Horizontální štípačka 1300mm

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Horizontální štípačka 1300mm

#1 Nový příspěvek od Bellian »

Musím postavit štípačku pro polena délky 1300mm (max. 1500mm). Konstrukčně jak vyrobit to dám doromady, ale mám problém s hydraulikou. Nejraději bych to chtěl na elektromotor.

Zde je první skica, jak to bude vypadat, klín napevno. Dva profilu jako základní rám, většína ploten z 20mm, klín z otěruvzdorného materiálu přivařen na desce, která se bude šroubovat k nosníkům a tím posouvat 1050 až 1550mm podle délky polene.
Obrázek



Pístnice mám doma, délka tělesa 1330mm, průměr tělesa 95mm, průmě pístní tyče 40mm.
Rozvaděč mám v plánu koupit "TURBO" pro štípačky dřeva P81-Rs-G12
https://www.technikaprofarmu.cz/special ... McQAvD_BwE

Nejraději bych nacpal čerpadlo s elktromotorem přímo na štípačku, původně jsem chtěl dopředu před pístnice, ale už teď jsem na 4m délky, takže to bude muset jít nějak na bok, možna i oddělávací, kdyby se to v budoucnu používalo přes hydrauliku traktoru.



Poradil by mi někdo prosím jaké hydraulickém čerpadlo, elektromotor a objem oleje bych potřeboval pro tyto dvě pístnice? Síla štípačky nejraději kolem 20t, ale tuším že moje hlavní omezení bude v použití elektromotoru, kde bych se rád pohyboval okolo výkonu 4-5kW (pak bude problém s jističem na domě).

Případně jestli neznáte někoho, kdo vyrábí hydraulické jednotky doma a prodává je. Klidně bych koupil hotovou věc. Ať se s tím zase nepatlám půl roku.

Děkuji za radu :friends: .


Pokud někoho zajímá, tak důvod stavby štípačky najdete v sekci
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... start=1095
Poslední přispěvky.
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#2 Nový příspěvek od vitex »

Pěknej krajíc si zakrajuješ.Plochu pístů obou válců máš cca 100 cm2 Na dvacet tun potřebuješ tlak 200 barů a takový agregát s elektromotorem bude stát hromadu peněz.Já jej na fóru koupil za 6 000,-Kč.Ale nedám.Objem obou válců je asi 20 litrů a tabulku pro výpočet potřebného motoru a litráže jsem někde ztratil a z hlavy si prd pamatuji.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#3 Nový příspěvek od ota »

Mám doma podobnou šťípačku. Po skouknutí stojaté šťípačky a dřiny kolem ní s šťípáním ,,salámů" jsem se dal taky cestou ,,ležaté" šťípačky. První byla za traktor. Druhá pak už jen s hydraulikou na pohon elektromotorem. Mám hydraulickou jednotku jako samostatnej kus a propojuju mezi sebou hadicem rychlospojkou.
Pár postřehů od Tebe a výkresu.
Ten klín není potřeba mít tolik otevřenej. Stačí jen menší dalo by se říct podle obrázku poloviční otevření. Snížíš si tím potřebnou sílu na rozšťípnutí špalku.
Další věc je dobré mít na šťípací hraně třeba ,,načínací" ostří. Já to mám kus slabšího plocháče, zbroušenýho do ostré hrany a uplně vrch ostří navařený návarovkou. Pak vybroušený do ostra. Ta načínací špička, břit sníží potřebnou sílu hrozně moc. Bez ní jsem nerošťípnul srostlej kulák ani prd. Jak to to ostří načne jede to jak po másle.
Další postřeh ode mě je aretace hlav pístnic. Tedy to, aby pístnice mohla uhnout do boku. Když pojede deska s jezdcem po základně i tak jsem viděl u velké šťípačky ohnutou pístní tyč. Ta síla je tam pak velká a je možnost pístnice že jde bokem a ohne pístní tyč. Mám to tam taky. Aby neměla možnost vychýlení do boku. I když ji jezdec s pevnou deskou vede, neměl by ji pustit, ale při plném vysunutí je to třeba 150 cm délky od oka k oku. A ta síla je tam velká a vyletí bokem jak nic.
Další a dost zásadní věc je materiál základny. Od toho se to odvijí. Mám I profil 300 mm. Je naležato. Ale zvládá to dobře. Když jedu na velký tlak je viditelné jak se natahuje. Chtělo by to dvě 300 I profily vedle sebe nastojato. Byl by klid.
Mám pístnici jednu, vnitřní průměr pístu 100 mm. Pístní tyč 50 mm. Tlak běžný v hydraulice je 60- 80 Atm. Mám možnost přitáhnout ventyl na 160 Atm a potom mi přepouští pojistný ventyl. Ten je taky štelovací, ale nehýbu s ním. Vždycky mi dostačuje když nerozšťípnu tak přitáhnu trochu ventyl a rozšťípnu zatím vše. Asi několikrát za dobu 25 let co šťípačku mám jsem musel ještě vzít klín a palici a trochu pomoct. Ale jde spíš o tom, jak to vkládáš do mašiny a jak se s tím naučíš. Když vezmu špalek průměr 100 cm a dám ho nastřed tak je jasný že to ani těch 160 Atm nedá. Ošťípu to dokola a pak středem a jde to jak fík. To samí je se srostlou hlavou stromu. Ošťípu větve dokola a pak středem a je.
Tady jsem Ti blejsknul pár obrázků. I já bych mohl ten klín mít zavřenější. Mám ho dost otevřenej. Je to jen svařenec z pechů asi 7 mm tlustejch a na vrchu je kus vinglu jako výztuha. Neodírá se to skoro vůbec. Nemá cenu to dělat z tlustýho matroše nebo Hardoxu. Není tam žádné velké namahání, ani tření. Zato na té tlačné desce jo. Musím ji vyměnit. Použil jsem tam z pražce tu placku a ta bývala rovná. Teď je už zohýbaná. Mám doma jinou a přijde to vyměnit.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#4 Nový příspěvek od Bellian »

Díky Vitex 8) .

Ota - moc díky že jsi napsal, to mi dost pomůže. Já taky zkoušel 1300mm na stojato štípat, ale když na tebe padají dvě půlky, tak je to celkem o hubu, nemluvě zvedat ty špalky o 90° mi přijde těžší, než je dát na ležato.

Klín, s načínacím hranou plně souhlasím, navaření návarovkou uvidím jestli seženu, nebo zbrousím so špičce nějaký hardox.
Rozevření klínu nevím jestli dělat menší, spíše bych to možná udělal do 1/2 užší a pak to rozšířil. Nemáš zkušenosti s klínem do kříže? Mám v hlavě menší návrh, ale asi ho prvně vyrobím a otestuji, abych zjistil jestli to není úplna blbost :red: .

Nad aretací tělesa jsem už taky přemýšlel, že tam budu muset udělat nějakou objímku.

Základna, já jsem viděl 2x IPE 140 nastojato a jsou prohnuté do luku a lehce zkroucené. Při štípání bylo vidět jak se ty profily kroutí. Proto jsem dal nástřel IPE 200. Ale popravdě jsem zadal úkol statikovi, tak uvidím co mě tam navrhne za profily, ale jak ho znám tak to bude nějaké 2x HEM 500 propojené příhradovinou :D .

Styl štípání je samozřejmě důležitý, taky nejsem střelec, co by to tam narval a řekl musí jít.

Tak teď můžu zvažovat, zda by tam teda nestačila ta pístnice jenom jedna. Zatím se mi nedaří sehnat člověka, co by mi to byl schopen říci. Co se týče tlaků, tak tlak 60-80atm, je hodně příjemný pro moje uši. Stejně tu štípačku nejprve zprovozvním na 7211, případně zkusím na Z25, kde se dostávám na max 70atm (jestli se dobře pamatuji), uvidím jak to půjde. Hydraulická jednotka nebude až tak lehký úkol.

Fotky parádní, mohl by jsi mi ještě vyfotit, jak máš to vedení tlačné desky udělané?

Já jsem viděl na tlačné desce takového hroty a dost se mi líbí krásně to dřevo drží, jen netuším z čeho jsou.

Obrázek


Kdyby jsi potřeboval materiál pro tlačnou desku trochu hrubší síly, tak dej vědět.
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#5 Nový příspěvek od ota »

Ono zase nemá cenu ten nosný profil mít předimenzovanej 10x. To je pak jen váha navíc. Já měl po ruce tohle to íčko. Je to ale nějaké silnější. Je to zbytek když dělali ve firmě jeřábovou dráhu. Mělo by být nastojato. Ale mě vyhovovalo naležato. Nevěřil bych jak ho zpevnil 4mm plech, kterej jsem vožil do něj. Původně jsem to měl jen tak. Ale blbě se mi zastřeďovaly luláky na klín. Tak jsem tam ohnul ten žlábek a vložil a povařil. Teď položím kulák na štípačku a sám se zastředí a profil se hodně zpevnil.
Právě já jsem viděl známího se stojatou šťípačkou a z pily si dovezl fůru metrovejch oddeňků nařezanejch jak salámy. No co se s tím chudák nadřel a nalopotil, aby mu to na té plotně na zemi stálo krapítek rovně proti klínu. Tady to jen polžíš a jedeš. Šťipeme ve třech. Jeden ovládá páčkou hydrauliku, druhej vkládá a třetí odebírá a rovná do štosu. Mám šťípačku na kolech a pojížďím s ní okolo placu kam rovnám, aby to pořát bylo u nosu. Na zahradě halsa kuláků, na klaďák narovnáme, nakrátíme a zajedu k připravené štípačce a jedem.
Když jsem honil šťípačku traktorem, byla pomalejší než na elektromotor. Traktor Z 4011, elektromotor 3 kW. Traktor za víkend slupnul i 50l nafty, rámus a trochu i z komínku smradu. Elektromktor je potichu a nepřekáži a spotřeba je jinde. Proto honím jem elektromotorem. Dřevo už musíme kupovat takže přivezeme dom ve 4m nebo 2m a skladujeme na zahradě a postupně ho zpracováváme. Letos asi 60m dřeva. Třeba příští rok bude, nebude uvidíme kdyžtak přikůpíme zase.
Večer Ti houpnu nějakej obrázek.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#6 Nový příspěvek od DYK »

Když horizontálně tak se mi líbí tato. Jen je třeba asi dvou lidí.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#7 Nový příspěvek od vitex »

Jardo,Ty nedáváš pozor.Ota má plochu pístu 78,5 cm2 a Ty by jsi měl při použití jednoho válce jen 50 cm2. Takže Otovi to při 160 barech bude tlačit silou 12,5 tuny a Tobě pouze 8 tun.

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#8 Nový příspěvek od Bellian »

Ota
Jo to I máš na měkou osu, ten plech ti spojil přiruby, což je znát, standartně se dávají výztuhy mezi příruby (žebra), aby se přenesla síla do obou přírub.

No na stojáka to mě ani nedošlo, že při křivém uříznutí pilou, to nebude ani stát.

Já chtěl kupovat původně kotel automat na drobný oříšek, ale vzhledem k situaci kam jsem se dostal, tak musím dělat dřevo.
Safra 50l nafty?? To mi přijde safra hodně, já štípal 2h, motor 600ot, natočil jsem 0,8 motohodin Z7211.

Dyk na tohle jsem taky koukal, moc pěkné 8) 8) 8) .

Vitex no přiznávám, že mi z toho jde hlava kolem, včera jsem se pustil do samostudia na stránkách http://hydraulika.tode.cz/jaknato/jak-to-poskladat/

https://www.kardanka.cz/rady-a-tipy/hyd ... -na-drevo/

A tak jsem z toho trochu odvařený :pohlavek: .

Podle tvých hodnot co jsi napsal jsem odvodil, že pokud Ota použije tlak 70bar a má plochu 78,5cm2 síla je 5,495t.

U mě by to bylo tlak 70bar, locha 50cm2 síla 3,5t. (Dvě pístnice cca 7t)

Pochopil jsem to správně?
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#9 Nový příspěvek od vitex »

Ano,pochopil jsi to správně.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#10 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Něco tady k tomu napíšu. Když vidím tu hmotu kterou asi budeš převážně štípat smrk odhadem do 50ti cm tak nějakých 10 tun tlaku musí stačit. Když bude možnost přidat na nějakých 13 - 15 bude líp. Každopádně volit komponenty který snesou 200 barů. Píst 100mm a je to. Jinak na elektromotor mám zdvojený čerpadlo se dvěma ventilama. S 3kW motorem mám max tlak ke 2Oti tunám ale to využívám vyloženě ojediněle. Malý čerpadlo na sílu, velký se přidá při poklesu tlaku a zvyšuje rychlost. Sofistikovaný přepouštěcí rozvaděč by se mi taky líbil ale cenovka je vysoká. Asi jde i o to, kolik dřeva se za sezonu bude štípat. Mejch 20 metrů paliva je málo na to, abych přemejšlel technicky vejš. Traverza HEB tuším 180mm.

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3454
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#11 Nový příspěvek od harijaro »

Nemáš tu náhodou založené vlákno s tvojou štiepačkou?!

Irčan
Příspěvky: 2446
Registrován: stř zář 28, 2011 8:55 pm
Bydliště: Boskovice

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#12 Nový příspěvek od Irčan »

[quote="Bellian"]Díky Vitex 8) .



Já jsem viděl na tlačné desce takového hroty a dost se mi líbí krásně to dřevo drží, jen netuším z čeho jsou.


POužit by se dalo třeba tohle: https://www.podkovy.cz/ozub-ostry-m14/ Ale myslím si že by stačil aji trochu kvalitňéší ocelové šrób zbróšené do hrotu.
Ceterum autem censeo EU esse delendam.
„Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“ — Benjamin Franklin

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#13 Nový příspěvek od ota »

Já vám tedy nevím, ale mám tu desku hladkou a teď ještě i ohnutou a nikdy mi špalek nikam z ní neutekl. Nebo se ani nesmeknul z ní. Myslím, že ty hroty jsou zbytečný. Akorát by je pak musel hlídat, aby se na ně něco nanamačklo a byly čistý. Myslím, že každej výstupek, hrana, špička je pak navíc. Já už jsem si na té mojí šťípačce zlomil předposlední článek prstu prostředníku. Kolikrát máš kulák pazgřivec a on tam špatně sedne, nebo na potvoru je dlouhej a nechce se startovat pila a tak. Já měl kulák jako bananán ohnutej a tak jsem ho pořát chtěl trefit pěkně na prostředek klínu. Samo že průměr 30 cm a ještě syrová bříza. Pořát jsem ho ladil a on se mi najednou stočil do boku, já ho neudržel a tou lukoidní baňkou mi přirazil prst k desce. No už v rukavici jsem cejtil, jak se mi prst nafukuje! Hýp se sebou na pohotovost, rentgen a bylo to zlomený. Pak jsem akorát měsíc mohl dělat ,,páčkaře" u šťípačky.
Jak říkám, nikdy jsem nepotřeboval na té desce špičky, jak je tam v tom dně z plechu ten žlábek, položím kulák, deska jede a už se o kulák nestarám, jdu si připravit další kus. Kulák nemá kam uhnout, vysmeknou se z desky. Já tu mojí musím vyměnit, přeci je za ty roky zdeformovaná, ale z půlky tak už byla. Tenkrát jsem to dělal, co dům dal. Matroš mám připravenej mrtě, jen ten čas nějak nezbývá. Když je kus dřeva pazgřivec, klidně vyjde na uplnej bok desky, nebo třeba jen za pár centimetrů sedí, vždycky to rošťíplo, nikdy do boku z desky nic nevylítlo. Jo to když je rovnej hladkej už proschlek kuláček buku, jedeš, nic, nic a najednou praskne, tak to letí i metr a půl od šťípačky. Kolikrát už to vidíme a jdeme bokem. Pak prd a už to letí. Kolikrát když jedeme celej víkend mám potlučený nohy od toho jak mě to namastí, když to takhle prdne a odletí. Ale většinou už to tuším a jdu bokem.

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#14 Nový příspěvek od Bellian »

Vladimir ano jedná se o broukový smrk do 50cm v průměru. Těch 20t jsem vyčetl tady na fóru v nějakém vláknu, že pokud to stavět, tak ať je to na 20t. Ale když ota píše že většinou štípe do 100atm, s tlakem cca 10t, tak bych se toho taky nebál.
Krom toho, když něco nepůde, tak to rozřežu na 50cm a naštípu na polena. jinak délka štípání se mi mometálně zvětšila na 150cm, protože včera přijel kotel a dám tam 50cm polena a ještě je rezerva 6cm.
Jestli se nepletu máš tady téma se štípačkou co vypadá luxusně i s podáváním, koukal jsem na ni 8) 8) .


Irčan diky ;-)

Ota - jo to štelování klacku je fakt. Já jsem chvíli štípal na tý s bodcema, žadný problem se zanášením nebyl. Když byli menšího průměru, tak jsem dával i dva špalky na sebe a krásně se tam ten bodec zamáčknul a drželo to. Ale asi máš pravdu, že to nebude mět snahu utíkat. Ty slabší syrový taky pěkně praskaly a lítali od štípačky, jak říkáš člověk to už pozná.
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Horizontální štípačka 1300mm

#15 Nový příspěvek od DYK »

Tlak v tunách je jistě důležitá věc, bez ní by to neštípalo, ale co si teda myslím, dá se pomoci i tvarem - strmostí a ostrostí klínu. Když štípačka bude naležato a patka bude dřevo protláčet až k noži - klínu, ten by nemusel být nijak rozevřený a ostrý "netrhací" tvar by nemusel potřebovat tolik síly aby prošel. Ale je asi třeba zjistit, kde je hranice a tu já neznám.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“