Štípací automat, procesor

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Štípací automat, procesor

#76 Nový příspěvek od Širon »

Jo rovnáme to do takovejch kvádrů,řekněme 5x4x2,5m . Místa mám dost a tak se to tam narovná a vejde se toho opravdu víc ,né že né. Když to nerovná syn,co to má jako odprosný, protože něco potřebuje ,rovnám to já ,protože když sedím celej den za volantem,nebo ve vyvážečce,potřebuji trochu pohybu. Donesu si rádio a v klidu si rovnám, za dvě hodinky takhle navečer se dá udělat kus práce,když se člověk nechce pouštět do něčeho jinýho. Potom to zvrchu přikryju plachtou a nechám být mám takhle připraveno do foroty asi 90 kubíků a nehnije nic. Včera jsem poštípal od dvou do sedmi celou fůru z vyvážečky ,to je zhruba osm kubíků. Byla přestávka na kafe a yanmraem jsem si dovážel surák k mašině. Dřevo leželo u lesa asi tři roky a dva bylo suchý na stojato v lese. To rovnat nebudu, to se jen hala bala přikryje a půjde rovnou ke kotli. Jo je na to potřeba místo ,to já mám , dýlku dělám 50cm, takže štípat to na metry a pak ještě řezat na půl je taky voser. Když dělám tvrdý, tak to rovnám do takovýho vzdušnýho dřevníčku, nebo do výklenků v opěrnejch zdech a tam je to nejmíň dva roky ,potom to teprve topím.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9051
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#77 Nový příspěvek od Sniper »

Jo s rovnáním naštípaných polínek to je boj.
Někdo to skládá okolo baráku, jiný to rovná v kůlne, někdo to dává do drátěných boxů...
Ale líbí se mi, viděl jsem to na Valašsku hlavně, že z nich staví takové kulaté sloupy o průměru cca 1,5-2m a na výšku 2,5m. Vůbec nevím jak to skládají, ale půdorysně je to kruh, čepici má do špice, ta je prikrytá plachtou.
Vypadá to podobně, jako ostreva plná sena, pokud teda víte, co je to ostreva, ostrévka atd.
Smrkový kůl, ze kterého trčí na patra do kříže klacky a suší se na něm seno, když je hnusně, pak se zase rozhodí, když je hezky.
No, ale to jsem odbočil.
Pro sebe si dřevo dovezu do kůlny a volně nahážu, ale co s tím zbytkem venku? :-/
Ještě když vím, že si pro něj tu a tam přijede někdo známý. Na hromadě to nenechám a do těch panáků to skládat asi nebude čas....
Nějaké nápady třeba zde :

https://living.iprima.cz/bydleni/drevo- ... -uskladnit



Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9051
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#78 Nový příspěvek od Sniper »

Tenhle taky nevypadá zle 8)
Chce za něj 142 tis Kč


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Štípací automat, procesor

#79 Nový příspěvek od ota »

Snipere to bych nebyl asi ani já, abych neměl s tou homolí dřeva příhodu. Když jsem bydlel ještě u rodičů, vedle sousedi. Soused chlapák jako hora. Sílu měl jak obr. Sousedka k němu jak vyšitá! Pěstí by i ona zabila vola! :vysmech: Ale oba hrozně pohodoví, dobří sousedi. Na zimu vždycky řezali dřevo. Soused stál u cirkulárky a z vlečky řezal dřevo. A házel do koleček a sousedka vozila do rohu dvora a rovnala homole. Jenže ona to uměla a ta homole byla taková no 5XL. :vysmech: Vždycky měla žebřík a z něj rovnala do vrchu. Třeba 4 homole měla ale pořádný. Jednou takhle v noci chrníme a otevřený okna. Najednou rána jako když narazí lokomotýva. Za chviličku druhá. Kurva co se stalo? Vyletíme před barák a baterky a čumíme co se kde zřítilo, nebo auto snad nabouralo do zdi či co. A pak sousedka s baterkou volá. Sousedi nic se neděje, jen mi spadla homole a trefila druhou a ta spadla taky. Baterky a všichni svítíme do místa kde ty homole stály. A dvě zbořený. A soused no však to furt říkám že umíš hovno stavět homole a furt se do toho hrabeš! No tak si to prej ty chytrej postav sám. Baterka sousedky zhasla a asi šla dom. Druhej den soused opravil a znovu postavil obě homole. No samolitr snad do 14 dnů obě spadly zase v noci. Ale to se sousedka smála!

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8575
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Štípací automat, procesor

#80 Nový příspěvek od bourač »

Širon píše: ned zář 04, 2022 6:54 am se to tam narovná a vejde se toho opravdu víc ,né že né.
potvrzuju, možná tak 4x víc.
A když je to jen jedna vrstva - ke plotu, ke zdi, je potřeba tomu věnovat trochu zručnost.
Bytná už po letech pochopila že to tam nemůže naházet dle libosti a staví to jak zedník.
Takže už jí to nepadá a nemusí to stavět opakovaně :D
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Štípací automat, procesor

#81 Nový příspěvek od Širon »

Jo to se stane asi každýmu. :smich:
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

Míšánek
Příspěvky: 866
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Štípací automat, procesor

#82 Nový příspěvek od Míšánek »

Tak co Snipere, rozsekl (resp. spíš rozštípl :D ) jsi to už nějak?

Ja osobně mám představu v tomhle směru vcelku jasně danou - jelikož mám 10045 s čelákem, tak určitě chci poloautomat do čeláku. A to hlavně z toho důvodu, že mi k jeho provozu a obsluze stačí jeden stroj, protože když bych měl štípač do tbz, tak budu muset řešit nějakým dalším strojem přísun kulatiny ke štípači. Takhle si jej ten štípač v čeláku nabere v podstatě sám. A dále taky není třeba řešit pásový dopravník ale se stipacem člověk dává finální produkt tam, kam přesně chce.

Akorat teda z důvodu slabého čerpadla na Crystalu budu muset do tbz poresit a vyrobit konstrukci, ve které budu mít hydraulickou nádrž, chladič a čerpadlo hnané od pto.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9051
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#83 Nový příspěvek od Sniper »

Nad tímto systémem jsem uvažoval taky, mám 7245 s čelním nakladačem a upřímně, alespoň bych to chtěl zkusit. S touto soupravou se mi zdá operace taková dost krkolomná, technologicky roztahaná ( hodně přejezdů ) a není mi úplně jasné, jak půjdou nabírat jednotlivé kusy z hromady :-/

Já jsem více méně rozhodnutý pořídit tu HAKKI-PILKE, jen ještě nevím jaký model.
Může mi ji pohánět buď Z25, nebo v nejhorším ta 7245.
Postavím to k hromadě a větší kusy tam budu ládovat minibarem s drapákem, menší sám.
Nejspíš bude třeba pomocník, ale uvidíme jak to půjde, spousty složitějších činností taky zvládám sám a už si pohrávám s myšlenkou dálkového ovládání hydraulického rozvaděče na procesoru, tím pádem nemusím vylézt ani z bagru :smich:
Jen to všechno ráno nastartuji, roztočím, zašiju se do bagru, zapnu topení, rádio a můžu valit kubíky :D

No, ale zpátky na zem. Teprve teď jsem dodělal Tatru, dřevo leží v lese na pasece, všude mokro.
Takže budu rád, když do vánoc soustředím palivové dřevo na sklad, štípat se může přes zimu, nebo spíš na jaře, než mi začne sezóna na frézu.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Míšánek
Příspěvky: 866
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Štípací automat, procesor

#84 Nový příspěvek od Míšánek »

Jo, tak chápu že když máš k dispozici minibagr s drapákem, tak že nad tím přemýšlím úplně jinak ;-) já tuto možnost nemám a zatím bych nerad nějak více rozšiřoval strojní park, takže bych rád právě maximálně využil to, co mam již k dispozici. Je jasné že tím věčným přejížděním a nabíráním jednotlivých klad se cyklus oproti tvému řešení určitě zpomalí, ale to je mi asi tak nějak jedno. Hlavně že to bude dělat všechnu těžkou práci za mě a zvládnu to obsluhovat jako jediný člověk, jelikož dřevo dělám stejně i teď sám - synek ještě nedorostl :D

Jinak to dálkové ovládání dle mého nebude vůbec problém. Rozvaděč ovládán el. civkama tam asi už bude a pokud ne, tak jde dokoupit a d.o. z aliexpressu taky. Když jsem zvládl dálkové startovat, chcípat, regulovat otáčky a pouštět tlak do jednotlivých sekcí dálkově na svém Crystalu, tak to určitě bez problémů půjde i na štípači ;-)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9051
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#85 Nový příspěvek od Sniper »

Na bazoši jednu dobu ten procesor do čelního nakladače byl k prodeji za cca 200 tis, nechceš ho koupit? ;-)
Přišel bych se podívat 8)
Minibagr mám, ale drapák ještě ne.
Mám to vymyšlené, drapák s rotátorem vyjde asi na 20 tis. Až nebudu moct, budu s ním skládat metry :smich:
Ještě vymyslet automatickou manipulační linku, ať to nemusím řezat ručně a bude to super :)
Ale harvestor kvůli toho kupovat nebudu :-/
Jo, jak ubývají síly a člověk stárne, začíná uvažovat jinak.
Technika je, ale není kdo by ji obsluhoval...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Štípací automat, procesor

#86 Nový příspěvek od ota »

Snipere pantatík jezdil celej život s traktorama. Jak už pásovejma, kolovejma. No a mi vždycky se švagrem že jdeme to udělat. A švagr na pantatíka ,,jdeš s náma na to"? A pantatík se ptal ,,jde to dělat traktorem"? A mi se mu smáli. No třeba do lesa to musíš pilu, sekeru a nakonec ten traktor. A tak ,,jo jde to dělat traktorem"! A pantatík tak jedem. Přijeli jsme do lesa a se švagrem pilu a makáme. Pantatík seděl v traktoru. Švagr jde za ním a ,,snad nebudeš tady sedět? A on ,,říkali jste, že to půjde traktorem tak čekám na to". Tak řetěz za traktor a tahej klády ven. Pantatík spokojenej. A ještě to potrvá chvíli, než přijdu do jeho let. Ale sleduju, že raději půl hodiny přemejšlím, jak to udělat tím traktorem, než ručně. A proto jsem si doma skutil na minibagr sám rotátor. Ale jen lehkej. Na klest co v lese mám. Nadělal jsem přez 25 hromad klestu na naší pasece. A potřebuju tam oplotit a ty hromady jsou tam kde bude plot. Přeci nebudu ručně. Tak jsem skutil rotátor a kleště. A teď ještě skutit plato abych bagr dovezl až na paseku a mohl nakládat klest a vyvozit ho vedle vysokého lesa. Tam plotit nebudu. Protože kvůli případnému kácení. Tak tam udělám skládku. Jde tam dobře zajet a je v plánu že tam budu zajíždět se štěpkovačem a RCW5. Do něj naštěpkuju a dom. Když bude čas. Štěpku jen do dílny. Třeba 3 kubíky jen. A až bude třeba v létě neštěpkuju další. Co nejmíň ručně. Usnadnit to co to půjde.

Míšánek
Příspěvky: 866
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Štípací automat, procesor

#87 Nový příspěvek od Míšánek »

Sniper: Jo, ten mám právě v merku ;-) je to nějaká Čína, ale co na tom sejde. Radši čínu za cca 250t Kč než toho Hakra z Velkého Meziříčí za víc než půl míče.
Ale chci se na to určitě v dohledné době zajet podívat k tomu dealerovi co to sem tahá. Snad mi to vyjde třeba tento týden.

A jelikož by bylo cestou i to Meziříčí tak bych se chtěl jedním vrzem mrknout i na toho Hakra, jestli třeba ten více než dvojnásobný nárůst ceny je opodstatněný či nikoliv

Oto, to jsme na tom asi všichni stejně. Já taky startuje traktor po ale kvůli každé prkotině :smich: i na ty jabka do beček se radši nechávám zvedat od tříletého synka v lopatě než abych se tahal se žebříkem :D
Přece když už máme tu techniku za těžké love, tak se nebudem zbytečně dřít :pohlavek: :smich:

tomz
Příspěvky: 98
Registrován: úte kvě 22, 2012 9:13 pm
Bydliště: Bystřice nad Pern.

Re: Štípací automat, procesor

#88 Nový příspěvek od tomz »

Zdravím všechny domácí kutily. Potřeboval bych trochu poradit. Chci si postavit štípací poloautomat.Zatím štípu takto: https://www.youtube.com/watch?v=XoGkYM-1uAw Ale fyzicky to množství dřeva, které mám, nelze zpracovat. Jak mají ty štípače řešené řezání kmene? Jde mi o to, že chci řezat lištou s el. motorem a hydr. přítlakem, ale vrácení lišty bude hydraulikou pomalé. Dále, jak mají řešené štípání třeba 20tun. To mají tak velké pístnice, uvažoval jsem taky o dvou nad sebou. Čerpadlo mám 16MPa 100l/min. Pístnici průměr 80mm. To vychází štípací tlak nějakých 8tun. Ještě by byla možnost trapézovým šroubem. Díky všem za rady.

Uživatelský avatar
nervoza
Příspěvky: 17
Registrován: pát lis 04, 2011 7:20 pm
Bydliště: praha-západ

Re: Štípací automat, procesor

#89 Nový příspěvek od nervoza »

Dobrý den, pánové. našel jsem tuhle debatu a tak si také přiložím polínko. Provozuji asi půl roku štípací poloautomat Regon R3 a zatím spokojenost.
Max průměr 38, ale zvládlo by to asi lehce i víc. Ten štípací kanál je velký dost. Možná po záruce tam dám jinou lištu. Tlak je 10 tun a stačí to. Největší výhoda pro mě je ta, že to nakládá samo a není potřeba žádný další stůl nebo zvedák. Mám nařezáno asi 100m3 borovice, smrk a zatím žádný problém. Dal bych sem fotky ale moc to neumím, tak jenom odkaz na video prodejce, kdyby to někoho zajímalo.
https://youtu.be/eTMEXQ5ox90
Zetor 7745
Čelák Intertech IT 1600
Naviják Tajfun 55 předěláný na vzduch
Deza 5T
Vlek 7T
Vývozka STS 6t s rukou BMF 7m
Bibošův špalíkovač.
Štípací automat za traktor Regon

Míšánek
Příspěvky: 866
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Štípací automat, procesor

#90 Nový příspěvek od Míšánek »

To nevypadá vůbec špatně! 8) do navalování je velká výhoda oproti ostatní konkurenci, ke které člověk potřebuje buďto další zařízení jako je navalovací stůl nebo něco s hydr. rukou a drapákem.
Jenom škoda toho relativně nižšího štípacího tlaku.


Jaká byla pořizovačka smim-li se zeptat?

Jinak já osobně bych radši pořídil nějaký automat do čelního nakladače, když už jej na traktoru mám. S tímto bych dovedl v podstatě úplně bez práce kulatinu jak nakládat, tak i výsledný produkt štípat přímo na to místo kam bych jej chtěl uskladnit

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“