Naviják nutnost přetěžovací spojka ?

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Jacobo
Příspěvky: 15
Registrován: ned bře 29, 2020 3:51 pm
Bydliště: Tábor

Naviják nutnost přetěžovací spojka ?

#1 Nový příspěvek od Jacobo »

Zdravím,
prosím o radu, je nutnost na spojovacím kardanu k navijáku používat přetěžovací spojku ? doporučený výkon pro naviják je 18kw a malotraktor má 18kw.
Mám pocit že v manuálu je psáno že ano.

nebo se tyto ochrany používají jen pro mulčovače apod. věcí, kde se může stroj opravdu zaseknout.
Díky za rady !

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 905
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Naviják nutnost přetěžovací spojka ?

#2 Nový příspěvek od pepanek »

Asi záleží i na navijáku. Co mají třecí spojky (mám Krpan) tak při přetížení naviják rozepne. Dovedu si představit jiné možnosti- zubová spojka na navijáku a přetěžovací na kardanu(bez by se mohlo něco pokazit- lano atd.. Ale pokud se výkon max. shoduje jako u tebe, tak to asi až tak nutné není, stejně nepojedeš na plný výkon

Jacobo
Příspěvky: 15
Registrován: ned bře 29, 2020 3:51 pm
Bydliště: Tábor

Re: Naviják nutnost přetěžovací spojka ?

#3 Nový příspěvek od Jacobo »

Naviják je tuším sw3500 a asi má spojku

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Naviják nutnost přetěžovací spojka ?

#4 Nový příspěvek od Jiřin »

Na tu treci spojku bych se tak moc nespolehal. Delal jsem si navijak a pouzil treci spojku vlastni konstrukce. Po prvnim neuspechu jsem provedl vypocet - kdyz uz, tak aby to neco utahlo, takze 7t a aby se neopakovalo fiasko s prvni prezentaci, tak se v prumerech zaokrouhlovalo nahoru a vysledek je takovy, ze bud povoli to, za co se zaseklo drevo, nebo me navijak prevrati traktor.

Jinak receno, me by se pretezova spojka hodila. Ale protoze zadny vhodny kardan zatim nemam, tak navijak muze pracovat pouze na max. zvyseny volnobeh. To se traktor s prednima kolama ve vzduchu stihne zadusit. Vyjimkou je pritomnost obsluhy za volantem.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“