Mufikův štěpkovač do 6 cm

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: štěpkovač do 6 cm

#106 Nový příspěvek od Mr.Tom »

robovi píše:Zdravim. Vzhladom na to, ze nemam moznost si dat tu stiepkovaciu hlavu nikde vyrobit a zatial planujem to stiepkovanie len do kuchynskych kachli som sa rozhodol urobit hlavu zo stvorhranu, alebo trojhranu s tym, ze by som na ne nejakym sposobom prichytil noze. Chcem vsak poprosit o radu, co je lepsie, ci trojhran, alebo stvorhran? Ake su plusy a minusy jednotlivych prevedeni. Napr. pri ktorom prevedeni je uhol nozov voci pevnej ploche lepsi pre lahky rez, ucinnost a kvalitu rezu? Budem to cele pohanat cez 400 V elektromotor 0,7 kW 1400ot redukovane prevodovkou na 50 otacok. Chcem stepkovat max. 4cm priemer. Za vsetky rady vopred dakujem.
Předpokládám, že nože přišroubuješ, ale zajímalo by mě, kde je seženeš? Jestli čteš diskuzi, tak radši použij méně nožů, protože se to lépe seřizuje. A myslím, že by měly stačit jen nože dva, tj. přišroubovat je na čtyřhran, když to dřevo chceš len do kuchynskych kachli. Teď nevím, jestli uvažuješ o jednohlavovém štěpkovači, nebo dvouhlavovém Rojek? Ale podle těch otáček a výkonu co píšeš, to s jednou hlavou nejspíš nebude mít dostatečný výkon.

watie
Příspěvky: 16
Registrován: ned led 20, 2013 4:35 pm
Bydliště: Strakonice

Re: štěpkovač do 6 cm

#107 Nový příspěvek od watie »

Je to opravdu krasne vymyslena masinka 8) , uz sem zacal tvorit neco podebneho. Chtel bych poprosit o radu. Umisteni toho pevneho noze je v ose hridele stepkovaci hlavy? A jeste nejak nechapu jakto ze si to bere ty vetve samo,zadne podavaci valecky, nebo neco podobneho tam nikde nevidim.
Dekuji.

dvk
Příspěvky: 1690
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: štěpkovač do 6 cm

#108 Nový příspěvek od dvk »

Tuto hlavu mám, tak snad se autor tématu nebude zlobit, když za něj odpovím. Větve si to bere samo, jednak v té poloze jak je hlava navržená tam doslova "padají" samy viz videa, a jednak břit nože než větev přestřihne, tak díky pohybu po kružnici jí celou o kousek vtáhne dovnitř - o délku špalíku. Já mám hlavu mírně naklopenou (krmení větvemi vodorovně ze strany) a tam je problém, že při nižších otáčkách mají zejména krátké větvě snahu z hlavy vyskakovat. Ale i to už jsem snad vyřešil.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: štěpkovač do 6 cm

#109 Nový příspěvek od mufik »

Přesně jak píšeš,ještě doplním že ostří by mělo být komo na osu hřídele,jako ostatně na každém špalíkovači.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

watie
Příspěvky: 16
Registrován: ned led 20, 2013 4:35 pm
Bydliště: Strakonice

Re: štěpkovač do 6 cm

#110 Nový příspěvek od watie »

Dekuji:) , musim se priznat ze stejnak na tech videii ani fotkach presne nerozeznam v jake poloze je ten pevny brit. Ja zatim jen delam nacrty, budu delat nejspis hlavu ze ctyrhranu na ktere budou vyfrezovane drazky pro 4noze tak aby smerovaly do osy hridele(dle vasi rady) 8) Snad to bude vsechno fungovat.
Jeste jsem se chtel zeptat. Chtel bych to potom pohanet traktorem Steyer 40. Slo by to hnat primo s nahonu kardanem? Nebo budu muset nejak redukovat otacky. Popripade jaka prevodovka by se tak hodila.
Diky.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: štěpkovač do 6 cm

#111 Nový příspěvek od mufik »

Otáčky drticí hlavy pr. 180/3Z by se měly pohybovat v rozmezí cca 80-140 ot/min.Čím větší průměr a vyšší počet zubů,tím nižší otáčky by měly být.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

watie
Příspěvky: 16
Registrován: ned led 20, 2013 4:35 pm
Bydliště: Strakonice

Re: štěpkovač do 6 cm

#112 Nový příspěvek od watie »

Jeste jeden dotaz. Schrnu vse co jsem zatim zjistil:) Budu delat stepkovac s jednou hlavou prumer 180, 4noze pripevnene na ctyrhran tak aby vrchol ostri byl v ose hridele.Chtel bych stepkovat vetve do 5cm max.6cm. cele to budu pohanet traktorem steyr 40.Ted se dostavam k otazce:) hledam jaky na to koupit kardan aby to vse zvladl, koukal jsem na tyto.
http://www.ama-zahrada.cz/nahradni-dily ... i-spojkou/
Akorat nemam tuseni ktery koupit,netusim jake tam budou pusobit sily.Ani nevim jaky ma traktor vykon na vyvodove hrideli. Nechtel bych vyhodit zbytecne moc penez za drahej kardan.Proste by me zajmalo ktery si myslite ze by byl tak optimalni.
Dekuji za vsechny rady 8)

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: štěpkovač do 6 cm

#113 Nový příspěvek od Mr.Tom »

watie píše: 4noze pripevnene na ctyrhran tak aby vrchol ostri byl v ose hridele.
Dekuji za vsechny rady 8)
S kardany nemám zkušenosti, ale chtěl bych vědět co je myšleno tím "tak aby vrchol ostri byl v ose hridele"? Vždyť vrchol ostří je zrovna tam, jak je natočeno kolo, tak nevím. Chtělo by to nějaký obrázek k tomu....
Nezkoušel někdo štěpkovač jen s jedním nožem? To by přece mělo fungovat taky. Když vidím, že se často nestíhá do toho větve ládovat, tak by i tohle stačilo.

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7436
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: štěpkovač do 6 cm

#114 Nový příspěvek od mihi »

watie: Napíš mi prosím koľko koníkov :rally: :driver: má ten Steyr pri akých otáčkach a aký máš prevod medzi motorom a vývodom na kardan a ja Ti vypočítam koľko NM máš na vývodovom hriadeli.

Som to počítal na Zetor 25 25koní pri 1800otáčkach a prevod medzi motorom a kardanom je 1:3 a vyšlo mi na kardane + - 297 Nm pri 1800ot na motore..


Mihi :)
Mihi

watie
Příspěvky: 16
Registrován: ned led 20, 2013 4:35 pm
Bydliště: Strakonice

Re: štěpkovač do 6 cm

#115 Nový příspěvek od watie »

vsechno to zjistim:) traktor je táty. Tak az o vikendu. diky

watie
Příspěvky: 16
Registrován: ned led 20, 2013 4:35 pm
Bydliště: Strakonice

Re: štěpkovač do 6 cm

#116 Nový příspěvek od watie »

Nevydrzel jsem do vikendu:) tak sem googlil:) takze je to Tříválcový (W / H 98/100 mm) Steyr 40, 39 koní při 2400 ot / min

Kdyby mi nekdo podle toho doporucil primo jakou hridel koupit byl bych moc vdecnej:)
Diky

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7436
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: štěpkovač do 6 cm

#117 Nový příspěvek od mihi »

Podľa mňa 39koní = 29082 Watov (1 kôň = 745,7W) to musíš vynásobiť prevodovým pomerom aký máš medzi motorom a kardanom (ak máš 540 ot kardan tak: 2400ot: 540 = 4,4)
Takže 29082(výkon motora) X 4,4(prevod.pomer medzi kardanom) = 127638 Watov na kardane.

Ak sa mýlim tak ma opravte.


Mihi :)
Mihi

Uživatelský avatar
Lukas7745_SK
Příspěvky: 229
Registrován: stř zář 01, 2010 9:56 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: štěpkovač do 6 cm

#118 Nový příspěvek od Lukas7745_SK »

Dovolím si ťa trochu poopraviť ak sa nenahneváš ;-) Výkon motora je krútiaci moment na kľuk. hriadeli vynásobený uhlovou rýchlosťou KĽHR (uhlová rýchlosť = 2*pí*otáčky KĽHR). Takže výkon je stále rovnaký, meníš len pomer otáčok a momentu :) Čiže ty máš výkon motora 39 koní, t.j. 28,7 kW (výpočet: 39 PS/1,36=28,7kW). To 1,36 je bežne používaný koeficient pre prepočet z kW na PS, HP , kedysi sme to číslo v škole aj odvodili :pistol: Takže výkon na KĽHR motora a na vývode je 28,7 kW. Krútiaci moment motora je: M=P[W]/2*pí*otáčky motora [s-1] = 114 Nm (pre predstavu na ramene 1 meter pôsobí sila 114 N alebo váha 11,5 kg). Krútiaci moment na vývod. hriadeli získaš tak, že moment motora vynásobíš prevodovým pomerom, čiže zhruba 4,44 (2400/540=4,44444....540 min-1 sú väčšinou otáčky vývodového hriadeľa) a dostaneš 114 Nm*4,44 = 506 Nm. Ty musíš kupovať kardan, aby zniesol 506 Nm, kardan sa asi nekupuje podľa výkonu si myslím, dôležitý je krútiaci moment podľa ktorého sa aj dimenzujú hriadele. Ale neboj sa, neutrhneš s tým ani poľský kardan ;-) Dúfam, že som to popísal správne, je to počítane len z hlavy pomocou mobilu :pohlavek: Na vývode Z25 mi vyšlo zhruba 292,5 Nm :friends:

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: štěpkovač do 6 cm

#119 Nový příspěvek od fastrac8250 »

a mihi 1 k= 736 W ;-)

watie
Příspěvky: 16
Registrován: ned led 20, 2013 4:35 pm
Bydliště: Strakonice

Re: štěpkovač do 6 cm

#120 Nový příspěvek od watie »

Dekuji:) moc jste mi pomohli:) koupim tedy tentohttp://www.ama-zahrada.cz/kardanova-hri ... escription mel by myt bezpečnostní kroutící moment 400Nm. Coz doufam bude pro moje ucely stacit.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“