Rychlerostoucí topol

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: Rychlerostoucí topol

#2896 Nový příspěvek od jirkasbk »

Jakub Svoboda píše:Ten vypínač na čerpadlo je pěkný. Jinak správná volba záložního zdroje 8) a né UPS. Kapacita baterky je tak na 24hod. zálohy, spíše víc.
nemam automaticky zapinani cerpadla nejak se na to pri montazi zapomelo a tak musim vypinat zapinat cerpadlo rucne a baterku jsem mel doma je rok a pul stara skoda kupovat novou zatim mensi kdyz doma jedna je :) akorat teda trosinku to cerpadlo na zalohu vrci myslel semkdyz je tam to sinus tak ze bude beh uplne potichu no nic je to tam:-)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Rychlerostoucí topol

#2897 Nový příspěvek od imaginaro »

...akorat teda trosinku to cerpadlo na zalohu vrci myslel semkdyz je tam to sinus tak ze bude beh uplne potichu no nic je to tam:-)
no kdysi jsem četlže vyrobit čistej sinus je strašně složity a že se spíš používá modifikovanej obdélník, tedy něco jako schodkovitej sinus. Ale je to lepší jak klasickej obdélník.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Jakub Svoboda
Příspěvky: 1295
Registrován: pát bře 21, 2014 7:43 pm
Bydliště: Senec u Rakovníka

Re: Rychlerostoucí topol

#2898 Nový příspěvek od Jakub Svoboda »

jirkasbk píše:
nemam automaticky zapinani cerpadla nejak se na to pri montazi zapomelo a tak musim vypinat zapinat cerpadlo rucne a baterku jsem mel doma je rok a pul stara skoda kupovat novou zatim mensi kdyz doma jedna je :) akorat teda trosinku to cerpadlo na zalohu vrci myslel semkdyz je tam to sinus tak ze bude beh uplne potichu no nic je to tam:-)
Stačí dát příložný termostat a je pokoj, instalace cca 15min a nemusíš být elektrikář. V návodu ke zdroji je i schema.
To že čerpadlo vrčí je divné. Já mám starší provedení cca 19měsíců, ale stejný SW jako ty nové a dvě Grunfos Alphy2 a jedno obyč. a ani jedno nevrčí. Není poznat rozdíl mezi chodem ze zálohy nebo ze sítě. Skusil bych zavolat P.Dvořákovi, proč vrčí.
Zetor 5611
Fendt F12HL
Bibošuv špalíčkovač v.č.278
Paletizační vidle do 3.bodu, PAJ 1V-sklopka, Nesené brány a smyk,
Fekál 3m3, Fahr KM22

Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: Rychlerostoucí topol

#2899 Nový příspěvek od jirkasbk »

imaginaro píše:no kdysi jsem četlže vyrobit čistej sinus je strašně složity a že se spíš používá modifikovanej obdélník, tedy něco jako schodkovitej sinus. Ale je to lepší jak klasickej obdélník.
jo diky za info ale z tohoto sem teda jelen pochopil jsem jen ten obdelnik jinak vubec nevim o cem je rec :D

Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: Rychlerostoucí topol

#2900 Nový příspěvek od jirkasbk »

Spagre píše:Tak přináším poznatky k tomu povozu. Dnes přišly baterie, taxem to hned zapojil, ale ještě bez regulátoru. Sedl jsem si na káru, škrtnul káblem po baterce a táta vedl oj. No skočilo to se mnou jako koza a už to mazalo. Na té naší malé zahrádce se to zdálo moc rychlé :D Paxme potřebovali přejet zpět, tož jsem přepóloval a jak to cuklo, tak to ohlo celý držák motoru, který je z desítky železa :-/ Už tam prostě byla větší páka, protože se napínal řetěz na spodku převodu:) Tož kovář to narovná vyztuží a docela se přestávám bát, že by to nemělo nic uvézt. Jaxem psal, se mnou to poskočilo jako nic. Když ten motor ohnul to železo, ani nebyl slyšet jinej zvuk motoru. Chlapi, asi to bude fungovat :D
Brzy příjde regec a snad nic nevyhoří až to budu zapojovat :smich: :D

vyrobek je to pekny jen se trosku bojim o tu funkcnost.pokud zenes celou zadni napravu tak ti nepujde zatacet pri zataceni opisuje kazde kolo jinou kruznici a nalozeny to bude problem prazdny mozna jeste jaks taks smykem ale nezapominej na vahu nakladu pises 2metry to bude kolik?mokryho 1 az 1,5tuny?? a taky ten pohonovy retez se my zda velice slaby a je blizko kola bude na to padat veskery bordel jak pojedes. vo a ta10pasovina pokud chces delat neco pevnyho pouzij profil treba jekl ten se hur ohyba jak plny zelezo.ale fandim ti a preji at to funguje :)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Rychlerostoucí topol

#2901 Nový příspěvek od RoKur »

Zdravím Sparge,
Sleduji tohle vlákno již nějakou dobu a na jednu stranu Tě obdivuji, jak jednoduše a s minimální technikou rozvíjíš svoji živnost.
Ale zase na druhou stranu Tě lituji, že se někdy zbytečně moc nadřeš.
Podle Tvých náznaku jsem pochopil, že chceš na této káře kulatinu rovnou krátit.
Pokud to máš v úmyslu, tak Ti doporučuji na ten jäckel, co jde po délce káry, dát dřevěný trámek a kryt baterii a motoru z vrchu také obložit dřevem, jinak každou chvíli zařízneš pilou do železa.
Jde vidět, že tam sice máš prostor, ale opravdu to neuhlídáš a pila Ti čas od času sjede, jak na ní budeš při řezání tlačit.
Přeji Ti, ať se daří.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

tempest
Příspěvky: 46
Registrován: sob led 12, 2013 8:13 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Rychlerostoucí topol

#2902 Nový příspěvek od tempest »

Ahoj, když sadíte z kůlů, tak jak hluboko je zarážíte do země a kolik necháte trčet nad zemí? Dá se sadit z kůlů i teď na zimu?

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2903 Nový příspěvek od Spagre »

jirkasbk píše:vyrobek je to pekny jen se trosku bojim o tu funkcnost.pokud zenes celou zadni napravu tak ti nepujde zatacet pri zataceni opisuje kazde kolo jinou kruznici a nalozeny to bude problem prazdny mozna jeste jaks taks smykem ale nezapominej na vahu nakladu pises 2metry to bude kolik?mokryho 1 az 1,5tuny?? a taky ten pohonovy retez se my zda velice slaby a je blizko kola bude na to padat veskery bordel jak pojedes. vo a ta10pasovina pokud chces delat neco pevnyho pouzij profil treba jekl ten se hur ohyba jak plny zelezo.ale fandim ti a preji at to funguje :)
A proto sázime topoly do rovných řádků, že? 8) Abysme následně nemuseli tolik řešit diferenciál :) Tož samozřejmě jsme s tímto počítali. Jak dřevo přivezu z řádku, tak ho na kolmé cestě rozřežu a šup na vozík. Ono totiž metr dřeva má opravdu asi 600 kg, když je to teď mokré a to by vážně mohlo dělat neplechu i když to bude většinou na bahně.

Kovář držák vystužil a doufám, že už to bude ok. Jestli prdne řetěz, dáme silnější, uvidíme. Jinač pohon je komplet zadeklovanej i proti dešti, takže tam nic padat nebude a i spodek je zakrytovanej, aby větve nelezly do řetězu. Každopádně régl je doma, tak asi zítra vše naistaluju a otestuju.

RoKure, díky za podporu. Je to jak říkáš, někdy se člověk pěkně nadře a nejhorší bylo vážně to stahování dřeva, když čapneš jen dva blbý a ještě těžký stromy do kleští a pak hurá táhnou 150 metrů. Sem myslel jak zhubnu a prd :smich: Každopádně když sem v červnu zkončil v bývalé robotě a mám nyní o 9 hodin denně více času na toto, tak to jde vše v pohodě a asi jsem ten typ lidí, co rád vymění klidnej teplej offícek za těžký boty a jde makat a dřít se :prace: Ale člověk dělá pro sebe a když je výsledek, stojí to i za tu námahu. Co Vám budu povídat. Třeba teď už máme domá asi 20 prm srovnaných a to defacto s pomocí ženy (pač otec byl na operaci kýly a až teď může zase řezat, tak zpracováváme i to nové vélké dřevo z videa). Ale jsou věci, které je nutné vylepšit a upřímně řečeno jsem vůbec netušil, že ten povoz letos už bude. Budem na něm svážet aj sadbu a to bude taky super pomocník. Jestli to teda bude vůbec jezdit :smich: :smich:
S těmi prkny na profilech počítáme, ale asi bych spíš nějaký tvrdší plast. To budou dodělávky až na léto. Je mi jasné, že jednou se i tesař utne a říznout řetězem do jeklu by bylo špatné. Taky bych chtěl delší lištu na pilu.

Tempeste, kůly to chce co nejhlouběji, abys se dostal pod kořeny plevele a taky, aby neproshly. Doporučuji tudíž až 0,5 m. Ale ne vždy se to podaří. No azbytek kouká podle délky, jakou si zvolíš. Sázíme i dvojky a z toho je už po druhém roce živý kůl třeba i na oplocenku.
Přílohy
Vyztužený držák motoru
Vyztužený držák motoru
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

tempest
Příspěvky: 46
Registrován: sob led 12, 2013 8:13 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Rychlerostoucí topol

#2904 Nový příspěvek od tempest »

Spagre: Dík. Ještě dotaz, necháváte nad zemí jak u klasických řízků cca 1cm, nebo když je kůl, tak klidně 20-30cm?

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2905 Nový příspěvek od Spagre »

No právě, že je to kůl, tak třeba i 0,5m, 1m, nebo 1,5 metrů. Podle toho na co to chceš. Pokud to zvládneš odplevelovat, stačí 1 cm nad zemí, ale to už zas nepotřebuješ kůl, to už stačí řízky. Ty kůly jso popravdu pro pěstování pouze do nouze k pozemku, kam se nedostaneš ani s orbou atd. Nemá to ani takový dobrý růst, jako řízek, protože to nejdříve musí vyživit samo sebe.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2906 Nový příspěvek od Spagre »

Ahoj, chlapi, tak myslím, že povoz docela slušně prdí :prace: Zkusil jsem ho i zarazit o strom a kola hrabala pěkně dál :)
Teď už jen dodělávky a rozumnej držák na poťák a můžeme začít vozit sadbu. Trochu jsem pak povozil otce a málem ho sešrotoval, když sem s ním trochu cukl a div neupadl:D :smich:

Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

tempest
Příspěvky: 46
Registrován: sob led 12, 2013 8:13 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Rychlerostoucí topol

#2907 Nový příspěvek od tempest »

To Sparge: Jak byly ty námrazy, asi před 3 týdnama, tak jsem zjistil, že mám na plantáži asi přes 50 zlomených 3-letých stromů v půlce. Co se odlomilo, tak z toho nadělám kůly a napíchám na letošní plantáž.

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2908 Nový příspěvek od Spagre »

No prosím tě. To tam muselo asi i pěkně zafučet, ne? I když teď jaxme jeli, tak často bylo vidět dost polámaných stromů.

No ale jestli ti z toho něco vyroste, netuším....? Zkus když tak nasázet jen tu část letošního přírůstku. Uvidíš a pak dej vědět.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

tempest
Příspěvky: 46
Registrován: sob led 12, 2013 8:13 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Rychlerostoucí topol

#2909 Nový příspěvek od tempest »

Hlavně se polámaly ty krajní. Uvnitř plantáže je jich jenom pár zlomených.

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#2910 Nový příspěvek od Spagre »

Všem pěkné vánoce přejeme :smich:

Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“