Palivové dřevo - zpracování

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
andre.marek
Příspěvky: 658
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Palivové dřevo - zpracování

#16 Nový příspěvek od andre.marek »

Video nemám, ale potřebuje řezat delší kusy než 60 cm a ty v tom už budou držet.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: čím krájet palivové dřevo..?

#17 Nový příspěvek od _luky_ »

Vladimír Šimo píše: úte kvě 24, 2022 7:25 pm až ti zdroj toho paletovýho odpadu vyschne, co potom? klasický palivový dříví... nebo se ti někde vyskytne možnost nějakýho vyřezanýho bordelu atd. ještě bych možná bral tu pokosovku, nemám představu co je těch deset procent za velkou hromadu. a mít pokosovku jen kvůli tomuhle...
Až vyschne, tak doslova naproti mám druhou pilu, kde se dají pořídit krajinky. A už mám vyzkoušeno, že ten kotel schroustne i štěpku nebo piliny.
Oproti Vitexově gilotině je pokosovka poměrně univerzání nástroj...

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: čím krájet palivové dřevo..?

#18 Nový příspěvek od _luky_ »

andre.marek píše: úte kvě 24, 2022 7:28 pm Já přesně na takovéto dřevo používám tohle:
https://drzakynadrevo.cz/porizek/
Jsem s tím nadmíru spokojen.
To vypadá zajímavě. Mohl bych zkusit spíchnout nějakou cvičnou verzi ze dřeva a když se osvědčí, tak vyrobit něco trvalejšího skládacího.

andre.marek
Příspěvky: 658
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Palivové dřevo - zpracování

#19 Nový příspěvek od andre.marek »

Na tom výrobku je super malá hmotnost, dá se bez potíží přenést, rozebrat a přitom může být povrch naplněný 4 metrovými odkory. Stačí dát pozor, naložit ho symetricky na obě strany a odřezávat z obou stran. Podle mě podstatně rychlejší než po jedné řezat na cirkulárce a mnohem bezpečnější.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Palivové dřevo - zpracování

#20 Nový příspěvek od Vedra »

Nic bezpečnějšího než kolíbkový cirkulár není.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Palivové dřevo - zpracování

#21 Nový příspěvek od RoKur »

Já jsem si asi před 10 lety udělal na větve tohle. Cirkulu vůbec nepotřebuji. Řežu v tom hlavně elektrickou řetězovou pilou. Použil jsem na to co, doma zrovna bylo. 50 vinkel, 25x25 a 20x50 jackel a pásovinu 20x5

Obrázek

Obrázek

Řežu v tom v pohodě i délky přes 3 m. Dole mám barvou označené délky, které řezat.
Produktivita proti cirkulárce s kolíbkou je nesrovnatelná. (Porovnáno se sousedem) Nahážu do stojanu a naráz nakrátím. Většina nakráceného zůstane srovnané ve stojanu, tak to naráz vyndám a naložím do vozíku. Nemusím tak včechno po jednom sbírat ze země. Hluk pouze chvíli, když zrovna řežu. U souseda s cirkulou celé dopoledne bzzznk, bzzznk, bzzznk ...
No a když to nepotřebuji, tak povolím šrouby a jednoduše to složím.

Celá galerie: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Palivové dřevo - zpracování

#22 Nový příspěvek od _luky_ »

Chlaci, díky za názory. O víkendu jsem si spíchnul dřevěný model z palety a pár prkýnek. Z 24prm mi zbylo asi 2prm dlouhých kusů. V tom stojanu jsem to řetězovkou nakrájel doslova za chvíli. Takže na příští sezónu si vyrobím něco trvalejšího ze železa.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Palivové dřevo - zpracování

#23 Nový příspěvek od Dáva »

Stolovka není vůbec špatná, je o hodně rychlejší než kolíbka.
Říznu , pravou rukou odhazuji do káry.
Je to taky fofr.

Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Palivové dřevo - zpracování

#24 Nový příspěvek od ota »

Tak jak píšeš. Mám doma jak pilu s kolíbkou, tak klasickou stolovku. Elektromotor pro chlapáky 7,5kW. Takže můžu vcelku ,,zatlačit" na ten 600mm kotouč co si před řezáním našraňkuju a naostřím. Ta s kolíbkou stojí zarostlá v kopřivách. Opravdu je pomalejší. Když jsme u toho ve dvou, jeden podává a já řežu do káry je to cvrkot. Trvá mi hodinu nařezání a složení. Se vším všudy. Zapnu pilu a znovu zapnu pilu dřív jak za hodinu. Za víkend mám 14 kár v dřevníku. Jako fík. Bratru 24m+. V pohodě. Na kolíbce jsem to dělal za 3 dny. Hlavně špalky padaly na zem a musel jsem se ohýbat a sbírat a házet na káru. U stolovky házím rovnou do káry. Spíš mi velmi urychlilo uklid dřeva pásovej dopravník do dřevníku. Nacouvám k němu, zapnu ho a otevru sajtnu za 10 min je složeno. 8)
Teď tady mám dvě bedny od brambor, a dělám z nich takové větší giterboxy. Dávám místo prken pletivo. Bude to na oblice. Mám jich plný káry a jsou super na zatápění. Tak si chci nařszat a uskladnit na zimu. Uvidím jak se osvědčí. Těch rámů z beden mám 18 ks. Bral jsem je že do nich budu rovnat štěpiny a stohovat.

chobotek
Příspěvky: 10557
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Palivové dřevo - zpracování

#25 Nový příspěvek od chobotek »

A to si představ, jak by to šlo s kolíbkou, kdybys jí taky pořídil dopravník ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Palivové dřevo - zpracování

#26 Nový příspěvek od ota »

Problém by nastal, že bych musel s tou károu popojíždět, nebo kývat dopravníkem. Aby ta kára byla tak narovnaná, jako když to na ní házím ze stolu. Dopravník to je uplně to nejednodužší u mě. Bude jich tu bratru tak min 5 kousků. :red:
Prostě na stůl položím a fik fik je štěpina rozřezaná. Kolíbkou kývat sem tam. Mám to za sebou, rychlejší a méně nemáhavé je na stole. Jak píšu zkoušel jsem obojí.
Tuhle jsem povídal manželce když jsme řezali, že udělám tu pilu jak se do těch chlívečků strkají štěpiny a to se otáčí a dole je kotouč a jen to fiká. A manželka že starou belu budeš vyrábět. Zapni cirkul nemudruj a jedem. :vysmech: Krámů tady kam se podíváš a ještě další!

chobotek
Příspěvky: 10557
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Palivové dřevo - zpracování

#27 Nový příspěvek od chobotek »

Mě to na stole nejde. Mám to v 1.5m délkách a u větších průměrů musím dávat pozor, abych je vedl rovně. To u kolíbky nehrozí, posunu k dorazu, uříznu, spadne na dopravník a skončí na hromadě. Estét nejsem, abych řešil, že hromada nevypadá, jako bych ji naházel. Hlavně, že nemusím házet.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Palivové dřevo - zpracování

#28 Nový příspěvek od ota »

Tak to já mám štěpiny 110 cm dlouhý. Ty jdou v pohodě ručně manipulovat. Jasně že nejde o estetiku, ale nafasovat káru co se udrží. Nerovnám ji taky, ale mám nacvičeno ručně ji nahazet co jde. Mám káru nacouvanou asi 10 cm od boku stolu. Je nižší než stůl, proto sajtna nepřekáží. Tedy spíš jen odhazuju dřevo. Ruka z toho nebolí. Je to o zvyku. Mě spíš jebou ty piliny co jsou všude. I když mám takovej kastlík co je zachytává, aby nelítaly daleko. Kdysi soused pod rodičema měl pilu a uvnitř rámu malej fukárek. Jako menší fukar na seno se strháváním pilin. Na cirkule koukal kus trubky. Nasadil pytel na trubku stahnul takovou sponkou. Jen jako třeba je na plechovým sudu ta přaska. Zapnul cirkul a řezal. Občas kouknul na pytel. Sundal plnej a nasadil další. Měl takové ty větší pytle na to. Paráda pak jen pozametal to co spadalo ze stolu bokem a šel dom.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Palivové dřevo - zpracování

#29 Nový příspěvek od Dáva »

Vemu hrábě na seno a hrablo na sníh nahazim na kolečko a navozim nad barák do lesíka tam to schnije.
Je to otázka 15ti minut a mám uklizeno.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 934
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Palivové dřevo - zpracování

#30 Nový příspěvek od Dáva »

Chobotku pak ty kulány ještě stipeš nebo topiš tak hrubým dřevem?
Proč se dřeš s 1,5m dlouhými klacky?

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“