naviják za Zetor 4011

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

naviják za Zetor 4011

#1 Nový příspěvek od drpepa »

Ahojte kolegové.
Pořídil jsem si naviják za traktor. Jedná se spíše o nějaký home výrobek, ikdyž konstrukce (štít) na mě působí sériově. Naviják jsem si pořizoval ve smyslu univerzálnosti v mém lese (příležitostné vytažení a přibližení stromu, shromážďování klestí, zarovnání terénu apod.) Hlavně bude za naviják permanentně zapojena vlečka. Naviják má lano 50m, průměr 10m. Je na něm rohatka (aby se lano nevrátilo zpět). Bohužel, nemá nějakou spojku pro prokluznutí a zároveň nemá vypínání. Já jsem si ničeho nevšiml a nevím jestli tak jak jsem ho koupil, tak je to špatná volba. Naviják mám propojen kardanem za Zetorem 4011. Abych ho mohl používat, zapínání musím ovládat pouze levou pákou přepínání hydrauliky pod sedadlem. Když chci kardan vypnout, přepnu páku směrem nahoru, ale to už mě nefunguje zvedání štítu. Když chci štít (ramena) zvednou nahoru, musím pravou páku přenínání želva -zajít přepnout do neutrální polohy a zařadit např. 1 stupeň a pak se kardan netočí, ale ramena fungují. No prostě takovými kombinacemi tyto funkce ovládám. Mám v plánu ještě sehnat tažné na vlečku (tažné s kulatinou 30mm se dá provléct štítem).
Chci se Vás ale zeptat. Je toto mé ovládání navijáku v pořádku, nebo to byla špatná koupě. Případně jak se dá vyřešit nějaká ochrana (spojka), tak aby nedošlo ke zničení hřídele a i zapínání a vypínání u navijáku? Moc Vám děkuji a hezkou neděli
tady přikládám foto https://www.rajce.idnes.cz/joeforestpay ... za-traktor

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8742
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: naviják za Zetor 4011

#2 Nový příspěvek od Franta.cz »

Naviják bez spojky v pořádku není.
Dá se pořídit kardan se spojkou rozhodně doporučuju.

Nevím jak 4011, ale od řady 57 je popis levé páčky zhora.

1 závislý náhon
0 neutrál
1 nezávislý náhon + olejové čerpadlo
2 olejové čerpadlo

Tím, že přeřadíš úplně k podlaze půjdou Ti ramena, ale vývodová hřídel se nebude točit.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#3 Nový příspěvek od drpepa »

no, nevím jakou tam mám převodovku, ale různými kombinacemi se mě daří ovládat zvlášť kardan, ramena i zvedání vlečky.
Co se týče té spojky, dívám se na net. Dá se pořídit spojka na kardan za cca 2 tis. Záleží však na jaký moment síly? a za druhé, je možné spojku dodělat na naviják? Díky za odpověď

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1279
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: naviják za Zetor 4011

#4 Nový příspěvek od Hranostaj »

Z tvého popisu jsem nepochopil jestli ti jde pouze o spojku přetěžovácí nebo jestli řešíš zároveň absenci provozní spojky na tvém navijáku?

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#5 Nový příspěvek od drpepa »

jestli tomu dobře rozumím, spojka přetěžovací je pro ochranu traktoru u navijáku ne? a provozní spojka je na zapínání navijáku na navijáku? Tak potom řeším obě věci, aby naviják byl úplně v pořádku jak po stránce fungování tak bezpečnosti.

Uživatelský avatar
lukisek 099
Příspěvky: 3116
Registrován: čtv kvě 05, 2011 1:20 am
Bydliště: Oderské Vrchy

Re: naviják za Zetor 4011

#6 Nový příspěvek od lukisek 099 »

Ahoj navijak jsem mel podobne konstrukce je bez spojky a jak zapnes kardan pakou tak uz jede lano je to docela naprd jeste v kombinaci se zetor 4011... ja to mel v 6945 a tam mi to fungovalo celkem dobre protoze prevodovka je stavena na zapinani kardanu a cerpadla zvlast. Sice sem se taky obcas trapil z pakama v traktoru ale slo to u 4011 si to neumim predstavit co mame jednu doma a meli jsme i kdysi driv starou tak cerpadlo z kardanem nam slo do kupy neslo to prepinat zvlast i kdyz polohy na pace zapinani jsou ale porad to je v kupe takze pokud potrebujes zvednout stit jede i kardan coz je u tohodle navijaku spatne. Tady by ti pomohl navijak jine konstrukce ktery ma spojku integrovanou v sobe jako treba krpan 4tuna nebo uniforest popripade bystron...

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#7 Nový příspěvek od pavel sk »

Franta.cz: U 4011 to este tak nefungovalo. Tam to bolo kvoli inym hriadeliam PTO v prevodovke a pohonu cerpadla inak. Tiez mame navijak doma robeny bez vlastnej spojky (spojku na to mam niekde hodenu pod ponkom :zapomel: ). Lenze ten navijak agregujem za 6945 a tocim ho cez rychloti. Tym pádom mam luxusnu spojku lamelovu ktoru ovladam nohou. Spojka u tohoto samotneho navijaka vzadu mi zatial nechybala. Ak by tam aj bola, tak asi len kvoli lahkemu odvijaniu lana. Lenze mne sa lano aj bez nej odvija lahko aj ked tocim prevodom, že som musel nedavno dorobit brzdicku cievky navijaka. Cievka sa rozbiehala. To radenie režimu pojazdu u redukcie do neutralu a spät uz mam za tie roky nacvicene a neni s tym problem. Radenia nahonu navijaka (paka na max. hore) a potom zaradenie cerpadla hydrualiky (paka uplne dole) tiez ziaden problem 8) U tej 4011 by to bolo horsie.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#8 Nový příspěvek od drpepa »

lukisek 099 píše: ned bře 03, 2024 2:55 pm Ahoj navijak jsem mel podobne konstrukce je bez spojky a jak zapnes kardan pakou tak uz jede lano je to docela naprd jeste v kombinaci se zetor 4011... ja to mel v 6945 a tam mi to fungovalo celkem dobre protoze prevodovka je stavena na zapinani kardanu a cerpadla zvlast. Sice sem se taky obcas trapil z pakama v traktoru ale slo to u 4011 si to neumim predstavit co mame jednu doma a meli jsme i kdysi driv starou tak cerpadlo z kardanem nam slo do kupy neslo to prepinat zvlast i kdyz polohy na pace zapinani jsou ale porad to je v kupe takze pokud potrebujes zvednout stit jede i kardan coz je u tohodle navijaku spatne. Tady by ti pomohl navijak jine konstrukce ktery ma spojku integrovanou v sobe jako treba krpan 4tuna nebo uniforest popripade bystron...
nevím co tam má já za převodovku, ale originál z4011 to není. Kupoval jsem naviják od majitele z4011 a ten měl původní originál převodovku a kardan mu jel pořád, nešel vypnout. U mě kardan jde vypnout i zvednout ramena bez kardanu, Akorát je to kombinace právě těch pák pod sedadlem.
Teď vymýšlím jak doplnit naviják spojkou..

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#9 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak ak ti ta lava packa pre PTO funguje tak, ako ti vyssie popisal Franta.cz, tak mas uz novsie "modernizovane" prevedenie. Ak mas este stare pôvodne prevedenie, tak to funguje: 1-poloha uplne hore- pohon cerpadla cez rychlosti (musi byt zaradena nejaka rychlost v prevodovke). 2-poloha smerom dole- pohon vyvodovej hriadele tiez cez rychlosti. 3-poloha smerom dole- neutral (nejde nič). 4-poloha uplne dole- pohon cerpadla+vyvodovej hriadele na 540ot./min.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#10 Nový příspěvek od drpepa »

no, nějak mě to funguje. Teď ale přemýšlím, jak mám vyrobit tu spojku se zapínáním na naviják

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: naviják za Zetor 4011

#11 Nový příspěvek od Ursus 73 »

drpepa
"nevím co tam má já za převodovku, ale originál z4011 to není. Kupoval jsem naviják od majitele z4011 a ten měl původní originál převodovku a kardan mu jel pořád, nešel vypnout."
Toto čo si napísal je blbosť.... kardan u 4011 ide VŽDY vypnúť, ak nie, je tam dáka porucha. Stáva sa, že ak je traktor naštartovaný a olej v prevodovke je studený (napr. v zime) tak je kardan unášaný tým olejom a točí sa. Ak sa však trochu zaťaží, tak kardan zastaví.
Ty máš práve tú original prevodovku, 4011 to bolo to staršie prevedenie.... ak demontuješ tanier s čerpadlom hydrauliky tak náhon čerpadla má dve ozubené kolesá, novšie prevedenie= 1 ozubené koleso.
Ovládanie staršieho prevedenia popísal pavel sk. to ti istotne sedí :ano: .
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#12 Nový příspěvek od drpepa »

Ursus 73 píše: ned bře 03, 2024 8:19 pm drpepa
"nevím co tam má já za převodovku, ale originál z4011 to není. Kupoval jsem naviják od majitele z4011 a ten měl původní originál převodovku a kardan mu jel pořád, nešel vypnout."
Toto čo si napísal je blbosť.... kardan u 4011 ide VŽDY vypnúť, ak nie, je tam dáka porucha. Stáva sa, že ak je traktor naštartovaný a olej v prevodovke je studený (napr. v zime) tak je kardan unášaný tým olejom a točí sa. Ak sa však trochu zaťaží, tak kardan zastaví.
Ty máš práve tú original prevodovku, 4011 to bolo to staršie prevedenie.... ak demontuješ tanier s čerpadlom hydrauliky tak náhon čerpadla má dve ozubené kolesá, novšie prevedenie= 1 ozubené koleso.
Ovládanie staršieho prevedenia popísal pavel sk. to ti istotne sedí :ano: .
no, ať se z toho vymotám. Ikdyž mé ovládání navijáku s mým z4011 může být složitější, tak ale funguje ne?

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: naviják za Zetor 4011

#13 Nový příspěvek od Ursus 73 »

No však si si to vyskúšal, nie? S navijákom skúsenosť nemám :tyty:
Funguje, ale je to zložitejšie. Ak zapneš páku náhonu do spodnej polohy, točí sa kardan a ide čerpadlo, všetko je ok. Ak však potrebuješ iba čerpadlo hydrauliky (zdvihnúť štít) tak páku musíš dať do hornej polohy, vedľa na redukcii zaradiť neutrál a čerpadlo točiť cez zaradenú rýchlosť.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#14 Nový příspěvek od pavel sk »

V tvojom pripade je nevyhoda len to ze aby si zdvyhol štit od zeme a hydraulika ho udrzala v nastavenej polohe, tak musis po pritiahnuti klad ak to tahas na 540. otaciek, vyradit redukciu do neutralu, aby si nasledne mohol prepnut samotne cerpadlo cez rychlosti a zdvyhnut tak navijak zo zeme. Ten navijak tocis cez rychlosti, alebo v rezime 540 PTO + cerpadlo?

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#15 Nový příspěvek od drpepa »

pavel sk píše: ned bře 03, 2024 8:42 pm V tvojom pripade je nevyhoda len to ze aby si zdvyhol štit od zeme a hydraulika ho udrzala v nastavenej polohe, tak musis po pritiahnuti klad ak to tahas na 540. otaciek, vyradit redukciu do neutralu, aby si nasledne mohol prepnut samotne cerpadlo cez rychlosti a zdvyhnut tak navijak zo zeme. Ten navijak tocis cez rychlosti, alebo v rezime 540 PTO + cerpadlo?
naviják točím buď úplně ve spodní poloze levé páky a jde i hydraulika, nebo myslím v horní poloze a musím mít přeplou další páku, ale já už teď nevím, nechci mystifikovat.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“