Uložení klikového hřídele

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Jezisek.ja
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 25, 2018 12:55 pm
Bydliště: Jižní Čechy

Uložení klikového hřídele

#1 Nový příspěvek od Jezisek.ja »

Zdravím všechny "Zetoráky". Chtěl bych poprosit o radu. Budu dělat výměnu pístů a vložek v motoru. A chtěl bych ještě vyměnit šály na klice a ojnicích. Teď se mi, ale jedná o to jak napasovat nové šály - jak je přesně "zaškrabat"..... Nějaká rada mimo odvozu motoru do firmy....?

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Uložení klikového hřídele

#2 Nový příspěvek od abushrek »

Ahoj, co se týká výměny vložek to není problém si je vyměnit doma akorát je třeba dát správné vymezovací podložky. Nové šály sám osadíš problém není to ani tak osadit ale problém je to přefrézovat do roviny. Je na to fréza která projede celým blokem a vyfrézuje šály. Pokud to budeš dělat někde na soustruhu neni šance to dat do roviny. Dříve se to podkládalo alobalem ty šály pro vymezení co mi říkali starší páni co to dělali. Ale tam je problém s tím, že se alobal dostával mezi šál a kliku a dělal tam neplechu.
Podle mě je lepší 10 tisíc hlavní + ojnicemi + práci. Šály pokud budeš kupovat stojí 5500 hlavní + ojniční.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Uložení klikového hřídele

#3 Nový příspěvek od ITS »

V minulosti asi nic nefrézovali, ale jen škrabali. Postup je jasný. Dotáhnout , aby šlo rukou pootočit. Pak několikrát protočit, rozebrat a popsanou stopu oškrábat do kříže a zase složit a protočit a rozebrat a oškrábat. A to se dělá tak dlouho, dokud vzniká nějaká stopa. Viděl jsem to jedinkrát, když mě strýc vyučený automechanik z první republiky opravoval ojniční šál na Slavii D5. A protože se klika nevyndávala, tak jsem před tím musel omotaným smirkem a řemínkem vyleštit čep kliky, aby se celý leskl.

Uživatelský avatar
abushrek
Příspěvky: 470
Registrován: pon říj 08, 2018 7:29 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Uložení klikového hřídele

#4 Nový příspěvek od abushrek »

Hmm.. tak to jsem nevěděl že to jde i "podomácky" udělat. Nicméně to bude chtít asi hodně trpělivosti a času co? Jinak je to dost zajímavé těžko říct jak to dělali dříve pokud takhle jak píšeš tak snad tady bude někdo kdo to takhle dělával aby poradil i případné nástroje popř. pomůcky pro usnadnění práce.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Uložení klikového hřídele

#5 Nový příspěvek od Jaro25 »

Páni nič v zlom, ale keď sa už rozhodnete niekomu dávať "dobré rady", tak by neškodilo poriadne sa zoznámiť s problematikou. Motor na 25-ke má delené len stredové ložisko a predné so zadným sú valcové v celku. Teda žiadne podkladanie alobalom, prípadne uťahovanie a zaškrabávanie stopy tu nepripadá do úvahy. Jediná seriózna možnosť je prebsúsiť kľuku, zmerať čapy a k tomu rozmeru na vodorovnej vyvrtávačke vyvŕtať všetky tri ložiská. Niekto síce robí aj samostatne jednotlivé ložiská na sústruhu, ale tam je dosiahnutie súosovosti len lotéria. Preto je tento motor dosť náročný na GO.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Jezisek.ja
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 25, 2018 12:55 pm
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Uložení klikového hřídele

#6 Nový příspěvek od Jezisek.ja »

Diky za vsechny rady - nazory. Zkusim to zaskrabat, casu mam dost. Mel by nekdo nejaky tip na nejaky skrabak?

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Uložení klikového hřídele

#7 Nový příspěvek od ibanez5 »

Čau. Já jsem tohle to taky řešil asi před 4 rokama... Nakonec jsem dal kliku přebrousit a blok vrtnout na HORIZONTCE... A mám klid. Kupoval jsem na svůj traktor blok od pána co si dělal svůj motor sám a právě ty ložiska škrábal a říkal sám, že to sice není ono, ale jede to ( mmj říkal, že dělali otisky barvou) ... Záleží jak chceš, ale já mám zkušenost takovou... Jinak broušení kliky mě vyšlo na 1000 a vrtání bloku na 4000. Je to dost,ale jsem spokojený ... 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Uložení klikového hřídele

#8 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ešte raz, to sa normálne zaškrabať nedá. Zaškrabávať sa dajú delené ložiská. Toto má predné a zadné ložisko v tvare trubky. Nemáš tam ako vkladať hriadeľ aby sa ti opísali miesta, ktoré treba zaškrabávať. A ak máš ložiská také, že sa to tam už dá vsunúť, tak zaškrabvaním sa síce dajú upravovať, ale vlastne človek len ničí kruhovitosť otvoru, aby sa to točilo, ale na protiľahlej strane zaškrabanej plochy bude vôľa veľká. Nie je to dobrá cesta.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Uložení klikového hřídele

#9 Nový příspěvek od ITS »

No kdybych věděl, že je to nedělené , tak raději držím hubu. Opravdu to nejde.

Odpovědět

Zpět na „Motory Zetor“