Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
pavel233
Příspěvky: 245
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#1 Nový příspěvek od pavel233 »

Zdravím všechny. Chci se zeptat zda existuje nějaký fígl na utěsnění nebo výměnu mrazovky na čtvrté hlavě u nádrže. Jedná se o traktor 6911 s motorem 6901. Náhodou jsem si všiml že mi okolo této mrazovky lehce vzlíná chladící kapalina. Přístup je tam jak k penězům a sundavat hlavu se mi moc nechce i když mě to asi nemine. Děkuji všem za rady. Pavel

Pavel
Příspěvky: 8276
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#2 Nový příspěvek od Pavel »

zkus vodni sklo

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#3 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak presakuje jedna. Coskoro zacnu dalsie. Tu hlavu je furt laksie dat dole ako vyberat nadrz.

pavel233
Příspěvky: 245
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#4 Nový příspěvek od pavel233 »

Už je rozhodnuto. Hlavy půjdou dolů. Jak píše pavel sk když začala prosakovat jedna postupně začnou i ostatní. No a když už budu mít odpojený potrubí z hlav tak je udělám všechny ať se k tomu nemusím vracet. Jaké mrazovky použít nerez nebo obyč.?Ještě při tom vyměním vodní pumpu (těsně před smrtí).

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#5 Nový příspěvek od jojo7011 »

Hlavne dokladne poobzeraj ci nemams popraskany blok medzi vlozkami. Ono to casto vyzera, ze tecie mrazovka a vskutocnosti je prasknuty blok.

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#6 Nový příspěvek od pavel sk »

Pise ze ma problem s mrazovkami vzadu u nadrze. Nestraš ho s prasknutym blokom hned na zaciatku :smich: :smich: :smich: :smich: :smich:Kus pockaj kým to rozoberie. :D

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#7 Nový příspěvek od jojo7011 »

Som pesimista, vzdy pocitam s najhorsou variantou :smich:

pavel233
Příspěvky: 245
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#8 Nový příspěvek od pavel233 »

Ještě jsem se do toho nepustil. Jak jsem psal neteče ale jen vzlíná. Nechci do toho hrabat dokud je ráno pod nulou. Nemám vyhřívanou dílnu ale jen stodolu. Zetík zatím pořád pracuje.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

pavel233
Příspěvky: 245
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#9 Nový příspěvek od pavel233 »

Zdravím pánové po delší odmlce. Tak mrazovky vyměněny. Zřejmě tu mrazovku předešlý majitel bastlil na traktoru protože neseděla rovně a byla skoro jak nová oproti ostatním těsně před proreznutím. Jinak hlavy jsem nechal zkontrolovat vše OK byl jsem přítomen. Rovněž jsem vyměnil vodní pumpu a spodní hadici k chladiči. Chladič dostal nové silentbloky a musel jsem ho zaletovat. Zjistil jsem že v levém horním rohu směrem k motoru je prasklina. Taky zetík dostal novou vrtuli s plastovými lopatkami místo pechové. Jinak všechny hlavové svorníky byli v bloku povolené takže jsem všechny vytočil očistil závity a vyčistil i otvory v bloku a namontoval zpět za pomoci lepidla na závity. Blok motoru je taky OK. Těsnění pod hlavy jsem dal 1,5 mm širším kroužkem k bloku a mazal jsem je olejem. První překvapení při skládání bylo, zjistil jsem že u dvou vstřiků nejsou rysky s proti sobě o půl otáčky. Loni jsem nechal vstřiky zkontrolovat v jedné docela známé firmě a podle vyjádření technika všechny trysky tekly a i podle vyúčtování měly být všechny trysky nové. No moje blbost měl jsem si to zkontrolovat. Jak jsem psal že opravu spojím i s výměnou oleje v motoru tak další překvápko bylo když už jsem měl vršek motoru poskládaný jen tak pro zajímavost jsem před našroubováním zátky do vany strčil malíček kolik je tam usazenin k mému údivu jsem nahmatal kus závlačky. Takže katalog náhradních dílů odkud by mohla být. Kromě přetlakového ventilu na čerpadle mazání by tam žádná jiná závlačka neměla být. Tak vana dolů a světe div se na třech válcích jsou matky na ojnicích jištěny závlačkami. Byl jsem za pánem který pracoval v dílně v bývalém družstvu a prý že to bylo takto u starších zetorů. Že se ty závlačky umlátí o hladinu oleje ale že nikdy nezjistil že by se ty matky povolili bez závlaček. Tak nastala chirurgická operace doplnit 2 chybějící + vyměnit zbývající závlačky jednalo se o 4 , 2 a 1 válec. U 1 to byla chuťovka vadí čerpadlo oleje. No a ještě jsem přetěsnil levou stranu skříňky řízení + výměna gufera a zavařil tlumič výfuku a vstřikovací čerpadlo dostalo taky novou náplň. A ještě k těm šroubům na ojnicích to už by musel člověk při koupi staršího stroje nebo auta mít rentgen aby věděl co kupuje. Jinak po opravě nikde nic neteče , nefouká , netlakuje motor maže na volnoběh studený na 4 ohřátý na 1. Snažil jsem se udělat opravu precizně a svědomitě abych do tohoto nemusel zase do v budoucnu hrabat, i když se asi nějací sťouralové najdou ze jsem měl udělat něco jinak a líp. To jsem se ale rozepsal, přeju všem ať stroje slouží nám a ne mi jim. Pavel

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#10 Nový příspěvek od bourač »

To je zajímavá story s těmi závlačkami. Možná to nebylo o hladinu oleje ale tím že závlačka je v pozici volná.
Jistí matku, ta se nepootočí, a závlačka tedy má v díře vůli. Za ty miliony pohybů se uklepe i když je pohyb jen minimální.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#11 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak ta story so zavlačkami ma naozaj dostala a pobavila :D :D :D . Ten pan co roky robil v JZD bol naozaj masteršef ked toto vyplodil. Ta hladina oleja musela byt riadne zamrznutá ked osekala zavlacky :smich: :smich: :smich: :smich: :smich: Ojnične šroby s korunkovou maticou a zavlackou som vydel naposledy na motore 5601.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#12 Nový příspěvek od Ursus 73 »

pavel, to je :-/
pravdou je, že toto sa bežne stávalo u Z-3011-4011. Jednoducho závlačky ustrihlo a našli sa v olejovej vani :ano:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

pavel233
Příspěvky: 245
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#13 Nový příspěvek od pavel233 »

Věděl jsem že rozpoutám nějakou diskuzi.(pavel sk ten majsteršef mi to vysvětlil přesně tím samým způsobem jak píše Ursus 73). Psal jsem to jako zajímavost na co všechno se nechá narazit. Vůbec si nemyslím že by to bylo hustotou oleje. Ojnice má při běhu motoru víceméně přímočarý pohyb nahoru a dolů ani se nedivím proč by se ty závlačky o hladinu oleje neuklepaly. Nikdy nebude ta závlačka tak přesná aby neměla aspoň nějakou minimální vůli. To by se jinak nedalo smontovat. Taky mi ten majsteršef poradil abych přesahy těch závlaček udělal co nejkratší a ne jako tam bylo 25 mm. Nenapadlo by mě že v motoru 6901 najdu na třech ojnicích šrouby ze starších motorů. Asi by se ty šrouby nechaly vyměnit za šrouby a matky bez závlaček, ale udělal jsem to jak jsem to udělal a doufám že mě to přežije. Olej jsem měnil od koupě traktoru už potřetí a kdyby mě teď nenapadlo strčit do vany malíček asi bych to nikdy nezjistil a taky by mě to nebolelo.

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#14 Nový příspěvek od pavel sk »

Preto sa priklanam k tomu co tu napisal Bourac 8) . Zavlacky v dierach kmitaju lebo maju v dierach volu. Tym sa vydru vyklepu. Pri behu motora je hladina oleja znacne znizena lebo cerpadlo ho rozda vsade po motore a ojnica tej hladiny poriadne ani nedosiahne. Hladina pri behu motora je tesne nad tieniacim plechom aby bolo zarucene utopene len sanie oleja. Jedine zeby v tom motore bolo viac oleja ako je zdrave.

jojo7011
Příspěvky: 1072
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Vzlínání chladící kapaliny okolo mrazovky

#15 Nový příspěvek od jojo7011 »

Len doplnim, ze u tlakoveho mazania nieje ziaduce aby sa ojnice pri chode motora ponarali do oleja. Podstatne to odobera vykon. Preto sa hlavne v motorsporte aj v niektorych motocykloch robia motory s tzv. suchou klukovou skrinou. Kedy olejova napln motora je umiestnena v samostatnej nadrzi a distribuje ju zvacsa 3 stupnove zubove cerpadlo. Ma to dva vyhody. 1, zmensuju sa vykonove straty. 2, Je zaruceny tlak oleja aj pri extremnych naklonoch.

Ponaranie ojnic do oleja je ziaduce, len v pripade mazania rozstrekom. Napr. kompresor Orlik ma koly tomu na spodku ojnice privareny pasik plechu.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“