Štípací automat, procesor

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7940
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Štípací automat, procesor

#16 Nový příspěvek od Fizz »

Vypravis příběh mého topiva? :D
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

chobotek
Příspěvky: 10557
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Štípací automat, procesor

#17 Nový příspěvek od chobotek »

Podle mě k tomu časem dojdou všichni, kdo shání topivo a na začátku měli představu o štípacím automatu a o tom, jak budou rovnat polínka :D
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Štípací automat, procesor

#18 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tak se kuci podělte o příběh ať víme kterým směrem se vydat.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Štípací automat, procesor

#19 Nový příspěvek od jenicek »

Můj příběh: Mám spíš sedavou práci a bydlím na vesnici, kde je všude mraky náletovýho dříví + lesy. Mám MT8, několik pil, kalač + špalíkovač od Biboše. Zpracovávám zásadně zbytky po těžbě nebo nálety tam, kde překážejí, takže je to dřevo v podstatě za cenu práce + spotřební materiál a nafta/benzín. Vše do 3km od baráku. Já si u toho odpočinu, rodina pomůže a za odměnu dostane taky palivo. Zpracuju strom od poslední větvičky až po pařez. Čistá práce, čistá mysl :prace: :ano:

Fizz
Příspěvky: 7940
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Štípací automat, procesor

#20 Nový příspěvek od Fizz »

Když si přečteš příběh taky ho zažiješ? Asi ne.

Navíc vše je tu napsáno. Stačí aplikovat na svý možnosti a schopnosti.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Štípací automat, procesor

#21 Nový příspěvek od Tomas6 »

Fizzi příběh samozřejmě nezažiju, nicméně ze zkušeností ostatních se dá dobře poučit, na to to fórum tady je, že. No a popsáno toho tu je tisíce stran, těžko hledat jeden konkrétní příběh.
Nicméně já špalíčkama topím dobře 12-15 let a jediné co mi k dokonalosti chybí je to skladovat jinak než v pytlích. Ale k tomu už jsem taky přikročil, v neděli jedu j bibošovi pro stroj s dopravníkem.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9051
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#22 Nový příspěvek od Sniper »

Fizz píše: stř srp 31, 2022 9:15 am :idea:

Zkus přemýšlet trochu jiným směrem...

https://youtu.be/nv3_9-aYd3o

https://youtu.be/xL6XQJfwvLU

A podobně.

Na tvoji potrebu by to imho bylo dostatečné.
Tohle mi nic neřeší :-/
Jednak na to nemám bagr ( TB 016 by to nezvládla a navíc bude mít drapák ) a za další to umí jen štípat. Než bych s tím nabral špalek, mám 5 polen na štípačce hotových.
To je už lepší ten adaptér do čelního nakladače.
Nabereš s ním výřez, otočíš kolmo k zemi a padají už jen polénka.
Ale díky za tvůj postřeh a názor 8)
Osobně topím hnědým ořechem 2 ve Viadrusu U22 předěláný na automat. Podle mě nejlepší možnost včetně nachystaní paliva.
Dřevo si chci nechat jako alternativu ke kotli, do kachláků a kamen, protože mám k němu občas přístup a netuším, jak se bude cena uhlí v budoucnu vyvíjet :-/
A taky chci být trochu připraven, protože až bude stát dřevo cca 3tis prm, tak v ten moment odstavuji frézu a jdu vyrábět na pasece palivo.
Za den v klidu udělám 10 prm a při úplně jiných nákladech, to nevydělám ani s frézou :smich: a ještě jí pak ušetřím práci.
No uvidíme...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Štípací automat, procesor

#23 Nový příspěvek od Dáva »

Už jsem to tu někde psal , že úplně nejdůležitější věc je SNÍŽENÍ TEPELNÉ ZTRÁTY VYTÁPĚNÉHO OBJEKTU !!!

Do toho je nutné zainvestoval v první řadě.Pak už můžeš topit +- čímkoli.

Fizz
Příspěvky: 7940
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Štípací automat, procesor

#24 Nový příspěvek od Fizz »

To jsne si úplně nerozuměli.

Bagr jako hydraulická jednotka, velmi pohyblivá pohodlná a přesná.

Jaký procesor vyrobis je na tobě. Za me je YT dobrý na to aby sis vsiml na to co se ti nelíbí a mohlo být jinak.

S mojí spotřebou mam dreva asi na 15-20let. Větší zásoba mi nedává smysl. Ale mam to jak píše výše chobotek. Mechanizace až ke kotli. A pak ruco do kotle ale to mi na dílně nevadi jednou ta 2h tomu nalozit.

Za mě, napříč vůči ramenu uložený nosník který může proti palci přiklopením fungovat jako drapak / prihrnovac. V něm nainstalovaný podélný štípač. Záleží ba surovině. Pokud to chceš řešit z kladovky a nebo ze špalků.
Já mam toho co je k rozštípnutí cca 5%objemu, zbytek jsou vhodny průměry pro přímé topení. Takže takový vehement pro me smysl nemá a stačí mi horizontální stipacka, co je do kotle naprd hodim bokem a az je toho idealni hromadka stipnu to.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9051
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Štípací automat, procesor

#25 Nový příspěvek od Sniper »

Dáva píše: stř srp 31, 2022 12:08 pm Už jsem to tu někde psal , že úplně nejdůležitější věc je SNÍŽENÍ TEPELNÉ ZTRÁTY VYTÁPĚNÉHO OBJEKTU !!!

Do toho je nutné zainvestoval v první řadě.Pak už můžeš topit +- čímkoli.
To máš sice pravdu, ale do 300 let starého gruntu, který má základy z kamení a kastlová okna, bez izolace zdí a podlah, střechy šindelové a na nich stará taška se zásadní investice na zateplení nevyplatí. Vytvoříš si akorát plísně. Běžně mám mimo topnou sezónu 75-80% vlhkosti.
To už by bylo ekonomičtější vzít buldozer a celý ho shrnout, na jeho místě postavit nový, nízkoenergetický.

Ale já tady řeším, jak zjednodušit proces výroby palivového dřeva 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Štípací automat, procesor

#26 Nový příspěvek od Dáva »

Nebo si zaplať úkáčka a ti ti to naštípou levněji než pořovací cena procesoru..

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Štípací automat, procesor

#27 Nový příspěvek od Tomas6 »

Dáva to už taky není pravda.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Fizz
Příspěvky: 7940
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Štípací automat, procesor

#28 Nový příspěvek od Fizz »

To je zase ono.

Nebo je nekdo zaplatí tobě a ještě máš drevo.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

chobotek
Příspěvky: 10557
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Štípací automat, procesor

#29 Nový příspěvek od chobotek »

jak psal jenicek... pokud jde o vyřezávání náletů, rád bych to trochu vylepšil ještě o hydraulické nůžky, abych se nemusel ohýbat a řezat to pilou (něco pro inspraci). Nejlíp, aby celý ten vehement byl na násadě, stačilo ho opřít o zem u paty stromku, zmáčknout tlačítko a pomocník potom odebraný stromek zrovna strčí do špalíkovače (jestli něco nesnáším, tak rozebírání hromad větví, to si vždycky představím dospělý stěpkovač krmený hydraulickou rukou - ale za chvíli to přejde a můžu pokračovat v práci). No snad někdy...

To přemýšlením jiným směrem u mě začíná v kotelně - konstrukcí kotle, kterému nebude záležet na vlhkosti paliva. Pak může být sklad externí (na stojáka na mezi nebo v lese).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Štípací automat, procesor

#30 Nový příspěvek od Tomas6 »

To už tu ale zacházíte do pro normálního smrtelníka nerealizovatelných technologií. Ono trocha toho pohybu s pilou taky neuškodí a horko těžko bude v každé druhé kotelně kotel kterému nevadí mokré, čerstvé dřevo, nebo štěpka, či špalíčky. Já mám kotel u kterého píšou že se může krmit vlhkou biomasou (Rojek ktp) nicméně je obrovský rozdíl ve výkonu při čerstvé a nebo vyschlé hmotě. Nehledě na to že zajisté životnost kotle a komínu bude taky úplně někde jinde. Mi současný způsob vytápění plně vyhovuje, nicméně jak psal sniper, roky přibývají a tahání pytlů už dává zabrat. Takže se bude valit do valníku a doma se to přesype buď ještě do pytlů, nebo mám v plánu vyrobit z rámů ibc nějaké klece ze kterých to půjde lopatovat do kýble a ten následně vysypu do kotle. Jen na to musím ještě stvořit místo kde do toho nebude pršet a bude se k tomu dát přijet i za horšího počasí.
Sniper já být tebou tak jdu nápad s procesorem za 100 tis rozchlastat. Nevěřím že za zimu stopíš 50m dřeva a k tomu ještě uhlí v automatu. Já mám barák jak krávu, klasický dvougeneracni a k tomu ještě přístavbu a ikdyž nebylo zatepleno a vyměněny okna, nestopil jsem víc jak 40m. A to se u nás kvůli zmrzlým babám topí na 25 stupňů.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“