Ruční brzda 7211

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
LukasxT
Příspěvky: 23
Registrován: stř bře 08, 2017 7:14 pm
Bydliště: Sobčice

Ruční brzda 7211

#1 Nový příspěvek od LukasxT »

Ahoj, potřeboval bych poradit s nastavením ruční brzdy na Z 72. Dával jsem nové pakny, prasátka a taky pásy ruční brzdy. Ruční brzdu jsem nastavil tak, že jsem si jedno kolo zvednul na heveru a otáčel jsem s ním a podle toho přitáhnul pás.Snažil jsem se aby se kola točila "lehce". Když jsem s traktorem vyjel, tak to na ruční brzdu vůbec nebrzdilo. Pásy jsem tedy přitáhl, aby brzdily. Teď když zvednu kolo heverem, tak s ním nejde rukou otáčet a za jízdy mi příjde, že to píská. Tak co s tím? Nechat to a pás si "sedne"?Před opravou s tim problémy nebyly, traktor na ruční brzdu slušně brzdil a nikde nic nepískalo a kolem šlo volně otáčet.

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Ruční brzda 7211

#2 Nový příspěvek od red.bill »

Dílenská příručka. Páku na třetí zub a teď nevím který pás dotáhnout aniž se stlačí pružný člen. Druhý pás utáhnout aby byl účinek rovnoměrný.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Ruční brzda 7211

#3 Nový příspěvek od Matúš »

Myslím, že ľavý pás, ale ruku do ohňa nedám. Dotiahneš od oka druhý.
Inak ja, keď už potom po nejakom tom opotrebovaní nastavujem ručnú, tak to trochu dotiahnem, naštartujem, zatiahnem ručnú, dám rýchlosť a traktor musí dusiť a nesmie sa pohnúť ani o milimeter, ani ho nesmie ťahať do jednej strany. Podľa toho doťahujem alebo povoľujem.

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ruční brzda 7211

#4 Nový příspěvek od pavel sk »

Najlepsie bude si nastudovat ten navod. Pruzne elementy su na obydvoch pasoch :) Tu sa o tej rucnej uz popisali cele romány len treba pohladat.

PEST
Příspěvky: 1248
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Ruční brzda 7211

#5 Nový příspěvek od PEST »

mě bylo doporučeno po výměně pásu, ručku zatahovat při odstavení, pás si pak sedne

LukasxT
Příspěvky: 23
Registrován: stř bře 08, 2017 7:14 pm
Bydliště: Sobčice

Re: Ruční brzda 7211

#6 Nový příspěvek od LukasxT »

Ok, díky za rady, kouknu na ten návod.

Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Ruční brzda 7211

#7 Nový příspěvek od Blaf »

Ahoj, dělám brzdy na Z6245 a potřeboval bych poradit s pružnými členy na táhlech ruční brzdy. Omlouvám se, pokud to tu někde je, ale nepodařilo se mi najít. Předpokládám, že by tyto členy měly v nějakém rozsahu pružit, ale já je mám natvrdo. Až když vyšroubuju tažnou tyčku na straně se zalisovaným čelem, tak druhá tyčka co vede dovnitř začne pružit. Z mého pohledu je tedy ta první moc zašroubovaná dovnitř a zatlačí pružinu tak, že přestane pružit. Je nějaký postup, jak tento člen nastavit aby správně fungoval? :-/ Napadá mě zašroubovat tyčku čistě jen na tloušťku toho čela, zakontrovat a celé táhlo pak nastavit dlouhou štelovací šestihranou maticí tak aby nemělo vůli. Na druhé straně zrovna tak. Díky
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ruční brzda 7211

#8 Nový příspěvek od pavel sk »

Tie pruzne cleny pruzia v tahu. Nie tlaku. Stym sa brzdy nesteluju. Podla tvojho popisu si to cele rozladil. Ten postup nastavenia rucnych brzd je tu urcite a niekolkokrat lebo sa to tu na fore dookola opakuje.

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Ruční brzda 7211

#9 Nový příspěvek od red.bill »

Jak píše Pavel ten pružný člen se natahuje... Jak přesně je uvnitř složenej nevím, takže ti nepovím jestli je možný štelovat přítlak pružiny(teoreticky to nedává smysl ale kdo ví co je tenkrát v zetoru napadlo)... Nic méně ti nic nebrání to vyzkoušet a uvidíš. Pokud se opravdu dá seřizovat přítlak tý pružiny, budeš muset jít cestou pokus omyl, při jaký síle by se měl začít prodlužovat asi nikde nevyčteš.

Ty táhla sis už rozházel, takže je musíš nastavit na správnou dýlku. Nic na tom není, buď si slož komplet pás nebo si jen dej do toho trojúhelníku čepy a posaď to do tý konzoli. Dýlku táhla nastavíš tak, aby ten zadní čep byl až úplně nadoraz opřený v konzoli. Pokud nebude nadoraz(ač je tam nějaká rezerva) může se ti stát, že ten čep časem sám vypadne(v omezeným rozsahu chodu mu v tom brání právě ta konzole). Já dělám to tak, že si odpojím táhlo z toho vahadla na převodovce, zastrčím ho co nejvíc dozadu do rozvodoky a upravím aby šlo dát zpátky do vahadla. Ručka se pak seřizuje pouze matkami co koukají shora z rozvodovky pod boudou. Nikdy se neseřizuje na těhle táhlech nebo nalanku(bowdenu) od páky ručky. Tím si vytáhneš čepy z dorazů a hrozí jejich vypadnutí viz. výše...

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ruční brzda 7211

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Priamo v tom prísnom článku sa tým diablom nesteluje nič. Predpetie je dané silou struny. Zvyšok je tak ako píše redbill 8)

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ruční brzda 7211

#11 Nový příspěvek od pavel sk »

Mal som na myslí pruznom článku. P.s. posratý mobil :smich:

Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Ruční brzda 7211

#12 Nový příspěvek od Blaf »

Díky za odpovědi, tomu celkovému nastavení ruční brzdy rozumím a už jsem o tom i leccos četl, tady na fóru i v příručce. Taky vím, že táhlo má pružit v tahu a to je právě to o co mi jde. Možná jsem to jen blbě napsal. Právě proto, že by ty pružné členy měly pružit v tahu a ty moje nepruží, tak mám podezření, že je předchozí majitel pošteloval tak, že je v podstatě vyřadil z činnosti a to je to co bych rád vyřešil. Mám změřený původní stav a můžu to zase dát tak jak to bylo, to není problém, ale nejsem si jistý, jestli to bylo správně.

Když se ze zalisovaného čela táhlo vyšroubuje, tak je dírou uvnitř vidět konec druhého táhla, pružina bude právě mezi tímto koncem a druhým čelem ve kterém tohle druhé táhlo volně prochází. To znamená, že když se šroubovací táhlo zase zašroubuje zpět do čela a šroubuje se až do dotyku s koncem druhého táhla (pod kterým je pružina), tak se vymezí vůle v kompletním táhlu a to pak pruží v rozsahu pružiny. Když se bude šroubovat pořád dál, bude se už pružina stlačovat a rozsah pružení kompletního táhla se bude zmenšovat a bude se zvětšovat síla potřebná pro jeho natažení. Když se to přežene v podstatě se pružina stlačí natolik, že člen přestane pružit a kompletní táhlo se bude chovat jako obyčejná tyč. Což mám podezření, že je můj případ.

Konstruktéři to určitě vymysleli tak, že je to celé nastavené na určité parametry aby to fungovalo jak zamýšleli, ale evidentně nečekali, že by to někdy mohlo být potřeba řešit. Asi měla být na té kontra matici nějaká plomba a když se to ve fabrice nastavilo, tak to mohli zajistit aby na to nikdo nešahal. Pokud k tomu přijde nějaký Pepík, který sotva dochodil základku a chce upravit délku táhla a místo dlouhou šestihrannou maticí to došteluje u toho členu, tak je to v háji. A víte dobře, že když člověk koupí traktor, že se občas nestačí divit jaké kutilské zásahy najde.
Mrknu se jak je to u nového a nastavím to stejně, to bude nejjednodušší. :)
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ruční brzda 7211

#13 Nový příspěvek od pavel sk »

Teraz som pozrel v robote na jeden taký pružný člen. Ten šrobovaci kus je v tom zasrobovany cca 15mm a zakontrovany matkov. Podľa farby ktorá sa mi s toho kúpala to predomnou nikto nerozoberal. Inak ta pružina je fest silná lebo na zveráky je ju problém pohnúť.

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ruční brzda 7211

#14 Nový příspěvek od pavel sk »

Ten pruzny clen vypada schematicky niejak takto Obrázek

Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Ruční brzda 7211

#15 Nový příspěvek od Blaf »

Ano, ten člen vypadá uvnitř přesně jak jsi nakreslil, mě se to nechtělo kreslit a vkládat, tak jsem to jen popsal. :red:

Děkuji za změření. Já to měl zašroubované cca 22,5mm a když to změřím od čela k táhlu s pružinou, tak je to cca 12,5mm. Takže těch tvých 15mm odpovídá tomu co jsem si myslel a to, že to má být nastavené tak, že se vymezí vůle aby kompletní táhlo nemělo vůli v členu, ale pružina se ještě nestlačuje. Pružit to pak bude v rozsahu pružiny, pružina je hodně tvrdá, takže to chce fakt zabrat a stejně se to pohne relativně málo, ale je cítit, že to pruží.
Těch 22,5mm už pružinu stlačilo natolik, že se s tím pohnout nedalo a člen byl v podstatě vyřazen.

Děkuji za pomoc a změření, nastavím to na těch cca 15mm, tak aby tam nebyla vůle, ale pružina byla cítit. 8)
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“