naviják za Zetor 4011

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
pavel sk
Příspěvky: 12871
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#16 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak ta uplne dole je rezim 540+ cerpadlo. Pouziva sa napr. aj pri koseni, obracani sena a pod pracach. Akurat po ceste sa to musi prepnut do uplne hornej polohy aby sa tocilo cerpadlo za jazdy a a drzalo naradie vo vzduchu a zaroven sa naradie netocilo. Len akurat ze to cepradlo sa toci cez rychlosti. Takze ked zastanes traktorom a vyhodis rychlost tak zastane aj cerpadlo. To starsie prevedenie bolo podla mna dost nestastne riesene, lebo to cerpadlo na 5stupen dostava zabrat. U novsich modelov to poriesili lepsie co mne viac vyhovuje, lebo ja som s tym navijakom na tom podobne ako ty, akurat ze ja ho mam na traktore a nie v stite na ramenach.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#17 Nový příspěvek od drpepa »

no, já uvidím jak to bude pracovat v praxi. Určitě by se mě ale hodilo vypínání navijáku přímo na něm. Budu muset vymyslet, jak na to.

pavel sk
Příspěvky: 12871
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#18 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak ak by som mal stary typ radenia PTO ako mas ty, tak by som urcite tu spojku vzadu na navyjaku nejaku poriesil. Kludne aj zubovu ku tomu hnaciemu koliesku na navijaku, aby si nemusel tolko kvaltovat. Prerobit navijak na lamelovu spojku ako maju seriovky je uz v tvojom pripade na prerobenie komplet navijaka.

Uživatelský avatar
lukisek 099
Příspěvky: 3127
Registrován: čtv kvě 05, 2011 1:20 am
Bydliště: Oderské Vrchy

Re: naviják za Zetor 4011

#19 Nový příspěvek od lukisek 099 »

Predelat a pridat lamelu na navijak a nejaky mechanismus kterym bys pritahl buben k lamele nebo zubovku okopirovat od nekoho. My se tenkrat na prestavbu vyprdli slo se cestou koupe jineho navijaku a nakonec i traktoru. Ale to zas jindy.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: naviják za Zetor 4011

#20 Nový příspěvek od Jaro25 »

Z môjho pohľadu je takéto ovládanie síce nejako funkčné, ale v lese veľmi nepraktické až nebezpečné. Mal som na Z-25 navijak, ktorý sa ovládal cez normálnu spojku a to neustále vyskakovanie na traktor a zoskakovanie, pri ťahaní byť vytočený dozadu, aby bolo vidno, celé zle. Nakoniec som ho celý prerobil na štandard - spojka na navijaku ovládaná zvonka a je to oveľa lepšie. Vidíš čo robíš, ak treba hneď vypneš a keby bol najhoršie, nie si na traktore ale v bezpečnej vzdialenosti. Pre prípadnú inšpiráciu https://www.youtube.com/watch?v=72tyf8lZpBI&t=5s.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#21 Nový příspěvek od drpepa »

lukisek 099 píše: ned bře 03, 2024 9:26 pm Predelat a pridat lamelu na navijak a nejaky mechanismus kterym bys pritahl buben k lamele nebo zubovku okopirovat od nekoho. My se tenkrat na prestavbu vyprdli slo se cestou koupe jineho navijaku a nakonec i traktoru. Ale to zas jindy.
to bych asi potřeboval, inspiraci jak na to.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#22 Nový příspěvek od drpepa »

Jaro25 píše: ned bře 03, 2024 10:12 pm Z môjho pohľadu je takéto ovládanie síce nejako funkčné, ale v lese veľmi nepraktické až nebezpečné. Mal som na Z-25 navijak, ktorý sa ovládal cez normálnu spojku a to neustále vyskakovanie na traktor a zoskakovanie, pri ťahaní byť vytočený dozadu, aby bolo vidno, celé zle. Nakoniec som ho celý prerobil na štandard - spojka na navijaku ovládaná zvonka a je to oveľa lepšie. Vidíš čo robíš, ak treba hneď vypneš a keby bol najhoršie, nie si na traktore ale v bezpečnej vzdialenosti. Pre prípadnú inšpiráciu https://www.youtube.com/watch?v=72tyf8lZpBI&t=5s.
jj, to bych potřeboval taky, takhle to předělat, instalovat nějakou spojku. Sám ale nevím, jako spojku mám použít.
Video moc super ;)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: naviják za Zetor 4011

#23 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja tam mám lamelu z V-3S a pritláča to ten kolíkový mechanizmus. Má to veľkú silu a v prípade potreby okamžité rozpojenie.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#24 Nový příspěvek od drpepa »

Jaro25 píše: úte bře 05, 2024 8:37 pm Ja tam mám lamelu z V-3S a pritláča to ten kolíkový mechanizmus. Má to veľkú silu a v prípade potreby okamžité rozpojenie.
já vůbec nevím, jak já to mám upravit? Co bys mě doporučoval, jak to upravit v mém případě? Moc díky


Obrázek

pavel sk
Příspěvky: 12871
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#25 Nový příspěvek od pavel sk »

Musis komplet prerobit ulozenie cievky. Rozetu vybavit oblozenim, cievku urobit tak aby sa axialne vedela pohybovat pomocou kolikoveho zapinania. Tu je tych navijakov dost a riesili sa aj oblozenia a aj tie kolikove zasuvania cievky do zaberu s rozetou cez oblozenie. Treba sadnut a polistovat :)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: naviják za Zetor 4011

#26 Nový příspěvek od Jaro25 »

Až tak veľa toho prerábať na tvojom netreba. Ja by som ten bubon asi trochu skrátil, lebo pri tej dĺžke musí byť problém s ukladaním. A bolo by fajn mu zväčšiť priemer. Na reťazové koleso nanitovať obloženie a na priliehajúcu stranu bubna dať kotúč, na ktorý obloženie dosadne. Uloženie na hriadeli musí byť také, aby sa mohol posúvať v smere osi, ale je to posun tak o milimeter. A potom dorobiť to kolíkové rozpínanie. Tu však pozor, sila prítlačnú silu musí zachytávať ten hriadeľ, teda na štít navijaka musí byť v axiálnom smere absolútne tuho uchytený a na jeho koniec najlepšie dať masívnejšiu skrutku, ja mám M16 vysokej pevnosti,ktorá zachytáva tie sily a zároveň sa na nej dá nastavovať vôla.

Tu máš odkaz na kolíkový rozpínač
https://ferovelesnespecialy.estranky.cz ... jpg.-.html
a tu celkom dobré inšpiračné video na navijak

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=2l_56REdjKc
https://www.youtube.com/watch?v=Kj_No1y2nDs
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#27 Nový příspěvek od drpepa »

Jaro25 píše: stř bře 06, 2024 8:41 am Až tak veľa toho prerábať na tvojom netreba. Ja by som ten bubon asi trochu skrátil, lebo pri tej dĺžke musí byť problém s ukladaním. A bolo by fajn mu zväčšiť priemer. Na reťazové koleso nanitovať obloženie a na priliehajúcu stranu bubna dať kotúč, na ktorý obloženie dosadne. Uloženie na hriadeli musí byť také, aby sa mohol posúvať v smere osi, ale je to posun tak o milimeter. A potom dorobiť to kolíkové rozpínanie. Tu však pozor, sila prítlačnú silu musí zachytávať ten hriadeľ, teda na štít navijaka musí byť v axiálnom smere absolútne tuho uchytený a na jeho koniec najlepšie dať masívnejšiu skrutku, ja mám M16 vysokej pevnosti,ktorá zachytáva tie sily a zároveň sa na nej dá nastavovať vôla.

Tu máš odkaz na kolíkový rozpínač
https://ferovelesnespecialy.estranky.cz ... jpg.-.html
a tu celkom dobré inšpiračné video na navijak

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=2l_56REdjKc
https://www.youtube.com/watch?v=Kj_No1y2nDs
Z čeho mám použít ovložení a kotouč? Nějaký tip? To kolíkové rozpínaní jde koupit nebo si ho musím vyrobit?

pavel sk
Příspěvky: 12871
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: naviják za Zetor 4011

#28 Nový příspěvek od pavel sk »

Jaro25: a co som napisal??? To iste co ty len v skratke. Proste cievku a jej ulozenie musi prekopat komplet. Ma tam ten bubon na pevno v loziskach s rozetou (velke retazove koleso) :) Ta prerabka neni na jeden vikend.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: naviják za Zetor 4011

#29 Nový příspěvek od Jaro25 »

Pavel, máš pravdu, chcel som mu to len podrobnejšie vysvetliť a dať nejaké odkazy, lebo evidentne v tom trochu tápe.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: naviják za Zetor 4011

#30 Nový příspěvek od drpepa »

pánové, moc děkuji za podrobný popis a vysvětlení. Osobně nevím jestli se do toho pustím. Pudu zatím shánět třecí spojku a naviják spouštět kardanem z traktoru. Mezitím budu sledovat videa úprav navijáků na youtube a shánět díly potřebné pro úpravu. Spíše jakmile je budu všechny mít, pak se pustím do úpravy. Tu třecí spojku ale raději koupím.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“