Jak měřím předvstřik stroboskopem

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#31 Nový příspěvek od Auto-klassik »

DYK píše:No ty benzíny jsou mi tak nějak fuk i když ty jsi na nich chtěl nás nemyslící donutit k přemýšlení. Ale ten traktor mě teda štve, že je to tak jak to je. Chmm teda totóó a mám po radosti. No a hlavně že se to nějak osvětlilo a budiž to vodítkem i pro ty "za bukem" při případném výběru stroboskopu. Jenže jakýho? Dvacku za to na doma nikdo nedá a já se mu nedivím, ale chápu, že by to chtěl mít třeba doma učit se a kontrolovat si.
To je stroboskop když vemu trochu s nahledem na podobné úrovni jak jsem již dělal kolem roku 1970 na střední.
Do toho bych nešel.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#32 Nový příspěvek od DYK »

Já jsem měl taky něco dělanýho, teda o trošku po tobě a výbojku jsem měl v obale od trafopájky, ale to odnes čas.
No a protože jsme asi vyřešili rébus tohoto zařízení, které se jevilo jako dostupné, možná by jsme se mohli zaměřit na to, co vybrat aby si člověk nemusel brát úvěr, nebo zastavovat barák na nákup blikátka. Teda já ti manipuluji s tématem jako by bylo moje. Pardón.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#33 Nový příspěvek od DYK »

Nějak mě to nedalo a snažil jsem se přijít tomu stroboskopu z odkazu nějak na kloub a jak že to je s tím nastavování a vlastně na jakou hodnotu. Až jsem si na stránkách výrobce http://www.stroboskopy.cz/?Dokumenty toho strojku otevřel soubor v pdf pod názvem Popis diesel sondy SP1. Je tam mmj. graf ze kterého jsem vyčetl, že mezi počátkem vstřiku a impulzem vstřiku v trubce motor urazí ještě 18° a je logické, že snímač na trubce nemůže reagovat či zaznamenat na počátek ale na samotný akt vstřiku. Proto musí být i jiná hodnota. Tedy u motoru, který má předepsaný počátek vstřiku 23° by se mělo tímto stroboskopem snímat 23 - 18 = 5° a tento údaj se dá najít v tabulce výrobce stroboskopu. Navíc ten modernější stroboskop umožňuje těch 5° nastavit na dispeji, procesor zajistí požadované zpoždění záblesků a lze hodnotu nablikat na rysku HÚ na setrvačníku proti rysce osy motoru.
Když jsem nad tím dál přemýšlel, vymyslel jsem, že 23° skutečného vstřiku je strašně brzo. Proto je to počátek vstřiku. Rozprášené palivo se nedostane kam má (spalovací prostor pístu) a nemá ještě připravené podmínky k hoření (teplo od stlačeného vzduchu). Z toho všeho usuzuji, že nelze tímto stroboskopem měřit hodnotu udávanou výrobcem motoru a nazvanou počátek vstřiku, ale hodnotu jinou - menší mnou nazvanou skutečný vstřik. Znovu upozorňuju, že to jsou moje myšlenkové pochody, ne návod od výrobce, takže se můžu krutě mýlit. I přesto přezevčechno když se nad tím zamyslíte, co vy na to?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#34 Nový příspěvek od DYK »

Je mě aji líto, že se zde někdo nezastavil a nevěnoval trošku ze svého drahocenného času na to, aby zde zanechal něco textu s vlastním názorem. Třeba Michalovi (zetor) by se to hodilo, protože by si chtěl pořídit nějaký ten přístroj v dostupné ceně na svoje potřeby a svá kontrolní měření motorů traktorů. Ale určitě nejen on.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4190
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#35 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Ano přesně tak rád bych něco pořídil na to domácí sem tam změření předvstřiku. Ale nebudu něco kupovat když tomu nerozumím a nevím co je dobré abych nekoupil nějakou sračku za mraky peněz a pak zjistil že to mohlo být lepší něco.
Tak radši počkám třeba někdo to má ještě doma ;-)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#36 Nový příspěvek od pavolmakys »

Tak znovu ozivujem, dokupil som si sondu na naftaky a dnes prebehli prve pokusy. Odtrhol sa mi jeden kablik, ale este predtym som zaznamenal, ze stroboskop mi zle meral otacky, dokazat pri pridani namerat aj 5000 otacok, to je blbost nie?
Mam ten s tymi diodami ako tu bol odkaz, mam skusit nastavovat citlivost toho snimaca? Info o otackach berie so sondy alebo s napatia s alternatora?
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#37 Nový příspěvek od staník »

Je to tam popsané , projdi si ty návody. Pokud máš citlivost nastavenou špatně může to zkreslovat počet otáček který ti ukazuje stroboskop.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

jarynfira
Příspěvky: 1630
Registrován: pát bře 19, 2010 9:19 pm
Bydliště: 739 91

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#38 Nový příspěvek od jarynfira »

Kluci, jak mám zapojit ten snímač pro vznětové motory? Koupil jsem ho za pár kaček ve výprodeji a chci oprášit svou starou stroboskopickou lampu, kterou jsem kdysi seřizoval předstih na žigulíku :). Mám do dát přímo místo toho průvleku? Který drát kam patří? Help :zapomel: .
Kdo to umí, ten to dělá....ten kdo o tom ví trošku, ten tomu šéfuje..... a kdo o tom neví nic, tak ten to buď učí a nebo o tom alespoň hloupě kecá!

Pes je opakem ženy..... všemu rozumí, ale mlčí :)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#39 Nový příspěvek od pavolmakys »

Dnes som mal chut tak som sa znovu pustil do vyskusania toho stroboskopu MP1 so sondou na naftaky. Minule sa odtrhol kablik, tak som to musel vzdat, dnes to uz bolo celkom v pohode. Musim este predlzit napajacie kable a bude to dobre.
Najvascou fuskou bolo najst ako stupnicu na zotrvaku tak aj rysku na prevodovke v okienku. Stupnicu som mal iba od 16 do 22 stupnov (styri rysky po 2 stupnoch), vyrazene cisla 18 a 22 stupnov. Ako to mate vy? Toto mam zotrvak z 20-koveho motora, tak mozno preto to koncilo pri 22 stupnoch. Dalej bola vyrazena ryska pre hornu uvrat, tak som si to premeral metrom, aby som mohol vyznacit kde sa nachadza 5 stupnov (vyslo mi ze za na obvode je cca 3 mm/stupen). Tych 5 stupnov ma stroboskop so sondou v navode pre motor 6901 pri 1000 otackach. Zohrial som motor na cca 60 stupnov (na prevadzkovu teplotu to neslo, bez zatazenia by to trvalo asi prilis dlho). Sondu som mal najpr na stvrtom a potom aj na prvom valci, na oboch rovnaky vysledok. Motor mal prilis velky predstih, tak som pootacal cerpadlom od motora aby som ho zmensil na uvedenych 5 stupnov. Nemam to cim premerat ci to stroboskop robi dobre, ale zdalo sa mi ze motor ide lepsie za plynom. Uvidim ako to bude v tahu, predtym mi vadilo, ze akonahle stratil otacky tak mu tah padal velmi rychlo. To by mohlo byt spodobene tym velkym predstihom. To su vsak iba domnenky.
A teraz spat ku stroboskopu. Je treba sa trochu pohrat s tym potenciometrom, ktory sluzi na nastavenie citlivosti snimaca. Ak to nie je urobene dobre, tak to zle meria otacky, ale div sa svete, okamzik osvetlenia ani nie. Pamatam si este ako otec pouzival tento otackomer na benzinaky, a tam to dost preskakovalo, tu som bol prekvapeny, ze to bolo jak pribite. Ak som mal potenciometer nastaveny dobre. Ak bol zle, tak lampa neblikala pravidelne alebo blikne az mimo stupnice, takze to presnost nastavenie uhlu predstihu az tak neovplyvnuje. Otacky som kontroloval voci otackomeru, to ukazoval dobre. Neskusal som vsak zavislost na otackach, co by asi mala byt. Skusim zohnat este nejaku kapilaru alebo modernejsi stroboskop a porovnat to. Zatial som spokojny.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

jarynfira
Příspěvky: 1630
Registrován: pát bře 19, 2010 9:19 pm
Bydliště: 739 91

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#40 Nový příspěvek od jarynfira »

Pavle, řešil jsi nějak polaritu na té zásuvečce pro připojení snímače ke stroboskopu nebo je to jedno jak to připojíš? Trochu jsem na to koukal a kladný potenciál napájení pro sondu by měl být z baterie, ukostřuje se to na té vstřikovací trubce a není mi jasné připojení ke stroboskopu ....
Kdo to umí, ten to dělá....ten kdo o tom ví trošku, ten tomu šéfuje..... a kdo o tom neví nic, tak ten to buď učí a nebo o tom alespoň hloupě kecá!

Pes je opakem ženy..... všemu rozumí, ale mlčí :)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#41 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ja tam mam rovnaky konektor ako na tej benzinovej sonde, takze som to len jednoducho spojil. Zapajal som cerveny na plus, druhy cerveny zo stroboskopu na plus a zeleny na minus. Ked som vsak prepajal sondu zo stvrteho valca na prvy, tak je pravda ze mi to pod tym snimacom iskrilo. Az vtedy som si vsimol ze mi zeleny z kostry odpadol, takze to bolo krmene z kostry zo snimaca. Su tam tri, jeden teda bude kostra, jeden asi signal a predpokaldam ze treti napatie. Idem ti to zmerat ci to tak je.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#42 Nový příspěvek od pavolmakys »

Takze oprava, tie kabliky su dva, konektor je asymetricky, ten pin co je blizsie k okraju je zem, teda - pol. Je to preto, lebo to vyzera ako tieneny kabel, takze signal v strede a zem ako tienenie.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

jarynfira
Příspěvky: 1630
Registrován: pát bře 19, 2010 9:19 pm
Bydliště: 739 91

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#43 Nový příspěvek od jarynfira »

Takže odzkoušeno, díky Pavle. Funguje to, jen nemám co měřit :evil: . Mám na 2s90a přírubu od Šálka a je bez otvoru, takže na setrvák nevidím :ano: .
Kdo to umí, ten to dělá....ten kdo o tom ví trošku, ten tomu šéfuje..... a kdo o tom neví nic, tak ten to buď učí a nebo o tom alespoň hloupě kecá!

Pes je opakem ženy..... všemu rozumí, ale mlčí :)

koprda
Příspěvky: 15
Registrován: stř úno 27, 2013 9:35 pm
Bydliště: vysoká

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#44 Nový příspěvek od koprda »

Zdravím, potřeboval bych poradit sehnal jsem stroboskop,sp1 s ale výbojka nebliká otáčky mi na stroboskopu svítí bez problému ale aby výbojka zableskla to už ne. Mohla by být prasklá? nebo máte nějaký jiný tip v čem by mohla být chyba. Díky za rady

crazymen11
Příspěvky: 213
Registrován: stř bře 17, 2010 7:33 pm
Bydliště: hlinsko

Re: Jak měřím předvstřik stroboskopem

#45 Nový příspěvek od crazymen11 »

Dobrý den pani opraváři. Potřeboval bych zjistit jak nejaky návod nebo popis navodu jak změřit předvstřik pomocí dieseltesteru JT - 182 nebo 181 - Tábor. Protože k nemu nemam žadny návod. Myslim měření při jakých otáčkách. Jedná se mi o to když na motoru nastavim počátek výtlaku čerpadla na 25° před HU. Jaká hodnota se mi zobrazí na displayi, jestli 25° nebo menší třeba 7°, jestli s tím nekdo měřil.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“