oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#31 Nový příspěvek od pali »

tak oprava hotová
zabralo to 4 dny - rozebrání, shánění dílů, montáž

kabína šla dolů, oddělit motor od převodovky, převodovku od diferáku, portály dolů, víko hydrauliky dolů, kompletní vyprázdnění skříně diferenciálu a převodovky(zůstal jen prázdny obal). měnila se lamela spojky, nanovo nýtoval diferák, nová hřídel zpátečky, nové kolo redukce, dělalo se bronzové pouzdro mezi spojkový hřídel a drážkový hřídel, všude nové semerinky, v převodovce všechny nová ložiska, v diferáku ložiska zůstali původní ložiska - měnili se ložiska pouze na uložení hřídele redukce, která je hned jako pastorek diferenciálu.

protože se opravovalo na slovensku uvedu nějaké ceny v eurech
260 eur materiál: kolo redukce (40111949), hřídel zpátečky, pojezdov lamela spojky(originál zetor), přítlačák (použitý nd),nýty na diferák, brzdový váleček(do portálu), semerinky, ložiská, těsnění, bronzové pouzdro spojková hřídel-drážková hřídel
100 eur práce: měli jsme na to mechanika, který tomu rozuměl(čísla semerinků věděl naspaměť)
0 eur naše práce: co jsme mohli, rozebírali a montovali jsme samy a pomáhali kolem

jinak to uložení mezi drážkovým hřídelem a hřídelem redukce dle návodu Krcaka1 se nedělalo - ještě to bylo docela dobrý, pouze se vyměnili jehlová ložiska
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#32 Nový příspěvek od Brendak »

Jak jsem to tak počítal , tak to vyšlo na 10 000 Kč. A jenom čtyři dny. To je podle mě dobré. :)

Uživatelský avatar
lukin1156
Příspěvky: 529
Registrován: ned zář 30, 2012 6:04 pm
Bydliště: Brumov-Bylnice

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#33 Nový příspěvek od lukin1156 »

velice dobré 8) 8)
Za stálého míchání, nalejeme do hajzlu :D

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#34 Nový příspěvek od pali »

jinak se tady podělím o jednu nemilou zkušenost.

když jsme měli traktor rozebrán a věděli co je v jakém stavu, díval jsem se na internet na ceny dílu a rozhodli jsme se, že objednáme na MARKOMT.sk kolo redukce, spojkovou hřídel, drážkovou hřídel, hřídel redukce a dva jehlová ložiska vše za cenu s dopravou 169 eur. když tak ať je vše nové. protože už bylo 14:00hod a aby bylo zboží u nás druhý den ráno, tak se vše pro jistotu objednalo telefonicky a né přes eshop. jaké však bylo překvapení, když volal řidič přepravní služby, jestli jsme doma, že má pro nás zásilku z MARKOMT za cenu 300eur. Hned jsem tam volal, co to má znamenat, oni řekli, že faktura je 169 eur a že se musela stát chyba u přepravní společnosti. Ale protože mi řidič za tu cenu tovar předat nemůže, abych zaplatil 300eur a oni mi obratem pošlou navíc zaplacené peníze zpět na účet, který jim řekneme. zásilku jsem převzít odmítl z obavy, že by to mohlo být bráno, jako potvrzení zaplacení kupní ceny 300eur. a o vracení peněz by už nikdo nechtěl ani slyšet.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#35 Nový příspěvek od DYK »

Přesně to stejný se mi stalo z českou poštou. Prostě si někdo u nich v depu napsal nějakou sumu a ty Lojzo jeď na rozvoz balíků. Taky jsem to odmítl převzít a navíc ještě jsem trval na tom, že zásilku chci ještě dnes, protože byl pátek a v ní ND pro zákazníka, který zase čekal, ža na víkend bude mít s čím dělat. Pošťák si zatelefonoval, pak mě předal, já také pokecal s truhým koncem drátu a do dvou hodin po prvním doručení to bylo zpět a v pořádku. Jen mě bylo líto poštáka, kterému to zbrzdilo celý rozvoz, který musel stejně doručit, ale to ať si vyřídí s tím kolegem, co to zmastil.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#36 Nový příspěvek od pali »

tak se musí traktor zřejmě rozebírat znovu. podle všeho se kouslo to bronzové pouzdro mezi spojkovou hřídelí a drážkovým hřídelem.rychlost žádná zařazená není, ale jakmile se pouští spojkovej pedál tak traktor chcípá.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

gbelec petr
Příspěvky: 1791
Registrován: stř črc 11, 2007 6:23 pm
Bydliště: zlín

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#37 Nový příspěvek od gbelec petr »

malá vůle??
to kolo tam asi nemá být originál, že ne??
já měl to samé na přední těžké nápravě mosazné ložisko poloosy u zetoru 7045, když jsem jel do předu nic to nedělalo, když jsem couval, tak se předek odlehčil a kolo šlo do smyku..
ale nakonec si to sedlo..
co čtu tvoje vláknok, tak ti děla někdo převodovku na zakázku, tak bude mít asi co dělat, nebo se pletu??

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#38 Nový příspěvek od pali »

tak koupena nová spojková hřídel, dvě jehlová ložiska a drážkový hřídel. rozebráno, demontáž a montáž. odzkoušeno. vše supr.
až nato, že ...
:vztek: :zapomel: :pistol:
... teče olej do prostoru spojky od rychlostní skříně. a docela dost. takže se zřejmě bude traktor půlit potřetí.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#39 Nový příspěvek od pali »

tak nakonec se půlit nemuselo. vypustil se olej, demontovala se tyč, která jde skrz v prostoru skříně spojky a slouží jako držák na uchycení kabíny. povolilo se přední víko a srovnalo těsnění - v jednom místě šlo mimo šroub. snad už nás nic nepřekvapí.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#40 Nový příspěvek od pavolmakys »

tak ale to bolo dost "laicka" chyba ked zoberiem do uvahy co vsetko ste robili.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
sanyo
Příspěvky: 529
Registrován: sob led 19, 2013 10:08 pm
Bydliště: Plz. kraj

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#41 Nový příspěvek od sanyo »

Zdravím všechny účastníky této diskuze a jsem rád, že se mi podařilo najít, resp. objevit diskutovaný problém, který se týká i mé "40". Já to mám podobné, při jízda z kopce, brždění rychlostí - vypadne páka redukce do neutrálu a tím pádem "vyšaltuje" zařazený kvalt- Nic mi v převodovce nehučí, žádný zvukový doprovod, pouze vypadne to a hotovo. Prosím poradit, protože jsem měl dole víko převodovky, nezjistil jsem žádné vůle či opotřebení ozubených převodů a pod., což pochopitelně u mne neznamená, že to je v pořádku, jen jsem to já osobně nezjistil. Jedině co jsem zjistil, že vidlička redukce má poněkud vyježděné rohy u drážek, kam zapadá kulička. Předtím jsem koupil nové kompletní pojistky, problému to nepomohlo, ale mám dojem, že odpor pružiny na kuličce by měl být větší. Proto se ptám, kde bych mohl sehnat silnější resp. výkonější tuto pružinku do pojistky, popř. zda poptávání pružinky obnáší nějakou její charakteristiku ? A zda se vyplatí vyvařit vidličku redukce, nebo raději koupit novou ? Ještě dodám, že vypadnutí kvaltu při jízdě z sebeprudšího kopce zabrání jediná věc - přidržení páky redukce rukou nebo patou nohy. Moc děkuji za všechny předchozí příspěvky, moc mi pomohly a zdravím také krajany z plz. kraje.

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#42 Nový příspěvek od pali »

myslím si, že to tou vydličkou nebude. Zkus vyndat z té pojistky pružinu a nahradit ji kolíčkem. to zafixuje vydličku na jedno místo a redukce vykakovat nebude. to je nejlevnější a nejjednodušší řešení. někdo myslím dokonce psal, že takhle to má už několik let a bez problému. já jsem taky žádne vůle po demontáži deklu nepozoroval. až se nato přijel podívat mechanik, (který nám to celý spravoval) ten po demontáži deklu majzlíkem poposunoval kola (nevím-možná to dal všechno do neutrálu), zabral majzlíkem za spojkovou hřídela vůle byla na světě. uvědom si, že celá osa hřídelí je vlastně složena z několika hřídelí a když na všech ložiscích vznikne malá vůle, tak se to ve výsledku nasčítá. tohle je kolo redukce a hřídel
červeně šipkou označeny zuby kam to zapadá a kde dochází k vyskakování ze záběru
červeně šipkou označeny zuby kam to zapadá a kde dochází k vyskakování ze záběru
ty zoubky jsou tak malé(pracovní šířka zubů není odhadem ani 10mm), že stačí podle mně i minimální opotřebení plus další vůle v ložiscích, aby mělo snahu při zátěži vytlačit hřídele z osy a vyskočí kole redukce ze záběru.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
sanyo
Příspěvky: 529
Registrován: sob led 19, 2013 10:08 pm
Bydliště: Plz. kraj

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#43 Nový příspěvek od sanyo »

Tak jsem včera odpověděl a koukám, že to tam není, tak jsem to zase někam zašantročil. Takže díky za velmi cenné foto, jen by mne zajímalo, zda se dá laicky opticky zjistit, že to ozubení je opotřebené - to asi sotva..., jinak už asi před 3 týdny jsem pružinu pojistky nastavil čepickou malého šroubku, a zjistil jsem že to je moc, to znamená, že páka redukce nešla vůbec pohnout, měl jsem to tedy jako s tím kolíkem, při jízdě s kopce páka redukce vůbec do neutrálu nevypadla ( ani nemohla) , vše bylo v pohodě. Tak jasný je, že do rozebírání se mi nechce, ale uvidíme, moc díky ..., je to vhodné prozatimní řešení,..

Krcaka1
Příspěvky: 1202
Registrován: sob črc 07, 2007 8:46 pm
Bydliště: Olomouc

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#44 Nový příspěvek od Krcaka1 »

drtivá větčina vyskakování kvaltů je traktorů 2011-4011. Problém je v tom, jak už bylo dříve řečeno, že se vylágrují jehlová ložiska a kdo rozumí strojařině, tak ví, že vůle 0,1mm v jehlovém uložení je K.O. Montážní nová je 0,02-0,03mm.
A přeci by možná stačilo tak málo, dát si na spodní víka magnety, aby zachycovaly kovové částice a úlomky z nedokonalého řazení.
Takhle jemné ocelové zlomky ukrutné tvrdosti cestují v oleji převodovkou a dokonale v tichosti výrazně zkracují životnost celé převodovky. Proto už od 66 roku bylo snahou zetoru udělat filtraci , pomocí magnetu a později i filtru.
My je tam ty magnety máme už 30let a co se toho nachytá i když se řadí bezhlučně. (větčinou jsou obaleny jemnou černou kaší)
Výborné jsou neodýmové magnety, malé, ale velmi silné.

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: oprava převodovky 4011 - vyskakování kvaltů

#45 Nový příspěvek od pali »

nějaký typ na magnety? odkaz?
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“