Hopova štípačka

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Hopova štípačka

#1 Nový příspěvek od Hop »

Zdravím,
dodělávám sice ještě traktor, který tady na fóru najdete jako Hopova mašina, ale řekl jsem
si, že rozjedu další projekt a tím je štípačka na dřevo. Cílem je, aby byla měl stroj parametry
jaké má opravdu mít a aby to byl stroj po konstrukční a ergonomické stránce propracovaný.

Zatím je ve fázi dokončování a ladění 3D modelu a nákupu potřebných dílů.

Motor - Siemens 400V, 7,5kW, 1480ot/min
Čerpadlo - 20ccm/ot
Maximální délka štípaného polena 500
Výtlak pístnice 12,3t
Délka 2000
Šířka 1000
Výška 1200
Pracovní výška 800
Předpokládaná váha 450kg

Přikládám zatím fotky 3D modelu a repase pístnice, pokud bude mít někdo nějaké dotazy
nebo připomínky, rád odpovím.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20305
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Hopova štípačka

#2 Nový příspěvek od vitex »

Ty mosazné přípoje asi nebudou vhodné.

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova štípačka

#3 Nový příspěvek od Hop »

Ty mosazné přípoje byly našroubované jenom kvůli testu, pouštěli jsme do pístnice vzduch.
Rozvod oleje bude řešený samozřejmě hydraulickými komponenty ;-) .

Fizz
Příspěvky: 7926
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hopova štípačka

#4 Nový příspěvek od Fizz »

Taky teď předělávám stipacku, první postřeh: dlouhodobě se mi s tím dělá lip pokud je páčka rozvaděče horizontálně( z vertikální je víc namáhavá a mě z toho bolí záda) Druhá pokud mam polena stejně dlouhý třeba 25cm je otrava aby píst jezdil celý, takže dělám variabilni doraz co, pokud teda mas automatické vrácení pístu.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova štípačka

#5 Nový příspěvek od Hop »

Ahoj, díky za příspěvky. Co se týká hlavního rozvaděče, tak ten bude vodorovně ve směru pohybu pístu
jak je vidět na modelu. Ty další dva budou na nastavování výšky nože a na ovládání zvedací plošiny.

1. manipulace s nimi nebude tak častá
2. sedí to skvěle pro propojení rozvaděčů (žádné složité okruhy a smyčky)
3. intuitivní ovládání nahoru a dolu, stejně jako u hlavního rozvaděče dopředu a dozadu

Jinak polena řežeme většinou na 33 cm a navrhl jsem parametry tak, aby byla dostatečná
síla při štípání, ale také rychlost pístu, proto tam bude motor 7,5 kW a neměl by být přetěžován
ani při plném štípacím výkonu, jak tomu většinou u štípaček bývá a už vůbec by se neměl zastavit.

Chci tam dát dvourychlostní hlavní rozvaděč, takže při štípání 90 procent dřeva bude snížená
síla asi na 5,5t, což je pořád obrovský výkon, ale zvýšená rychlost asi o 2cm/s.
Plný výsuv za cca 6,5 vteřiny a zpětný chod za cca 5 vteřin. Samozřejmě, že nějaký mechanismus
pro zastavení automatického zpětného chodu by byl možný, ale teď mně přijde zbytečný.

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Hopova štípačka

#6 Nový příspěvek od Širon »

Ahoj, zdravím. No k tomu modelu, nevím jak často budeš mašinu používat a kolik vás u toho bude. Jen nevím jestli je šťastný řešení mít zvedání polene z jedný strany a ovládání z druhý. Mám taky nějaký více či méně zdařilý výrobky za sebou a podle mě je lepší dělat to od jedný strany, když je u toho člověk sám ,tak se tolik nenalítá. Mám nařezanou hromadu a mašinu logicky co nejblíž ,otočím se ,šáhnu pro špalík ,hodím ho na lože ,štípnu a jdu pro další. Když je něco většího ,nakulím , zvednu , uložím do štípačky , zvedací rampu dám dolů, stoupnu na ní ,štípnu.
Když si představím že ti proti oji leží po hodince práce fůrka polínek, je to už daleko na obýhání,jestli plánuješ doplnit ještě dopravník na valník ,nebo něco podobnýho je to kor dálka. Z druhý strany jak je motor, to samý.
Myslím že to máš prokoumaný dobře a nechci ti brát vítr z plachet,nebo dělat chytrýho, ale stálo by za to ještě tohle zvážit.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova štípačka

#7 Nový příspěvek od Hop »

Ahoj, to je dobrá poznámka a viděl jsem několik strojů, kde byla zvedací rampa na straně
operátora, ale byly to většinou větší stroje. Většina strojů má rampu stejně jako ji mám
v plánu já. Přijde mi to bezpečnější a navíc moje snaha je postavit výkonnou štípačku, ale
zároveň co nejmenší a nejlehčí. Bude tam místo akorát pro obsluhu a rampa by překážela.
Rampa bude jenom pro opravdu velká polena, nebo se na ni může nakulit více polen a pak
štípat. V případě potřeby se bude dát se štípačkou manipulovat během štípání.Obsluha ve
více lidech bude samozřejmě efektivnější.

Fizz
Příspěvky: 7926
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hopova štípačka

#8 Nový příspěvek od Fizz »

Já myslel hlavně páčku ovládání, já kvůli tomu teď předělával právě doraz dojezdu, je to opravdu o dost komfortnější.

Proto ji mam i tak ohnutou, když jet zmáčkla je kousek nad vodorovinou. Pokud tam budes mít místo na ruku vyzkoušej to.


Obrázek

Kolik plánuješ hmotnost "na kouli"? Myslím svislou.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova štípačka

#9 Nový příspěvek od Hop »

Fizz píše:Já myslel hlavně páčku ovládání, já kvůli tomu teď předělával právě doraz dojezdu, je to opravdu o dost komfortnější.

Proto ji mam i tak ohnutou, když jet zmáčkla je kousek nad vodorovinou. Pokud tam budes mít místo na ruku vyzkoušej to.


Obrázek

Kolik plánuješ hmotnost "na kouli"? Myslím svislou.

Jo už to vidím, samozřejmě tvar a finální polohu páček se budu snažit přizpůsobit, ale obávám
se, že dát ji úplně vodorovně nepůjde, tolik místa tam nebude.

Jinak pokud myslíš jaká váha bude na tažném, tak to ještě nevím. Něco mezi nulou a 100kg :) .
Těžiště podle modelu vychází cca 200mm od nápravy směrem k tažnému, tak aby se stroj nepřevrátil
a zároveň nebyla velká váha na závěs a kolečko. Budu to přemísťovat za mým traktorem
a v případě delší cesty určitě na vozíku. Budou tam zátěžová kola, ale ne na velké rychlosti.

Fizz
Příspěvky: 7926
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hopova štípačka

#10 Nový příspěvek od Fizz »

Já jsem teď právě trochu řešil pisun těžiště "ke kouli" doporučuju tak abys to tak tak zvedl, případně to řešit jak to mívají michacky, vsunes trubku treba o metr metra oul deksi než oje, stim se pak manipuluje dobře a je to stabilni.

S tou páčkou jsem to psal právě proto místo na ruku když to ještě nemáš zkonstruované, jde o to že pak to ruku máš "položenou" když je ovládání svisle netrvá dlouho a fakt tu ruku cítíš mě osobně to pak dost leze do zad a ty bolí.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova štípačka

#11 Nový příspěvek od Hop »

No ono není nutné to ani nějak zvedat, k tomu tam bude to opěrné kolečko a jelikož tam budou
tři kola, tak stačí, když se do toho potlačí po relativně rovném terénu. Já už s tou nápravou hýbat
blíž k oji nebudu, není tam už moc prostoru.

S tou pákou taky nevím.. hodně jsem s tím zápasil, abych to tam nějak logicky poskládal.
Musel bych ten rozvaděč otočit o 90 stupňů a páku dát vodorovně, akorát by to zkomplikovalo
rozvod oleje a taky nevím, jestli by ta páka moc netrčela. Ještě na to mrknu.

Fizz
Příspěvky: 7926
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hopova štípačka

#12 Nový příspěvek od Fizz »

8) jen píšu svůj postřeh, co jsem odkoukal nebo odladil
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“