Výroba poloautomatu na řezání paliva

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Výroba poloautomatu na řezání paliva

#1 Nový příspěvek od hajney »

Zdravím, uvažuji o výrobě poloautomatu na řezání palivového dřeva. Princip: dřevo se posune ručně po stole k dorazu a přes páku se uřízne řetězovou lištou, potom uříznutý kus spadne rovnou do štípačky ta než se uřízne další kus ho rozštípne a jede to po pásu. Na obrázku je tovární stroj který mi je vlastně inspirací. ten má plně hydro pohon. Já bych to chtěl za traktor aby pohon řezání byl vývod a štípačky hydraulika traktoru.

Bylo by nezbytné aby když se lišta vrací z řezu zastavil se řetěz. A to zárověň považuji za největší technický problém, pokud chci k pohonu použít vývodový hřídel z traktoru. Asi jako nejdostupnější mě napadla varianta s použitím setrváku+lamely+přítlačáku z nějaké spojky z auta. Teď jde o to kolik to vydrží než shoří lamela. Ale počítám že řetěz se rozběhne ještě před řezaným materiálem takže se bude rozbíhat lehce a když se rozběhne tak už spojka netrpí ne? co vy na to?
Přílohy
poloautomat.JPG
Naposledy upravil(a) hajney dne pát pro 31, 2010 9:50 am, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#2 Nový příspěvek od Lišák1 »

Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#3 Nový příspěvek od josip »

a co tak napinat klinovy remen ked pojdes s listou do rezu :friends:

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#4 Nový příspěvek od hajney »

Lišák1 píše:Tady máš inspirci
http://www.youtube.com/watch?v=a1mb_QTfzdo
tak to je jiná liga - automat na palivo, u poloautomatu posunuješ a řežeš ručně.

napínání klíňáku - a přenese to jeden řemen? když vezmu originál lištu a řetězku tak aby to slušně řezalo tak se otáčky musí přiblížit otáčkám motorové pily. z 540 ot/min na cca 10000 ot/min. Myslel jsem spíš dát tam převod řetězem.

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#5 Nový příspěvek od Codza »

Už tu někdo od Brna prodával doma dělaný automat kde to řezal motorovkou přichycenou na páce.Psal něco o tom že vyrábí lepší-na té prvé se naučil jak nato.Měl to i na videu.V sekci PRODAM už to neni,možná ještě ve vídeich.

Uživatelský avatar
nezmar
Příspěvky: 18
Registrován: stř lis 25, 2009 8:54 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#6 Nový příspěvek od nezmar »

ahoj to video je super , už jsem to viděl v akci a je to o zručnosti obsluhy , 4 hydraulické sekce každá dvě tlačítka , to je na každou ruku čtyři čtyři a ktomu ovládání pojezdu nakladače , něco jako hra na klavír .

Uživatelský avatar
nezmar
Příspěvky: 18
Registrován: stř lis 25, 2009 8:54 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#7 Nový příspěvek od nezmar »

tam nejde o otáčky , ale o řeznou rychlost řetězu , stačí dát větší kolečko na pohon řetězu a při nižších otáčkách se dá docílit stejné rychlosti řetězu a pak ti stačí 3000 otáček

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#8 Nový příspěvek od hajney »

nezmar píše:tam nejde o otáčky , ale o řeznou rychlost řetězu , stačí dát větší kolečko na pohon řetězu a při nižších otáčkách se dá docílit stejné rychlosti řetězu a pak ti stačí 3000 otáček
to s tebou souhlasím, ale kolečko na pohon řetězu (řetězka) se podle mě vyrobit nedá. A z čeho ji použít? Ten stroj co je na obrázku u prvního příspěvku jsem viděl naživo. A řetěz pohání hydromotor ale jestli tam má ještě převod jsem si nevšiml. Já chci využít vývodové hřídele, protože traktor má na to síly dost i na malé otáčky a tím na malou spotřebu.

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#9 Nový příspěvek od josip »

hajney píše:
Lišák1 píše:Tady máš inspirci
http://www.youtube.com/watch?v=a1mb_QTfzdo
tak to je jiná liga - automat na palivo, u poloautomatu posunuješ a řežeš ručně.

napínání klíňáku - a přenese to jeden řemen? když vezmu originál lištu a řetězku tak aby to slušně řezalo tak se otáčky musí přiblížit otáčkám motorové pily. z 540 ot/min na cca 10000 ot/min. Myslel jsem spíš dát tam převod řetězem.
tak das dva remene a tie by nemali presmyknut

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#10 Nový příspěvek od mufik »

Klínový řemen by to asi utáhl,teda spíš dva.Řetěz bych tam nedával,v těch vysokých otáčkách odejde,po zkušenostech z diskové sekačky už řetězy obcházím obloukem.Kolik ti dává čerpadlo z traktoru?Včera jsem připojil štípačku na hydrauliku Mitsubishi MTE 2000 a rychlost byla taková že jsem u toho málem usnul,šnek leze rychlej.Čerpadlo je tam hnané asi od vačky,tj. motor 1000 ot/min,čerpadlo 500 ot/min.Tu štípačku jinak žene hydr. jednotka s motorem asi 750 W a jede 3x rychlej.Taky nad tím poloautomatem uvažuju,vývodový hřídel by hnal,čerpadlo a to by pohánělo hydromotor a pístnici.Ono aby to trošku odsejpalo tak čerpadlo musí dávat dost litrů.Kámoš má minibagr a tam je čerpadlo 138 l/min,dneska k němu chceme zkusit připojit štípačku,co to bude dělat.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#11 Nový příspěvek od hajney »

mufik píše:Klínový řemen by to asi utáhl,teda spíš dva.Řetěz bych tam nedával,v těch vysokých otáčkách odejde,po zkušenostech z diskové sekačky už řetězy obcházím obloukem.Kolik ti dává čerpadlo z traktoru?Včera jsem připojil štípačku na hydrauliku Mitsubishi MTE 2000 a rychlost byla taková že jsem u toho málem usnul,šnek leze rychlej.Čerpadlo je tam hnané asi od vačky,tj. motor 1000 ot/min,čerpadlo 500 ot/min.Tu štípačku jinak žene hydr. jednotka s motorem asi 750 W a jede 3x rychlej.Taky nad tím poloautomatem uvažuju,vývodový hřídel by hnal,čerpadlo a to by pohánělo hydromotor a pístnici.Ono aby to trošku odsejpalo tak čerpadlo musí dávat dost litrů.Kámoš má minibagr a tam je čerpadlo 138 l/min,dneska k němu chceme zkusit připojit štípačku,co to bude dělat.
výkon čerpadla změřený nemám, počítám s tím za velkej traktor (DB) a bude to štípat malý špalíky délka max 50cm, do 30-cm průměru. tak to by měla stačit malá pístnice a ta bude chodit rychle. Pokud se mi povede vytvořit to zastavování řetězu, tak mi přijde jednodušší nepoužít hydromotor. Traktor pojede na menší otáčky. A když tam mám ten motor 2.0 z Mercedesu tak i spotřeba by mohla být příznivá.

Tak napínání klíňáku by bylo jedno řešení a co použít tu spojku? Přijde mi to efektivnější a je na to stavěná (zapnout - vypnout). Jen aby to chvíli vydrželo. Lamela by stála pár stokorun a kdyby to vydrželo sezonu tak proč to nepoužít.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#12 Nový příspěvek od hajney »

A co použít na to zastavování elektromagnetickou spojku třeba z klimakompresoru. Ta by fungovala dobře, jen nevím jaký kroutící moment to přenese. Ale kompresor jde těžko tak třeba by to na to řezání stačilo ne?

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#13 Nový příspěvek od mufik »

Těžko říct jestli by ta spojka vydržela tolik zapnutí a vypnutí v tak krátkých časových intervalech.Viděl jsem ale video kde má chlapík udělanou hydraulickou gilotinu na dřevo,prostě to usekne a dřevo se zároveň rozštípne.Docela se mě to líbilo,dneska jsem štípal,tak jsem to hned vyzkoušel.Mám docela ostrý klín,štípačka dává cca 8 tun a sekalo to i buk o pr.15 cm.Asi to zkusím tímto směrem,docela se mě zamlouvá že je to bez pilin a úplně jednoduché jak na výrobu,tak na obsluhu.Přidal bych odkaz ale nemůžu to najít.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#14 Nový příspěvek od hajney »

něco podobného, ale továrního, jsem viděl před lety na brigádě. V nakladači měl adapter, strčil do něj celý strom pak ho zvedl nahoru a chroupal polínka. Klín nejprve usekl poleno a hned ho rozštípl. Navíc strom postupně svojí váho padal dolů do sekací komory. Ale to chce obrovský čerpadlo.

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: výroba poloautomatu na řezání paliva

#15 Nový příspěvek od Codza »

Tak jsem našel video o kterém jsem tu psal. http://www.youtube.com/watch?v=dSV2p2YwUkM

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“