Výměna vody za fridex

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
authorgang1
Příspěvky: 93
Registrován: ned pro 12, 2010 5:35 pm
Bydliště: Štítná nad Vláří

Výměna vody za fridex

#1 Nový příspěvek od authorgang1 »

Dobrý den, koupil jsem si svého prvního Zetora 5245 a předchozí majitel měl v chladícím systému obyč. vodu. Chtěl jsem vodu vypustit a nahradit fridexem, ale když jsem ji vypouštěl, vytekla oranžová břečka a spousta bordelu. Co byste mi prosím doporučili? Mám udělat výplach chladícího systemů před nalitím fridexu? Použít nějaký přípravek sodu, kys. citronovou?

Děkuji

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výměna vody za fridex

#2 Nový příspěvek od thovt »

Ano je to odrezovač a odvápňovač, fridex musíš nalít správný protože Velvana nexistuje značku koupil filsom . Orlen to celé pohřbil i výrobu olejů.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Výměna vody za fridex

#3 Nový příspěvek od mastnacek »

Urcite to proplachni, postupu je vicero. Pak fridex modrej nebo zelenej.

paulo77
Příspěvky: 270
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Výměna vody za fridex

#4 Nový příspěvek od paulo77 »

Proč ne růžovej?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna vody za fridex

#5 Nový příspěvek od Atlan »

Pokial z toho chces mat cesnik, daj g12 ruzovu rozpusti vsetok kamen co tam za tie roky vznikol. Ano je sice na 5r.

Ale az tam das g11 (zelena?) ta je menej agresivna ale zivotnost 2roky.

Neviem ci tam mas aj kurenie ak ano, odpojit napojit na vodu pustit proti smeru toku vidy a vyplachnut radiator. Do chladica nasyp vrecko kyswliny citronovejnapr v tesku 100g balenie alebo v oredajni pre vynarov. Naliat vodu a pojazdit nech ma voda 90st a kyselina vsetko rozpusti. Ked motor ochladne vypust tu brecku a zopakuj postup dokedy nebudu uspokojive vysledky. Potom 2x naplni vodou a zohrej motor na 90st.po tych 2 teplych vyplachoch, mozes naliat zmes g11.

Problem tychto veci je ten ze ak to bolo velmi zanedbane, zacha ti to chladic a kurenie. Dtj dole chladice otocit hire nohami a vyplachivat. Tak ze sleduj teploty na budikoch aby si to neuvaril ked sa zapcha chladic
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

paulo77
Příspěvky: 270
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Výměna vody za fridex

#6 Nový příspěvek od paulo77 »

Myslím že po výplachu citronovkou to poteče stejně. Teda alespoň já jsem to tak měl. Pořídil jsem novej chladič a vodní pumpu a nalil růžovou.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Výměna vody za fridex

#7 Nový příspěvek od mastnacek »


Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Výměna vody za fridex

#8 Nový příspěvek od Sadra17 »

paulo77 píše: pát lis 18, 2022 8:14 am Proč ne růžovej?
můžeš i růžovej, ale to je sfině která teče i tam kde nejsou dirky :'(
malej traktorista v malým traktoru

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Výměna vody za fridex

#9 Nový příspěvek od Pavel »

prvni potece vodni pumpa

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Výměna vody za fridex

#10 Nový příspěvek od Tomas6 »

A hned potom okolo gumiček do oleje. Bohužel.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Pepa6911
Příspěvky: 146
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna vody za fridex

#11 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Ahoj, ja to dělám tak, že to komplet napustim vodou, traktor ohreju, vypustim vodu a znovu, cca 3x. Do poslední vody přidám přípravek na čištění, nepamatuju výrobce, beru to u nás v autodilech, je to něco jako Radiator flush, to ohreju fakt pořádně. No a pak G 11 - modrá nebo zelená je totéž, určitě né G12, to je pro hliníkové vodní pumpy, obecně pro hliníkové bloky. A doufám že to vydrží gumicky na vlozkach. Většinou jsou ale vložky utemovane bordelem tak, že to je v pohodě..

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výměna vody za fridex

#12 Nový příspěvek od thovt »

Když je všude litina tak jen G10, každy musí vědět co má namontovávané v traktoru, UŘ umožnuje ruzné výměny.
G12 ti sežere plechové mrazovky tak bude motor chcát jak troky.

Uživatelský avatar
authorgang1
Příspěvky: 93
Registrován: ned pro 12, 2010 5:35 pm
Bydliště: Štítná nad Vláří

Re: Výměna vody za fridex

#13 Nový příspěvek od authorgang1 »

Moc Vám všem děkuju, zkusím to tedy 2-3x propláchnou čistou vodou a pak zkusím tu kys. citronovou a budu se modlit aby to něšlo přes o-kroužky do oleja. A pak tam zkusím dat buď G10 nebo G11.
Teď to mám vypuštěné a počkám na trochu lepší počasí, traktor stojí bohužel venku, garáž pro něho nemám.

pavel sk
Příspěvky: 12730
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Výměna vody za fridex

#14 Nový příspěvek od pavel sk »

Ked tam das ten roztok s kyslinou citronovou, tak traktorom kludne pojazdi. Nech sa to riadne ohreje a hlavne nech sa to riadne cez motor a chladic premiesa. Zmesi G10 pripadne G11 namiesaj tak aby konecny bod tuhnutia (nie mrznutia) bol aspon -25 az -30. Silnejsie to nemiesaj. Co sa tyka G12 (ružova), tak ta je dobra len na overenie tesnosti motora. U nas u starsich motorov ktore boli 100% spolahlive leto- zima s klasickym fridexom, G12-ka s nich urobila za kratko cedniky a miesacku oleja + G12. G12 je dobra aj do cisto liatinoveho motora, ale LEN DO NOVEHO CISTEHO MOTORA kde predtym nic nebolo.

red.bill
Příspěvky: 2059
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Výměna vody za fridex

#15 Nový příspěvek od red.bill »

Citronovka, ocet, soda atd. to všechno je jen ztráta času pokud to je zahnojený nějak víc... Jestli nepotřebuješ v zimě jezdit, tak to nech klidně bez vody a vyřeš to až na jaře. Tohle je běh na dlouhou trať, za den to nevyčistíš... Ideální koupit nějaký přípravek, trochu ho nalít a jezdit, za týden dva vypustit, vypláchnout a opakovat... do podzimu máš o zábavu postaraný... Nakonec to někde začne týct, tak to rozděláš a zjistíš, že je vyžranej blok a budeš nasranej, že ses na to nevyprd a nenechal to jak to bylo...

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“