Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7903
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#16 Nový příspěvek od Chose11 »

děláte z toho fakt kovbojku, už jsem nevydržel sorry
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#17 Nový příspěvek od jojo7011 »

hobr píše:jojo7011 - Tvoje doporučení je "věda". Jednodušší je vyměnit olej a vím, že čerstvý bude mazat jak má...
Kvapkovym testom mozes v domacich podmiankach vcas diagnostikovat nejake problemy este v predstihu resp. v ich zarodku. To, ze ti presakuje semering na cerpadle a pomaly sa ti dostava do motora nafta dokazes odhalit ovela skor ako az v tedy ked je presak uz taky velky, ze sa ti zacne dvihat hladina oleja vo vani. To iste plati aj o presaku hydraulickeho oleja do motora. A pod. Ja test robim sporadicky ked sa mi nieco nezda.

Samozrejme, ze dokladnou analyzou oleja v tribotechnickom laboratoriu sa daju z oleja zistit velmi zaujimave veci. Napr. ze ti uz zacina hoblovat vacku, alebo ze ti zacina vidierat hlavne prip. ojnicne loziska a spustu inych veci. Ale to sa uz bavime o tribotechnickej vede a laboratornych podmienkach. U stareho traktora za par supov to nema cenu, pretoze vybavenie tribotechnickeho labaku stoji zavratne peniaze a samotny rozbor oleja tiez nieje zadarmo. Ale pre firmy ktore prevadzkuju drahe zariadenia v stazenych podmienkach, dokaze vcasna diagnostika usetrit velke sumy penazi. Ked si spocitas naklady na opravu, cenu suciastok a hlavne prestoj nejakej celej technologie, tak presne pre taketo pripady maju firmy tribotechnikov a laboratorium. Im sa proste oplati platit ludi a vybavenie, kedze vacsna diagnostika umozni vymenit nejaku nahlodanu suciastku stroja pri planovanej odstavke, ako ked sa im nieco vysere za plnej prevadzky a vznikne neplanovany prestoj.

hobr
Příspěvky: 3884
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#18 Nový příspěvek od hobr »

Ve firmě, kde jsem dělal (bývalé JZD, dnes Babišov) traktory jedou po předepsaných motohodinách do servisu (také Babišov). Tam vymění olej, napíchnou diagnostiku a je hotovo. Pochybuji, že by dělali rozbory, v jakém stavu je vyjetý olej. Takže v praxi je to trochu jinak.
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

špalek
Příspěvky: 315
Registrován: pon srp 19, 2013 9:33 pm
Bydliště: Slaný

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#19 Nový příspěvek od špalek »

Kdysi u mne byl technik z nějaké firmy co vyrábí oleje a vazelíny. Nabízel mi, že když přejdu na jejich maziva, tak před každou plánovanou výměnou oleje vezmu vzorek oleje a pošlu jim ho do laborky a oni mi pak podle stavu oleje řeknou, kolik mth můžu ještě najet do výměny, aby se olej využil do posledka. Jenže já do toho nešel, jsem ze staré školy a měním olej každý rok, i když nemá najeté mth a na jednom traktoru a malém Columbusu bych stejně prd ušetřil. Omlouvám se za plevel. Ať se Vám daří. L

jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#20 Nový příspěvek od jojo7011 »

Stotoznujem sa stym, ze pokial traktor poznas a pravidelne menis olej tak ziadny problem by sa nemal objavit. Ked si z nim zzity tak pripadny problem odhalis na zaklade subjektivneho pocitu. Si vsimnes, ze vydava podivny zvuk, ktory predtym nevydaval a pod. Nato ziadnych Ing. ani laboratorium nepotrebujes. Ale pokial si kupil jazdeny traktor a ani poriadne nevies na com sedis ( nikdy nevies co za zhovadile individum ho pred tebou malo ) , tak pri prvej vymene je urcite vyhoda si dat spravit profesionalny rozbor oleja, aspon sa dozvies v akom realnom stave je motor. Ci je OK, alebo sa uz mas v dohladnej dobe na nieco pripravit. To je cele. Len som sa snazil zrozumitelne napisat, ze existuje aj takato moznost diagnostiky. Nikoho do nicoho nenutim. Prajem vela mth bez poruch ;-)

red.bill
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#21 Nový příspěvek od red.bill »

Moc to řešíte. Chtěl bych vidět jak dlouho měníte olej. Podle toho co píšete to je věděcká expedice tak na měsíc.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#22 Nový příspěvek od thovt »

Nastav motoru nepotřebuji dělat laboratorní testy oleje.
Stačí zkontrolovat spalovací prostor(kompresiometr) .Palivova soustava- na kontrolu stačí dva manometry. Kontrola chodu poslechem -zdali není klepavý či zvonivý zvuk atd..
Běžná výměna oleje tak hodina.

red.bill
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#23 Nový příspěvek od red.bill »

Vidíš, já na to nepotřebuju nic. Chytá v zimě? Extrémně nekouří? Nefuní z odvětrání klikovky? Jede cca jak by měl? = nevrtám do toho. Do věcí lezu až když nefungují. Neb podle poučky do věcí který fungují se nešťourá, pak už většinou nefungují. Už jsme dost mimo téma.

Pavel.T
Příspěvky: 1184
Registrován: sob led 19, 2013 5:19 pm
Bydliště: Náchod venkov

Re: Olej do Z6911 kdyz nevim jaky tam byl

#24 Nový příspěvek od Pavel.T »

red.bill 8) 8) 8)

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“