Chlazení zetor 50 super

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Chlazení zetor 50 super

#1 Nový příspěvek od trab »

Potřeboval bych poradit, dal jsem na mého supra nový termostat do gumových kolen, ale nedaří se mi dosáhnout provozní teploty ani náhodou. Nemá někdo z vás vychytávku jak to udělat nebo předělat, aby to fungovalo? Termostat je v pořádku, otevírá se tak jak má, vyzkoušeno. Jde mi spíš o jeho utěsnění nebo upevnění v kolenech, protože evidentně podtíká.

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Chlazení zetor 50 super

#2 Nový příspěvek od red.bill »

Co dečka? Ta tam není tipuju.

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#3 Nový příspěvek od trab »

Když zakryju masku tak se mi teplota v horku při jízdě do kopce s nákladem dostane na 80 stupnů. Štve mě ale, že se to nezahřívá, trochu se ohřeje motor, ale zároveň je teplý i chladič. Prostě termostat podtíká, nevím jak ho v těch kolenech utěsnit.

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#4 Nový příspěvek od trab »

Má někdo tady nějak funkčně vyřešeno utěsnění termostatu v gumových kolenech zetoru 50 super?? Vyzkoušel někdo z vás náhradu gumových kolen například tělesem pro termostat ze zetoru 3011?

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Chlazení zetor 50 super

#5 Nový příspěvek od red.bill »

Bez obtoku to stejně pořádně neutěsníš. Čerpadlo část vody přes zavřenej termostat procpe ať chceš nebo ne. Stejný to bude s tou 30 skříní, leda bys dobastlil obtok (pokud ho nemáš). Zakrývat masku je k ničemu, musíš zakrýt přímo chladič.

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#6 Nový příspěvek od trab »

Dík za odpověd. To znamená to předělat na malý a velký okruh. Nevíš jestli by na supra pasovala vodní pumpa z UŘI?
Pročetl jsem vlákno o termostatech zetoru 3011, nechce se mi věřit, že to celá desetiletí všude jezdí podchlazené tzn. s nefunkčním chlazením.

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Chlazení zetor 50 super

#7 Nový příspěvek od red.bill »

Na co tam cpát jinou pumpu? Na hadici mezi pumpu a chladič dáš Tčko a obtok je na světě... Proč by to mělo jezdit podchlazený? Prostě na hrubou regulaci teploty tam byla dečka na chladiči, před 60lety byla i na os. autech. Znovu ti opakuju, pokud zakreješ chladič, tak to ohřeješ i v zimě, ale obtok je obtok. Je třeba si uvědomit, že traktory si o vodním topení mohly nechat dlouho jen zdát. Vlastní radiátor byl samotný chladič(nevím jestli s tím experimentovali už u suprů, ale něco kutit museli když obtok zrušili). Když bude studený, tak logicky netopí. To byl hlavní důvod zrušení obtoku u UŘ1, termostat sice zajišťoval ohřátí motoru ale zároveň jsi potřeboval aby se částečně ohřál i chladič. Proto tam byla dečka(další důvod je ten, že starý termostaty nebyly úplně dokonalý).

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#8 Nový příspěvek od trab »

No já po projití příspěvků o termostatech a vodních pumpách jsem pochopil, že na vytvoření malého a velkého okruhu je zapotřebí vyměnit vodní pumpu. Chtěl bych tě poprosit o víc informací jak tam dát to téčko, aby mi chlazení fungovalo. Tady se řešilo chlazení a nechlazení například zetoru 3011 a výsledným řešením problémů bylo předělání celého chlazení tzn. malý a velký okruh což zahrnovalo mimo jiné i novou vodní pumpu, termostat atd. Chápu, že se dávaly dečky či roletky před chladič, ale když to jde vyřešit něčím lepším co funguje, tak se mi nechce zakrývat chladič, pak jak se bude hřát ho odkrývat, pak zas zakrývat, teplota vesele hopsá tam a zpět o desítky stupnů. Jezdím se zakrytým chladičem o zetoru 3011 a popravdě to stojí zaprd, když dělám práci, kde ji hodně zahřeju tak musím zakrytí hlídat a oddělávat, pak zase jedu po silnici a jsem zpět na 60stupních i se zakrytím.

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#9 Nový příspěvek od trab »

Mám na mysli tuto přestavbu, pročetl jsem to celé asi dvakrát, pokud se to předělalo na malý a velký okruh, tak chlapi píší, že je pokoj od problémů s teplotou.


http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... t&start=60

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#10 Nový příspěvek od trab »

Neví tady někdo jestli pasuje na zetor 50 super vodní pumpa za unifikované řady, která je uzpůsobená na malý a velký chladící okruh? Prolezl jsem tady kde co, ale odpověd s nějakým výsledkem, který by vedl k funkčnímu chlazení zetor 50 super jsem nenašel.

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#11 Nový příspěvek od trab »

red.bill píše: sob říj 30, 2021 1:26 pm Na co tam cpát jinou pumpu? Na hadici mezi pumpu a chladič dáš Tčko a obtok je na světě... Proč by to mělo jezdit podchlazený? Prostě na hrubou regulaci teploty tam byla dečka na chladiči, před 60lety byla i na os. autech. Znovu ti opakuju, pokud zakreješ chladič, tak to ohřeješ i v zimě, ale obtok je obtok. Je třeba si uvědomit, že traktory si o vodním topení mohly nechat dlouho jen zdát. Vlastní radiátor byl samotný chladič(nevím jestli s tím experimentovali už u suprů, ale něco kutit museli když obtok zrušili). Když bude studený, tak logicky netopí. To byl hlavní důvod zrušení obtoku u UŘ1, termostat sice zajišťoval ohřátí motoru ale zároveň jsi potřeboval aby se částečně ohřál i chladič. Proto tam byla dečka(další důvod je ten, že starý termostaty nebyly úplně dokonalý).
Prosímtě, mohl bys mi jako laikovi podrobně popsat vytvoření obtoku pomocí Téčka se stávající originální vodní pumpou zetoru 50 super? Kam umístit termostat apod. Moc by si mi tím pomohl. Stávající pumpa mi začala docela hodně téct, budu kupovat novou, že bych zrovna nakoupil další věci potřebné k dodělání obtoku. Díky moc

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#12 Nový příspěvek od trab »

Na suprovi mám jednovývodovou vodní pumpu. Pokud bych dal téčko mezi pumpu a chladič a druhé téčko mezi vodní potrubí a termostat a celé to pak propojil hadicí tak by ten obtok fungoval??

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Chlazení zetor 50 super

#13 Nový příspěvek od red.bill »

Fungoval ale musel bys laborovat s průměrem hadice tak aby při otevřeným termostatu šla většina vody přes chladič... To máš jednodušší tam naroubovat skříň termostatu z 30 a spol. Tam by měl obtok zavírat otevírající se termostat(aspoň tak je to u 72, 30 skříň jsem neměl rozdělanou ani nepamatuju).
Tu skříň tam zaděláš tak aby voda procházela termostatem stejně jako v origo zapojení, ten 3 vývod propojíš s vývodem na téčku co umístíš na hadici mezi pumpou a chladičem.

syncon
Příspěvky: 270
Registrován: čtv led 07, 2010 12:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Chlazení zetor 50 super

#14 Nový příspěvek od syncon »

no ja dam 145cm mulčovat ujedu 200m tam zpátky a vařim :shock:
RS 09

trab
Příspěvky: 184
Registrován: ned led 27, 2013 3:35 pm
Bydliště: brno

Re: Chlazení zetor 50 super

#15 Nový příspěvek od trab »

red.bill píše: pon pro 06, 2021 6:21 pm Fungoval ale musel bys laborovat s průměrem hadice tak aby při otevřeným termostatu šla většina vody přes chladič... To máš jednodušší tam naroubovat skříň termostatu z 30 a spol. Tam by měl obtok zavírat otevírající se termostat(aspoň tak je to u 72, 30 skříň jsem neměl rozdělanou ani nepamatuju).
Tu skříň tam zaděláš tak aby voda procházela termostatem stejně jako v origo zapojení, ten 3 vývod propojíš s vývodem na téčku co umístíš na hadici mezi pumpou a chladičem.
Díky za pomoc!

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“