Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#1 Nový příspěvek od Famfulin »

Zdravím zetoráci, koupil jsem proximu 8441 a teď se snažím zjistit co vše mi překupník zatajil ... až na nějaké drobné věci vše vpoho, ale po chvíli se z motoru ozývají docela nemilé zvuky, a opravdu netuším, co by to mohlo být. Zvuk jsem hodil jako video na youtube, prosím o info jestli někdo tuší, co by to mohlo být, děkuji.

https://www.youtube.com/watch?v=nvX8bu8rTA0

Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#2 Nový příspěvek od JiriCzech »

Úplně stejný zvuk dělá můj Major 80. Taky by mě to zajímalo.
Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

špalek
Příspěvky: 314
Registrován: pon srp 19, 2013 9:33 pm
Bydliště: Slaný

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#3 Nový příspěvek od špalek »

Starej praktik mi kdysi poradil vzít dřevěnou tyčku, třeba jako ukazovátko, jeden konec přiložit k bloku a k druhému konci ucho. A válec po válci poslouchat. Přiblížíš se k místu klepání, poznával jestli třeba klepou ojniční ložiska. L

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#4 Nový příspěvek od Famfulin »

ano... včera jsem měl u traktoru servisáka, vzal dlouhý šroubovák a přikládal na veškerá místa odkud by to mohlo jít, ale na nic jsme nepřišli. Proto veřejný dotaz pokud se s tím již někdo nesetkal :)

pavel sk
Příspěvky: 12732
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#5 Nový příspěvek od pavel sk »

Podla videa mne to pride ako keby klepal kompresor. Ako dotlacal vzduch po odfuknutie, tak to silnelo.

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#6 Nový příspěvek od Tomas6 »

Mi Proxima 8541 dělá praktický to samé. Za studena je to horší za tepla to není tak moc slyšet. Mám takový dojem že zvuk zesílí s vyšším odběrem elektriky. Když to studené nastartuju, alternátor mi začne dobíjet až po mírném navýšení otáček. A do té doby než zhasne kontrolka dobíjení je ticho. Při vyšších otáčkách už to přehluší hluk z motoru.
Zkus sundat řemeny. Nicméně já takto s tím funguju už dost dlouho a zatím se nic neprojevilo. Zvláštní je že ten pazvuk je takový pravidelně přerušovaný a s ničím se mi nejeví souvislost.
Pavle když si to pustíš víckrát po sobě, tak je to slyšet v poslední vteřině i když prestane syčet z regulátoru.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

pavel sk
Příspěvky: 12732
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#7 Nový příspěvek od pavel sk »

Ked to odfukne, tak to zmyzne. A potom zase. Skoda ze clovek nemoze byt u toho. Pozrel by som remene a stav remenov, vrtula ci nema vôlu, zberac vzduchu na chladici je pevne chyteny. Odpojil by som rurku od kompresora aby netlacil do systemu aby isiel ako keby navolno bez odporu . Ten zvuk mi nepride zeby vychadal so samotneho motora, ale s prislusenstva motora.

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#8 Nový příspěvek od Famfulin »

Děkuji všem, za rady, tipy... No dneska sem to každopádně zkoušel trošku déle, je pravda že pořád jenom na místě pod střechou a kompresor na to nemá žádný vliv ani tlak ve vzdušníku, zkusím ještě teda sundat hadici z kompresoru a uvidím jak se to bude chovat s nezatíženým kompresorem.... přesně jak píšete zvuk je nepravidelný, tudíž jsem taky vyvodil že nebude nic s samotným ustrojím motoru, napadlo mě ještě kterási tryska nebo ventily ?

... každopádně taky jak nastartuji a nepřidám plyn, tak nezhasne kontrolka dobíjení, zkusím ponechat na těchto otáčkách déle, a sledovat co se bude dít, a taky jsem si všiml, že řemeny na alternátorů docela pískají a dokonce mi i jednou padly otáčky na nulu - zkusím úplně povolit překontrolovat v jakém stavu je samotná vodní pumpa a altík a pak určitě vyměním nové řemeny a uvidíme.

Děkuji všem za rady a určitě dám vědět jak to vypadá 8)

pavel sk
Příspěvky: 12732
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#9 Nový příspěvek od pavel sk »

Skontroluj alternator a remenicu na nom ked blbne dobijanie. Ci nahodou neni povolena samotna remenica alebo ci nemas KO loziska v alternatore. Ventyly motora inak stekaju ked niesu OK. Ak by tak mlatili ventyly tak uz davno nevrčis.

Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#10 Nový příspěvek od JiriCzech »

Mě také po nastartování svítí dobíjení dokud nepřidam plyn. U mě je ten zvuk slyšet hlavně když je motor teplý. Po nastartování za studena to neslyším do prvního odfouknuti regulátoru. Po něm to začne být slyšet a zesiluje se to s teplotou motoru. Alespoň se mi to tak jeví.
Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

Uživatelský avatar
Jozka
Příspěvky: 648
Registrován: stř lis 14, 2007 10:10 pm
Bydliště: ValMez okolí

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#11 Nový příspěvek od Jozka »

Tak přesně tento zvuk můžu potvrdit i mého Majoru se Zetoráckým motorem. Zvláštní, že to dělá více uživatelům.
Zkusím se na to zaměřit, kdy to jde slyšet nejvíce.

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#12 Nový příspěvek od Famfulin »

Není možné že na to nepřijdeme :prace:

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#13 Nový příspěvek od jojo7011 »

Sak ono sa ukaze ...

Famfulin
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2018 9:39 am
Bydliště: Třinec

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#14 Nový příspěvek od Famfulin »

No tak dneska další den testování. Po nastartování svítilo dobíjení (nemačkal jsem na plyn aby zabral altik) a žádné zvuky i když kompresor už vzdušník natlakoval do plna. Pak sem do něj sedl, přidal plyn a zapískaly někde vepředu řemeny, motor šel do vyšších otáček, ale otáčkoměr pořád na volnoběhu. Tak sem to vypnul, povolil řemeny zkoušel pootáčet alternátorem a nezdá se mi, že by byl nějak přidřený a i řemenice vypadá že na hřídelce dobře drží. Tak sem nasadil zpět řemeny, dost sem je napnul a šel na další start. Po nastartování najely otáčky na otáčkoměru na volnoběh, tady už dobíjení nesvítilo a zase ty zvuky už byly slyšet. Po přidání plynu řemeny pořád jakoby pískají, řemenice na altíku se normálně točí, otáčkoměr ukazoval pořád volnoběh... tak sem to nechal ještě chvíli na volnoběhu a pak jak sem přidal plyn, řemeny přestaly pískat a otáčkoměr ukazoval správně.

Tak to sem z toho docela jelen... :'(

pavel sk
Příspěvky: 12732
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Proxima 8441 - divný zvuk někde z motoru

#15 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak je tam otackomer napajany od alternatora, tak ten alternator nebude celkom OK ked hned otackomer nezareaguje na pridanie. To ze kontrolka dobyjania hned po nastartovani nezhasne sa stava aj u inych modelov a zhasne az pri pridani plynu, ale otackomer by mal furt zareagovat. Ten remen co pohana alternator tam ide cez kolko kladiek a ktore co pohanaju? Nemoze byt v niektorej kladke problem??? Proximy velmi nepoznam. U CASE sme uz museli menit kladky pripadne len loziska spanovacich a vodiacich kladiek, ale tych je tam spousta.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“