Proxima 8441 - kouří

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - kouří

#76 Nový příspěvek od Famfulin »

Tomas6 píše: pon srp 15, 2022 12:43 pm Ještě mrkni na tom vstřikovači, na špičce bývá ryska která se kryje s ryskou na těle vstřikovače, to je velmi důležitá poloha, nevím jak to přesně má proxa, nevím o tom že bych já když jsem nechával dělat vstřiky nějak řešil polohu, ale já mám motor 1204.
Ještě kdysi jsem řešil motor na bagru, kde se dělala generálka a po ní kouřil jak prokoplé kamna, po všech pokusech padlo na podezření že jsou otočené písty, tak se sundala hlava a vše ok, ale byl zanesený výměník v sání a mělo to málo vzduchu, přitom tlak turba ok. Ale to u proximy nehrozí ta nic takového doufám nemá, to jen takový střípek ze života.
Výměník myslíš jako Intercooler ? tak ten proxima má.

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - kouří

#77 Nový příspěvek od Famfulin »

Tomas6 píše: pon srp 15, 2022 9:02 pm A nebo si zapamatoval jak tam byly když jsi je tahal ven
Problém je v tom, že sem je nedemontoval já, ale kamarád.

Tomas6
Příspěvky: 5375
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima 8441 - kouří

#78 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ano má, ale vzduch-vzduch když to zjednoduším. Tam je chlazení stlačeného vzduchu vodou. A ten výměník byl zacpaný.
Kamarádovi pěkně poděkuj a příště si to udělej radši sám, nebudeš pak mít na koho nadávat.
Samozřejmě stát se může,mi se taky stalo že jsem se spletl,ale taky jsem se k tomu postavil a problém vyřešil.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - kouří

#79 Nový příspěvek od Famfulin »

Ano, původně se mi do toho nechtělo. Teď se na to dívám, že co budu moct, udělám sám - jsou to zkušenosti, které nijak nikde nenaberu.

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - sice nekouří, ale asi nemaže...

#80 Nový příspěvek od Famfulin »

Zdravím vás po delší pauze. Teď mi traktor fungoval dost dobře. Jezdím hodně v přepravě s vývážečkou a v pátek jak sem dojel domů tak sem zjistil že mi na volnoběhu poblikává mazaní motoru. Do doby než se mi roztekl ten EGR ventil (léto 2022) mi nikdy mazání ani nebliklo.

Další věc kterou jsem začal pozorovat z příchodem chladnějších dnů, bylo pozdější zhasínáni kontrolky mazání hned po nastartování - minulou zimu to nikdy problém nebyl.

Ještě tentýž den jsem vyměnil olej v motoru s filtrem, a když jsem nalíval nový, tak z nalevácího otvoru šla lehce pára. Mám za to že když se dostala voda do motoru jak praskl EGR (zalité výfukové potrbubí -> zalilo spalovací prostor skrze výfukové ventily, následně došlo do přetlačení vody (když jsem ještě nevěděl co se stalo a snažil se to nastartovat) v horní úvrati - buď kolem pístu nebo ventilů). Olej sem po havarii hned vyměnil, ale samozřejmě v kanálcích a všech zákoutích zůstal i ten "naředěný" vodou a ta se odpařuje. Chladicí kapalina se neztrácí.

Otázka zní jaka bude nejpravděpodobnější závada ?

Omlouvám se za ty slogany....

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima 8441 - kouří

#81 Nový příspěvek od pavel sk »

Aky olej pouzivas? Tie zbytky vody sa odparia s oleja.

Tomas6
Příspěvky: 5375
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima 8441 - kouří

#82 Nový příspěvek od Tomas6 »

Prvně změř tlak mazání budíkem a napiš kolik maže. Za tepla za studena, na volnoběh a v otáčkách. Pokud by mazal málo, vyměnil bych asi filtr, když by nedošlo ke změně tak bych sundal vanu a mrknul na axiální vůli kliky. To bývá nejčastější problém kde mizí tlak oleje.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

red.bill
Příspěvky: 2069
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Proxima 8441 - kouří

#83 Nový příspěvek od red.bill »

Co začít tím nejjednodušším a změřit tlak kolik to skutečně maže? Tím vyloučit čidlo mazání. Pak přemýšlet nad dalším, ta trocha vody v oleji nemůže nic udělat. Může to být i něco na odchodu(pojšťák, čerpadlo mazání, něco někde volnýho/přicpanýho...) ale pokud by to skutečně málo mazalo dost rychle to odejde na klice(u turbo motorů první umře turbo) a to by mlátilo...

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - kouří

#84 Nový příspěvek od Famfulin »

Ahoj, tak olej dávám vždy M7ADSIII. Pří každé výměně měním i filtr - to je samozřejmé...

Ano, manometr doma mám, zítra si nechám udělat hadici a proměřím to za studena i za tepla.

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - kouří

#85 Nový příspěvek od Famfulin »

Takže včera jsem provedl měření tlaků.

Za studena:
Volnoběh - 1,9atm
2000ot - 5,5atm


Za tepla (chladicí kapalina měla 85°C, otázka kolik měl olej - ujel jsem pouze 5km s prázdnou vyvážečkou - moc se to asi nezahřálo...):
Volnoběh - 1atm
2200ot - 4atm


Kontrolka mi zasvítí když mi otáčky poklesnou pod volnoběžné, např. při rozjezdu na vyšší převodový stupeň.

crazymen11
Příspěvky: 213
Registrován: stř bře 17, 2010 7:33 pm
Bydliště: hlinsko

Re: Proxima 8441 - kouří

#86 Nový příspěvek od crazymen11 »

Zdravim, našel jsem hodnoty - minimální tlak oleje pri volnobehu 750 ot/min a teplotě oleje 80°C = 0,05 MPa = 0,5 atm
Tlak oleje při 2200 ot/min a teplotě oleje 80°C = 0,2-0,5 MPa = 2-5 atm

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima 8441 - kouří

#87 Nový příspěvek od pavel sk »

Preco sa rozbiehas na vysoky stupen a na volnobeh? Cidlo tlaku je ciachovane tak, ze by sa kontrolka mala rozsvietit pod 0,6atp. Stava sa ze cidlo casom klakne ukazuje hlavne na nizsie otacky blbosti. Skus ho vymenit. A hlavne nepodtacaj motor. A to ani na volnobeh. Proxima neni stary Super 50. Tieto motory potrebuju tocit. Ak toto nedodrziavas, kurvis si motor sam.

crazymen11
Příspěvky: 213
Registrován: stř bře 17, 2010 7:33 pm
Bydliště: hlinsko

Re: Proxima 8441 - kouří

#88 Nový příspěvek od crazymen11 »

Zkus vyměnit čidlo oleje - https://www.atpmotor.cz/cs/e-shop/20778 ... at_id=4667
Pokud to nepomůže je to asi nejlevnější varianta.

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - kouří

#89 Nový příspěvek od Famfulin »

Zdar hoši, dík za každý dotaz popřípadě připomínku.

Dneska sem testoval traktor při práci, jel sem z vyrážečkou pro dřevo na takovou "mini horu" převýšení tak 150m a jak sem dojel na místo nákladky tak mi budík ukazoval 0,3- 0,4atm na volnoběh. Pak sem jel plný zpět a ve výkonu jak byl opravdu zahřáty tak v 2200ot/min mi to dávalo tak 2,5atm.

Myslím, že to jsou už reálnější hodnoty a nechci ani vidět, jaká bude teplota jak bude venku 30 a pojedu v diskovce nebo přepravě...

Tak teď opravdu nevím jak dal postupovat.

Děkuji

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Proxima 8441 - kouří

#90 Nový příspěvek od Sadra17 »

ted shodíš vanu a koukneš na šály 8)
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“