Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#16 Nový příspěvek od mraveneček »

na broušení talířků ventilu je spec. bruska, když je ventil vyklepaný k jedné straně.
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#17 Nový příspěvek od antipo »

Koupil jsem novou hlavu+ventily origo zetor a ventily jsem zabrousil jemnou pastou akušroubovákem. Když jsem otočil hlavu naopak tak jsem tam nalil benzin a chvíli počkal a vypadalo to, že nepřepouštěl. Po namontování hlavy na traktor jde z tohoto válce bílý dým a lehce nespálená nafta + ve vysokých otáčkách je slyšet, že občas i vynechá.. Motor je po GO a má nastavené vstřikovače i s novýma tryskama. Před výměnou hlavy tyto problémy nebyly. Zajímá mě, jestli ten test s tím benzínem je dostatečný popřípadě, jestli je ještě něco co bych udělal blbě a zapříčiňovalo to tyto problémy :)
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

dream
Příspěvky: 312
Registrován: ned úno 13, 2011 11:39 am
Bydliště: Doma

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#18 Nový příspěvek od dream »

Ono keď aj zabrusuješ ventil, tak je dobré aj pozrieť aká plocha je zabrúsená. Môžeš síce ventil zabrusiť a tiecť nebude, ale ak funkčnú tesniacu plochu bude mať iba napr 1mm, tak tesniť nebude a po chvíľke ti začne podfukovať...
Celková oprava hlavy válcov - https://www.youtube.com/watch?v=J6aspSjJ4E8

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#19 Nový příspěvek od kenybz »

a vodítka ventilů něměníte? on totiž ten starý ventil v tom vyšmatlaném vodítku chodí dobře ale když tam dáš nový ventil do starého šišoidního vodítka tak to je potom práca naprd
pokud nato nejste vybaveni tak to dej někde na repas a chytej rozumy tam a třeba ti zkušený fachman poradí když opravovat hlavu tak buď komplet nebo jen zabrousit
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#20 Nový příspěvek od antipo »

Ta hlava je komplet nová i ventily a vodítka :) asi to dám někde profesionálům ale zajímá mě jak se má správně testovat těsnost ventilů nebo se to nezkouší?
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#21 Nový příspěvek od kenybz »

petrolejem se to může zkoušet
ono je škoda když uděláš takovou go vyměníš spoustu dílů a kvůli nesprávně "udělané hlavě"
je ta práca k prdu
když brousím ventily u malých mototorů tak to dělám ručně pastou naředěnou v oleji ...pootočíš doprava doleva cca 10x pak nadzvedneš ventil a znova uplně to slyšíš jak to bere a je potřeba měnit ten směr a přizvedávat ventil aby ti tam natekla směs brusné pasty s olejem pak to po několika takovýchto ciklech nadzvedneš nebo úplně vytáhneš ventil otřeš ho i sedlo a krásně tam vidíš jestli je celá plocha ventilu i sedla obroušená až je to po celém obvodu vybroušené tak dáš jemnou pastu
dělám většinou malé motory a dělal jsem pár kusů škodováckých speciálů zkoušel jsem i vrtačku ale namáš ten cit a jak se to točí relativně rychle tak to nadělalo rýhy no nebylo to dobré.
Dá sa kůpit taková přísavka s dřevěnou rukojetí a šudlíš to rukama tak jak je dřevěný kuchyňský švrlák
no a k tomu ručnímu frézování nástroje mosí byt v perfektním stavu a je to dost na zručnosti...dělá se to u starých hlav a tam musí byt přesně daný rozměr jak úhel tak i tvar zapuštění
ventily se brousí na spešl brusce občas bývá na bazaru ale taky to chce všecko k tomu a zkušenosti
kdysi jsme opravovali subaru s d-ohc rozvodem kde majitelovi praskl rozvoďák no radost jak sviňa
naštěstí to nevyšlo ani draho tím že byly 4 ventily na válec tak se ty tenké dříky ventilů ohly a ostatní části motoru nebyly poškozené a firma tady v okrese to dala dokopy za dobrou cenovku uplně nás to překvapilo
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#22 Nový příspěvek od kenybz »

tady se podívej na videa je to lepší jak tu dlouho něco vypisovat
https://www.youtube.com/results?search_ ... ping+valve
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

jbartik
Příspěvky: 33
Registrován: pát zář 18, 2015 8:08 pm
Bydliště: litoměřice

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#23 Nový příspěvek od jbartik »

no to asi nebude ohledně zabroušení ta kouřivost.... jestli je zabrousíš tak jak se to dělá nehledě na uhly tak to s kouřem nemá nic společnýho pak je otázka času jak dlouho ti ventily vydržej :shock:

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#24 Nový příspěvek od maruten1707 »

ok pripájam sa k téme na 4011 mám vybratú hlavu ked nalejem benzín či už do sacieho alebo výfukového kanálu okamžite vytečie,ventily netesnia. Nie je jasné či sa dá ešte frezovať ventilové sedlá ? Nie sú už ventily hlboko utopené v hlave? existuje na to nejaká norma koľko môžu byť utopené atd-nákres? Výfukový ventil hoci je viac utopený ešte vyzerá ako tak dobre ale sací ventil má normálne po obvode kužela vytlačený vrúbok od sedla, asi bol podpálený alebo čo. Dajú sa frezovať aj ventile alebo sa len brúsia pastami hrubá/jemná? Alebo nebodaj je nevyhnutné meniť sedlo hlavy ak sa to vôbec dá urobiť.

A Vodítka ventilov mam taktiež dosť volné obidva,ventile sa v nich hýbu do strán cez 1mm, Môžu sa vyklepať nejakou rúrkou kladivom naklepať naspäť nové? alebo ako niekde tu som čítal že hlavu do rúry zohriať len pozvolna aby sa dala udržať v rukavici a vodítka do mrazáku dať a potom že vraj to ide ľahšie, alebo sa to musí iba normálne s prípravkom pod lis?

takto to vyzerá:
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#25 Nový příspěvek od rosch8 »

Problém môže byť aj zle nastavená vôľa ventilov. Nemusí ich celkom zavrieť.
Neverím že nové zabrusene ventily by až toľko prepúšťali.

Hlavne pri vyšších otáčkach tam nie je čas na väčší únik.
Ale keď je zla vôľa tak práve pri vyšších otáčkach je situácia horšia.
Ja by som tipoval zle nastaveny rozvod..

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#26 Nový příspěvek od maruten1707 »

nie je to hlava zložená z motora- ventile nie sú zabrusené, ani sedlá nič s tým nebolo robené, proste nedržia tlak benzín z nich rýchlo stečie von, mne ide o to či má význam vôbec robiť zabrúsenie sediel+ventilov či už nebudú hodne utopené, v nijakej príručke majora to nemôžem nájsť, našiel som len o Z25 kde je min osadenie ventila v hlave 1,9 mm a max 2,3mm nikde nič viac , na majori nema byť nahodou zarovno?

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#27 Nový příspěvek od maruten1707 »

Alebo len zbrúsiť nové ventily k tým sedlám ako sú teraz v hlave? Ako je na to nejaká špeciálna brúska na ventile, pochybujem že sa to dá urobiť pastou....

pavel sk
Příspěvky: 12793
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#28 Nový příspěvek od pavel sk »

Mas aj novu hlavu, alebo len ventily? Ak mas len nove ventily,tak to treba len prebrusit pastov (zalapovat). Vôla vo voditkach 1mm je uz niejaky extrem. To vymen. Stare von vympatis ked si urobis pripravok. A nove spät tak ako je popisane vyssie. Hlavu mmierne ohriat. NIE PLAMENOM! Mozes pouzit bud tu ruru alebo elektricku platnicku (varic).

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#29 Nový příspěvek od maruten1707 »

Mám iba nové ventily+vodítko jedno výfukové-ešte z čias ČSSR, hlavu novú nemám , takže mám dať nové vodítka do hlavy to mi je jasné ale do nich zalapovať pôvodné staré ventile či už nové ???
Skúšal som tesnosť ventilov vo nových vodítkach ešte nenalisovaných, a aj tie staré ventily majú v nových vodítkach rovnakú vôľu ako nové ventily v nových vodítkach.Robia taký fajný podtlak ked jedným prstom zakryjem dierku a vytiahnem ho z vodítka. Asi zrejme nikdy od kedy je traktor vodítka menené neboli, možno iba ventile zato sú staré vodítka tak vyčvachtané.
Ake tam dať ???neviem či sa nové ventile podarí pastami zbrúsiť aby sadli do tých starých sediel na hlave...
Pastu dať klasika hrubú a potom jemnú+ vyskúšať benzínom?

pavel sk
Příspěvky: 12793
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Kdo poradí jak se správně zabrušují ventily

#30 Nový příspěvek od pavel sk »

Nove ventily su vyrobene nahrubo, alebo uz maju potrebny zabruseny uhol? Ak su zabrusene tak ich treba dolapovat do hlavy aby tesnili. Predtym samozrejme pomen voditka a lapuj v novych voditkach. Pastu pouzi ako si pisal skor hrubsou potom jemnou. POtom riadne umyt a vyplachnut kanaly. Tesnost skus benzinom alebo niecim podobnym. Ja ked skusam tesnost, tak ani nedavam pruziny. Len pritisnem ventil prstom a musi tesnit.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“