motor 5201-hází vodu

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
fajmonjiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 25, 2022 7:45 pm
Bydliště: Svitavy

motor 5201-hází vodu

#1 Nový příspěvek od fajmonjiri »

Hoj, mám problém s motorem 5201-hází vodu z přepadu chladiče. Nejsem první co to tady řeší, ale už z toho mam hlavu v pejru. Vodu hází nepravidelně, třeba hned po startu (2min) si ,,odplivne´´ a pak klid, jezdim 2 h v postřikovači a nic. Když je zahřátý v tahu tak třeba až po 10min zas trochu odplivne. Nikdy nevaří a teplota nepřekročí 90 st. Když vodu nedolejvám tak postupně vyhází celej chladič (dle podmínek tak za 30h mth) je jedno jestli je tam jen voda nebo voda s fridexem dělá to při obojím. Mám vypozorovaný, že když je motor pod 1200ot/min tak netopí. A ted k tomu co jsem už dělal. Nové hlavy, nové vložky a písty, těsnění pod hlavou dělané snad 3x vždy jsem měřil přesahy a podle toho kupoval těsnění. Nový termostat, nová vodní pumpa, 2x nové víčko chladiče, nové hadice k topení i k chladičům. Chladič sem zkoušel prolejvat a když dám do nalejváku zahradní hadici, pustím vodu, tak to všechno dole vyteče(chladič nezaplnim) tak z toho hádám že má průtok dobrej. Celou soustavu jsem několikrát proplachoval. Zkuste někdo poradit co by to ještě mohlo dělat?????? Dík

pavel sk
Příspěvky: 12821
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: motor 5201-hází vodu

#2 Nový příspěvek od pavel sk »

Hrdlo chladica je OK? Chladic mas tam CZ alebo PL? Zatka chladica je CZ alebo PL? Ide o to, ze ak tam mas chladic s cias CSSR alebo CZ a zatka je nahrada PL, tak to dokopy nejde a takisto ani naopak. Ak tam mas uz chladic produkcie s PL, tak treba k nemu aj zatku PL. Uz som sa stym stretol u traktorov UR2 ze na novy chladic PL sa dala zatka pôvodna s chladica CZ a nerobilo to dobrotu. Su tam rozdiely v hrdlach ktore si na prvy pohlad clovek ani nevsimne. Skusal si to aj bez termostatu? Klinovy remen mas dost napnuty?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: motor 5201-hází vodu

#3 Nový příspěvek od thovt »

Kdy si naposled dotahoval hlavy momentovým klíčem, teplotní roztažnost to utěsní na chvíli do té než ti nateče voda do válce.
Po utažení udělat vůli ventilů

red.bill
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: motor 5201-hází vodu

#4 Nový příspěvek od red.bill »

Těsnění se vybírá podle přesahu pístu nad vložku, to s přesahem vložky nemá nic společnýho. Když ti to na volnoběh přestane topit tak se to zavzdušňuje. Jak jena tom blok je rovnej? Sice tu jsou hlavy vzlášť tak to tolik na křívý bloky netrpí ale může se stát. Případně jak je na tom momenťák, jestli je to nějaká 40letá herka tak už nemusí fungovat jako ta mlada, kor jestli ho někdo někdy nechal utáhnutý... a pak taky pověz jak montuješ těsnění pod hlavy?

Pavel
Příspěvky: 8280
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: motor 5201-hází vodu

#5 Nový příspěvek od Pavel »

kolik davas vody do chladice

crazymen11
Příspěvky: 213
Registrován: stř bře 17, 2010 7:33 pm
Bydliště: hlinsko

Re: motor 5201-hází vodu

#6 Nový příspěvek od crazymen11 »

Zdravím já bych sejmul chladič a zašel bych kde je možnost použít fakt teplou vodu z wapky a pořádně proprat aj do něj něco nalít. Pak jestli jsou radiátory průchozí, jedná se o to když se tam nalijte kapalina tak jestli ji tam nalejes plnou nebo jen 5 litru a trvá dobu než se to procuca než se dostane vzduch ven. Nalít čistou kapalinu hlavně přecedit aby tam nebyl bordel. Termostat by se měl natočit tou ovdušnovací dírkou nahoru. Samozřejmě když se to nalije plný tak si to vyhaže vodu a udělá hladinu, je to potřeba řádně projet aby se otevřel termostat. A pak už to jenom to dělá některá hlava.

Pavel
Příspěvky: 8280
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: motor 5201-hází vodu

#7 Nový příspěvek od Pavel »

prave ze ja cse setkal stim ze to hazi vodu delal hlavi a vse okolo on lil uplne plnej chladic a vzdy neco vyletelo tak opravoval tak sem mu rek at da tak 1,5 centaku nad vostinky a od te dobi to nehazi a motor beha bez problemu

fajmonjiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 25, 2022 7:45 pm
Bydliště: Svitavy

Re: motor 5201-hází vodu

#8 Nový příspěvek od fajmonjiri »

Dík za nápady, zkusím ve stručnosti odpovědět. Chladič i zátka by měli být CZ, chladič tam byl dávaný cca před 10 lety a dělá to jak se zátkou původní tak s novou, jak s těsněním na zátce tak i bez. Vody do chladiče dám tak aby byly zalitý žebra a cca 2cm nad samozřejmě počkám až si probublá a zase doleju na hladinu 2cm nad žebra. Přesah byl samozřejmě měřen mezi vložkou a pístem, dotahovací moment na hlavách dle dílenské příručky a po cca 10mth znovu přetáhnutý. Tuhle záhadu se snažím průběžně vyřešit už 2 roky takže traktor projíždím klidně půl dne v kuse (Když třeba vybírám brambory). Hlavy jsou kupované nové a dle prodejce české, snad by hlava hned po prvních 10 mth nepraskla. Protože po výměně hlav nebyla znát žádná změna k lepšímu. Jestli je rovný blok jsem nezkoumal ale když má motor vložky a hlava je dělená tak jsem tam problém nehledal. Bez termostatu jsem to nezkoušel, a chladící soustavu jsem proplachoval i s KRTKEM (to co se dává na ucpané odpady v domácnosti). Řemen dotáhnutý mj. taky dávaný nový.
Naposledy upravil(a) fajmonjiri dne ned lis 27, 2022 12:09 pm, celkem upraveno 1 x.

fajmonjiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 25, 2022 7:45 pm
Bydliště: Svitavy

Re: motor 5201-hází vodu

#9 Nový příspěvek od fajmonjiri »

Ještě dodatek, momenták je cca 5l starý od WURTH. Těsnění dávám tak že vše důkladně očistím a odmastím dám těsnění na blok(Ted nevím jestli potiskem k hlavě nebo k motoru ale je to v příručce takže podle toho) dám hlavu a do kříže dotáhnu šrouby nejdřív lehce na ruku a pak do kříže na moment.

Uživatelský avatar
-sheppard-
Příspěvky: 330
Registrován: sob úno 20, 2016 5:39 pm
Bydliště: Opava

Re: motor 5201-hází vodu

#10 Nový příspěvek od -sheppard- »

pavel sk: přesně tohle si mi stalo taky na 7211 starý chladič začal téct a byl komplet zalepený, tak jsem koupil nový, tuším že právě polský. Víčko jsem nechal staré stím, že to přece musí pasovat, chladič jako chladič :smich: , a ono ejhle ten sám problém nepravidelné odplivnutí vody a to někdy i dost vody. Tak jsem pak koupil nové víčko a od té doby klid a vše je ok, taky jsem tomu nevěřil ale je to jak píšeš. Myslím že jsem to tady řešil v jiném vlákně.
Zetor 7211 Tunis

pavel sk
Příspěvky: 12821
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: motor 5201-hází vodu

#11 Nový příspěvek od pavel sk »

Tesnenie sa montuje nie podla toho kde ma popis. Niektore maju popis na obydvoch stranach. Montuje sa podla sirky limca na diere vlozky. Ten limec je s jednej strany sirsi. A tu byva casto dilema a vznikaju rozdielne nazory ako ho dat, lebo kazda prirucka pise nieco ine :-/ . V jednej sa uvadza sirsim k hlave, druha sirsim k vlozenemu valcu :-/ Naposledy co som montoval tesnenia, tak to pre zmenu malo tie limce rovnake na obydvoch stranach :smich: Merane posuvkov rozdiel 0 :-/

Tomas6
Příspěvky: 5401
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: motor 5201-hází vodu

#12 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já měl na těsnění napsáno top. A bylo to tím širším límcem dole. Ale ve finále je to asi víceméně jedno.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

pavel sk
Příspěvky: 12821
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: motor 5201-hází vodu

#13 Nový příspěvek od pavel sk »

Pokial je to typ tesnia s takymto oznacenim tak je to este v pohode. Niektore tesnenia nemaju pre zmenu na sebe nic. Tato problematika s tesnenim sa tu uz riesila v minulosti viackrat.

fajmonjiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 25, 2022 7:45 pm
Bydliště: Svitavy

Re: motor 5201-hází vodu

#14 Nový příspěvek od fajmonjiri »

Nuže zkusím teda ještě koupit víčko jak CZ tak PL, vyzkouším a pokud nebude zlepšení vyměním i chladič( je možné že jsem vždy padl na víčko opačného výrobce než je chladič, poněvadž jak jsem psal, už jsem dvě víčka dával nová). Chlapi že bych tam dal 3x špatně těsnění už je dost málo možné, ale jak píše Tomas6 vy finále to je asi jedno jak (kterým potiskem kam) se těsnění dá. Nicméně dík za typy.

pavel sk
Příspěvky: 12821
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: motor 5201-hází vodu

#15 Nový příspěvek od pavel sk »

Vycko v tvare štvorca je PL. Cesky autopal ma tvar ako citron (okruhle s dvoma vylismy proti sebe). Pripadne odfot chladic a vicka co tam mas.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“