tlak oleja v motore Z 4011

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Bohumil Kačena
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 07, 2021 6:21 am
Bydliště: Nebílovy

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#31 Nový příspěvek od Bohumil Kačena »

Čau, já jsem si dával budík na tlak oleje a při nastartování studenej motor -3stupně, tak mam tlak po nastartování skoro 16bar a cca po 10sekundach to postupně klesá na 6bar a ustálení při teplejšim oleji je 3bar volnoběh a 4-5bar vyšší otáčky. Jen při těch 16 až 10bar je slyšet takové dunění.

sustodp
Příspěvky: 363
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#32 Nový příspěvek od sustodp »

no ja si myslim ze ked tlaci 10 az 16 tak ten pretlakovy ventil vobec nefunguje a do mazacej sustavy ide plny tlak ktory dokaze cerpadlo spravit, co je extrem. nikdy som nepocul ze by mal nejaky motor tlak mazania viac ako 7 barov.

Bohumil Kačena
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 07, 2021 6:21 am
Bydliště: Nebílovy

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#33 Nový příspěvek od Bohumil Kačena »

Zkusim ho vyndat a kouknu do příručky jak to má být seskládané.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#34 Nový příspěvek od Vlasatej »

tlak seshora omezuje ventil v telese filtru. Je to ten velky šroub , velka pruzina a velka kulicka. Funguje to tak ze kulicka je tlacena pruzinou do sedla a ventil je zavreny pokud je tlak normalni. Pri vyssim tlaku tlak oleje pretlaci pres kulicku pruzinu a olej zacne odtekat do přepadu rovnou do bloku tím urcenym otvorem. Nemuze byt praskla pruzina, to by byl tlak naopak malý. buď je kulička nejak šprajclá a nemůže ze sedla ven, nebo je ucpany prepadovy kanal v telese drzaku filtru , nebo otvor pod nim na bloku.To dunění by mohl byt zvuk oleje ktery se přepouští poloucpanym prepadovym otvorem, protoze nakonec tlak klesne, je otvor mozna jen zuzeny poloucpany.

Bohumil Kačena
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 07, 2021 6:21 am
Bydliště: Nebílovy

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#35 Nový příspěvek od Bohumil Kačena »

Díky za radu, ještě jsem se na to nedostal, v týdnu to zkusim prubnout.

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#36 Nový příspěvek od pajik »

Ahoj, taky mám tlak přes 10baru když je pod nulou ... Ale v létě to nedělá ... Taky mě už napadlo že bude někde něco špatně ... Zkusím na to mrknout... Neměl by jste někdo fotku pro ilustraci co kde jak má.byt ? Děkuji

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#37 Nový příspěvek od maruten1707 »

Obrázek

šípka č.2 povol šrob pod ním bude pružinka a gulička -vyber to pozri do vnútra či nieje niečo ucpané, pružinku vyber pozri či má dĺžku ako na predchádzajúcej stránke čo som písal,ja som ju mal skrátenú-unavenú a ked nie kúp radšej novú a poskladaj naspäť. vyskúšaj čo to urobí...

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#38 Nový příspěvek od pajik »

Paráda objednal jsem kuličku i pružinku novou má to oboje nekvinda za 27,- ... Co je pod šroubem 3,4,1 ? Přesně tenhle filtr oleje tam mám ale na internetu jsem našel všechno co tyhle tři šrouby nemají dneska zajedu pro díly vyměním to a napíšu :)

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#39 Nový příspěvek od pajik »

Tak jsem přijel z práce a hned to odšrouboval ... Pružina je defektní ... Zřejmě ji někdo napruzil víc než by měla být ... Plus na šroubu je asi 4-5 těsnících podložek... Takže nějaké ,,lazeni,, tlaku asi proběhlo ... Kulička tam je jen se mi ji nepodařilo sroubovakem vydoubnout ven a tak zítra magnetem... Snad půjde ven ... Koupil jsem i pružinu i kuličku tak oboje vyměním a těsnění že šroubu taky sundám a dám jedno a snad to bude ok ...

Obrázek

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1209
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#40 Nový příspěvek od kaja.h »

Tak vidíš , dáš to dohromady. Někteří zoufalci to podkládají atd. Dáš nový pořádný péro a bude to třeba dobrý. Ten velký počáteční tlak není dobrý a značí to že se v tom hrabal někdo kdo v zimě nejezdí. A tak řeší vyběhanej motor. Nechá se to , ale nesmí se to přehnat. :)
Jede traktor, je to Zetor 3011

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#41 Nový příspěvek od maruten1707 »

Kludne môžeš odšrubovať aj č.1 - 3 - 4 , v jednej z týckto šrobov (nepamätám ktorý ) je aj malá pružinka s malou guličkou:

Vyššie spomenutá:
ta slabší menší pružina a malá kulička je tam proto, kdyby se ucpaly sítka filtru a vzrostl odpor sitek na cca 0,6 Bar , pak kulicka otevre a pousti olej rovnou do hlavniho mazaciho kanalu mimo filtry. Ta velka pruzina a kulicka je pojistnak proti pretlaku a v pripade vysokeho tlaku se otevre a poustí olej zpet do bloku, jinak by ti vystřelily baňky z tělesa filtru. proste to vsechno musi byt ciste a průchozí. propláchnutý. nic se tam neserizuje, vsechno je dano velikostí a silou pruzin.

Takže vymontuj a popozeraj v ako je to stave , ja som tu malu mal OK nepoškodenú, nestlačenú, ale aj tak nič za o nedáš

maruten1707
Příspěvky: 768
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#42 Nový příspěvek od maruten1707 »

Ešte upresním pod závit daj Al podložku a daj novú pružinku-potom vyskúšaj aký bude tlak za tepla a za studena, ak by bol malý daj jednú medenú podložku alebo ked nemáš stlač perovú podložku 8mičku aby bola rovná ako keby (aby neperovala) a vlož pod pružinku na ten kolík vid foto, potom zase vyskúšaj prípadne ak by bo stale nebolo OK vlož tam ešte jednu....uvidíš co zabere.....Ak budeš mat dobrý tlak nedávaj nijakú podložku!
Nech sa darí

Obrázek

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#43 Nový příspěvek od pajik »

Paráda děkuji za rady zkusím a napíšu jak to dopadlo :) doufám že ten motor není nějak extrémně vybehany ... Ale zvukově se mi zdá v pořádku nikde nic neklepe neboucha takže to snad nějaké velké vůle nemá... Doufám že to vyměním a bude to ok ...

Ale ten vysoký počáteční tlak by znamenal že ventil nefunguje a je pořád zavreny mohla by to dělat ta skrivena pružina když se zasekne o závit. Tlak celkem sleduju protože u jednoho domadelu se kdysi dávno zadřel motor z 1203 (přestal mazat) a moc se mi nechce rozebírat další motor úplně z gruntu :)

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#44 Nový příspěvek od pajik »

Tak jsem to dneska vyměnil kuličku i pružinu ... Ucpaný ten kanálek za kuličkou není strčil jsem tam šroubovák až někam do zadu ... Podložky jsem taky sundal a nechal pouze jednu hliníkovou ... Co to udělalo s tlakem napíšu v sobotu nemám tam teď baterku :zapomel: a v sobotu budu zvedat balíky sena na půdu :) tak se to i krásne ohřeje

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: tlak oleja v motore Z 4011

#45 Nový příspěvek od pajik »

Tak dnešní start a beze změny ... Mám v plánu teď někdy až se trošku oteplí výměnu oleje a tak asi cely to těleso sundám a vyčistim ... Napadlo mě jestli tam není někde ucpaný nějaký kanálek případně jestli to opravdu nedělá hustota oleje je tam M6AD ... Chtěl bych přejít na M7ADS III ... Snad si nerozpustim nějaké usazeniny a neudělám další problém ...

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“