kompresor zetor

Moderátor: Lukashil

Odpovědět
Zpráva
Autor
sv650
Příspěvky: 2
Registrován: úte říj 19, 2021 9:12 pm
Bydliště: Steindorf

Re: kompresor zetor

#106 Nový příspěvek od sv650 »

ahoj, mám Z5245, kompresor mi klepe, na volnoběh po odfouknutí je cca 40 sekund klid a pak to začne klepat, ale dost výrazně, trvá to asi 20 sekund a pak odfoukne regulator a je zase klid. na zvýšené otáčky to je to samé, jen kratčí interval. na vyšších otáčkách to dělá taky, jen to skoro zaniká. u kompresoru je to slyšet, v kabině ne. fouká necelých 6 dle palubního budíku. co mě podle vás čeká a jak moc práce je se k tomu dostat? dík za rady.

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: kompresor zetor

#107 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak to mas na repas kompresora. Vymena ojnice, excentra, piesta s capom. Predtym musis rozpojit traktor na prednej naprave aby si vedel zhodit predne prsia motora a demontovat rozvodve koleso.

sv650
Příspěvky: 2
Registrován: úte říj 19, 2021 9:12 pm
Bydliště: Steindorf

Re: kompresor zetor

#108 Nový příspěvek od sv650 »

díky, ale nepotěšil jsi mě :) tak to asi spojim s předním čepem, je tam vůle axiální. čím to, že se to tak vysypalo? kolik hodin vydrží kompresor, než se vylágruje? může být na vině olej a jeho údržba, nebo uživatel prase?

J4rd4
Příspěvky: 5
Registrován: stř zář 21, 2022 5:35 pm
Bydliště: Mělník

Re: kompresor zetor

#109 Nový příspěvek od J4rd4 »

Oživím vlákno kompresoru a přidám můj problém. Kompresor na mé 77čce se začal chovat prapodivně - někdy nafoukal během chvilky, jindy mu to trvalo věčnost, nebo nenafoukal vůbec. Po přečtení tohoto vlákna jsem se rozhodl pro výměnu staré hlavy kompresoru (s pružinou a penízkovou podložkou) za novou hlavu s membránovým (jazýčkovým) ventilem. A zde nastal kámen úrazu - nevím, jak membránový ventil do kompresoru založit, resp. které otvory mají být na straně sání. V katalogu ND je to, bohužel, absolutně nečitelné. V tuto chvíli mám založenou "Variantu B" dle obrázku a vzduch netlačí. Má někdo zkušenost jak to založit, resp. která varianta je správně?
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: kompresor zetor

#110 Nový příspěvek od pavel sk »

Ja to mam naskladane takto a fuka to paradne: Obrázek Na foto je to polozene tak ako bol poskladany. Ten stredovy srob musi byt hlavou hore. Ak by bol naopak a nahodou by sa povolil, tak by narobil paseku na pieste.

J4rd4
Příspěvky: 5
Registrován: stř zář 21, 2022 5:35 pm
Bydliště: Mělník

Re: kompresor zetor

#111 Nový příspěvek od J4rd4 »

Jak na to koukám, tak to odpovídá variantě B, kterou mám aktuálně založenou. U mě nic - výstup na foukání pneu ucpu prstem (volnoběh).

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: kompresor zetor

#112 Nový příspěvek od pavel sk »

Menil si aj valec+ piest a kruzka? Ku tymto hlavam patri aj iny valec s inym sedlom pre hlavu. Obrázek

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: kompresor zetor

#113 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já dával tuto hlavu a válec s pístem jsem neměnil. A funguje to.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

J4rd4
Příspěvky: 5
Registrován: stř zář 21, 2022 5:35 pm
Bydliště: Mělník

Re: kompresor zetor

#114 Nový příspěvek od J4rd4 »

Válec jsem nechal původní. Vycházel jsem ze schématu, viz. níže. V rozpadu je nakombinovaný původní válec s kovovým těsnícím kroužkem a pak kompletní sestava - těsnění pod lamelový ventil, blok lamelového ventilu, těsnění pod hlavu a samotná hlava kompresoru. Nicméně pokud fouká mizerně, sestava válce s pístem mě stejně nemine, tak rovnou koupím novou variantu.

https://www.kubikzetor.cz/katalogy-zeto ... r-p3/?p=77

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: kompresor zetor

#115 Nový příspěvek od red.bill »

Když si ten ventilovej blok pořádně prohlídneš(jestli neoptimalizovali nějak výrobu), jedna strana by měla být sfézovaná do roviny, druhá bude v místě ventilku bombírovaná. Tak tou bombírovanou stranou přijde nahoru, pokud ji dáš obráceně, narazí do toho bombírungu píst. Vzduch se nasává a vytlačuje přes ty díry, tedy varianta B nebo D(podle toho kde a jestli vůbec tam ten bombírung je). Jestli to i tak netlačí, než budeš bezhlavě měnit válec a píst, zkus ten ventilovej blok rozdělat. Nic tam není, jen dvě planžety a těsnění. Když budeš opatrnej tak těsnění ani neroztrhneš. Nevím jak teď ale dřív se nechaly koupit jak samotný planžety, tak těsnění. Mrkni jestli se nemůže planžeta posunout do boku tak, že by odkryla(i jen kouskem) ty díry. Pokud jo, zkus je mezi sebou prohodit, někdy to pomůže...

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: kompresor zetor

#116 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já mám dojem že ten ventilblok se dalmotocit oproti hlavě a pak to podfukovalo ale to bylo slyšet při běhu kompresoru jak to pšouká.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

J4rd4
Příspěvky: 5
Registrován: stř zář 21, 2022 5:35 pm
Bydliště: Mělník

Re: kompresor zetor

#117 Nový příspěvek od J4rd4 »

Varianta A a B je bombírungem směrem k hlavě - dává to logiku i v tom smyslu, že na této vrchní straně je hlava šroubu. Jak psal výše Pavel, tak šroub bude určitě směrem k hlavě tak, aby v případě povolení nemohl navštívit píst :) Jinak rozdělávat ten ventil mě ještě nenapadlo, resp. k tomu nebyla příležitost. Ale je to určitě cesta nejmenšího odporu. Sice je vše nové, ale prověření je určitě na místě. V tuhle chvíli je vše založené v traktoru. Prostě jakmile nebyl vzduch ve vzduchojemu na "první dobrou", zvyklaly mě pochybnosti a přispěchal jsem na pomoc :help:

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: kompresor zetor

#118 Nový příspěvek od Tomas6 »

Než tu ventildesku budeš rozdělávat zkus do těch děr fouknout pusou jestli některý ventil nepochází. Pokud ne tak to budeš rozdělávat zbytečně. Jak jsem psal. Já ji měl otočenou a nefungovalo to. Buď to podfukovalo, nebo to sálo na opačné straně a foukalo do sání. Už si nevybavuju. Ale jisté je že píst s válcem zůstal starý a to jsem to taky předělával.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: kompresor zetor

#119 Nový příspěvek od red.bill »

Do těch děr foukat nemusí, tím absolutně nic nezjistí. Ty planžety se tlakem/podtlakem prohýbají(proto jsou ty desky prolisovaný tím vzikne ten bombírunk a aby do něj nenarážel píst, je jedna strana zfrézovaná do roviny) tím umožňují nasát a vytlačit vzduch, opačně je to dotěsní. V klidový poloze to nebude bůh ví jak těsný, protože je nic k tý desce nedotlačuje. Pokud do těch děr foukneš, tak v tomhle směru jsou ty planžety průchozí a vůbec netěsní. U jetejch už jsem viděl tu planžetu prasklou případně od těch 4 kolíků(na nich jsou navlíknutý a to jediný jim určuje polohu, druhý konec je myslím navolno) tak vytlučený díry, že se mohly planžety posunovat tak až odkryly díry a tím přestaly fungovat. Když se mezi sebou planžety prohodily(musejí se obrátit vzhůru nohama) tak to vycházelo, že se sice posunovaly stejně ale na opačnou stranu a už díry neodkryly= zase to fungovalo...

Hlava a ta deska se dají o 90° vůči sobě otočit ale už jen když si k tomu přiložíš to těsnění co přijde mezi desku a hlavu ti musí být jasný, že tudy cesta nevede. Navíc si myslím, že tam bude dělat paseku i ten bombírunk, nedosedne to na sebe úplně.

J4rd4
Příspěvky: 5
Registrován: stř zář 21, 2022 5:35 pm
Bydliště: Mělník

Re: kompresor zetor

#120 Nový příspěvek od J4rd4 »

Tak konečně vyrábíme vzduch :) Neměl jsem čas to řešit, tak jsem dal vše čerstvé. Vyměnil jsem i pístní sadu kompresoru, válec (nový typ pro membránový ventil) překontroloval membránový ventil. Nevím co z toho pomohlo, ale během chvilky mám nafoukáno i na volnoběh. Jak výše popisujete test jazýčkového ventilu profouknutím pusou, tak to funguje - z jednoho směru průchozí, z opačného těsní. Příště se polepším a bude to včetně fotodokumentace.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“