Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#1 Nový příspěvek od Míšánek »

Ahoj kluci. Jsem tady v tomto v podstatě začátečník, hydrauliku jsem na Suprákovi ještě nikdy neřešil, nicméně teď mě to bohužel čeká, tak mám tady pár dotazů pro ostřílenější borce v tomto zběhlé daleko více než já ;-)

Jde mi o to, že potřebuju nějak shodit vrchní dekl z hydrauliky a mrknout se pořádně, co je tam vlastně špatně, bo hydraulika nefunguje tak, jak by fungovat měla :zapomel: Kdo mi může poradit jak vlastně na to? Samozřejmě sedačka je dole. Ramena jsou předpokládám nasazené na tisícihranu, že?

Jinak abych trochu popsal i závadu, kvůli které toto musím absolvovat: hydraulika se chová tak, že při přesunutí páky do polohy zvedání lezou ramena nahoru jenom velmi pomalu, akorát poskakují (frekvecne se liší podle otáček motoru) a hdyraulika nemá v podstatě žádnou sílu na větší páku. Setkal se s touto závadou už někdo a má tušení nebo svůj osobní tip, co by vlastně mohlo byt špatně?

Díky moc všem za kontruktivní rady, užitečné tipy a vstřícnost ;-)

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#2 Nový příspěvek od radas »

nemáš seklý redukčák tlaku oleje ?pokud to má vnější vývod hydrauliky chtělo by to změřit tlak kolik dává čerpadlo

Uživatelský avatar
tomasberry
Příspěvky: 504
Registrován: čtv srp 30, 2007 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#3 Nový příspěvek od tomasberry »

nevím jestli myslíme to samé s tím redučkákem, ale než to začneš rozdělávat, tak se podívej jestli nemáš jenom nějakou nečistotu na pojišťovacím kolíčku, to je šroub pod sedačkou (musíš jí sundat) asi na 22 klíč a pod ním je takovej kolíček kterej dosedá do žlábku a tam když ti něco zůstane (mě tam často zůstane kousek plíšku) tak to pouští olej a remena horko těžko zvedneš (to by byla závada, že z ničeho nic ti přestanou skoro zvedat ramena), taky se mis to stává (a měl jsem to kvůli tomu celý shozený, než jsem přišel na to že stačí jen to vyčistit). pokud to ono nebude, tak musíš hledat závadu uvnitř. shodíš ramena (stačí jen od táhel dolu, ten vršek můžeš nechat na těch tisícíhranech) pak odšroubuješ ty šrouby toho víka a nějakým zdvihákem zvedneš na horu (já to dělal hupcukem pod trámem a taky to šlo). Vevnitř může být závada buď prasklá trubka, povolený šroub, špatná měděná podložka a nebo manžeta na válci a nakonec i čerpadlo, ale to asi neopravíš. Ještě můžeš zkusit předtím rozdělat a vyčistit rozvaděč (kostku), jestli se to tam taky někde nezaneslo. Popiš lépe závadu a třeba se bude dát z toho něco vyčíst, třeba jestli se ti to stalo naráz, nebo už se to delší dobu zhoršovalo a jestli ti jde vývod ven (třeba jestli vyklopíš plnou vlečka nebo něco podobnýho).

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#4 Nový příspěvek od zetorak jirka »

A hlavně si nezapomeň vytáhnout náhonovou řídel, ta totiž prochází čerpadlema tak ti nepustí hydrauliku vytáhnout.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#5 Nový příspěvek od Míšánek »

Kluci díky moc za rady a odezvu. Nicméně fakt jsem co se hydrauliky na těchto pekáčích týče amatér, takže netuším kde jaký redukčák máte na mysli. Jinak Mám traktor s externím vývodem i na další přídavné zařízení (sklápění vlečky atd.) nicméně ten se chová stejně jako ramena - sekavě leze velice pomalu nahoru. Prostě ramena (nebo přídavné zařízení) pouze poskakuje po zapnutí čerpadla a pomalu lezou nahoru ale sílu to moc nemá. A jinak takovýto problém s hydraulikou mám na tomto supráku už od doby kdy jsme ho domů pořídili. Olej sme už měnili, i když se z něj zase stalo mléko (netuším proč) tak chceme hydrauliku první rozebrat, vyčistit a rozchodit než dáme zase novou náplň. Co máme druhého Supra (bez redukcí s pětikvaltem a bez zvlášť spojky pro náhon) tak tam hydraulika chodí jedna radost, ale tento se s náma nějak nebaví... :(
tomasberry píše:nevím jestli myslíme to samé s tím redučkákem, ale než to začneš rozdělávat, tak se podívej jestli nemáš jenom nějakou nečistotu na pojišťovacím kolíčku, to je šroub pod sedačkou (musíš jí sundat) asi na 22 klíč a pod ním je takovej kolíček kterej dosedá do žlábku a tam když ti něco zůstane (mě tam často zůstane kousek plíšku) tak to pouští olej a remena horko těžko zvedneš (to by byla závada, že z ničeho nic ti přestanou skoro zvedat ramena), taky se mis to stává (a měl jsem to kvůli tomu celý shozený, než jsem přišel na to že stačí jen to vyčistit). pokud to ono nebude, tak musíš hledat závadu uvnitř. shodíš ramena (stačí jen od táhel dolu, ten vršek můžeš nechat na těch tisícíhranech) pak odšroubuješ ty šrouby toho víka a nějakým zdvihákem zvedneš na horu (já to dělal hupcukem pod trámem a taky to šlo). Vevnitř může být závada buď prasklá trubka, povolený šroub, špatná měděná podložka a nebo manžeta na válci a nakonec i čerpadlo, ale to asi neopravíš. Ještě můžeš zkusit předtím rozdělat a vyčistit rozvaděč (kostku), jestli se to tam taky někde nezaneslo. Popiš lépe závadu a třeba se bude dát z toho něco vyčíst, třeba jestli se ti to stalo naráz, nebo už se to delší dobu zhoršovalo a jestli ti jde vývod ven (třeba jestli vyklopíš plnou vlečka nebo něco podobnýho).
Tím pojišťovacím kolíčkem myslíš ten šroub pod sedačkou, pod kterým je stlačená pružinka, že? ano, ten jsem měl včera venku, ale nezdálo se mi, že by ten prostor pod ním byl nějak zacpaný. Nicméně jsem nevěděl (a ani vlastně doteď nevím) jaký tam má význam a rád bych tady celý mechanismus hydrauliky pochopil.

Takže jak na demontáž vrchního krytu? Kdyby mi to byl někdo schopný popsat krok po krou jako absolutnímu idiotovi, tak bych se vůbec nezlobil :red:
Nicméně ramena se teda shazovat nemusí, stačí vyčepovat jenom jejich přepákování na šavle, chápu to dobře? Dále se musí taky shodit páka připojování zadního vývodového náhonu, ne? Tu jsem shodil, ještě se mi musí nějak povést shodit zarezlý klínek v ose. Dále ovládání zdvihu ramen - to se odpojí v okýnku pod sedačkou, které je na čtyřech šroubech. Co ovládání samotného čerpadla vzadu za sedačkou u třetího bodu? Toto táhlo se odpojuje jak? A co dál se musí demontovat? Přes to malé okýnko co je pod sedačkou jsem viděl i nějakou trubku vedenou právě k hřídeli, na které jsou ramena, ta se odpojovat nemusí?

Děkuju moc za reakce kluci, jsem vděčný za každou radu ;-)

Uživatelský avatar
tomasberry
Příspěvky: 504
Registrován: čtv srp 30, 2007 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#6 Nový příspěvek od tomasberry »

krok pokroku snad na nic nezapomenu, už to chvíli je, co jsem to dělal taky jako naprostej amatér. Tím pojišťovákem jsem myslem ten kolíček s tou pružinkou, jak jsi psal (slouží k tomu, že když ramena dojedou až na horu, tak ho přizdvíhnout a pustí tím olej, takže se ramena díky tomu zastaví a dál nestoupají, jinak by píst vevnitř mohl něco rozlomit.) musíš shodit ty ramena, vytáhnout celou vývodovou hřídel (vytočíš ty šrouby vzadu co jí drží a vytáhneš ven-měl bys při tom mín tu páčku zapínání náhonu v poloze zapnuto, jinak ti sjede převlečná objímka do skříně dolů, ale když budeš stejně zvedat víko, tak je to jedno, ptž si to tam pak vevnitř nasadíš, ale radši to nech zapnutý). musíš pak sundat tu páku zapínání náhonu i s tím klínkem, vytočíš všechny šrouby po obvoduvíka hydrauliky a můžeš pomalu opatrně zvedat ven (aby sis neohl táhla, ale není to zas tak náchylný jako třeba u uř I). ovládání hydrauliky ani tu hřídel co zvedá ramena sundavat nemusíš. celý to vytáhneš i s čerpadlem směrem nahoru ven a někde si to položíš. Vzhledem k tomu, že ti to ani vlek nevyklápí, tak bude problém asi buď na čerpadle, nebo někde na spoji potrubí tlakovýho oleje co vede k rozvaděči kostce. takže vyměnit podložky a poutahovat, čerpadlo když mu něco bude, tak asi budeš muset sehnat jiný, už to asi nikdy moc neopravuje, aspoň já jsem nikoho nenašel. Když už to budeš mít venku, tak si vyměň i manžetu na válci, tu si buď musíš nechat udělat tu damou co tam je, nebo prodávaj novou z toho tvrdýho modrýho materiálu, ale ta mi tam nešla s originálním víčkem, takže tam mám jenom dva kroužky místo toho a je to v poho. Snad jsem na nic nezapoměl, kdyžtak mě někdo doplňte.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#7 Nový příspěvek od Míšánek »

:shock: Ty jo moc děkuju!! Vidiš to, já bych třeba vůbec netušil, že se musí první vytáhnout náhon na přídavné zařízení než se bude cokoliv dalšího dělat :pistol: Jak řikám, v autech nebo resp. mechanika mi problém nedělá, když ale v podstatě nemám absoultně žádnou představu jak by to tam mělo fungovat, tak si těžko můžu něco představit :) A o to víc se za to stydím, že si sám nedovedu poradit s takovýmto archaickým strojem :red: Jakmile to budu mít venku, tak už to snad nějak pochopím... Jinak vlek to zvedá taky tím stylem jako ramena - sekavě a pomalu, v podstatě s velmi malou silou. Takže oprava ve stylu rozebrat, vyčistit a složit asi neni to nejpravděpodobnější řešení, co? Jinak můj osobní typ bylo taky čerpadlo. Jde o to, že v hydraulickém oleji bylo po koupi asi velké množství oleje, poněvadž olej byl bílý jako prase. Náplň sme vypustili, dali novou, ale taky zbělala (asi se zbytků původního oleje)

Takže ty ramena shodit přímo s víka a resp. z hydrauliky nebo jenom vyčepovat to přepákování veducí na šavle dolů a ramena nechat na hydraulice?

Uživatelský avatar
tomasberry
Příspěvky: 504
Registrován: čtv srp 30, 2007 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#8 Nový příspěvek od tomasberry »

stačí jenom vyhodit ty čepy a ty krátký horní ramena tam nechat, aspoň je to za co brát. Ale opravdu to budeš muset celý vytáhnout ven a je to dost těžky, takže nějakým zdvihákem nebo pod trámem navijákem apod. Tím vytáhneš celou hydrauliku (takže všechny páčky i zapínání čerpadla tam můžeš nechat, pokud nezavázej, už si to tak do detailu nepamatuju, ale to kdyžtak poznáš). z převodový skříně vede ten vývodový hřídel až ven dozadu a prochází čerpadlem, takže musí ven (čerpadlo zapneš jen tím že na tom hřídeli přesuneš objímku na čerpadlo a tím to zapneš). Musíš tam dát nový těsnící podložky a utáhnout tak aby to nesáklo, případně skontrolovat těsnost trubek a vyměnit tu manžetu (ale ta to určitě není, ptž to by ti šla vyklápět vlečka). S opravou čerpadla už ti neporadím, to jsem naštěstí řešit nemusel. Ale je to tam všechno vcelku jednoduchý na tý hydraulice, takže se toho bát nemusíš, na novějších už je to horší na zpětný seřízení když to celý rozházíš.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#9 Nový příspěvek od Míšánek »

Děkuju mockrát za drahocenné rady Tome! 8) Kdyby jsem měl ještě nějaké dotazy, tak to sem prsknu protože vidím, že jsou tu opravdu znalí a ochotní lidi ;-)

Uživatelský avatar
tomasberry
Příspěvky: 504
Registrován: čtv srp 30, 2007 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#10 Nový příspěvek od tomasberry »

mám už asi pět let supra, takže už jsem něco opravoval, tak co budu vědět poradím, ale jsem taky jen laik s gymplem, teď už mám i 7011, takže už si supr oddechne, tak snad nebudu muset nic zpravovat v brzké době.

Uživatelský avatar
kaRRlito
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 16, 2010 1:27 am

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#11 Nový příspěvek od kaRRlito »

Zdravím.
Mám rovnaký problém s hydraulikou na Super 50. Po prečítaní celého vlákna som prišiel na to, že všetko som to mal už rozobraté ale nič sa nezmenilo. Chyba je taká, že keď zapnem zdvíhanie naprázdno bez záťaže tak to funguje, funguje to aj pri tom keď stojím svojou váhou(85kg) na ramenách ale keď zapojím za traktor rudnický 2pluh, tak to dvíha asi len 3cm od zeme viac nie. :( Skákanie ramien je rovnaké.
Mám už čosi okolo Supra naopravované, hydrauliku som mal rozobratú úplne.
1,Čerpadlo je v dobrom stave, piestiky v ňom idú na tesno, bez značného opotrebenia.
2,Hydraulický válec má už čosi za sebou, sú v ňom ryhy ale je to ešte v norme, na pieste je nová manžeta(klasika čierna- nová modrá náhrada od MERKEL je tvrdá a nevedel som ju tam prispôsobiť)
3,Páčky dvíhania a rozvádzača sú v poriadku, neporušené.
4,Trubky, holendre a podložky pod nimi sú v poriadku, riadne utiahnuté.
5,Kocka na ovládanie a prepínanie je vyčistená. Skrutka nastavenia tlaku bližšie k volantu je dotiahnutá úplne (čo by ani byť nemusela lebo ňou sa tlak nastavuje- t.j. teraz je tam max. tlak), koliesko preklzávania je funkčné tiež (nastavené na padanie náradia).
Oleja mám 35 litrov, mierka mi ukazuje plnú prevodovku. Neviem si dať rady... :(

Uživatelský avatar
saimon25
Příspěvky: 491
Registrován: ned kvě 29, 2011 7:27 pm
Bydliště: Stara Tura (Suš)

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#12 Nový příspěvek od saimon25 »

Ešte skus vyčistit sitko na nasavanie čerpadla to byva kuva zasrane :vztek:

Uživatelský avatar
tomasberry
Příspěvky: 504
Registrován: čtv srp 30, 2007 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#13 Nový příspěvek od tomasberry »

a co takhle ten pojišťovák pod sedačkou (na víku hydrauliky), měl si ho vyndaný? někdy se stane že se pod něj dostane nečistota a nedovře úplně.

PEST
Příspěvky: 1248
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Rozebrání a oprava hydrauliky 50 Super

#14 Nový příspěvek od PEST »

Resil jste někdo na supru další okruh hydrauliky? Potřeboval bych mít dvě koncovky na dvoucinny pist na mulčovači lze to nějak aby chodily i ramena?

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“