Zetor 7745 turbo kouř ze sání

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#1 Nový příspěvek od gaminn »

Zdravím, párkrát se nám už stalo, že traktor zničehonic začal kouřit ze sání (spíš světlejší kouř) a nešel vůbec do otáček. Stačí zdechnout, hned znovu nastartovat a zase jede. Vždy se to stalo při práci v lese (pojíždění na jedničku, dvojku, v náročnějším terénu, při manipulaci s kládami apod.), ani ne jednou do roka. S traktorem nejsou žádné jiné problémy a je to exportní verze. Než jsme ho koupili, tak makal někde ve Finsku.

Tušíte někdo, co by to mohlo mít na svědomí?

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#2 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak po zhasnuti opät ide normalne, tak to budu rozvody suce na vymenu. Osobne by som to neodkladal pokial pouzivate traktor. Jedneho dna sa to moze zrazit a bude to na generalku motora.

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#3 Nový příspěvek od pavel sk »

Robi to pri volobehu alebo v otackach? Lebo pri volnobehu ked je podtoceny motor by mohol chytat spätny chod. To by motor ani nemazal.

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#4 Nový příspěvek od gaminn »

Nikdy na volnoběh, vždy při pojíždění v horším terénu nebo při manipulaci s kládami (na jedničku, dvojku). Nevím, jestli to tak bylo vždy, ale minimálně včera mi připadlo, že se to přihodilo po tom, co jsem si nepohlídal plyn/spojku a traktor se trochu přidusil na nízkých otáčkách.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#5 Nový příspěvek od fikejz »

Obráceného chodu motoru by sis všiml hned namísto dopředu by začal couvat (nebo obráceně).
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#6 Nový příspěvek od thovt »

To je ono muže to koupnout zpět motor začne otáčet obraceným směrem, šlo tak udělat i u Tatry 148.
Zkontroluj si volnoběh otáčky motoru otáčkoměrem, nebo používej ruční plyn aby ti motor nespadl pod kritické otáčky mot.. .

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#7 Nový příspěvek od gaminn »

OK, jestli to je jen řidičova chyba, tak jsem rád a budeme se snažit, aby se to neopakovalo. :) Já na traktor ani nemám papíry, včera jsem z donucení zaskakoval v lese za bráchu. Ale tomu se to jednou nebo dvakrát za posledních pár let taky stalo.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#8 Nový příspěvek od fikejz »

Pokud doopravdy s jistotou nevíš, jestli se točil obráceně raději bych určitě zkontroloval vůle v rozvodech. Rozhodně lepší se crcat s kontrolou, než pak řešit generálku motoru poškozeného v důsledku vyběhaných rozvodů.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#9 Nový příspěvek od gaminn »

Opravdu je reálné, aby si přeskočily rozvody a za dvě sekundy po novém nastartování se to samo vrátilo do původního stavu? Musím někomu říct, popravdě ani nevím, co mám kontrolovat a jak jsou rozvody v 7745 řešené.

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Rozvod je tam riesieny ozubenymi kolesami. Vackova hriadel kladie velky odpor na rozvod a takisto aj pohon vstrekovacieho cerpadla a hlavne pri zapnutom kompresore (maju spolocny pohon). Rozvod ma vypadat niejak takto: Obrázek A je dost mozne ze ten tvoj vypada niejak takto: Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#11 Nový příspěvek od pavolmakys »

Podla mna je to jednoznacne ze mu to chyti spatny chod. Pri zetoroch nic vynimocne ak dotahuje do konca. Aby preskocili rozvody a po nastartovani sa vratili by bolo velmi ojedinele - osobne si myslim ze nemozne.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak pokial jazdí nadoraz a necha to trapit az do tej doby ze motor dochne a vzapäti chyti spätny chod, tak taky medzikus medzi sedakom a volantom vymenit. A to okamzite :pohlavek: Ale to by si dotycny hadam vsimol ze na rychlosti dopredu ide odrazu dozadu. Pripadne navijak toci opacne a netaha aj keby stal na mieste. Opytovatel viac nerozpisal v akom stave vôbec je ten motor. Ako to taha, ake ma starty za studena??? Kedy na tom bola robena niejaka udrzba Ventily a pod. ?

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#13 Nový příspěvek od gaminn »

Vždy, když se to stalo, tak jsme traktor hned radši chcípli. Z chodu motoru bylo jasné že není něco v pořádku, nešel do otáček. Takže tam nikdo nikdy v tom stavu nezkoušel řadit rychlost, čímž by se zjistilo, jestli jde motor opačně.

Však píšu, že já na to nemám ani papíry a zaskakoval jsem. Ale chtěl bych vidět, že se tohle občas nestane ani zkušenému řidiči. Vždy to bylo při manipulaci s čelním nakladačem, mezi stromy a pařezy, ve svahu. Člověk je skoro rád, že to tam nepřevrátí.

Motor perfektní, táhne jako kráva :) Starty v zimě asi v normě řekl bych. Je z Finska zvyklý. Prý tam s ním jen vyhrnovali sníh (což je snad i pravda, neměl ani udělaný vzduch, v zadních pneumatikách kovové hroty). Nevím, jestli měl nějakou údržbu/generálku u předchozího majitele. U nás celou dobu bez problémů.

Jediný problém je nesouvisející s motorem. Při zapnutém náhonu na předek a v rejdu něco mezi hřídelí náhonu a předním kolem občas i docela hlasitě lupne, a to i na relativně měkkém terénu. Už jsme to řešili v servisu. Myslím, že v předku něco rozdělávali a zkoumali, ale nikdo nevěděl co s tím a závěr byl takový, že to je snad i normální.

Míšánek
Příspěvky: 866
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#14 Nový příspěvek od Míšánek »

To lupnutí může být nospin vložka, tedy automatická uzávěrka předního diferenciálu.
gaminn píše: ned říj 30, 2022 1:02 pm Ale chtěl bych vidět, že se tohle občas nestane ani zkušenému řidiči.
Jako já osobně můžu s čistým svědomím říct že mně se to snad ještě teda fakt nikdy za provozu nestalo. A to taky mám na Crystalu čelák a vzhledem k tomu že bydlíme v Bílých Kapratech, tak rovinku tu aby člověk taky pohledal, kor v lese.

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 7745 turbo kouř ze sání

#15 Nový příspěvek od pavel sk »

V motore na volnobeh nepočut cvakanie? Skuste nastavyt nanovo ventily.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“