Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#136 Nový příspěvek od Terablick »

Já bych to trochu upřesnil. Dost záleží na poměru vnitřního průměru válce a průměru pístní tyče. Pokud máš píst co má hodně silnou pístní tyč, je to tím. Menší čerpadlo by mělo pomoct, ale samozřejmě tím klesne rychlost štípání, což je samozřejmě nežádoucí - jinak by jsi nemusel kupovat štípačkovej speciál, že :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#137 Nový příspěvek od lolin1 »

No menší čerpadlo bych nerad, protože teď to má rychlost akorát.. To bych se pak tím rychlejším posunem dostal tam, kde jsem teď na ten pomalejší.. Asi to bude tím pístem, mám tam píst z otoče ramena HONu, který pracoval na stlačení, 2 písty se přetahovaly o řetěz, který byl kolem ramena a tím se točilo do boku. Takže ani né tlustá pístní tyč, ale na ten rychlejší posun to musí přetlačit moc oleje. Tyč má průměr cca 5 cm, ale vnitřní průměr válce je tuším 12 cm.. Na tlak má ten píst velkou sílu, ale tady bude asi ten problém.. Škoda, no, ale alspoň ta zpátečka je fajn.

Honza

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#138 Nový příspěvek od Terablick »

Průměr válce by nevadil. Vadí malej rozdíl, a ten tady malej neni :) Zkus zjistit průměry hadic a světlost šroubení :) Možná bude chyba tam. Fungovat by to mělo...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#139 Nový příspěvek od ITS »

Proč to Terablick píše opačně, než já ??? Chyba je v malé pístní tyči, nikoliv ve velké. Malá tyč = málo síly při rychlovýsuvu. Malá tyč = velké přelévání oleje = velký odpor při průtoku.

Už ta velikost pístu -12 cm - a spokojenost s dosavadní rychlostí, dává tušit, že hydraulika je koncipována na velké litry a spíše menší tlak. Kdežto štípačkový rozvaděč je moderní koncepce, tedy spíše tlak a míň litrů. Zřejmě budou průtokové možnosti rozvaděče malé už i pro normální - nerekuperační - zapojení.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#140 Nový příspěvek od Terablick »

Ano, máš pravdu. Psal jsem to v noci a nedošlo mi, že tady se nepracuje s přetlačováním (násobič tlaku), ale s rozdílem sil :) Ano, problém je opravdu v moc malé tyči, tedy příliš velké ploše pístu nad dnem, a pravděpodobně i dost velkém čerpadle. On ten štípačkovej rozvaděč je v té "obvyklé" velikosti dělanej jen na 40 litrů průtoku, ale pokud je píst 120mm uvnitř a dosavadní rychlost byla cca OK, pak bude čerpadlo dávat asi víc :) Bejvalo to chtělo to prodejci napsat a on by poslal typ na 80 litrů průtoku. Je tedy o něco dražší, a je možné že by ani to nepomohlo vyřešit problém, ale pokud je ten rozvaděč jen na 40 litrů, způsobuje sám o sobě větší "zlo" než kdyby tam byl obyčejnej rozvaděč. Navíc pro potřebu funkce regenerace je potřeba počítat s celkovým průtokem, tedy včetně té regenerované složky. Pro rychlovýsuv takhle velké štípačky by asi stálo za to zvážit dvojité čerpadlo - velké + menší. To velké by mohlo být cca stejně velké jako je to dosavadní, a to menší tak třetinové, možná i poloviční by to ještě zvládlo (nevím jak je to celé poskládané - málo údajů). Na velkém by se nastavil malý tlak - třeba 20-50 barů, a na velkém velký (podle možností použitých komponent cca 1500 nebo i 200 barů, pokud to nejslabší článek v okruhu dovolí). Požadavek na výkon motoru by se tím nezvýšil (možná by se dokonce snížil), a při vysouvání bez odporu by byla rychlost o to větší. Všechno je to o tom jak je to poskládané teď a jak to chodí. A taky jestli se štípou metry a je potřeba je doštípávat do konce, nebo se převážně štípe s krátkým výsuvem, případně naopak s dlouhým volným výsuvem ale krátkým krokem "ve dřevě". Podle toho se pak dá nastavit chování štípačky, rychlost volného výsuvu i rychlost a síla "štípacího" výsuvu. Je ale potřeba znát výkon současného elektromotoru, celkový výsuv pístu a požadavek na rychlost výsuvu bez odporu a s odporem.

Než to ale vzdáš, vyzkoušej ty větší hadice, případně se podívej jestli nejsou moc malé díry ve šroubeních atd. Mohlo by to pomoct... Ale taky nemuselo.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#141 Nový příspěvek od lolin1 »

Upřesním více údajů. Motor tam mám (tuším - odpoledne bych upřesnil) 4 kW s otáčkami 2880 ot./min., čerpadlo je Sperry Vickers G5-25-A13R-20R, viz odkaz http://ashydraulic.en.alibaba.com/produ ... _pump.html (na stránce dole v tabulce jsou údaje) s otáčkami cca 1200 ot./min. Rozvaděč znáte, píst má celkový výsuv cca 85 cm, průměr tyče cca těch 5 cm, vnitřní průměr válce cca 12 cm +- nějaký ten centimetr a pracuje ve štípacím rozsahu cca 50 cm až do maximálního výsuvu (abych náhodou nepoškodil nůž). Rychlost výsuvý je cca 10 cm/1 s. Už je to rok, co jsem tu štípačku dával dohromady a nepamatuju si všechny rozměry přesně. Hadice mezi čerpadlem, nádrží a rozvaděčem jsou silnější (klíč na hadice 27 mm - omlouvám se, přesněji průměry nevím) a hadice z rozvaděče k pístu jsou tenčí, odpovídají výstupu z rozvaděče 3/8". Myslíš, že by to chtělo jedno dvojité čerpadlo nebo dvě různé čerpadla? Jak by tak mělo vypadat zapojení? Přiznám se, že si to moc nedokážu představit.. Do tajů hydrauliky jsem vniknul až při stavbě této štípačky. Štípačku jsem tak jak je poskládal za pomocí tohoto fora a dílů co jsem kde sehnal. Od počítku to fungovalo slušně, tak jsem to už dál neřešil. Štípačka už takto naštípala přes 150 m3. Díky za Vaše rady.

Honza

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#142 Nový příspěvek od ITS »

:shock: Průtok 72 litrů.
:shock: Závity 3/8"

:friends: Jo, takhle to je, když se to skládá z toho, co je. Tuhle štípačku nemá cenu nějak předělávat, zvláště pokud funguje. Je to taková olejová hydrocentrála pro půl vesnice. Tlak sice nizoučký, ale ty litry stojí za to. S těmi litry se bude kamarádit málokterý běžný rozvaděč. Terablick sice píše, že sis měl pořídit rozvaděč na 80 litrů. Obávám se, že takový ve štípačkové verzi není. V zásadě se dá říct, že v rozumných cenách jsou jen ty do 40 litrů. Vystačí se s tím všude. Cokoliv ve větší litráži je mnohonásobně dražší. Vše se ,jednoduše řečeno, dohání tlakem a nikoliv litry. Je to materiálově levnější, protože je to malé. Ten použitý píst je atyp už tím, že tyč je pod polovinou průměru pístu. Tedy na tlačné štípání nic moc.

Takže nech to v původní variantě - radím já.

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#143 Nový příspěvek od lolin1 »

Takže jestli tomu rozumím správně: Zbytečně hovadsky velký píst, proto, aby se trochu hýbal moc velký průtok a proto související problémy.. Takže řešením by bylo to buďto nechat tak s problémy, které to teď má s rozvaděčem nebo pořídit menší píst a menší čerpadlo?

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#144 Nový příspěvek od ITS »

Přesně tak.
To dimenzování štípačky je tady rozebrané v milionu témat. Když to vymyslíš napřesno, musíš alespoň dvě věci koupit. Pak to už je drahé a zvažuješ nákup stroje v obchodě.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#145 Nový příspěvek od Terablick »

Copak píst sám o sobě neni až takovej problém (trochu možná vadí ta tenká tyč, ale jen tomu rozvaděči s regenerací, a to ještě spíš asi nebude tím, ale těma šroubeníma 3/8". Namáhání evidentně zvládá, takže to bych neřešil :)). Problém je právě těch 72 litrů prohnaných šroubeníma se závitem jen 3/8". Rozvaděč pro štípačky na průtok 80 litrů jsem podle mě někde viděl, ale dražší bude určitě, a ne o málo. Celkově ta koncepce ale neni tak špatná... Pokud to fingovalo a mělo to rychlost 10 cm/s, neřešil bych to a nechal to jak to je s normálním rozvaděčem. Spíš než štípačkovej speciál bych se poohlédl po rozvaděči na 80 litrů, a s odpovídajícím průměrem všech šroubení (včetně těch na pístu atd) by se to mohlo trochu zrychlit i tak :) Ale i pokud ne, nemyslím si že 10cm/s je vyloženě málo :) U pístu těhle rozměrů je ten průtok OK :) Jedinou "výhradu" (a to opravdu jen v uvozovkách) bych měl k tomu že tam je převod. Lepší by bylo čerpadlo přímo naproti motoru s vhodnýma otáčkama :) Ale to je opravdu jen drobnost a pokud je to technicky správně udělané, ničemu to nevadí :) Nádrž a filtr samozřejmě taky musí být dimenzované na ten průtok, ale o těch nevíme nic. Předpokládám ale že to funguje, olej neni vysloveně horkej (neměl by mít ani po jakkoliv dlouhém provozu mít víc než 55°C), a že filtr jsi volil podle průtoku, pokud možno s rezervou :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#146 Nový příspěvek od lolin1 »

http://stroje.bazos.cz/inzerat/37272625 ... -TURBO.php ?? To by mohlo být taky řešení?

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#147 Nový příspěvek od ITS »

Asi mohlo. Jen by to chtělo víc informací. Udávají průtok 80 litrů. Ten se ale udává většinou v maximálním tlaku, což by tvůj motor s čerpadlem asi nezvládl. Nikdo neví, jestli uvažují těch 80l při rekuperaci. Ty tam máš v té chvíli hodně přes 100l. Spíš by chtělo zjistit jmenovitou světlost rozvaděče a připojovací závity. Průtoky v tvé štípačce jsou - podle toho co píšeš - opravdu veliké.

Trochu nejasná je Terablickova poznámka o převodu. Zřejmě vychází z tvého popisu. V tom ale není jasné, jak máš tu štípačku. Píšeš o motoru 2880 otáček a čerpadle 25ccm. Pak tam nějak zaplétáš něco o 1200 otáčkách. Terablick to pochopil tak, že motor je převodovaný na těch 1200 otáček. Já jsem to tak nepochopil. Tak jak to je?????

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#148 Nový příspěvek od Terablick »

Ano, já jsem to pochopil tak, že při 2880/min motoru má čerpadlo 1200/min. Jinak totiž nevím proč by tam těch 1200/min bylo uvedeno :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#149 Nový příspěvek od lolin1 »

Ano, Terablick to pochopil správně, mezi motorem a čerpadlem je převod klínovými řemeny.. To jsem opomněl rozepsat. Jinak o tom rozvaděči moc informací není, jen jsem na to na netu narazil. Napíšu prodejci a uvidíme, co sdělí.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#150 Nový příspěvek od ITS »

A takhle to je. To já bral těch 2800 otáček !! Proto ten smajlík :shock: .

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“