Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#31 Nový příspěvek od Brendak »

To asi nebyl dotaz na mě?

red.bill
Příspěvky: 2075
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#32 Nový příspěvek od red.bill »

Byl. Ty altíky s vestavěným regulátorem mají "botu" v regulátoru a ta 2W žárovička je na nabuzení málo a přidává se k ní paralelně odpor. Bez něj začne dobíjet až někde kolem 1500ot.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#33 Nový příspěvek od Brendak »

Regulátor je zvlášť. Je tam jen pár roků. Alternátor je starý ani nepamatuju.

red.bill
Příspěvky: 2075
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#34 Nový příspěvek od red.bill »

Než začneš kuchat altík, zkusil bych jiný regulátor nebo ten tvůj vyzkoušet někde jinde. Taky projít kabely hlavně u regulátoru, atd. Altík bych rozdělával až jako poslední možnost.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#35 Nový příspěvek od Brendak »

Ok. Díky. :)

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#36 Nový příspěvek od Brendak »

Zatím jsem nepokročil , ale našel toto: https://publi.cz/books/160/05.html

Na obr. 19 je schéma jak změřit alternátor (s nezabudovaným regulátorem) a při tom je odpojený regulátor.

pavel sk
Příspěvky: 12822
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#37 Nový příspěvek od pavel sk »

Ked kontrolujem dobijanie, tak sa drzim v prvom rade toho co ukaze multimeter a nie tlejuca ziarovka. U nas v robote to za tie roky skoro na kazdom uz slabo tleje a je jedno ci s klasikou alternatorom alebo so vstavanym regulatorom v alternatore. Ja to robim takto: Pri motore v klude napichnem merak na alternator + na B+ a - na kostru. Ukaze mi voltaz baterie v klude. Potom startujem a pri starte mi merak ukaze volty baterie pod zatazov. Nasledne meriam pri vypnutych spotrebycoch na volnobeh a postupne pridavam otacky po max. otacky. Podla toho co ukaze merak vyhodnocujem. Druhe meranie robim rovnako, ale pri zapnutych spotrebicoch vsetky svetla, ventilator kurenia. Zaroven sledujem aj tu ziarovku dobijania. Podla toho sa drzim co nameriam. Doma na 69-tke zase pri volnobeznych otackach nam kontrolka svieti Zhasne az pri zvyseni otaciek motora. Ked som to meral merakom pri volnobeznych otackach kedy ziarovka svietila a zapnutych svetlach tak mi na alternatore merak ukazal 13,5V :-/ Niesom elektrikar a je pravda ze sa do elektriky nerozumiem.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#38 Nový příspěvek od Brendak »

Je to jak detektivka. Dnes sem se s tím dvě hodiny bavil. Zkontroloval jsem kontakty. Potom kontrolka dva krát zhasla hned po nastartování a pak zase po staru. Zhasla asi při 1100 ot. a při ubírání plynu se rožla asi při 750 ot.. A tak dokola. Ještě jsem podle obr.19 z předchozí odpovědi odpojil regulátor a zjistil , že alternátor dává 12,5 V a víc. Takže je asi v pořádku. Asi budu muset sehnat druhý regulátor a zkusit to s ním.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9530
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#39 Nový příspěvek od Atlan »

Ake napetie nameras na srune M6 12v hlavny privod na baterku oproti kostre?
A potom ake napetie nameras na vyvode pre regler oprpti kostre (nemyslim budenie nanuhlikoch.)
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#40 Nový příspěvek od Brendak »

Při zhaslé kontrolce bylo na přívodu k baterce 14,6 V.
Ten vývod na regulátor při rožlé kontrolce ukazoval asi 1 V , ale drát k regulátoru byl připojený.

Uživatelský avatar
bulanek88
Příspěvky: 495
Registrován: čtv úno 26, 2009 10:23 pm
Bydliště: Dušejov (Jihlava)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#41 Nový příspěvek od bulanek88 »

radovann píše:
bulanek88 píše:6ka má na sobě tisícihran, kterým je naklepnutá do dioďáku, když za ní vezmeš a nemele se, tak s ní nic nedělej, opucuj dosedací plochy, dej dokupy a vyzkoušej. Jestli bude kontrolka dál prožhavovat, tak ti pak povím jak změřit kde je chyba.
Tak zase prosvětcuje !
Jestli jen tak pomžourává, tam můžeš mít ztrátu v kabelech někde v elektrice, udělej precizní kablík mezi +šroub na alternátoru a šroub na startéru, co na něj jde drát od baterky, když přestane mžourat, tak to máš vyřešený

Brendak píše:Chtěl bych se zeptat. Je v pořádku že kontrolka dobíjení zhasne až nad 1500 otáček motoru? Když zhasne tak alternátor dobíjí na 14,6V. Při potkávacích světlách 13,7V a při dálkových světlách 13,2V.
Já jsem zhasínání kontrolky při vysokých otáčkách vyřešil instalací 10W žárovky, namísto původní 2W. Co se týče napětí, pokud jsou to hodnoty na volnoběh a při otáčkách kolem 1500 se to se světlama zvedne aspoň na 13,6V, tak je to normální

Uživatelský avatar
bulanek88
Příspěvky: 495
Registrován: čtv úno 26, 2009 10:23 pm
Bydliště: Dušejov (Jihlava)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#42 Nový příspěvek od bulanek88 »

Brendak píše:Je to jak detektivka. Dnes sem se s tím dvě hodiny bavil. Zkontroloval jsem kontakty. Potom kontrolka dva krát zhasla hned po nastartování a pak zase po staru. Zhasla asi při 1100 ot. a při ubírání plynu se rožla asi při 750 ot.. A tak dokola. Ještě jsem podle obr.19 z předchozí odpovědi odpojil regulátor a zjistil , že alternátor dává 12,5 V a víc. Takže je asi v pořádku. Asi budu muset sehnat druhý regulátor a zkusit to s ním.
Jestli ti to bez zátěže drží na 14,6V i při vysokých otáčkách, tak je regulátor dobrej...

Těch 12,5V bez regulátoru je napětí baterie (altík v tu chvíli vůbec nepracoval, nepíšeš jestli jsi ho měl zamostěnej a vybuzenej/podle mě ne/), při tý zkoušce podle obr. 19 (altík dává natvrdo co může), to ve vyšších otáčkách dává běžně 15V a víc.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#43 Nový příspěvek od Brendak »

Chyba byla asi ve špatně dané pružince co přitláčí uhlík v alternátoru. Uhlík vázl a proto byl i delší než druhý. Taky měděný kroužek pod uhlíkem byl míň opotřebovaný jak sousední. Ještě jsem alternátor nedal na traktor , tak potom dám vědět.

Jedno video z youtube jak otestovat alternátor s vestavěným regulátorem: https://www.youtube.com/watch?v=Eo_Weuk7gAI

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#44 Nový příspěvek od Brendak »

Tak to pružina nebyla. Pořád zhasíná kontrolka asi u 700 a rožíná u 1100 ot./nim.. Dám to opravit , nebo dám altík výměnným způsobem. Rozdíl mezi B+ a D+ má být 0,4 a mám 0,35 - 0,5 V. Někde jsem čtl , že to může být až 0,7. No vánoční čert se v tom vyznej. :cert: :zapomel: :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9530
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 6911 kontrolka dobíjení stále svítí

#45 Nový příspěvek od Atlan »

Ten rozdiel medzi svorkami si meral kedy? Na volnobeh ked nesvieti alebo pri tych 1100ot kedy sa rozsvieti?
Predpoklafam ze potom uz svieti stale aj ked otacky idu hore.
Ak aa ziarovka rozsvedcuje pri zvysujucich otackach je to mozne volnym remenom.
Ale v tvojom pripade bude podla mna vadna jedna silova dioda.
Zmeraj napatie medzi b+ a d+ pri zvysenych otackach.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“