Štípací automat, procesor

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Štípací automat, procesor

#1 Nový příspěvek od Sniper »

Hledal jsem, ale tenhle stroj zde ještě nemá své vlákno a přispívat k cirkulárkám, nebo štípačkám nechci, když se jedná o tak specifický stroj.
Začínám po něčem takovém pokukovat, protože dělání dřeva je náročný proces na operace a manipulaci, no a člověk stárne :-/
Stačilo by mi něco obyčejného, ale pokud si můžu vymýšlet, ideálně, aby to šlo zapnout do 3 bod závěsu traktoru kategorie ll, mělo pohon kardanem, nebo svým motorem, tím pádem vlastní hydraulický okruh, kotoučovou pilu a dopravník.
Možná by připadal v úvahu i elektromotor, ale víc jak cca 5kW bude u mě problém...
Cenu si vůbec neumím představit, ale tak kolem 100 tis by se dalo něco takového splašit, ne? Klidně jeté.

Pokud se mám nadále zabývat palivem, tak to nechci dělat jako doposud.
Nově si Tatrou dovezu dřevo na plac, pilou nařežu na metry, minibarem s drapákem rozložím a uložím, ale poté bych rád do řetězce zapojil nějaký ten stroj, kde hodím poleno, nebo výřez, on to nařeže, naštípe a dopravníkem vyexpeduje třeba do vlečky.

Tož co myslíte, dá se něco takového sehnat?

Teoreticky něco takového :prace:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1558696 ... abrika.php

Díky za každé rady, postřehy, foto pro pozornost 8)

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Štípací automat, procesor

#2 Nový příspěvek od Tomas6 »

Max průměr 33 cm, tlak 7 tun? To není žádná sláva. Já měl úplně stejné myšlenky jak ty, nicméně něco co bude stát za to bude raketa a na doma se to prostě nevyplatí. Jedině dělat palivo na kšeft, ale to bych se na to mohl z vysoka vytento. Ikdyž dřeva všude dost. Ale to ho raději nechám v tom lese na zemi zhnit než se dohadovat s lidma, že to polénko je trochu práchnivé a že to druhé je trochu kratší atd...
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Štípací automat, procesor

#3 Nový příspěvek od DYK »

Snipere, jsi uživatel profi strojů, tak na něco za kilo zapomeň a počítej s 500. Pak to bude mít nějakou produktivitu, hlavně spolehlivost a nebudeš muset moc přemýšlet, jestli toto ještě jo nebo né a tak. Bude to mít pohon PTO s vlastní hydraulikou, tedy procesor se štípačkou a dopravník, ale jen tak to něco neunese. Ale Fendt jo.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#4 Nový příspěvek od Sniper »

DYK: tvl neblbni :smich:
Je mi to jasné, ale já to chci mít pro sebe a ne na kšeft.
I to kilo, co bych do toho dal se mi nikdy nevrátí, to mám jako bolestné a investici do zdraví 8)

No takže zpět k tématu. Myslím si, že ročně bych zpracoval tak 50-100 m3 dřeva, něco pro mě, zbytek známí, kteří dřevo chtějí, ale přijet pomoct neumí, proto uvažuji takovým způsobem.
Žádné bomby, ani točené svině na tom dělat nebudu, to raději nechám v lese, nebo když už, tak pila, kalač, klíny.

Jde mi o to, jestli má někdo konkrétní zkušenost s takovým strojem, zajímaly by mě postřehy z činnosti atd.
Teoretizovat můžeme u piva :pivo:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Tohle vypadá velmi dobře, ale cenu komentovat nebudu :-/
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1564170 ... ert-37.php


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Štípací automat, procesor

#6 Nový příspěvek od fikejz »

Už od pohledu je na tom druhém mnohem víc materiálu než na tom prvním a přitom je "jen" do 37cm průměru. :-/ Jsem zvědav co nakonec seženeš a za kolik.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Štípací automat, procesor

#7 Nový příspěvek od DYK »

Hakki pilke je celkem značka ale jistě se vyplatí do toho investovat. A zkušenosti jo? Za kilo? Tak třeba Lumag nepřežil 40 metrů dřeva a hydraulicky se pochcal. Nekupuj ty "levný" plechovky, budeš mít kilo v prdeli a budeš nasranej!
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Štípací automat, procesor

#8 Nový příspěvek od Tomas6 »

U piva teoretizovat můžeme, šak jedno teď zrovna pocucávám. No ten druhý odkaz už je lepší. Ale ta cena je mazec, teda na doma.
Jako já nad tím fakt kdysi hodně přemýšlel, dokonce jsem chtěl něco na doma stavět, to skončilo na tom že není času na takový projekt, byl jsem se dívat u jednoho poláka doma na nějaký, už nevím co to bylo za výrobce, něco okolo toho kila jak máš představu a to jsem zavrhnul hned při prvním pohledu. Bylo to takové, jak říká známý, pouťové. Nějakým způsobem to fungovalo, ale nedokážu si představit že by to mělo nějak dlouhodobě fungovat.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Štípací automat, procesor

#9 Nový příspěvek od tomous »

Snipere. Loni mi tu byl s Lumagem dělat palivo-na to že to stálo cca. 180tis,tak to bylo hračka. Silnější prům.40cm suchej smrk pouze štípnout na čtvrt na 6 nebo 8 ks nezvládl. Byl jsem se pak podívat u známýho ten tam měl nějakej modrej profi asi za 400tis. a to krájelo a štípalo jak máslo.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Štípací automat, procesor

#10 Nový příspěvek od ota »

Známej měl nedávno půjčenej ten automat. Byl u mě jestli nemám doma náhon s kolíčkama na traktor a krátkej. Všechno co je doma je na domeček a jen takovej slabší co máme k rotačce. Ten by byl málo. Řešil to, že mu elektrika neudržela ten elektromotor co to mělo a padal mu 25A jistič. Ne při rozběhu, ale při tlaku když jel špalek na klín. Ten klín to mělo ten segmentovej. Elektromotor asi 9 kW. Měl jsem s ním domluveno, že se přijdu na to podívat. Byl to ten štípací potvor u toho takovej stůl. Na ten stůl dával 4m dlouhý klády. Vše bylo automat. Kládu posunulo na dopravník a nakrátilo na zvolenou délku a poštípalo a dopravnikem do dřevníku. No chystal jsem se k němu že o víkendu. Vyřešil ten pohon tak, že si v DEK půjčil velkou centrálu. A za vikend poštípal vše co tam měl. Než jsem se rozhoupal přístroj vrátil a nestihnul jsem se na to dojít podívat. Oba jsme si mysleli, že to bude štípat min dva víkendy a on to stihnul za jeden. :(
É jen co vím byl to Švédskej potvor.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Štípací automat, procesor

#11 Nový příspěvek od bourač »

Sniper píše: úte srp 30, 2022 8:08 pm
Žádné bomby, ani točené svině na tom dělat nebudu,
taky postřeh:
nedavno jsem u jednoho kovoobráběče viděl ty štípací klíny (na 1/4, na 1/8)
byly masivní bytelný a totál zohýbaný. Měl je tam na opravu, oco šlo nevím řešili jsme jinou věc...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#12 Nový příspěvek od Sniper »

Nad půjčením jsem taky uvažoval, ale při těch cenách nevím :-/
To je lepší mít vlastní a člověk nemusí plánovat čas, počasí a jiné.
No pokud nic kloudného neseženu, nezbývá mi, než to dělat klasicky štípačkou a cirkularkou.
Jen mě už nebaví se pořád ohýbat, brát poleno 100x do ruky a věčně zastavovat stroje, že je už kolem nich plno, když nemá kdo odebírat.
Holt při jednom člověku je ta produktivita mizerná a bude ještě hůř, síly ubývají.
Proto jsem to chtěl nějak zautomatizovat :prace:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

peyrak
Příspěvky: 1238
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Štípací automat, procesor

#13 Nový příspěvek od peyrak »

Ty hračky do 200 tisíc jsou fakt hračky, kamarád koupil Lumaga, udělal 20 metrů smrku, zrepasoval a s velkou ztrátou prodal, je to fakt pouťovina. Ten HakkiPilke tu mají městské lesy, ještě k tomu mají mašinku co polínka páskuje do balíčků, nebo po páse do sklopky, taky už na tom bylo dost oprav, ale docela to funguje, ale dělají na tom jen smrk, borovice a modřín, nic tvrdého. Pak je tu výrobce palivového dřeva, na place má ty stroje 2, malý Regon a velký Tajfun, do něj valí ohromné buky a říkal že ten štípací kříž vydrží tak 2 roky bez sváření, pak se začne lámat a prý to nespravuje, ale má vždy jeden nový v zásobě.

Já si automat stavěl, pořád to ladím, asi jedinej mám opravdu automat, hrál jsem si s automatizací, vložím 3m klacek, max 40cm a sypou se polínka, nikdo u toho nemusí stát a do zblbnutí to ovládat.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Štípací automat, procesor

#14 Nový příspěvek od Fizz »

:idea:

Zkus přemýšlet trochu jiným směrem...

https://youtu.be/nv3_9-aYd3o

https://youtu.be/xL6XQJfwvLU

A podobně.

Na tvoji potrebu by to imho bylo dostatečné.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Štípací automat, procesor

#15 Nový příspěvek od chobotek »

Ano, to uvažování jiným směrem je správná cesta. A ta začíná u kotle, který musí být takového typu, aby efektivně spalovat i špalíky a štěpku. Celá palivová cesta musí být provedena tak, aby umožňovala strojní manipulaci. Pak nejsou problémy se dřevem a pravidelně se stává, že s odvezeným palivem si odvážíte i peníze za jeho úklid.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“