechanizace odděláš si záda je to kopa dřeva
tak to má teda mokrej papír lepší výhřevnost než tohleto. Naházet do kotle 150 - 250 kubíků, to se snad nedá za zimu ani stihnout

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Rychlerostoucí topol

#8 Nový příspěvek od pepa.traktor »

spíš takhle někde sem četl nějaké propočty a návratnosti za pořízení techniky na štěpku z topolů a předpoklad byl asi těch 250 ha ročně štěpkovat na prodej možná že si spíš četl toto ale božel jak prolízám :pc: tak už nevím kde to bylo :-/
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Zetor 62
Příspěvky: 933
Registrován: pát lis 14, 2008 9:36 pm
Bydliště: Čechy

Re: Rychlerostoucí topol

#9 Nový příspěvek od Zetor 62 »

Nevím kde jsi to bedo5 četl, ale to vypadá na údaje pro obecní kotelnu ! 150-250 kubíků, nebo 250 ha je množství pro kombajn. I jen údržba takových porostů vyžaduje mechanizaci. Výhřevnost- borovice MJ/kg - 18,4 ; vrba 16,9; dub 15,9; smrk 15,3 a topol 12,9. Je potřeba si ještě převést kg na prostorové metry a jsi doma. Borovice kg/prm - 362; dub 480; smrk 319. Nebo lépe na prms (prostorový metr sypaný)- borovice 212; dub 281; smrk 187.
Je schválená celá řada druhů dřevin na tzv. energetické dřevo, zejména s ohledem na přírodní prostředí. Některé lze pěstovat bez povolení OOP, jiné toto vyžadují. Také zejména tzv. "Japonský topol", čili kříženci několika druhů topolů, mají zkrácené obmýtí a je přísně kontrolováno jeho dodržování. Musí se smýtit před jeho pohlavní dospělostí jinak hrozí jeho nekontrolovatelné rozšíření ! Takže žádné "už mne to nebaví, nechám to růst" ! Hezky odtěžit a odstranit pařezy.
Ještě k těm 250 ha, jak píše pepa.traktor. Ano, pořídím li kombajn za několik milionů, pak návratnost investice takové množství práce pro něj to vyžaduje, ne však u malé, i doma "vyrobené" štěpkovačky ! Budu li (a já také tak počítal), uvažovat o štěpkování kmenů cca 10-15 cm průměru, postačí i přestavěná řezačka a to mám profi stroj pořízený za 30 000,- Kč ! Průměr kotouče 800 mm, čtyři nože, hydro podávací válce. Dva lidé v rovném a kolem deseti metrů dlouhém dříví vyrobí za směnu 20-25 kubíků štěpky. Opravdu prostorových kubíků ( krmný síťový vůz), ale ta práce s ručním vkládáním je na :pistol:

beda5
Příspěvky: 94
Registrován: pon led 24, 2011 5:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rychlerostoucí topol

#10 Nový příspěvek od beda5 »

četl jsem to na stránkách o rychle rostoucích topolech název nevím přesně .Nevím jestli tady na foru někdo už topil topolem ale asi určitě. Vedle ve vesnici kaceli okolo hřiště topoli tak nadšeně jsem domu navozil asi 25m3 a těchto 25m3 jsem spálil během měsíce jinak borovice a smrk v této metráži vydrži na celou zimu a to topím atmosem 25kw pánově nic s tohoto jsem si nevymyslel opravdu takže když slyším o topolech naskakuje mi kopřivka a začnou bolet záda
napište taky své skušenosti s topolem
Naposledy upravil(a) beda5 dne sob led 29, 2011 2:54 pm, celkem upraveno 1 x.

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Rychlerostoucí topol

#11 Nový příspěvek od Mako4991 »

Asi to bude vlhkosťou a aj kotlom. My sme mali kedysi pár metrov topoľa a to bolo perfektné palivo. Len nemohol byť presušený. Zakúriť smrekom, nato hodiť pár klátikov topoľa a bol kľud.

beda5
Příspěvky: 94
Registrován: pon led 24, 2011 5:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rychlerostoucí topol

#12 Nový příspěvek od beda5 »

nevim jakou vlhkost to mělo ale špalky 50cm dlouhé biyly strašně lehké sušíl jsem ho jenom 1 rok vypadal suchý

Zetor 62
Příspěvky: 933
Registrován: pát lis 14, 2008 9:36 pm
Bydliště: Čechy

Re: Rychlerostoucí topol

#13 Nový příspěvek od Zetor 62 »

Měrná hmotnost topolu černého je při vlhkosti 40-60% (čerstvý) 840 kg na kubík, 15-20
% (na vzduchu vyschlý ) 450 kg a při 8-10% po umělém dosušení jen 370 kg. Takže pro spalování vhodný už má hmotnost na kubík cca poloviční čerstvého. Schnout více jak 1 rok, má nakročeno k rozpadu, takže potřeba dvojnásobku jiné dřeviny je logická. Zejména při spalování v kotli ÚT. Topil jsem s ním v běžných Petrách a to je trochu jiné. Topil jsem i štěpkou a to jak "tvrdou", tak topolovou s příměsí břízy. Dubová byla o strach, kamna měly tendenci projít se po místnosti. Topolová dala teplo, ale zahřál se člověk i při tom běhání pro štěpku. Pfuf a bylo spáleno. Navíc topolová štěpka má vyšší tendenci plesnivět. V jižních krajích (Itálie, Španělsko), je více teplo pro odsušení ve věžích.

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Rychlerostoucí topol

#14 Nový příspěvek od Mako4991 »

My drevo extra nesušíme. Kúrili sme v plecháči,teraz máme 4čl. ATTACK asi 20kW. Topoľ sme tam hádzali vlhký,krásne udržiaval teplotu. Ale u nás sa moc nevyskytujú,je to tu väčšinou smrek.

Uživatelský avatar
TomikKouril
Příspěvky: 4457
Registrován: úte lis 27, 2007 4:44 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rychlerostoucí topol

#15 Nový příspěvek od TomikKouril »

Drobet taky dělám v lese a topím v atmosu.Všichni lesáci říkaj,že topol hoří jak papír a má malou výhřevnost.Jinak k těm topolum.Muj dřevař je asi loni taky zasázel a slibuje si od toho hodně.Prý to velmi rychle roste a dřevo pujde do bíle štepky na nějaký osb desky.
UKT Landini Vision 105 plus navijáky Igland 2-6 tun

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“