Divná spojka Zetor 5511

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Mavac
Příspěvky: 10
Registrován: pon srp 23, 2021 10:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Divná spojka Zetor 5511

#1 Nový příspěvek od Mavac »

Zdravím potřeboval bych poradit se spojkou u Zetoru.
Nahonova spojka vypíná dobře ale pojezdová se mě zdá že vypíná jen občas, když jedu traktorem a zastavuji tak to hrozně cukne, zdá se mi že když je spojka prošlapla tak traktor pořád táhne? Co stím? Jedná o Zetor 5511 s 4011 převodovkou.

Uživatelský avatar
lukisek 099
Příspěvky: 3116
Registrován: čtv kvě 05, 2011 1:20 am
Bydliště: Oderské Vrchy

Re: Divná spojka Zetor 5511

#2 Nový příspěvek od lukisek 099 »

Podivej se okynkem na kloboucky zdali nektery neni praskly jsou 3kusy kazdy na jedne pojezdove pacce, da se to vymenit i pres okynko pokud nektery kloboucek bude spatny

Mavac
Příspěvky: 10
Registrován: pon srp 23, 2021 10:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Divná spojka Zetor 5511

#3 Nový příspěvek od Mavac »

Kloboučky jsem zkontroloval a jsou dobré

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Divná spojka Zetor 5511

#4 Nový příspěvek od Pavel »

zkontroluj serizeni a zda nekde nevazne jinak sem videl natazene srdicko na drazkach na spojkove lamele i na hrideli z prevodovky

Mavac
Příspěvky: 10
Registrován: pon srp 23, 2021 10:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Divná spojka Zetor 5511

#5 Nový příspěvek od Mavac »

Seřízena je snad dobře,pojezdové páčky mají správné vzdálenosti, ale jedna z nich je křivě obroušena, nastavená je ale jako ty ostatní. Nemůže být nějak přilepená lamela ale když se páčky hýbou tak to je asi blbost?

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Divná spojka Zetor 5511

#6 Nový příspěvek od pavel sk »

Môžu to robiť vyššie spomenuté vyťahané drážky, znecistene drážky kombináciou mastnota-prach. Moze byť krivá lamela, poškodené obloženie lamely, krivy zotrvačnik, krivy pritlačiť tanier, prasknutá niektorá páčka. Či je poškodený niektorý s troch klobucikov casto zistis len keď ho máš vonku v rukách očistený. Pár som ich vymenil a cez okienko sa zdali byť v pohode. Ale boli puknute pod limcom a to pod nasadenou páčkou nebolo vidno.

faustt
Příspěvky: 145
Registrován: pát bře 03, 2017 1:09 pm
Bydliště: Prešov

Re: Divná spojka Zetor 5511

#7 Nový příspěvek od faustt »

Caute, mne zase na Z3011 ked sa ohreje prevodovka tak ked sa chcem pohnut z miesta a vyslapnem spojku tak rychlost sa da bez skripania zaradit az po cca 5 sekundach. Ked to tam dam skôr tak to zaskripe a cukne s traktorom. Neviem ci je to vlastnost tychto traktorov - opravoval som prevodovku a myslel som ze to vymizne no nestalo sa. Kamaratovi na Z 5645 to nerobi. Pri orbe zahumienok je to strasne otravne. Spojka je nastavena podla mudrej knizky.

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Divná spojka Zetor 5511

#8 Nový příspěvek od red.bill »

To si myslíš, že ta roztočená hmota na fleku stojí? 30 a spol. nemají brzdičku, když se ohřeje olej tak prostě chvíli trvá než se to všechno dotočí... nevím jak u 56(jestli už v tom po těch letech není jiná špajzka), pokud už tam je brzdička a je správně seřízená, tak si převodovku "zabrzdíš"...

K původnímu dotazu, jestli to chceš opravdu opravit, půlení se nevyhneš. Všechno rozebrat a zkontrolovat... Ještě by mohlo zlobit ložisko v klice ale tam předpokládám, že při nějakým větším tahu by se protočila samotná mrkev v ložisku a né, že by to táhlo traktor přes brzdy... Jestli spojka pořádně nevypíná poznáš jednoduše, buď jde blbě zařadit a vyřadit nebo pořád pojíždí traktor ale to bys zařadil pouze přes zuby...

Mavac
Příspěvky: 10
Registrován: pon srp 23, 2021 10:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Divná spojka Zetor 5511

#9 Nový příspěvek od Mavac »

Vyřadit jde, řazení nahoru taky bez problémů, jen když řadím dolů tak mě ta trojka občas trošku vezme za zuby. A ještě mě napadlo že bych traktor podložil a koukal se jestli se kola točí po vymáčknutí spojky.

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Divná spojka Zetor 5511

#10 Nový příspěvek od red.bill »

Když jde vyřadit tak nemůže spojka unášet, to bys buď nevyřadil nebo jen obtížně... na zkoušku není potřeba nic zvedat, vyřadíš a zkusíš znovu zařadit, buď zařadíš nebo to půjde přes zuby...

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2369
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Divná spojka Zetor 5511

#11 Nový příspěvek od pavolmakys »

Jaaaj, vsak sa zamyslite, preco by neslo vyradit ked sa kolesa v prevodovke otacaju? Vyradit nepojde iba keby sa prenasal moment, akonahle vymacknem spojku tak sa moment neprenasa a ci idem alebo som zastavil vyradit pojde vzdy. Zaradit z miesta nie, pretoze jedna strana sa toci a druha stoji. Ma 30 - brzdicku? Ak hej, zle nastavena alebo zodrata, ak nie, nemozes to porovnavat s 56-kou ktora ju ma.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6541
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Divná spojka Zetor 5511

#12 Nový příspěvek od Lukashil »

Red.bill ma pravdu, kdyz spojka unasi, tak kdyz zastavis a chcesnvyradit rves za paku jak tydyt a aniz bys pustil spojku radis zpatky pres zuby.
A 30tka brzdicku nema....
Stydím se za tuto zem

Mavac
Příspěvky: 10
Registrován: pon srp 23, 2021 10:32 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Divná spojka Zetor 5511

#13 Nový příspěvek od Mavac »

Tak problém vyřešen. Zetor jsme rozpulili .Po rozpůlení a rozdělání spojkového bubnu se zjistilo že lamela zůstává přilepená. Buben byl plný mastnoty s prachem i známý z družstva říkal že to v takovém stavu vidí málo kdy. Nahonovou lamelu jsem koupil novou, byla už před smrtí. Pojezdovou lamelu jsem nechal u ní prenytovat obložení. Dále jsem koupil nové kloboučky páčky, volnoběžné ložisko v klikovce a ještě jsem vyměnil vypínací ložisko. Nakonec jsem pro jistotu vyměnil Gufero u motoru a u převodovky.Nastavil jsem páčky složil to a už to maká jak má 🙂

Hanzek1
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 20, 2009 8:12 pm

Re: Divná spojka Zetor 5511

#14 Nový příspěvek od Hanzek1 »

Nechci zakládat nové téma. Doufám, že to nebude moderátorovi ani zakladateli téma vadit.
Mám problém s pojezdovou spojkou u Z 5011. Když vypnu spojku za klidu stroje a chci zařadit, tak kvalt škrtne, prostě se unáší spojka. Jak zařadím, traktor nemá tendenci být v tahu. Když víc přitáhnu brzdičku, aby se přibrzdila předloha, tak není možný zařadit, protože to nenajde zubovou mezeru a spojka nejde sešlápnout na doraz, brzdička jí to nedovolí. Když to seřídím, aby spojka vypla a ke konci chodu pedálu brala brzdička, tak ta brzdička to nedobrzdí. V okamžiku, když vypnu vedle sedačky pákou náhonovou spojku a zajistím ji. Tak jde zařadit jaký koliv kvalt bez problémů a to ani nemusím domačkávat spojku dolů aby to dobrzdila brzdička. Příjde mi jak kdyby se unášeli ty vstupní hřídele co vedou do převodovky. Nemáte s tím někdo skušenost?

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6541
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Divná spojka Zetor 5511

#15 Nový příspěvek od Lukashil »

To neni cistokrevna 5011 ze? Pokud vim tak ty brzdicku nemivaly.
Jinak ulozeni hrideli do sebe uz si nepamatuji, ale myslim, ze by to unaseni bylo mozne.

Nelil nekdo do prevodovky hustci nebo bio olej?
Stydím se za tuto zem

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“