Rychlerostoucí topol

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
romus145
Příspěvky: 3676
Registrován: úte srp 18, 2009 10:32 am
Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Rychlerostoucí topol

#2596 Nový příspěvek od romus145 »

Nevím wendy o co ti jde. Tohle je jak hádka pubertálních kluků kdo má většího fanfulína. Vůbec nechápu proč tady vandruješ do někoho. Však užívej venku pěkně, holky mají sukně nebezpečně krátké nač se stresovat
Věrný člen agresorů.com

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2597 Nový příspěvek od Terablick »

fajlla píše:no právě. Bude to makačka jak prase.A taky jde o to aby tam ta textilie vydržela několik odmití. A to si myslím že se rozpadne
No já si právě taky myslím že se rozpadne, což je ale dobře :) Nemusí se likvidovat. Ten karton se rozpadne za pár let určitě, ale na druhé obmýtí už maj topoly kořeny hluboko v zemi a plevel jim prakticky nevadí - jen nesmí zastínit v prvních týdnech malé výhony. Těch 6km jak tu někdo psal to bys ale počítal po celý ploše, a ne jen na řádek, ne? Když se sází do dvojřádku, vyjde celej dvojřádek na jeden pruh, a pak 2 metry nic :) Takže kdyby byl hektar ideálně čtvercovej, bylo by potřeba 34 pásů textilie o šířce 1 metr v dýlce 100m každej, tedy "jen" 3,4 km :) On ten Roundup taky neni zadarmo, stříká se 2x ročně, první dva roky každého obmýtí minimálně, někdo i častěji, to taky neni zadarmo, a těch hodin na tom strávených, dva pomocníci s deskama, nachozených kilometrů atd. Takhle by se všechno odbylo během výsadby a pak už jen občas projet mezi řádkama strojem (což se dělá stejně) a fertig :) Takže v rozpočtu na 5 obmýtí by to mělo vyjít líp časově i finančně než postřik :) A trochu vyšší pracnost pokládky se vrátí na ušetřených kilometrech chození s postřikovačem :) Samotnou pokládku si pak umím představit i plně automatickou (role textilie se na začátku jakkoliv zachytí, zatíží, cokoliv, a pak se jen odmotává samovolně, kolečka po stranách přidrží a přitlačí textilii k zemi a radlička na každé straně přihrne kraj :)). Udělátko na to vyrobím za 2 hodiny z materiálu co je doma :) A kdo sází ručně, musí stejně dělat díry do země, tak by se jen navíc propíchla i textilie. Strojně by to bylo samozřejmě složitější, ale určitě řešitelné :) Folie samozřejmě neni na tohle vhodná - brání prostupu vody, udržuje nevhodné mikroklima a tmavá i nadměrně ohřívá půdu :( Ostatně i karton se prodává i v rolích :) Měl jsem doma roli kartonu co měla průměr tak metr :) Přihrnovat by se asi ani nemusel, drží dobře sám o sobě, možná sem tam hrst hlíny aby ho nevzal vítr než vyraší z řízků pruty. Samozřejmě cena by musela být nějaká velkoobchodní - sleva za velký odběr, a musel by se najít nějakej levnější typ než třeba klasická lepenka. Ale ono stačí skoro cokoliv co se netrhá už při běžné manipulaci a nepropustí to světlo (pokud by propustilo, plevel nezahyne, ale bude se hnát za světlem a cestu si nakonec najde) :) Jen nápad, netvrdím že všichni honem maj přejít na tuhle metodu. Ale bylo by to 100% ekologické, zcela bez chemie, a papír se v přírodě sám rozloží dřív než by se vůbec plantáž likvidovala, nemluvě o tom, že jakákoliv technika si s ním hravě poradí :) A ušetřilo by to mraky práce v celé životnosti plantáže :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2598 Nový příspěvek od Spagre »

A myslíš, že tu textílii propíchneš? Možná jsem měl silnou, ale nepropíchl jsem ji ani řízkem do špičky. Další věc je, že dvojřádky se už asi ani nedělají, je to špatné na sklizeň. A nemyslím si, že by se to jen tak za pár let rozpadlo, spíš by to mohlo lítat po okolí, nebo bys toho měl v lepším případě plno ve větvích stromů. Možná jsou i nějaké ekologické... Sem nikdy nijak zvlášť neřešil.
Horší by pak mohly být stížnosti sousedních zemědělců. Všechno je možné, ale zatím to nikdo nedělá. Na druhé obmýtí už chlapi není potřeba nic, ani chemie, prostě nic, tam plevel nebyl a než něco vyrostlo, stromy valí jako prase. Takže ten jed v prvním roce 1-2 x mezi stromky a 1-2 mezi řádky. Velké plantáže se však jezdí v meziřádku třeba diskama za traktorem a když to udělá pěkně, nemusí být nutně něco děláno mezi stromky. Hodně záleží na přípravě půdy. Taky se dělají pozdější výsadby (třeba až v květnu - když se nestíhá atd.) a to ještě stříknou celou plochu koncem dubna a v květnu sází do čistého. Ale to už bych radši měl větvičky a radši se o to víc staral.
Každopádně to můžete někdo prubnou a náklady sem pak šoupnout

http://www.travnik-realizace.cz/produkt ... m-x-100-m/ tato by vyšla na 56*576,5= 32300,- :pohlavek: Za roundup dáš na hektar cca 2000-2500 :)
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2599 Nový příspěvek od Terablick »

Já myslím že jsou různé - i levnější, a i typy co se rozpadnou. Nemyslím si že by to lítalo po okolí. Podle mě se to rozpadá spíš ve smyslu ztráty soudržnosti materiálu, takže se to prostě rozsype. UV záření dělá divy :) S tou cenou je to složitější. Když počítáš 2500 na postřik, krát 4 postřiky, jsi na 10 v prvním roce. Musíš tam 4x, 4x nachodíš několik km, dva pomocníci s tebou... Když počítáš cenu práce, jsi na 20 taky. A kdyby za stejných 20 bylo něco co se jen položí a nestaráš se... :) No nevím no. Jinak propichovat to samozřejmě jde, i kdybys musel kolíkem. Používá se běžně na záhonky atd :) Já o ní uvažoval, ale za maloobchodní ceny vyjde moc draho :( Jinak jsem narazil i na něco co se dost podobalo papíru, ale tam bych se zase bál že nevydrží dost dlouho, a hlavně že je moc řídká, takže nezastíní světlo a plevel prostě poroste pod ní...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2600 Nový příspěvek od Spagre »

Ten postřik za 2,5k je už na celej ten rok:) Však to je deset litrů jedu. A práce, no tam je potřeba počítat s tím, že zaplatíš cca 20-30 člověkohodin + svejch cca 60. Ale to je vždy relativní podle schopností atd. BTW si nemyslím, že natáhnout 5,6 km plachty pak v tom dělat díry a sázet do nich bude sranda - to bude práce v bahně třeba taky na prd.... Horor je když máš plachtu nataženou a je bahno, to na to pak šlápneš a vše se lepí a drchmá. Projíždět to pak strojem mezi taky moc nepůjde, pač kdybys to nabral na disky, tak to celé zamotáš.. Možná proto to zatím nikdo neděláme. A hlavně by z toho pak byl fakt bordel podle mně.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2601 Nový příspěvek od Terablick »

Byl to jen nápad :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2602 Nový příspěvek od Spagre »

V pohodě, však od toho tu diskutujeme. Ale jinač to funguje pěkně. Sám jsem to zkoušel s obyčejnou černou fólii (stretchovka) a ani jedna vrstva nepropustila dostatek světla pro plevel, takže 50cm pruh byl čistej. Je to ale bohžel málo, protože okolní plevel místo pak stejně uzavřel. Ono se řekne 50 cm, ale zahrnutí hlínou, trochu se to zdrchmá a ve výsledku pruh 35 cm a ještě nepropouštěl vodu a proto byly stromky pak poloviční. Výhoda ale byla cena a snadnost propíchnutí řízkem. Ve výsledku se mi to tedy neosvědšilo a hurá motyku a postřikovač :prace:
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

wendy
Příspěvky: 249
Registrován: ned led 30, 2011 2:56 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Rychlerostoucí topol

#2603 Nový příspěvek od wendy »

Pěstujtetopoly píše:Mě nic nekazíš. 60ha jedu podepisovat smlouvu zítra....
Vždyť píšu,že se vždycky někdo najde."Nebo naletí"?

wendy
Příspěvky: 249
Registrován: ned led 30, 2011 2:56 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Rychlerostoucí topol

#2604 Nový příspěvek od wendy »

Doplním.Může mi někdo objasnit jak se tím topí, co kupujou elektrárny atd. Tady se píše akorát o pěstování a co dál?A teď natvrdo. Zasíráte tím hektary zemědělský půdy zrovna jako fotovoltaici.No kdybych měl elektrárnu tak si to koupím jenom za předpokladu,že mi to někdo doplatí. Protože nepochopím když tam sklízejí ty ohromný stroje na naftu jestil by nebylo lepší nalít tu naftu do elektrárny hned. A možná by to udělalo větší výkon jak ten hloupej topol.Ale což najdeš hlupáka ,nebo pračku na prachy zasázíš mu x hektarů a je vyděláno.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2605 Nový příspěvek od Terablick »

Spagre píše:V pohodě, však od toho tu diskutujeme. Ale jinač to funguje pěkně. Sám jsem to zkoušel s obyčejnou černou fólii (stretchovka) a ani jedna vrstva nepropustila dostatek světla pro plevel, takže 50cm pruh byl čistej. Je to ale bohžel málo, protože okolní plevel místo pak stejně uzavřel. Ono se řekne 50 cm, ale zahrnutí hlínou, trochu se to zdrchmá a ve výsledku pruh 35 cm a ještě nepropouštěl vodu a proto byly stromky pak poloviční. Výhoda ale byla cena a snadnost propíchnutí řízkem. Ve výsledku se mi to tedy neosvědšilo a hurá motyku a postřikovač :prace:
Jako ta normální průsvitná? Nebo nějaká černá? On igelit se sežene levně, a u nás třeba v Agrozetu prodávaj v metráži tuším 4m šířku, ale je to klasika bezbarvej průsvitnej igelit, takže by to asi nefungovalo. Možná by to tedy i zadusilo plevel, ale nedostala by se pod to voda pro topoly :( A asi by to naopak drželo plísně a houby atd... Ta textilie je plně vodoropustná a "dejchá", takže nedrží nevhodné mikroklima, ale plevel vyhyne na nedostatek světla (stejně jako když necháš pár let stát na jednom místě auto nebo položíš cokoliv na dlouho na zem). Jen ta cena... Kdyby nebyla tak drahá, dala by se prostě položit po celý ploše a máš to úplně bez plevele a bez práce :) Ona navíc po pár letech zmizí pod vrstvou listí, takže bych se nebál ani toho poletování po okolí jak jsi psal. V podstatě by po pár letech prostě zmizela pod novou vrstvou humusu a tam se v klidu rozpadala do ztracena... :) No nic, ta cena to kazí no... :) Igelitu bych se bál... A karton ve velkém taky vyjde draho. Já ho používám protože byl zadara :) Supermarkety to vyhazujou, takže neni problém si tam nabrat pár proložek co jsou mezi vrstvama limonád na paletě, a z jedný proložky udělám 4 kusy. Kdyby jich bylo dost, nechal bych je celý, a to by pak byla paráda :) Maj stejnej rozměr jako paleta, takže kolem jednoho řízku by to bylo luxusní :). Ale tolik jich zase asi neseženu :D To leda kdyby byl někdo kdo v nějakým super hyper dělá a dával by mi je stranou a předal pak někde vzadu na rampě :) Takhle jsem sehnal krabice od banánů na stěhování, ale pak to šéf zakázal a bylo po hehe :(
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2606 Nový příspěvek od Terablick »

Wendy, místo keců si o tom něco najdi. A topit naftou? :D Možná když stála 2,- Kč/l. Nenapadlo tě, že dřevo v lese se těží taky pilama na benzín a vyváží ho taky stroje na naftu a vozí ho kamiony (často i daleko do ciziny) atd? Kdyby se to nevyplatilo, nikdo to nebude pěstovat. A "zasíráte" zemědělskou půdu? Topoly se po max. 25 letech bezestopy zlikvidujou a půda je po nich krásně odpočinutá a pohnojená listím co tam za tu dobu napadá. Co zasírá zemědělskou půdu je řepka a chemie co se dneska všude stříká jak o život. Mimochodem na řepku jsou veliký dotace. Na topoly neni nic - jen dotace na půdu, který dostaneš i na louku kterou 2x za rok posekáš. Tak jaký praní peněz? Normální pěstování. Jak někdo zasadí les aby ho za 80-120 let vykácel na dřevo, tak tady se to jen urychlí... Nic víc. Zajdi si za někym kdo už sklízel ať ti poví jak mu to finančně vyšlo a jestli to je podvod nebo byznys jako každej jinej, a pak si zajdi do teplárny nebo elektrárny, nebo si o tom něco najdi na netu, ať víš jak tim topí a proč to rádi a ve velkým vykupujou. Oni kdyby měli topit dřívím z lesů, tak za 50 let žádný lesy nebudou, protože je spálí a nový nestihnou narůst :) Proto se dneska topí rychle rostoucíma dřevinama, senem, slámou atd. A dokud si v hlavě nesrovnáš základy fyziky, nemá smysl aby jsi se tu rozepisoval... Topol je dřevo a jako dřevo hoří. Hoří rychleji než třeba dub nebo buk, ale na jednu tunu hmotnosti (na tuny při stanovené vlhkosti se to v těch elektrárnách atd vykupuje) dá stejné množství tepla jako kterýkoliv jiný dřevo +/- pár %. Smrk, bříza atd taky nedá na metr tolik tepla jako buk, ale taky nestojí tolik jako buk. A o tom to je. Metr buku stojí 3x víc než metr topolu. A 3 metry topolu ten metr buku hravě nahradí. A elektrárně je úplně fuk jestli ten dopravník nakrmí do kotle tunu buku nebo tunu topolu. Výsledek bude stejnej. Na topení v kotli na tuhý paliva (natož na uhlí) se moc nehodí, protože bys musel furt přikládat. Do splynovacího nebo na štěpku je to ale jedno. Splynovací ještě dejme tomu musíš naložit častěji, ale u kotle na štěpku je úplně jedno čím topíš - prostě si častěji přiloží sám - dopravníkem. A cena za tunu je stejná nebo lepší než u jiných dřev - protože nikdo nemusí lézt po lesích s pilou, tahat to kilometry ven, nakládat rukou na kamiony, převážet desítky až stovky kilometrů někam, tam přerozdělovat a zase rozvážet dál atd, a právě jedna tuna sušiny je jediné správné měřítko toho jak to topí :) I tuna sena nebo slámy dá skoro tolik tepla jako tuna dřeva, ale je s tím víc práce a víc popela, nemluvě o množství které se musí dopravovat a skladovat, a naftě na sklizení a nabalíkování tuny sena. Ale seno nekritizuješ, i když dneska většina zemědělců seká jen kvůli dotacím, a seno nechaj na kraji pole shnít, takže veškerá nafta, práce, čast atd co se do něj dá jde nazmar - jen aby dostali dotace. A přitom by s ním mohli i topit (a někde i topí), nebo třeba nakrmit víc krav aby bylo víc masa a mlíka pro lidi :) Ale topoly ti prostě leží v žaludku, a aniž bys o nich, jejich pěstování, sklízení a topení s nima cokoliv věděl, prostě do nich bušíš hlava nehlava, místo abys bušil do dotací na sekání luk a na řepku co nám pak cpou nuceně do nafty. Neni to nedostatek zemědělské půdy co stojí za nedostatkem potravin. Jsou to právě dotace na sekání luk a hlavně na řepku, proč zemědělci nepěstujou obilí, zeleninu, kukuřici, mák, řepu, brambory atd. Radši vysejou řepku, nebo posekaj louku. Je to skoro bez práce, jsou na to dotace (na rozdíl od jídla) a sklidí 3x do roka... Podívej se alespoň na letecké snímky naší republiky... Kolik polí vidíš s jídlem a kolik s řepkou? Kolik luk je opravdu potřeba pro pastviny a seno pro zvířata a kolik leží jen ladem a seká se jen na dotace... Pár hektarů topolů nic nezmění...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
xbedla
Příspěvky: 517
Registrován: stř kvě 12, 2010 1:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2607 Nový příspěvek od xbedla »

Všichni buď perem prachy, nebo jsme hlupáci.. :pistol: nemá smysl na to reagovat, prostě jenom wendy má pravdu.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlerostoucí topol

#2608 Nový příspěvek od Terablick »

8)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rychlerostoucí topol

#2609 Nový příspěvek od pali »

jeden rok jsem použil levnou textílii a už na podzim byla rozpadlá na kusy. minulý rok jsem koupil dražší( tá vypadá už spíš jako plátno) a tá ještě drží. jinak propíchnout textílii není žádní problém.

tento rok jsem vyzkoušel herbicid Dominator http://www.prohopo.cz/cs/p-860-dominato ... tAod_3QAfQ a kam se hrabe roundap. míchal jsem to 3dcl na 10l vody a zůstala jen holá půda. myslím, že bude klid minimálně rok :smich: .
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

wlcoun
Příspěvky: 468
Registrován: stř pro 02, 2009 7:50 pm
Bydliště: Lovosice

Re: Rychlerostoucí topol

#2610 Nový příspěvek od wlcoun »

Myslím, že oba přípravky mají úplně stejnou účinnou látku :)

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“