Zetor 5245 - seřízení ventilů

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
misacka
Příspěvky: 624
Registrován: sob lis 07, 2009 10:21 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Zetor 5245 - seřízení ventilů

#1 Nový příspěvek od misacka »

Ahoj, potřeboval bych poradit. Sundal jsem hlavy na motoru Zetor 5245 (tříválec) a bylo fouklý těsnění. Potřeboval bych vědět, jak se štelují ventily; mám informace (sací 0,25 mm; výfuk 0,30 mm). Pak při stříhání ventilů pootočit o 360 stupňů. Jak poznám těch 360 stupňů? Jestli stačí označit si něčím na klice místo a potom to otočit o to jedno otočení, nebo je lepší vyšroubit vstřikovače a určit to podle horní úvratě? Díky

Uživatelský avatar
slavo63
Příspěvky: 225
Registrován: pon srp 03, 2009 3:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#2 Nový příspěvek od slavo63 »

Aj ja by som to rad vedel,poradi niekto?

jarynfira
Příspěvky: 1630
Registrován: pát bře 19, 2010 9:19 pm
Bydliště: 739 91

Re: seřízení ventilů

#3 Nový příspěvek od jarynfira »

V momentě, kdy se vám na válci, který chcete seřizovat zavře sací ventil, pootočte klikovkou o půl otáčky a máte píst v horní úvrati, zhruba v momentě vstřiku a můžete seřizovat vůli obou ventilů ..... :ano:
Kdo to umí, ten to dělá....ten kdo o tom ví trošku, ten tomu šéfuje..... a kdo o tom neví nic, tak ten to buď učí a nebo o tom alespoň hloupě kecá!

Pes je opakem ženy..... všemu rozumí, ale mlčí :)

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: seřízení ventilů

#4 Nový příspěvek od Jarda-k »

misacka píše:Pak při stříhání ventilů pootočit o 360 stupňů.
Jj přesně takhle to píšou v DP. Když konkrétním válci ventily stříhají tak pak motorem otočíš o 360° (jednu otáčku) a ten samej válec seřizuješ. V praxi je to zbytečný točení motorem,takže se to seřizuje jak psal kolega výše - koukáš na sací ventil a jakmile se zavře,tak s motorem pootočíš o půl otáčky a seřizuješ.

Uživatelský avatar
adam
Příspěvky: 1959
Registrován: pát pro 14, 2007 8:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#5 Nový příspěvek od adam »

Řikal jsem si jak se to dělá u tří válce. Tak už to vím. Ve škole jsme to vždycky dělali jen na čtyrválci. Když první stříhal tak se seřizoval čtvrtej a když druhej tak se seřizoval třetí.
Zetor 6945, VW vento 1.9 TD, Stihl MS 211,MS 360, FS 450, Reform 741

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: seřízení ventilů

#6 Nový příspěvek od exot »

Jednoduche reseni dej ventily do strihu a od toho mista otoc motor po smeru otaceni o 135° tj 90+45. Tak lze seridit motor o libovolnem poctu valcu.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#7 Nový příspěvek od hajney »

já jsem to udělal tak že když byly hlavy dole, tak jsem si na setrvák okýnkem ke spojce klepnul tolik teček který válec byl zrovna nahoře. A potom už to bylo snadné. Primitivní ale funkční.

HonzaT.
Příspěvky: 730
Registrován: stř srp 19, 2009 10:26 pm
Bydliště: Vysočina

Re: seřízení ventilů

#8 Nový příspěvek od HonzaT. »

Každej válec samostatně, pořadí 1-3-2,najít střih a pootočit motorem o 360 stupňů a seřídit,takhle každej válec zvlášť.

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#9 Nový příspěvek od Viťa1 »

Pozor na táhla musí ti sedět dole v miskách i na hoře u ventilů jinak je ohneš dají se vyrovnat ale to už není ono :-))))
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: seřízení ventilů

#10 Nový příspěvek od DYK »

hajney píše:já jsem to udělal tak že když byly hlavy dole, tak jsem si na setrvák okýnkem ke spojce klepnul tolik teček který válec byl zrovna nahoře. A potom už to bylo snadné. Primitivní ale funkční.
Když byly hlavy dole jak jsi poznal, že je píst v kompresi? A ne ve střihu. Přece jen každá druhá otáčka s pístem v HÚ jsou ventily v klidu, ne?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#11 Nový příspěvek od hajney »

To máš pravdu,ale když seřizuješ vůli ventilů tak pokud podle značky na setrváku víš který píst jde nahoru, tak přeci podle pohybu vyhadel na daném pístu snadno poznáš jestli jde do střihu nebo ne.

Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 955
Registrován: sob dub 16, 2011 4:41 pm
Bydliště: Nymburk

Re: seřízení ventilů

#12 Nový příspěvek od Brit »

Přesně tak. Nemá cenu z toho dělat kovbojku.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: seřízení ventilů

#13 Nový příspěvek od DYK »

Ani já z toho nechci dělat kovbojku, ale úvodní rada o značkách je psaná tak, že ono další doplnění hajnýho z toho nejde ani tušit navíc když je napsáno "tolik teček který válec byl zrovna nahoře" lze se domnívat, že jde o HÚ. To jsou totiž ty niance v přesnosti popisu, které pak matou lidi, co "se zde učí" nebo chtějí pochytit nějakou radu. Pak zjistí, že to je trošku jinak a jen proto, že pisatel jen myslel ale nenapsal.. Omlouvám se, že jsem vůbec reagoval.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#14 Nový příspěvek od Viťa1 »

Já nevím ale klepat nějaké rysky je celkem zbytečné jak jde první válec do střihu ( výfukový se zavírá a otevírá sací) tak je čtvrtý v kompresi a šteluje se... Pak šroubovákem zespod mezi motorem a převodovkou pootáčíš jde do střihu třetí a šteluješ druhý pak jde do střihu čtvrtý šteluješ první pak jde do střihu druhý a šteluješ třetí jde to po sobě vůli dávám 0,30 na oba ventily otáčet pokaždé dokola tak se půjdu radši oběsit :)
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: seřízení ventilů

#15 Nový příspěvek od hajney »

Viťa1 píše:Já nevím ale klepat nějaké rysky ...
máš pravdu, ale tady byla řeč o tříválci. ale i u něj to jde bez značek, jen se to musí umět.

Odpovědět

Zpět na „Motory Zetor“