Strasne dymi traktor Zetor 6045

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2217
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#16 Nový příspěvek od winch »

Nezabudni pri montáži správne natočiť trysky- je na nich asi 5mm čiarka- ryha, tá musi byť pod ryhou čo je vyrazená na držiaku!! A pod držiaky musia ísť tesniace podložky- asi 0,8 mm,dávajú sa tam od výroby, opatrne vyčisti dosadacie sedlo, býva tam hodne bordelu
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Honza49
Příspěvky: 408
Registrován: sob úno 20, 2010 10:31 am
Bydliště: Kyjov

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#17 Nový příspěvek od Honza49 »

Baťa1 píše:
Honza49 píše:
palo5 píše:Motor na mojom traktore zetor 6045 strasne dymi. Co moze byt pricinou velkej dymivosti - modrobiely dym. Prosim pekne o radu s cim mam zacat najskor, co opravovat a ako. Chcel by som nastavit ventily. Neviem ako si svojpomocne nastavit predvstrek paliva na namontovanom cerpadle. Som amater.
Dik za rady. :)
Vážení tady taky zapomínáte na to,že předešlý majitel nemusel znát typ trysek a tak tam vrazil co měl.Nejprve bych si zjistil jaké trysky tam správně mají být.To proto že nesprávné trysky nemají předepsaný úhel rozstřiku a také množství rozstřikovacích dírek čímž motor může kouřit na modrobílou barvu.Když nebudeš vědět trysky tak napiš a já se podívám,ale musíš napsat typ motoru a číslo na štítku čerpadla.Tak zatím čau Honza 49
Podle mých informací je modrobílý kouř z toho oleje, pokud by byl problém v těch tryskách tak bude bez modrého nádechu, v očích pálící kouř by měl bílou a při zatížení šedou až černou barvu a nebyl by problém s teplým startem, při těch zkoumajících pokusech bych doporučil zjistit kolik motor "žere" oleje.
Co tady ťápeš blbosti když jsou špatné trysky hlavně dány ty co tam nemají být tak kouří na modro případně když ščí tak může být i bílý kouř což znamená nespálené palivo které potom letí ven a k tomu rozeštelovaný předstih nebo vstřikovací čerpadlo tak je potom co dělat aby se to postupně odstranilo.A ktomu motoru ještě,stav motoru se zjistí kompresiometrem,který určí diagnozu dle tlaku v každem válci.Minimální tlak u diesel v každem válci 25atm.Pozor na rozdíly tlaku mezi každým válcem.

Uživatelský avatar
Colty
Příspěvky: 3
Registrován: pon říj 11, 2010 7:32 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#18 Nový příspěvek od Colty »

Caute!

Jedno je isté ... Modrý dym je jedine od oleja ( nech je už s čerpadlom čokoľvek ). Olej sa však môže dostať viacerymi cestami:

1. cez kružky - nestieraju kružky ( buď sú zapečené, nedokážu sa roztiahnuť, sú zodraté, alebo prasknuté )

2. cez ventily - vybehané vodítka ventilov

3. cez tesnenie hlavy - toto však tu neprichádza do úvahy, lebo keď prepustí tesnenie olej, potom musí vypúštať aj kompresiu

4. cez prasklinu v hlave ( raz som sa s tym stretol, keď znamemu zamzla voda a na počudovanie mu praskla hlava a nie blok ) - toto však tiež nemôýe byť lebo zase by musela unikať aj kompresia

5. cez čerpadlo - ak su už vydrate elementy v čerpadle ... atď. nafta sa dostava do oleja v čerpadle a naopak olej z vačky čerpadla ide do elementov, a potom do motora. V tomto prípade by však to malo dymiť len určitú dobu, kým sa olej z čerpadla nespotrebuje ( toto sa mi už tiež raz stalo a zbadať to keď je už nafta namiesto oleja pri vačkovke čerpadla).

6. pri olejových vzduchových filtroch sa často pri preplnení olejom alebo zanesení špinou nasáva ( rozpenený ) olej cez nasávacie potrubie na vzduch


Takže len niečo z tohoto môže spôsobovať modrastý dym.

Predchadzajúcimi príspevkami ste mi však VEĽMI POMOHLI ČO ĎAKUJEM!!!

Ja som mal však totiž nedávno problém s 5511 kou.

Pred GO mi už moc žrala olej a hlavne pri záťažiach modro-čieno dymila. Vlani som na nej spravil komplet GO ( kľuka, valce, hlavy ... atď. ). Keď som ju zložil, od začiatku zábehu mala nízky výkon a bielym až bledo hnedým veľmi dymilo. Dal som spraviť GO aj na vstrekovacom čerpadle a namontoval som nove trysky. Tušil som však, že mi to asi nepomôže, nakoľko aj keď som ešte nemal ani na čerpadle ani na motore GO spravené , tak mi predtým takýmto bielo-hnedým nikdy nedymilo. Dymilo len sem tam ( pri zaťažení ) modrasto ako som aj vyššie písal, lebo som mal totálne zadreté stieracie krúžky - najviac na 4 valci - niekde bol prehriaty. Bielym však predtým nedymilo a mal som dosť už vybehané aj to čerpadlo. Takže ani pri novom motore aj s tým starým čerpadlom by nemalo dymiť.

Nevedel som si už dať rady. Spravil som už v živote x zetoráckych motorov, od malička ma bavia, ale už som fakt nevedel pochopiť čo je na vine. Že či som už taký chuj alebo čo? Lebo nikdy sa mi také s motomi ešte nestalo, žeby som toľko nad tým musel špekulovať. Aj keď som sa niekedy v niečom pri skladaní pomýlil ( to sa každému stane ), pri prvej kontrole som to takmer vždy zbadal a napravil. Tento motor som si už však X-krát po sebe celý skontroloval a vždy všetky nastavenia sedeli ani nijaké iné poruchy som nenašiel.

Už som bol bezradný.

Nakoniec som sa tu začítal a videl príspevok, kde kolega písal o hrubých podložkách pod vstrekovačmi. Potom ma napadlo čo je asi kurník zlé. Ja som totiž podložky pod trysky nedával, ale ... menil som vložky vstrekovačov v hlave valca ( ktoré obklopuje voda ). Tu bola chyba. Buzer...i mi predali také, ktoré majú vysoký spodok ( oproti starým ) a trysky boli tým o niečo nadvyhnuté. Už pri kúpe sa mi nezdalo, že sú aj z čudnej zliatiny a iného tvaru ( pasovať však pasovali ), ale keď som osadil do hlavy, trysky vyzerali, že dosť pretrčajú - ako majú. Nebolo to však dosť - keď som osadenú trysku spolu s odmontvanou hlavou napojil vonku na čerpadlo, z dvoch dierok sa už nafta nevedela dobre rozprašovať lebo striekala akurát na okraj steny diery v hlave. A toto stačilo aj pre zníženie výkonu a sposobenie dymu. ( Pokiaľ nie je voda v nafte biely dym môže byť jedine od nedokonalého spálenia nafty - vtedy je však trochu aj do hneda ).

Odvtedy mi traktor fičí krásne.

To je jedno či trysky štia alebo nie. Vždy keď je problém s palivom, resp. keď sa nedokonale spaľuje, ide dym do biela a vzávislosti od toho v akej miere nespaľuje dokonale naftu a prečo ( či predvstrek alebo vstrekovače, resp, čerpadlo je zlé ) sa dym môže sfarbovať viac či menej do hneda ( až tmavohneda ).

Je to preto, lebo keď sa palivo kvôli niečomu nespáli dokonale, tak ostane vo valci prebytok nespotrebovaneho vzduchu na horenie + aj prebytok nespálenej nafty vo forme naftovej pary. Táto naftová para je biela pri nižších množstvách v pomere k vzduchu, ale pri väčších množstvách ( alebo pri záťaži, príp. akcelerácii ) ide do hneda, lebo je viac nafty na ten istý objem vzduchu. Preto aj keď zapálite vonku naftu v plechovke, dymí tmavo, keby ste ju však do plameňa postupne málo dávkovali ( a pod vyšším tlakom ) , dymila by už bledšie až bielo (málo nafty veľa vzduchu ).
Naposledy upravil(a) Colty dne pon říj 11, 2010 9:12 pm, celkem upraveno 1 x.
Keď sa niečo chystáš robiť po I. krát, neboj sa pustiť sa do toho, lebo raz to treba začať a ináč sa to nikdy nenaučíš poriadne ( keď nezačneš aj prakticky ). Ale zase púšťať sa do toho púšťaj IBA VTEDY, pokiaľ máš všeobecne cit k strojom a k opravám!!!

Uživatelský avatar
buco
Příspěvky: 546
Registrován: pát srp 14, 2009 9:45 pm
Bydliště: Vranov
Kontaktovat uživatele:

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#19 Nový příspěvek od buco »

Som rád že ti pomohlo takéto diskutovanie okolo tých podložiek pod vstrekovačmi trošku to poteší človeka že to tu nepísal nadarmo :) , ďakujeme za štedrý príspevok :friends:
Zetor 7340(7245 T), 2 x 6911, 5011 V prípade otázok môžete písať aj na mail: lukasbratko@gmail.com

Uživatelský avatar
Colty
Příspěvky: 3
Registrován: pon říj 11, 2010 7:32 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#20 Nový příspěvek od Colty »

Aj ja ďakujem, lebo by ma to možno nikdy nenapadlo. Už som plánoval predať ten motor. Bral som ho jednoducho ako nevydarený. Mal som už skúsenosť doslova so starými šrotmi, kde bolo aj jedno aky predzápal dám ( medzi 18 - 22 stupňami ) vždy ťahali a nedymili moc. Ale s týmto som už nevedel čo ...

Ešte jedno ...!

Keď sú len tie stieracie krúžky zapečené alebo vodítka ventilov ( čo je u majorov najbežnejšie ) nikdy motor na výkone nestratí. To že sa dostane olej trochu do valca nič nezníži na výkone ( ba ešte pridá - viac paliva ), pretože dobrý motor s vysokou kompresiou spáli všeko!!! Už som aj ja mal kopu starých šrotov, ktorým niekedy nič nebolo, aj keď žrali olej, spaľovali ako čert - aj plamene im šľahali z výfuku, lebo mali vysokú kompresiu. Len tá dymivosť išla do modro čierna.

Dobre to zbadať pri odmontovaní hlavy:

- pokiaľ motor žral síce olej ale mal dobrú kompresiu, tak dostatočne ten olej aj spaľoval, spaliny oleja vytvárajú na piestoch ( niekedy hrubý ) ale jemný, čierny, matný karbón, ktorý je dosť suchý - lebo motor dobre spaľoval pri vysokých tlakoch a teplotách, čiže pri dostatočnom zhorení nafty a vysokej kompresii.

- pokiaľ však je karbón lesklejší a nie je suchý ( je mazľavý ) to znamená, že bolo menej nedokonalé spaľovanie, resp. menej tepla. To mohlo byť jedine od nedokonalého spálenia nafty ( tým pádom málo tepla ) alebo malej kompresie.





Dik

Marian
Keď sa niečo chystáš robiť po I. krát, neboj sa pustiť sa do toho, lebo raz to treba začať a ináč sa to nikdy nenaučíš poriadne ( keď nezačneš aj prakticky ). Ale zase púšťať sa do toho púšťaj IBA VTEDY, pokiaľ máš všeobecne cit k strojom a k opravám!!!

Uživatelský avatar
buco
Příspěvky: 546
Registrován: pát srp 14, 2009 9:45 pm
Bydliště: Vranov
Kontaktovat uživatele:

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#21 Nový příspěvek od buco »

- pokiaľ však je karbón lesklejší a nie je suchý ( je mazľavý ) to znamená, že bolo menej nedokonalé spaľovanie, resp. menej tepla. To mohlo byť jedine od nedokonalého spálenia nafty ( tým pádom málo tepla ) alebo malej kompresie.

no môj nešťastník 7245 turbo je skôr tento prípad kôli poľským vložkám a piestom, mám aj video na youtube http://www.youtube.com/watch?v=rpm-balvoL0
a ostatné videa
čo povieš na moju úpravu?
Zetor 7340(7245 T), 2 x 6911, 5011 V prípade otázok môžete písať aj na mail: lukasbratko@gmail.com

Uživatelský avatar
Colty
Příspěvky: 3
Registrován: pon říj 11, 2010 7:32 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#22 Nový příspěvek od Colty »

Nazdar!

Sorry, že až teraz píšem ... . Nebol som tu odvtedy ... . Keď budem na rýchlejšom nete, pozriem sa na tie videá, lebo tu mi to seká ( mám doma pomalý net ).

Ináč k tým poľským vložkám ... . Tak tie sú fakt oničom. Robia ich len tak špekulanti na predaj a nie na životnosť ( jak Číňania tie falšované píly ... ). Ináč aj Poliaci robia aj riadne kvalitné vložky ( nielen Česi robia ND pre Zetory ), len tie sa dajú zohnať len v riadnych obchodoch, ktoré garantujú, že je to origi diel a hlavne solídnych zodpovedných poľských obchodoch sa dajú zohnať. Najlepšie sú však vložky pre zetory nemecké. Stoja takmer raz toľko, ale už sú vyrobené modernejšími technikami a z kvalitnejších moderných kompozitov ... . Oveľa sú kvalitnejšie nielenže od českých, ale aj dokonca od pôvodných I.triednych, ktoré dávali v Zetorke do nových traktorov pri výrobe. Hriadeľ napr. predáva tieto nemecké.

Môžem sa ťa opýtať? Na druhom majorci som dal spraviť čerpadlo ... . Nebol to však bohvie aký odborník, lebo aj dávku som k nemu musel zobrať ešte raz prestaviť. Dal mi najprv takú nízku, že sotva sa mi motor zahrieval. Teraz je dobre, ale s odstr. regulatorom mi nič nespravil. Predtým (ešte pred GO ) regulator čerpadla dobre reguloval, len elementy boli v riti (prepušťali naftu k vačke ) a ten chlapík, ktorý mi menil elementy, niečo mi spravil aj s regulatorom. Keď som bral k nemu 2.krat to čerpadlo kvôli prestaveniu tej dávky paliva (na vyššiu), hovoril som mu nech sa mi pozrie aj na ten regulator, lebo reku nejde tak dobre ako išiel predtym, než som zobral k Vám ... . No nič mi však s tým nespravil, lebo furt ide tak isto (ako hneď po GO ). Neviem čo na ňom robil, ale niečo určite prestavil a zle. Ide proste o to, že pomaly mi naberá otáčky ... a aj keď naopak uberám otáčky, tiež pomaly reaguje. Prestavil mi určite predpätia pružín, len to neviem ako dostavim, lebo s tým som ešte nerobil. Určite by som prišiel na to ( že ako a na aku uroveň dostaviť ... ) keby som sa v tom pohrabal tak, že by som zohnal k tomu nejaké údaje (na nastavenie ), ale nič som zatiaľ nenašiel a nechcem s tým strácať čas ... . Možno by som nejakú literaturu k tomu našiel, na jeho nastavenie, ale radšej sa "reku" teba opytam, lebo čo tu budem na nete vyhľadávať toľko ....

Takže ... prosím ťa na koľko treba nastaviť odstreďák, resp. taký presnejší postup ... že jak ho doladím aby pružnejšie reagoval. Budem to vedieť spraviť, keby si mi poradil, ale bez toho sa len tak do toho púšťať nechcem, lebo vravím toto som ešte nerobil ... a k týmto čerpadlám nemám nijakú dokumentáciu ...

Diky veľmi za pomoc ...!

Ešte jednu vec k tomu regulatoru ... Najprv som si myslel, že len niečo bude seknuté okolo páky, ktorá ide do čerpadla (lebo j pri spomalení aj akcelerácií reaguje motor pomaly ) ale potom som zistil, že nie. Pri vypnutom motore sa páka v bloku regulátora otáča dobre ľahko a ľahko sa aj vracia ... ( no lebo vtedy neodstreďujú závažia, jak sa netočí ... tak sa vracia jak každá iná ) a pri zapnutom motore zase pekne ostane na mieste do ktoreho ju dám a ani nemyká, že by aj nejako aj otáčky kolísali ( držia sa konštantne ), len tá reakcia regulátora je pomalá ...
Keď sa niečo chystáš robiť po I. krát, neboj sa pustiť sa do toho, lebo raz to treba začať a ináč sa to nikdy nenaučíš poriadne ( keď nezačneš aj prakticky ). Ale zase púšťať sa do toho púšťaj IBA VTEDY, pokiaľ máš všeobecne cit k strojom a k opravám!!!

Uživatelský avatar
buco
Příspěvky: 546
Registrován: pát srp 14, 2009 9:45 pm
Bydliště: Vranov
Kontaktovat uživatele:

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#23 Nový příspěvek od buco »

pozri princíp regulátora je v tom že ty môžeš pridávať otáčky a uberať aj keby bol zaseknutý na jednom mieste ale treba si uvedomiť že ty iba tlačiš na hrebeňovku ktorá ovláda natáčaním elementy, ak máš typ čerpadla s tlačítkom na studený štart tak tam je celkom normálna vec že po výmene elementov a ventilkovv ide hrebeňovka ťažko a to ti môže spôsobovať oneskorené reakcie na akceleráciu a deceleráciu motora...v tom prípade by som ti odporučil demontovať bočný dekel na čerpadle a pozrel sa ako sa natáčajú bežce na elementoch podľa toho zistíš či pohyb ktorý ty dávaš na páčku regulátora sa naozaj ľahko prenáša aj na elementy musí to byť okamžitá reakcia aj pri menšom pohybe páčky ak nie tak čerpadlo ešte raz rozobrať a dať doňho všetko čo tam má byť lebo niektorý element alebo viacero chodia ťažko
Zetor 7340(7245 T), 2 x 6911, 5011 V prípade otázok môžete písať aj na mail: lukasbratko@gmail.com

Honza49
Příspěvky: 408
Registrován: sob úno 20, 2010 10:31 am
Bydliště: Kyjov

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#24 Nový příspěvek od Honza49 »

Já bych Ti poradil dej to opravdu opravit tam kde čerpadlá dělají a mají na to stolicu na které to seřídí.

Uživatelský avatar
buco
Příspěvky: 546
Registrován: pát srp 14, 2009 9:45 pm
Bydliště: Vranov
Kontaktovat uživatele:

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#25 Nový příspěvek od buco »

tot ti opraví čerpadlár a ani na stolicu nemusí dávať :D
Zetor 7340(7245 T), 2 x 6911, 5011 V prípade otázok môžete písať aj na mail: lukasbratko@gmail.com

Honza49
Příspěvky: 408
Registrován: sob úno 20, 2010 10:31 am
Bydliště: Kyjov

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#26 Nový příspěvek od Honza49 »

To mi neříkej toto nepřipadá v úvahu,jinak by nebyly stolice.Mě když čerpadlo udělá na stolici tak šlape jak hodinky.Tam přece na všechno dojde,jinak to je fušer.

Uživatelský avatar
buco
Příspěvky: 546
Registrován: pát srp 14, 2009 9:45 pm
Bydliště: Vranov
Kontaktovat uživatele:

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#27 Nový příspěvek od buco »

Dobre len sa neľakaj hej :) žiadna fušerina ....fušer je ten kto to nikdy nerobil a ide do toho ale každý dobrý čerpadlár sa musí vedieť zaobísť aj bez stolice :)
Zetor 7340(7245 T), 2 x 6911, 5011 V prípade otázok môžete písať aj na mail: lukasbratko@gmail.com

Honza49
Příspěvky: 408
Registrován: sob úno 20, 2010 10:31 am
Bydliště: Kyjov

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#28 Nový příspěvek od Honza49 »

To teda čumím,že někdo dovede na čerpadle nastavit dávkování bez stolice a další věci,klobouk dolů.

Uživatelský avatar
buco
Příspěvky: 546
Registrován: pát srp 14, 2009 9:45 pm
Bydliště: Vranov
Kontaktovat uživatele:

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#29 Nový příspěvek od buco »

Pravda je že to nieje presné na 100% ale motor šľape, Mal som s otcom prípad keď prišiel pán aby sme mu pomohli lebo si menil tesnenia na elementoch na minibágri CATlebo že mu z neho tiekla nafta no mi že sa na to pojdeme pozrieť ......prišli sme a pozeráme že on povyberal všetky elementy vonku všetko rozobral a keď to naspäť poskladal začal štartovať a že sa mu to rozbehlo do neskutočných obrátok a nemohol ho zastaviť :D tak sme sa toho chytili...kedže sa vstrekovacie čerpadlo nedalo vymontovať von vybrali sme elementy na motore a prišli na to že pootáčal elementy ako sa mu trafilo a tak to dopadlo nečudo že sa mu to rozbehlo keď išlo na max dávku nafty.....namontovali sme druhé nové tesnenia poskladali do kopy ako malo byť založili elementy do čerpadla na motore, nastavili dávku odvzdušnili sústavu a štart ......pán si veľmi chválil že báger ide lepšie ako keď ho kúpil pred pár rokmi... treba však uznať že až na 5 hranné skrutky majú tí američania jednoduchý systém
Zetor 7340(7245 T), 2 x 6911, 5011 V prípade otázok môžete písať aj na mail: lukasbratko@gmail.com

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: Strasne dymi traktor zetor 6045.

#30 Nový příspěvek od Johny1490 »

Dobre len sa neľakaj hej žiadna fušerina ....fušer je ten kto to nikdy nerobil a ide do toho ale každý dobrý čerpadlár sa musí vedieť zaobísť aj bez stolice
Pokial to čerpadlo neni nadstavene na stolici tak motor nikdy nepojde na 100%. Samozrejme da sa nadstavit aj doma ale to by som videl len ako dočasné riešenie. To je moj nazor, každy nech si robi jako vie, ale myslim že potom ty vznikaju taketo prispevky že traktor dymí a netahá a pod. Ja si to nadstavit neviem, tak to radšej dám na stolicu, zaplatím a viem že to je dobré. :)

Odpovědět

Zpět na „Motory Zetor“