Jak měřím předvstřik stroboskopem

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Jak měřím předvstřik stroboskopem

#1 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Můj stroboskop je : pro zážehové motory s indukčním nímačem/nahoře/
pro vnětové motory piezoelktrickým snímačam/vpravo/
Obrázek

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#2 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Obrázek

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#3 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Postup:
- kontrolu,případné seřízení dělám na zahřátem motoru min 60s,také je dobré se přesvědčit zda záměrná ryska se kryje s ryskou HÚ a zda je 1.píst skutečně v horní úvrati
- odmontuji víčko spojk skříně a zkontroluji rysky,popřípadě si předvsřik rysku obtáhnu bilým nebo stříbrným značkovačem
- povolim matice na čerpadle a a očistím si rovnou část vstřk. trubky pro 1.v. v délce 20mm
- připojim stroboskop/piezoel snímač,+ a - Aku
- nastaruji motor a posvítím lampou stroboskopu na záměrnou rysku tak ,aby vpravo by osvětlena i ryka na setrvačníku
- pokud se záměrná ryska nekryje s ryskou na setrvačníku ,tak pootočím čerpadlem,jde to těžko a čerpadlo se má snahu
vracet zpět,je dobré když mám pomocníka,který mi přtáhne matici u čerpadla
- přezkouším nastavení a zkusím si jak se mění či nemění předvstřk s otáčkami
- kontrola je u konce,odpojím stroboskop a našroubuji víčko spojkové skříně

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#4 Nový příspěvek od DYK »

Jak jsem to pochopil: zvýrazníš rysku HÚ, na měřáku nastavíš předepsaný hodnoty předvtřiku a mikroprocesor v měřáku se postará o zpoždění a tedy se bliká na rysku HÚ. Tím odpadá doměřování té hodnoty předvstřiku, která vychází mezi rysky setrvačníku.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#5 Nový příspěvek od Auto-klassik »

DYK píše:Jak jsem to pochopil: zvýrazníš rysku HÚ, na měřáku nastavíš předepsaný hodnoty předvtřiku a mikroprocesor v měřáku se postará o zpoždění a tedy se bliká na rysku HÚ. Tím odpadá doměřování té hodnoty předvstřiku, která vychází mezi rysky setrvačníku.
Na HÚ neblikám jen na záměrnou rysku a ta se musí krýt s ryskou pro předvstřik,pokud ne,tak se musí provést korekce.
Už jsem se setkal ,že záměrná ryska postavená proti rysce HÚ se nekryla a rozvodová kola s důlky byla naproti sobě.

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4190
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#6 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Ahoj zdravím Jirko jakej by jsi doporučil stroboskop pro domácí podmínky jentak na kontrolu a případné seřízení jenom pro sebe doma. Nemám to na žádnej kšeft :)
Takže aby tomu byla cena tak nějak přiměřená ale zase aby to nebyl uplnej krám nějakej ;-)
Koukal jsem že jsou stroboskopy třeba i za 6 tisíc to se mě zdá pro mně moc drahé.
Tak nějakej ten střed asi co? Děkuji :friends:

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#7 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Michal(zetor) píše:Ahoj zdravím Jirko jakej by jsi doporučil stroboskop pro domácí podmínky jentak na kontrolu a případné seřízení jenom pro sebe doma. Nemám to na žádnej kšeft :)
Takže aby tomu byla cena tak nějak přiměřená ale zase aby to nebyl uplnej krám nějakej ;-)
Koukal jsem že jsou stroboskopy třeba i za 6 tisíc to se mě zdá pro mně moc drahé.
Tak nějakej ten střed asi co? Děkuji :friends:
Stroboskopy vůbec nesleduju ,když ho mám cca od roku 2000.Nemám vůbec přehled jen si pamatuji že ten z Jiskry Tábor
JT 181D stály kolm 25tKč ,tenkrát.Ten co jsi viděl,za 6 byl na vznětové motory ?Momentállně tu cenu nedokáži posoudit,
ale podívám se na ně.
Před svátky jsem potkal mého spolužáka,ze střední a tak jsme se dostali až ke Z30-ám taky na stroboskopy a spoustru dalších věcí.Nabízel mi stroboskop,ale neviděl jsem ho.Pozval jsem ,aby se přišel podívat ke mně,tak až příjde,tak se zeptám.

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#8 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Výhoda stroboskopu při seřizovánípředvstřiku:

- kontrola předvstřiku je jednoduchá a rychlá
- kontrolu provádíme za chodu motoru,včetně veškerých vůlí,které podílejí na hodnotě předvstřiku
a tím je tato metoda přesnější proti jiným způsobům- např.kapilára
- předvstřik můžeme kontrolovat v rúzných otáčkových režimech a podle to jak se projevuje můžeme
usuzovat na některé závady
- kontrola není závislá na zkušenostech mechanika a jeho pocitech

Hlavní nevýhodou je,že kotrola je dražší.Pokud však provádíme kotrol více a za delší časové období,tak
se tato nevýhoda postupnš eliminuje.

S tímto stroboskopem pracuji cca od roku 2000 a pracuje bez závad.Původně byl určen jen pro zážehové motory,ale jednou
na oslavě jsem s mým kolegou Bohušem polemizovali o přestavbě na vznětové motory.Potom když jsem mu řekl, že už
jsem si koupil piezoelktrický sním/při rally ve vál. Mez. v kasárnách na burze za 25Kč/.Tak Bohuš říká:tak to ne bude takový
problém.

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#9 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Ještě pár postřehů k stroboskopu na zážehové motory:

- do toho jsem se pustil když jsem byl na střední a jak jsem se dozvěděl,že se dá předstih kontrolovat stroboskopem,hned jsem
po tom šel a zjistil jsem,že se to dá vyrobit z výbojky na fotoblesk.V Bazaru v Brně jsem koupil za 30Kčs výbojku IFK 120.
- k tomu jsem vyrobill trafo s usměrnovačem 220/ 300V dal jsem to do krabičky od průtok.boileru
- do kulateé svítilny z plastu jsem dal čočku za ni výbojku na ni jsem připojil =300V,z kostrřící svotrky výbojky jsem si vyvedl
kabel
- vyvedený kostřící kabel jsem omotal kolem vysokonapětového /vznikl tak indukční snímač/kabelu 1.v. ,zapnul jsem to zásuvky
- na Š100 jsem si posvítil na řemenici a sledoval jak je předstih nastavený
- v té době jsem měl také měřič na úhel sepnutí kontaktů ,místo měření odtrhu kontaktů jsem měřil úhel sepnutí k.
- během času jsem toto dílo ještě zdokonalil
- se stroboskopem pracuji od 70.let,to byly počátky

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#10 Nový příspěvek od DYK »

Michale, mrkni http://www.stroboskopy.cz/. Mám dojem, že zrovna jeden z nich dokáže to, že nastavíš na displeji hodnotu a blikáš na značku HÚ. Tedy asi odpadá "doměřování" rysky na setrvačníku, když je hodnota fora mezi něma.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#11 Nový příspěvek od staník »

Tento snímač http://www.stroboskopy.cz/?P%C5%99%C3%A ... %C4%8D-SP1
se prodával po burzách po 25,- Kč
Koupil jsem ho více méně ze zvědavosti. K němu jsem přikoupil stroboskop http://www.stroboskopy.cz/?Stroboskop/S ... %9Brem-MP1.

a snímač http://www.stroboskopy.cz/?P%C5%99%C3%A ... ADma%C4%8D

Funguje to parádně. Kapiláry mám taky a dokonce jsem tady nějaký klukům nechával.
Jinak tady máš i ceník: http://www.stroboskopy.cz/?Cen%C3%ADk
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#12 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Pro Dyka a Staníka

Tak jsem i prostudoval vaše odkazy na stroboskopy .cz .Musím říci ,že se jedná ostrobosko,který pocház cca z 80-tých let
a jeho zkladem je za již zmiňovaná výbojka z fotoblesku IF..
Doporučuji si přečíst seřizovací tabulky!
V nich jsou údaje ,které se liší od standartního postupu regulace předstihu u jednotlivých automobilů,kde se předstih uvádí v celé řadě otáčkových bodů a vychází se z tzvn. základního předstihu a něho se postupuje se dál.V tabulkách je základní předstih snad je u automb. VAZ.Podobné je to u předvstřiku ,podle tabulky bych měl u motoru 6901 nastavit předstřik na 7st/1000ot a to ve skutečnosti bude odpovidat 22st.
Nemám z toho dobrý pocit připadá mi to,spíš jako fixe.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#13 Nový příspěvek od staník »

Neřeším jak seřizuje kdo motor. Dal jsem odkazy na vybavení který mám já. Musím připustit že určitě existují i modernější stroboskopy. Ten můj MP1 mi naprosto vyhovuje a běžně si ho půjčují i kolegové z okolí.
Traktor jsme si dávali dokupy sami a seřízení motoru funguje.Starty i v zimě jsou dobrý,zimu tady máme 8) na baráku mám nadmořskou výšku 670 metrů nad mořem.
Takže závěr-já jsem namíru spokojenej a totéž přeju i ostatním. :friends:
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#14 Nový příspěvek od Auto-klassik »

staník píše:Neřeším jak seřizuje kdo motor. Dal jsem odkazy na vybavení který mám já. Musím připustit že určitě existují i modernější stroboskopy. Ten můj MP1 mi naprosto vyhovuje a běžně si ho půjčují i kolegové z okolí.
Traktor jsme si dávali dokupy sami a seřízení motoru funguje.Starty i v zimě jsou dobrý,zimu tady máme 8) na baráku mám nadmořskou výšku 670 metrů nad mořem.
Takže závěr-já jsem namíru spokojenej a totéž přeju i ostatním. :friends:
O tvém stroboskopu ani o tobě jsem můbec nemluvil!
Reagoval jsem na www stránku co jsi uvedl a na seřizovací tabulky co ní jsou tam uverdeny.Pokud by jsi ty tabulky prostudoval
a porovnal s výrobci, jaké hodnoty uvádějí a jaké postupy doporučují,možná by jsi změnil názor.
Hlavně že ti to bliká a jsi spokojený.
Mohl by jsi také ostatním sdělit tvůj postup, jak to děláš a nakolik st. tedy seřizuješ ?Tvoje zkušenosti.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#15 Nový příspěvek od staník »

To nic já jen že jsi napsal "pro Dyka a Staníka"
Víš jak to seřizuju? Přesně tak jak ty a jak to ostatně doporučuje i návod.
Na setrvačníku si najdu rysky,jde to špatně jsou dost zašitý a jemný.
Předvstřik seřizuju na hodnotu udanou v knížce ing.Františka Lupoměcha Opravy traktorů ZETOR
To jest :23°- 24,5°
Traktor jede jak z praku.
To je vše,už se ti tady v tý tvý zahrádce nebudu plést.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“