Proxima "netahne"

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
muf8111
Příspěvky: 56
Registrován: pon črc 09, 2018 8:50 am
Bydliště: Plzeň

Proxima "netahne"

#1 Nový příspěvek od muf8111 »

Pánové mám dotaz. Připravoval jsem známému nějaké nářadí za jeho proximu (8441 manualni převodovka) a když jsem pak šel zkusit podmítač a zkoušel jsem jak jezdit a zkararka co utahne. 1,2 ok. Zkusil jsem trojku, rozjezd ok pustil jsem nářadí do země a traktor se pozvolna zastavil aniž by to bylo téměř znatelné na otáčkách motoru. Sám se vyznám spíš ve starších modelech kde právě hlas motoru prozradí jestli ještě dobrý nebo ne. A tak se ptám, má tahle Proxima nějakou ochranu proti přetížení v tahu, a nebo mu prostě jen klouzala spojka? Tím mě napadá ještě druhý dotaz. Má tohle klasickou spojku, nebo už je taky nějaká modernější dvouhmotová apod.?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Proxima "netahne"

#2 Nový příspěvek od thovt »

Je dostatečná vůle na pedálu , někdo to neumí seřídit pak spojka netáhne plnou silou,pak klouže nakonec se spojka spálí.
Zkus to na silnici v silničním režimu na nejvyšší rychlostní stupeň zdali to proklouzne. To je největší zatíženi spojky
Nehrabal ti traktor že jsi měl moc nahuštěný kola :)
Může tam tam být
https://ehlzetor.cz/021-spojka-luk-2

muf8111
Příspěvky: 56
Registrován: pon črc 09, 2018 8:50 am
Bydliště: Plzeň

Re: Proxima "netahne"

#3 Nový příspěvek od muf8111 »

Díky, podle odkazu to tedy vypadá na klasickou dvojitou spojku (jen tedy s tim že PTO je tu spínané vzduchem a spojka pojezdu hydraulickým válcem. Jak jsem psal není to můj traktor nicméně i známí si teď stěžoval že mu to párkrát udělala když teď z jara smykoval louky a přišel kopeček. Doufám že je tam i klasický "okýnko" na seřizování jinak bude se bude muset hned půlit

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Proxima "netahne"

#4 Nový příspěvek od pavolmakys »

Podstatna otazka je, ma to powershuttle (hydraulicky reverz), teda ma reverz pod volantom? To ze ma mechanicku prevodovku nic neznamena, to maju vsetky.
Ak nema reverz alebo ho ma cisto mechanicky, je to spojkou, treba ako prve skontrolovat ci pri nestlacenom spojkovom pedale je mozne manualne zatlacit valcek spojky spat, dovodov preco by to neslo ja viac, budeme riesit ak az to nepojde.
Ak pojde zatlacit, treba pozriet ci uz maju kde packy cuvat, pretoze opotrebovanim oblozenia sa packy priblizuje k prevodovke. Ak ich vzdialenost nebola dobre nastavena, packy mozu zatlacit lozisko az na doraz a to sa nema uz kde posunut.
Ak je to vsetko vyssie popisane OK, bude to pravdepodobne zodratou lamelou
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

gepoting
Příspěvky: 226
Registrován: sob pro 24, 2011 3:22 pm
Bydliště: 38773

Re: Proxima "netahne"

#5 Nový příspěvek od gepoting »

je to taková 77ka ve faceliftu.Má akorát bržděnou přední nápravu,jinak je to samá mechanika.Spojka nesmrděla,protože se tam dává keramická lamela,ale tim víc škody to napáchá,když to rozebereš.To už pak nestačí vyměnit jenom lamela,ale komplet celá spojka.A taky je to za jiný peníze.
A jestli taháš 3metrový radličkový podmítač bud rád,že to jelo na tu jednotku,spíš bych řekl,že budeš potřebovat ještě jednu tu 84ku.

Tomas6
Příspěvky: 5378
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima "netahne"

#6 Nový příspěvek od Tomas6 »

Mi tohle začíná dělat na 8541 plus. Zajímavé je že když je traktor studený tak je to ok, zařadím trojku nebo čtverku, zatahnu ruční brzdu, přidám plynu a pustím spojku,tak motor zadusím. Po zahřátí, kupříkladu dneska jsem jezdil půl dne s rozmetadlem, spojka dokáže po silnici na trojku nebo čtverku v kopečku normálně klouznout, když to zkusím s tou zabržděnou ruční brzdou, tak motor nezdechne . Dřív to klouzlo jen na rychlou v nasobiči, teď to dělá i u želvy. Asi mi nezbude než to rozpůlit, ale po čem prioritně jít? Ještě zkusím zatepla odfouknout na válečku odvzdušňovákem, jestli není náhodou vadný hlavní spojkový válec, ale myslím že to nepomůže. Zajímavé že to začalo dělat občas paseku po výměně oleje v převodovce, před cca 300mh, ale to ten násobič klouznul jen opravdu sporadicky.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima "netahne"

#7 Nový příspěvek od pavel sk »

Lamela byva namahana aj tepelne. Trenim vznika teplota. Preto za studena este funguje a po ohriati zacne blbnut. Ked to rozpojis, tak by som sa zameral na lamelu. Na 98% bude KO. Ak tam mas keramicku lamelu, tak ani ta neni nesmrtelna. Akurat je v nej rozdiel v tom, ze ked ta skape, tak s nou aj zotrvacnik a pritlacny tanier spojky.
Naposledy upravil(a) pavel sk dne sob dub 23, 2022 8:59 pm, celkem upraveno 1 x.

Tomas6
Příspěvky: 5378
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima "netahne"

#8 Nový příspěvek od Tomas6 »

Těžko říct co tam je. V té spojce ještě nikdo nebyl, no půlení mne nemine. Asi kuchnu i ten násobič, páč ten zajíc opravdu občas klouznul, i na trojku, ale stejné místo, stejný náklad a želva na čtverku to udržela úplně v pohodě
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima "netahne"

#9 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak tomu poleniu sa asi fakt nevyhnes.

Tomas6
Příspěvky: 5378
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima "netahne"

#10 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tak naštěstí to rozpůlit není takový voser. I ten násobič by měl jít pořešit z koše Kdybych ještě měl sundávat boudu a hrabat se v převodovce, to by mne asi piclo. Sezóna na krku....
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Tomas6
Příspěvky: 5378
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima "netahne"

#11 Nový příspěvek od Tomas6 »

Je tu prosím někdo z fachmanů, který ma alespoň trochu zkušenost s tou převodovkou na proximě plus? Jde o to jestli mne může když to budu půlit něco vypéct, nebo je to v pohodě. Spojek na autech jsem udělal desítky, ne-li stovky,ale u traktoru to skončilo u UŘ1. Další věc, když odjedu motorem, sundám spojkovou skřín, jestli se dostanu k násobiči, boudu bych sundával opravdu nerad. A třetí otázka je, jestli má význam, než to začnu kuchat, měřit tlaky na rozvaděči převodovky.
Mluvil jsem včera s ogarou, který dělá traktory,ale proximu ještě neřešil, nicméně tvrdil že je to minimálně podobné jak u UŘ2 a podle toho jak jsem mu to popsal, tvrdil že ve spojce hledat problém nemám, ale že bývá při problémech s násobičem vadné mikročerpadlo.
Já jsem někde našel schéma převodovky na proximu plus, jestli dobře chápu jak ten násobič funguje při rychlé bez tlaku oleje a až na pomalou je tlakový olej ve spojce, která se rozepne a zároveň zabrzdí pás, který drží buben planetového soukolí. To by potvrzovalo mou domněnku, že když občas klouzla jen na rychlou trojku, ale na pomalou čtyřku to bylo ve stejném kopci se stejným nákladem ok, že klouzla spojka v násobiči, ale teď když už to klouže i na pomalou, tak bude problém asi i v lamele. Jediné co mi ješte vrtá hlavou, proč klouže jen když je traktor zahřátý. Lamela by snad klouzala pořád ne?
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima "netahne"

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

Neviem ako je to riesene u Proximy. Ci je to podobne ako u UR2. Tam tlak oleja v rezime zajac stlaca piest spojky a lamelovu spojku do zaberu a zaroven odbrzduje pas reduktora. Ked sa prepne paka do polohy korytnacka tak tento rezim uz preraduju spät len pruziny. Jedny pruziny v spojke rozpoja lamely a dalsia masivna sina struna stiahne pas nasobica a zabrzdi reduktor. U UR2 je vlastne len rezim zajac tlakovy olejovy. Rezim korytnacka je ciste mechanika o par pruzinach ktore ju prepnu. Niesom si isty ale proximy to asi maju presne opacne. Urcite aj proxima ma miesta kde sa da napojit tlakomer oleja ale treba na to aj potrebne pripojenie (srobenia, holendre, T-ečka a pod). Najprv by som zmeral tlak aj za studena aj za tepla. Meranim na viacerych bodoch sa da potom vylucit pripadna netesnost u veci ktore su ovladane olejom (aspon u Kristala to tak je). Nemusi to byt hned cepradlom. Az potom by som riesil dalej. Skusil by som niekde pohladat nejaku dielensku prirucku.

Tomas6
Příspěvky: 5378
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima "netahne"

#13 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tak dílenská příručka došla, co jsem z ní pochopil, tak tlak oleje jde do násobiče při želvě. Zabrzdí pás a rozepne spojku násobiče. Tlak jsem měřil teda jen za studena, nebyl čas projíždět traktor, ale je tam 14-15bar. V příručce píšou 15-17 bar. Tak to není úplně dobré ale asi ani úplně špatné. Půlení mne asi nemine.
Ten násobič klouznul na zajíce, bavím se teď o tom co se mi projevuje už delší čas, ale jen velmi sporadicky, za tepla i za studena. Ale teď to teplé klouzne bez ohledu jestli je zajíc nebo želva. Opravdu má na tu keramickou lamelu vliv teplota? U obyč lamely, alespoň u osobáku, náklaďáku klouže stejně tepla i studená. Tady když je motor studený je to ok
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

vholicky
Příspěvky: 109
Registrován: pon bře 16, 2009 9:39 pm
Bydliště: J. Hradec

Re: Proxima "netahne"

#14 Nový příspěvek od vholicky »

Asi ti nepomůžu. Jen napíšu můj postřeh. Já mám obyčejnou proximu pětikvalt s násobičem jako uř I.A najednou mi šlo špatně řadit nebo když jsem se chtěl rozjet tak zařadit prostě problém. Tak že jo taky jsem sháněl co kdo poví a všichni koho jsem se ptal tak hned se ptali jestli mám proximu plus nebo power,že prej samej problém s něčím. Prostě pořád něco. Když jsem řek že mám obyčejnou proximu tak prej pohoda jen vyměnit spojku. tak jo tak jsem to rozpúlil a to jsem v životě neviděl keramicka lamela sjetá na sračku s tim samozřejme setrvák a přitlačak,ale spojka vůbec a to chci zdůraznit vůbec neklouzala jen nešlo řadit. Tím chci říct že u tebe to spojkou nejšpíš nebude.

Tomas6
Příspěvky: 5378
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima "netahne"

#15 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já zatím problémy neměl. Myslím že normal sezónu bych s tím ještě odjel. S hrabačkou, obracečkou určitě. Problém je když tahnu něco těžšího, nebo co má odpor a potřebuju valit. Mám obavy co by to dělalo s lisem nebo s vlekem naloženým balíkama senáže.
Já ten traktor kupoval jetý, těžko říct co s tím kdo dělal a co za tím tahal. I tak sloužil doteď 7let bez problémů
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“