Převodovka zetor 3011

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#61 Nový příspěvek od faustt »

Ano, presne to lozisko mam na mysli. Na Z3011 tam ide 6209. Dam tam teda lozisko s gumovymi krytkami a za gufera natlacim vazelinu nech sa hned nezoderu.

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#62 Nový příspěvek od faustt »

Ahojte,

hodim tu do plena dalsiu otazku... Na hriadeli zadneho kolesa na Z3011 (na oboch hriadeloch) je extremne ponicena pracovna plocha pre gufero. Original tam ide gufero 80x100x13. No a teraz riesim dilemu, ci to dat navarit a nasledne obrusit tak aby tam slo pôvodne gufero, alebo to dat len obrusit a pouzit gufero 78x100x13 (najblizsie bezne dostupny rozmer). Nasiel som firmu kde by to navarili a obrusili ale navaraniu by som sa najradsej vyhol. Poznam jeden pripad kde takto po navarani praskla poloos na Z50S. V tej firme ma nahovaraju na navarenie, ze vraj to tak bezne opravuju lebo ked sa to osustruzi tak sa podla nich oslabi hriadel (to uz je oslabene tak ci onak kvôli zozratemu povrchu). Ale ta sa tym navarom podla mna oslabi este viac... Teraz co je mensie zlo ??

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2589
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Převodovka zetor 3011

#63 Nový příspěvek od murár »

U kamaráta som raz videl ako nejakú hriadeľ z konskej kosačky opravoval a použil na to tekutý kov. Dvojzložkovú hmotu namiešal a natiahol na to poškodené miesto a že po vytvrdnutí to potom len prebrúsi.

red.bill
Příspěvky: 2069
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Převodovka zetor 3011

#64 Nový příspěvek od red.bill »

Od gufera to nebude projetý o 2mm, ale v tom místě to stejně nikdy nepraskne. To spíš někde u ložiska. Osobně bych to nechal stočit a nalisoval kroužek na původní rozměr, který můžeš nechat nějak zušlechtit, nebo použít nějaký vhodný matroš bez dalšího zpracování.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Převodovka zetor 3011

#65 Nový příspěvek od pavolmakys »

Navarit , obrusit. Kto to vie urobit ako treba, tak to spravi tak ze to bude OK.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Pavel
Příspěvky: 8273
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Převodovka zetor 3011

#66 Nový příspěvek od Pavel »

a co dat dvou brit simerink

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#67 Nový příspěvek od faustt »

obe hriadele som stocil na sustruhu na 79mm no a stale je vidiet "krateriky" a aj riadne kratere, takze nakoniec sa bude navarovat, sustruzit a brusit na bruske... dam to robit do firmy, garantuju 100% robotu, ked som tam bol osobne tak bolo vidno ze tam je know-how a zjavne s tym maju dlhorocne skusenosti... Ja si to akurat osustruzim na potrebny rozmer po navarani, lebo to viem spravit aj sam a aspon usetrim nejake eurace. Keby som mal pristup aj k bruske na gulato tak aj to urobim, akurat do zvarania sa nepustim lebo sa na tom traktore neplanujem zabit... :jazyk:

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#68 Nový příspěvek od faustt »

Ahojte, traktor je uz poskladany, nakoniec som ho aj dal do laku aby som sa nemusel hanbit na tom chodit. Prevodovka vyzera byt po 15km skudobnej jazde ok, nikde nic netecie a vsetko funguje ako ma, rychlosti uz nevyskakuju. Tymto chcem podakovat za rady ziskane tu na fore, dost mi to pomohlo vzhladom ma to ze som v tomto obore amater.


https://postimg.cc/7CDyhVdj

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#69 Nový příspěvek od faustt »

Ahojte,

takze predsalen sa vyskytla komplikacia, dnes po nastartovani a kratkej jazde som postrehol ze na volnobehu je pocut z prevodovky pravidelny klepot... pri prvej jazde som si to nevsimol nakolko som taketo zvuky ani nevnimal ale asi to tam bolo uz vtedy. Po stlaceni spojky to ustane. Ten zvuk som registroval uz dlhe roky pred GO prevodovky avsak pripisoval som to celkovemu stavu a opotrebeniu lozisk... Zda sa akoby to slo od tej "bubliny" kde je ulozena hriadelka aj kolecko spiatocky... Boli tam rozsypane ihlickove loziska a aj hriadelka bola uz opotrebena tak sa dali nove loziska a aj hriadel. Kolecka su vsetky stare. No teraz je ten klepotavy zvuk este silnejsi ako pred GO... zuby neboli poskodene na kolecku na predlohe a ani na kolecku spiatocky... co to môze spôsobovat ??

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#70 Nový příspěvek od faustt »

este dodam, ze nova hriadel pre kolecko spaitocky po fixnuti skrutkou trochu lietala dopredu a dozadu... cca 3mm... stara tam nemala az taku vôlu

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#71 Nový příspěvek od faustt »

Ahojte,

po viac ako roku sa vraciam k tejto teme, prevodovka sa nastastie zabehla aj ked ta spiatocka v stalom zabere stale hrkoce - pripisujem to velkej medzizubuvej vôli - trhal som kvôli tomu traktor avsak ziadnu zavadu som nenasiel - loziska na kolecku spiatocky boli po 100Mh Ok ako aj zvysok prevodovky, takze som si asi zbytocne robil starosti. Nove kolecka som tam nedaval kvôli tomu, ze na novych som dal premerat tvrdost a nasledne som ich vratil do obchodu, takze to asi nepotrebuje komentar.
Toto je skoro finalna podoba traktora, treba uz len nalakovat prednu napravu a namontovat predne blatniky.

https://postimg.cc/rDKRFbv8
https://postimg.cc/kBDgxSws

Este raz dakujem za rady, dost mi to pomohlo.

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#72 Nový příspěvek od faustt »

Caute, chcem Vas tu na fore poprosit o radu, mozno niekto budete mat skusenosti. Ulomil sa mi kardan v predu ako je ozubene kolecko a odniesli to aj zuby na dutom hriadeli spojky, bolo by dobre ho vymenit(kuzelova stiepacka urobila svoje).
Je problem kupit tento hriadel, bud ho nikde nemaju, alebo ma cenovku okolo 150E.
Nepasoval by tam duty hriadel katalogove cislo 37111903 ? Je to na zetor 4712.
V obchodoch v okoli ho nemaju aby som si o pozrel nazivo, v eshopoch je, cena je prijatelna, len neviem ci by to ozubenie sedelo na koleso nahonu - hlavne geometria zubu.
Viem ze hlavny spojkovy hriadel je na tych novsich trojvalcoch rovnaky, v minulosti som to kupoval. Pripadne ci to niekto cirou nahodou nema rozobrate a nevedel by to pomerat.
Dik.

red.bill
Příspěvky: 2069
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Převodovka zetor 3011

#73 Nový příspěvek od red.bill »

Když máš na opici, musíš mit i na banány... Vidíš kdybys k tomu dal náhon s nějakou přetěžovací spojkou mohl si mít teď klid...

Se 30ti úplně neporadím. Jestli 47 má už řazený náhon pouze vzadu jako novější traktory, tak zuby na hřídeli nebudou mít náběhy,(v předu jsou kola stále v záběru)... Jestli to lze použít nevím, však prostuduj katalogy a koukni jaký ložiska tam používají... Tak jsme měnili před mnoha lety hřídel u 40. Prdnul domeček ve kterým je uložený ložisko, 40 domek se nesehnal ale šel použít 72. Už nepamatuju proč se měnila i ta původní spojková hřídel, jestli byla taky v tahu nebo nešla použít se 72 domkem ložiska. Takže se do tý 40 nacpaly věci ze 72(hřídel možná i z provedení 540/1000ot. ale to nechci kecat, 72 tam podle provedení mají různý gufera, jak se to slepilo dohromady už nevím, jestli atyp gufero...) a běhá to do dnes. Jelikož se u toho náhon nepoužívá a čerpadlo je trvale zapnutý se s ozubením na hřídeli nic nedělalo... 3válec má převodovku slabší, takže kombinaci bude míň než u 4válců... Katalogy na klín a hledat. Dýlky budou jistě stejný, co by se mohlo lišit jsou kola(ale to je málo pravděpodobný, vývod má 540, takže převod bude stejný ale kdo ví), to bys vykoukal právě z katalogů co k čemu patří a jak to lze kombinovat...

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Převodovka zetor 3011

#74 Nový příspěvek od faustt »

Tak pocet zubov na hriadeli je rovnaky a to 13. Podla katalogu je na kolese nahonu 37111920 48 zubov co je tiez rovnake ako na 30111935.
V oboch traktoroch sa hriadel montuje na lozisko 6208 a pouziva sa rovnake gufero.
Len by som chcel vediet ci uz to niekto takto montoval do 3011 kvôli tvaru zubov nakolko ten moze byt iny.
Pokial ide o nabehy zubov, tak podla fotiek ani nova hriadel 30111937 nema na zuboch nabehy, ta hriadel vyzera uplne rovnako ako na Z4712 akurat ceny su inde.
Mne treba hriadel ako v odkaze nizsie:
https://www.benozastavka.cz/ceskenaradi ... Zetor-3011
Tato ale uz nie je zohnatelna nikde, ked ju niekde mal tak asi len dopredavali stare zasoby.
Na mojej su poskodene zuby a je to pocut. Hriadel nahonu co ide cez cely traktor som zohnal, rovnako aj nove koleso nahonu, ale v zabere to hrkoce.

Uvidim, pockam, snad sa mi podari ziskat relevantnu informaciu. Nesuri mi to. Aj tak to budem menit az na jar.

red.bill
Příspěvky: 2069
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Převodovka zetor 3011

#75 Nový příspěvek od red.bill »

Zub nemůže být jiný, kdyby měnili modul zubu změnil by se i průměr kol a už by ti neseděla osová vzdálenost a odlitky skříní nebudou jinak obráběný... Už předtím jsem ti naznačil, že střeva u 4 válce lze kombinovat viz. ta hřídel spojky ze 72 která běhá s původním 40 kolem náhonu... není důvod aby tomu bylo u 3 válců jinak co se ozubení týče. Co by mohlo být jinak jsou půměry pro ložiska pokud by to nějak zesilovali/částečně sjednocovali se 4válcema ale to jsi vyloučil... K těm fotkám hřídelů to, že dnes ta 30 nemá náběhy na zubech klidně může být tím, že to je prostě hřídel pro 47 a jediný rozdíl v nich je to sražení zubů. Za předpokladu, že 47 už mají dělený náhon s řazením pouze vzadu... 3válce pořádně neznám, v těch jsem se nešťoural, takže nevím jistě co k nim kdy přišlo do výroby, oni byly v lecčem pozadu za 4válcem...

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“