otáčkoměr

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: otáčkoměr

#61 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak mas prsia na tom motore s prirubov na elektronicky snimac t.j. 4sroby M6. Tak mechanicke kolienko tam nedas.

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: otáčkoměr

#62 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak mas prsia na tom motore s prirubov na elektronicky snimac t.j. 4sroby M6. Tak mechanicke kolienko tam nedas. To iste plati opacne.

djbond---007
Příspěvky: 396
Registrován: sob dub 13, 2013 10:01 pm
Bydliště: Lanškroun

Re: otáčkoměr

#63 Nový příspěvek od djbond---007 »

jj prsa jsou na elektrický otačkoměr. a palubka je se sdruženým otačkoměrem na bowdewn. Tak mě zajimalo jestli se to nějak jednoduše udělat, abysme nemuseli kupovat novej otačkoměr a předělávat palubku.

Uživatelský avatar
Tonci
Příspěvky: 562
Registrován: úte říj 21, 2008 3:09 pm
Bydliště: PU

Re: otáčkoměr

#64 Nový příspěvek od Tonci »

Alebo môžme medzi sebou vymeniť prsa...ja zas potrebujem na elektricky otackomer :friends:
Zetor 6748

djbond---007
Příspěvky: 396
Registrován: sob dub 13, 2013 10:01 pm
Bydliště: Lanškroun

Re: otáčkoměr

#65 Nový příspěvek od djbond---007 »

Mno moc jste mě nepotěšily, Prsa na mech otáčkoměr máme na druhem motoru 6718. Takže kdyby jsme je přehodily, tak tyhle budou k mání. Nebo koupit otáčkoměr a předělat palubku. Mno uvidíme do čeho se pustíme, je to tchánův traktor. Jinak škoda že tam nejde nějaká příruba nebo redukce :-)

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6541
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: otáčkoměr

#66 Nový příspěvek od Lukashil »

a já mám za to, že na 161čku stačilo to čidlo kapku ojet na soustruhu a šel tam elektrickej.
a myslím, že ten mechanickej by místo elektrickýho akorát šel blbě utěsnit u díry.
nebo se pletu?
Stydím se za tuto zem

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: otáčkoměr

#67 Nový příspěvek od pavel sk »

Na Kristale je koniec hriadele cerpadla viac ku prirube tam to doladit ide. U majora je to ine. V robote sme nedavno riesili jednu 7245 ktora ma motor s prsiamy pre kolienko (motor s nakladaca). Museli sme nahradit elektronicky otackomer mechanickym s kristala a natiahnut od kolienka bowden. Uz sme davno spekulovali ako tam urobit niejaku redukciu, ale nevydava to tam nijak. Mal som obydva typy prs na stole vedla seba . Ani otvorovo, ani roztečovo a vzdialenostne to nevychadza. Snimac by napokon nedotiahol hriadelkou do drazky vackovej hriadele, takze by sa netocil. Jedine vymenit prsia pokial nechces niejak drasticky narusit vzhlad pristrojovky na 67cke. Ta vymena prs je tak robota na jeden den pre dvoch ludi.

gazda1979
Příspěvky: 48
Registrován: sob úno 07, 2015 4:45 pm
Bydliště: poprad

Re: otáčkoměr

#68 Nový příspěvek od gazda1979 »

Zdravím idem si aj ja pre radu. Dnes som odobral nahon otačkomera a bolo zlomena ta oska na nahone. proste ju asi strihlo. jasne nahon otačkomera bude novy len potrebujem vybrat ten ulomeny kusok čo ostal vnutri. existuje nejake jednoduche riesenie ci musia ist prsia dole...dakujem za rady.

prodejtohned
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 12, 2020 10:50 am
Bydliště: Jičín

Re: otáčkoměr

#69 Nový příspěvek od prodejtohned »

Dobrý den,byl by někdo ochotný a popsal by mi zapojení otáčkoměru na 7045.Odkud kam co má přesně jít a to samé od čidla.Mám 4 vývody na otáčkoměru a 3 na snímači

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6541
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: otáčkoměr

#70 Nový příspěvek od Lukashil »

otáčkoměr
31 kostra (-)
30 +se zapnutým klíčkem (z pojistky samozřejmě)
sz - motohodiny
m - otáčky

čidlo
prostřední vývod kostra
blíže ke klice otáčky
druhá strana motohodiny.

je možné, že v tom mám otáčky a motohodiny špatně, pokud nebude fungovat, stačí ty dva krajní dráty na čidle prohodit, nic se nezničí.

u toho s digitálním počítadlem raději neexperimentovat tam už to vypadá na složitější elektroniku.
Stydím se za tuto zem

Nekenieh
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 17, 2021 11:37 am
Bydliště: Hlinsko

Re: otáčkoměr

#71 Nový příspěvek od Nekenieh »

Mám 3 pinový snímač otáček. Tachometr neukazuje. Když jsem na vymontovaný tachometr přivedl stejnosměrné napětí, rostla výchylka. Tak jsem usoudil, že funguje a že to bude snímačem.
Teď jsem vyndal snímač. Při protáčení vrtačkou normálně mezi M a kostrou ukazuje střídavé napětí lineárně s otáčkami.
A teď dotaz. Je správné, že v zapojení v traktoru je na M svorce snímače +12V ?? Prostě z tachometru jde do snímače po bílém drátě +12V.
Protože když zapojím snímač na stole a přivedu na M +12V a na kostru dám minus baterky, tak střídavou složku mezi M a kostrou při protáčení už nenaměřím.
Nějak se tam míchají ta střídavá a stejnosměrná napětí, nejsem elektrikář. V tachometru je jen usměrňovač toho co leze mezi M a kostrou a jde to na cívku ručičky, nebo ne? Takže kde se bere na tom snímači těch +12V?
(ukazatel Mh neřeším, postačí mi rozchodit otáčkoměr.)

Uživatelský avatar
carter
Příspěvky: 158
Registrován: stř říj 29, 2008 8:52 am
Bydliště: Brno-venkov

Re: otáčkoměr

#72 Nový příspěvek od carter »

Čidlo žádných +12V na provoz otáčkoměru nepotřebuje. Je to vlastně generátor střídavého proudu. Možná ani samotný otáčkoměr nepotřebuje +12V na fungování otáček- je to v podstatě voltmetr- ale jistý si tím nejsem. Zkontroloval bych správnost vedení kabelů a zapojení u otáčkoměru. Jinak bude asi problém v budíku.
Zetor 3011 | Zetor 4011 | Zetor 6211 | Zetor 6340

Nekenieh
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 17, 2021 11:37 am
Bydliště: Hlinsko

Re: otáčkoměr

#73 Nový příspěvek od Nekenieh »

Pravdu máš, když vyndám budík i snímač na stůl a propojím jen M a zem, tak to měří. 1000min-1 na budíku = 5V, 2000min-1 na budíku = 10V
Každopádně to tak zapojím a bude. Prostě od budíku odpojím +12V. Asi to tam je na počítadlo Mh, které nepotřebuju.

Uživatelský avatar
carter
Příspěvky: 158
Registrován: stř říj 29, 2008 8:52 am
Bydliště: Brno-venkov

Re: otáčkoměr

#74 Nový příspěvek od carter »

Ano napájení je pouze pro počítadlo. Nejspíš bude v tom budíku nekde zkrat ale nejlevnější a nejrychlejší řešení bude to napájení odpojit. Novej budik neni zrovna levnej.
Zetor 3011 | Zetor 4011 | Zetor 6211 | Zetor 6340

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: otáčkoměr

#75 Nový příspěvek od red.bill »

V tom budíku zkrat snad ani být nemůže. Vždyť v něm všeho všudy nic není. A napájení je mám takový pocit přímo na krokáč co posouvá počítadlo. Těch +12V se mu spíš ukazuje na druhým káblu co kostří krokáč. Proto mu v tom zapojení nejde otáčkoměr, pokud to tak je a prohodil by káble na čidle tak by měl šlapat.

S budíkama je to ošemetný, je nový(3 výbod) a starý(4 vývod) zapojení a nejsou mezi sebou kompatibilní. Ke každýmu odpovídá i čidlo. Dnes ty budíky vzhledově vypadají uplně stejně.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“