Problem s vyskakujucim kardanom

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Problem s vyskakujucim kardanom

#1 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ahojte, idem po radu aj ja. Pocas jarneho rotavatorovania mi zacal vyskakovat kardan, teda sam sa vypne.ALE, nieje to tradicne ze vyskocila packa ktora ho radi, ona zostane v spravnej polohe, iba v traktore zacne hrcat a kardan stoji. Na packe je citit, ako vibruje, to je to hrcanie zubov. Musim pakou radenia hydrauliky prejst do inej polohy a spat ho zaradit, potom to zas chvilu vydrzi. No kosit sa neda, dnes som to skusal a bola to tragedia, kazdu chvilu mi kosu vyhadzovalo. Otazka je kade to viem pozriet. Bude nieco vidno cez spodne viko cerpadla?
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8745
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#2 Nový příspěvek od Franta.cz »

vyšroubuj aretaci a zkontroluj ji jestli není zadřená


Obrázek

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#3 Nový příspěvek od pavel sk »

Podľa popisu ako ti to vyhadzuje a ako musíš zaradiť späť, tak to vidím skôr na vôľu na vidlici. Buď ti povolilo zaisťovaci cervik hore na tyči, alebo máj zodratu a deformovaný celú vidlicu. Od spoda sa to dá skontrolovat prípadne aj vytiahnuť hriadele. Skontroval by som hlavne dutu radiacu hriadeľ a tu vidlicu či není voľna na tej tyči hore.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#4 Nový příspěvek od pavolmakys »

Dik za reakcie, samozrejme poistku som pozeral, ta je ok, naviac, paku nevyhodi, ta zostane vo svojej polohe. Je pravda ze vpredu, na vidlicke radenia 540/1000 som na jar ten cervik vytriasol, je mozne ze to to stalo aj vzadu na tejto druhej. To ale odspodu asi neurobim PAvelSK, vsak? Bude tam vobec vidno? Viko cerpadla vyhodim relativne rychlo ale hydraulika je trochu na dlhsie.

Este pridam, zhodou okolnosti kamaratovi ma podobny problem, ale jemu vyhodi zaradenu paku, bud do neutralu alebo polohy iba cerpadlo. Poistka hore je ok, aj drazka na tiahle nieje vybuchana, bude to dole.
otazky:
Co je najcastejsou pricinou?
Obe hriadele ktore sa podielaju na toceni kardanu, predpokladam ze vyberiem od zadu, myslim hriadel kardanu I a II plus duta hriadel. Musim sice zhodit predny dekel prevodovky ale malo by to to ist, tak?
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#5 Nový příspěvek od pavel sk »

To ci mas ten cervik hore volny zistis d spoda ked nahmatas vidlicu a pohybes nou. Ak je volna tak ho mas povoleny a musi hydraulika dole. Odspoda ho nedotiahnes a nezaistis. Co sa tyka toho druheho problemu, tak najcastejsie byva vydrete drarkovanie na tej dutej hriadeli. Tie drazkovania su v nej dve a dostavaju dost zabrat hlavne ked sa zapina niektora s fukciia nevypina pri tom riadne kardanova spojka PTO. Jedno je velke v tom zvone kde je aj drazka pre vidlicu a druhe drazkovanie je v samotej diere hned za tym zvonom. Na prednej hriadeli a zadnej hriadeli vyvodu som sa ani s omletymy drazkami nestretol. Tu dutu presuvnu som uz v minulosti riesil. Dalej moze byt vydrete puzdro medzi hriadelami PTO. Zadna hriadel nema prilisnu axialnu vôlu??? P.S hriadele sa daju vsetky vytahat dozadu akurat ako si spomenul, Musis zhodit predne dolne veko aby si potom vedel spät dostat podlozky a kolesa pohonu.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#6 Nový příspěvek od pavolmakys »

PavelSk dik, trafil si klinec pohlavicke, spojka mu nefunguje, je lenivy si to dostelovat takze vzdy ked to radi je to cez zuby pri zhasinajucom motore. Kupil si drtic balikov TOMAHAWK, a celu zimu srotoval baliky a takto to dopadlo. Takze v jeho pripade to bude asi jasne, zhodim viko s cerpadlom a odspodu vytiahnem duty hriadel. Dam ju dole z vidlicky, je tam priestor, ked vytiahnem samozrejme vnutornu hriadel?
U mna na ta asi pojdem zhora, mam dole agrohak s otacacim hakom, ak by som to mal cely zhadzovat tak je to mozno cez hydrauliku aj jednoduchsie. Skoda ze tam nie je nejaka diera kde by som vopchal kamierku aby som sa na to pozrel. Myslim ze vsetky skrutky maju zaslepene diery, skoda.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#7 Nový příspěvek od pavel sk »

Ked vytiahnes zadnu vyvodovu hriadel a demontujes veko s cerpadlom, tak spodom vyberies aj tu dutu presuvnu hriadel. Potom uz nahmaces samotnu vidlicu v akom je stave a ci ma niejake neprimerane vôle, a da sa pozriet aj na to bronzove puzdro v prednej dlhej hriadeli v akom je stave. Ked to budes mat takto rozhodene, ta sa da vytiahnut dozadu aj ta predna hiradel prevodovky. Predtym ako ju budes tahat von odporucam zaradit prepinac na 540 otaciek do zaberu pokial ho mas. Tym si ulahcis spätnu montaz. Predne dolne veko musi ist dole.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#8 Nový příspěvek od pavolmakys »

Tak, vymenena duta hriadela ale aj ta zadna, na dutej hadam uz ani neboli zuby a na tej zadnej boli zuby tak do polovicky obite. Je ale mozne za tuto hriadel uz niekto menil, pretoze traktor ma prepinanie 540/1000 a zadna hriadel nebola na vymenne koncovky, takze tam uz niekto buchol tuto lacnejsiu, mozno aj polsku, neviem.
Ale, asi nie som dost sikovny, ale vybrat tu dutu este tak som vybral, ale naspat to neslo. Aby to slo, musel by som posunut vidlicku este o kusok dozadu, ale tomu vadil jeden vystupok v obale, takze som zhodil hydrauliku, vybral vidlicku, nahodil hriadele, vidlicku a hydrauliku.
Balikovalo sa jedna radost.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#9 Nový příspěvek od pavel sk »

8) Ono sa tie zadne hriade bez vymennnych koncoviek (pevna 6-drazka) normalne aj montovali s prepinanim na 1000 otaciek PTO. Uz neviem ako ale mne sa tu dutu hriadel podarilo odspodu dat aj spät :) Hlavne ze sa zadarilo a traktor poslucha :friends:

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#10 Nový příspěvek od pavolmakys »

Jasne, hlaven dik za radu. Este s amusim pozriet na zubok tomu mojemu. Rozmyslam ci rovno nevytiahnem hriadel odzadu bez zhadzovania cerpadla ci hydrauliky. Aspon by som videl ako budu drazky zodrate. Ak budu tiez moc bude to dalsie voditko.
Dnes mi zas po intenzivnom brzdeni zacalo zasekavat lave koleso, furt nieco, uz ma to niekedy nebavi stale nieco opravovat.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#11 Nový příspěvek od pavolmakys »

Tak som rozobral, teda pozrel sa na "zubky " tomu mojemu. po vytiahnuti kardanovej hriadele dozadu, ani naznak opotrebenia, co sa mi vsak nepacilo, bolo puzdro ktore sa vytiahlo aj s hriadelov. Zdalo sa mi, ze cela hriadel je nejako moc utopena, tak som skusil riesenie, ze som osadil segerku ktora brani v pohybe loziska smerom do vnutra traktora, zaistil aj lozisko na hriadeli aby sa hriadel nedotlacila az na hriadel v trakktore, robilo to rozdiel asi 7 mm. Ked som strcil ruku cez dieru a skusil pohybat dutou hriadelou, tak to malo volu asi 3-4mm, co by tiez mohlo robit problem, bud je vydrata vydlicka v tej drazke, alebo sa hybe vidlicka navrchu, nechcelo sa mi rozoberat ani vrch ani spodok. Po zlozeni, kardan uz nevyskakuje, ale co som sa bal, kedze je hriadel vysunuta smerom dozadu, niekedy po vypnuti kardanu do polohy iba cerpadlo, sa kardan nevypne, musim ho zaradit a vyradit este raz, to je mozno dane tou vidlickou, pripadne prilisnym vysunutim hriadele smerom von. Zatial ani jeden traktor co som robil tu zadnu velku segerku nemal, aj ked v katalogu je, tak neviem.
Opat mi vsak nebrzdi jedno koleso, ale to je iny pribeh.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

red.bill
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#12 Nový příspěvek od red.bill »

Ta segrovka tam je pouze v případě pokud nemá traktor přepínání otáček, chce to lepší číst v katalogu... Pokud má přepínání s výměnnýma koncovkama tak se nemontuje na 100%, u přepínání bez výmenných koncovek nevím jak to je...

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#13 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ahoj, o tej segerke neviem, kde sa to v katalogu pise?
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

red.bill
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#14 Nový příspěvek od red.bill »

Vždyť píšeš, že tu segrovku katalog uvádí... Je potřeba správně hledat, pokud máš přepínání 540/1000ot s výměnnýma koncovkama musíš koukat na tu část která se jmenuje 540/1000ot..... ten základ v rozkresu celý převodovky se týká náhonu bez přepínání ot.
Tady bez přepínání https://www.kubikzetor.cz/katalogy-zeto ... -p7/?p=113
Přepínání 540/1000ot. https://www.kubikzetor.cz/katalogy-zeto ... n-1/?p=410

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Problem s vyskakujucim kardanom

#15 Nový příspěvek od pavolmakys »

Aha, lenze ja mam katalog kde pri 540-1000 chyba kopu veci, ani loziska, ani vymedzivacie kruzky, takze som predpokladal ze ostatne veci platia ako bez prehadzovania, podobne je to aj tu:
http://www.traktorpartner.sk/Zetor-5711 ... t-min-1692

Ale dik za info , do buducna budem vediet.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“