Honzasl 8111

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Honzasl 8111

#1 Nový příspěvek od honzasl »

Přidám sem do sbírky nový stroj. Koupili jsem si do rodiny konečně po mnoha letech úvah, odkládání, půjčování, vlastní stroj. Je to 8111, s turbomotorem 101, od prvního majitele - JZD kde sloužil hlavně v dopravě, krmivářské vozy atd.

Na první pohled vypadá zachovale, při hlubším zkoumání tam mouchy jsou (hlavně koroze podlahy, dobitá kapotáž), převodovka a násobič zatím v cajku, motor už má najeto dost. Stroj má hydrostatické řízení, jiak naprostá seriovka.

O stroj se stará dluholetý mechanik Crystalů. Stroj je ve společném vlastnictví mě a bratrance a bude sloužit na klasické vesnické šolíchaní, stavba domu a les. Na naše potřeby je to trochu předimenzovaný stroj, (stačil by asi nějaký UR1, ale cenové poměry na trhu jsou jaké jsou, tady byla cena prostě přátelská).

Zatím nemáme prakticky žádné příslušenství, vleky si půjčujeme a zatím není jisté, co všechno se pořídí. Já mám v plánu hlavně bednu do ramen, nějaký 3t-5t dvoukolák a nějaké zdvihací zařízení (věž z desty).

http://honzasl.rajce.idnes.cz/Zetor_8111/

Beris
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 12, 2014 5:46 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Honzasl 8111

#2 Nový příspěvek od Beris »

Nevypadá vůbec zle 8)
Zetor 7011
Class Europa
ex-Zetor 5511
ex-Zetor 4011

Pavel.T
Příspěvky: 1179
Registrován: sob led 19, 2013 5:19 pm
Bydliště: Náchod venkov

Re: Honzasl 8111

#3 Nový příspěvek od Pavel.T »

Vypadá pěkně 8) ať slouží 8) nemohl by jsi pak nafotit ještě to servo, uchycení pistnice atd?

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Honzasl 8111

#4 Nový příspěvek od honzasl »

Uchycení orbitrolu je vidět v té galerii. Pístnice jako taková tam není, je tam pouze posilovač, který vypadá jako obyčejné řízení na UŘ2, jen neobsahuje mechanickou převodku. Je to zřejmě origo přestavbová sada z prodejny dílů, není nijak bastlené.

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Honzasl 8111

#5 Nový příspěvek od pavel sk »

To servoriadenie neni ziadna uprava. Na novsie kusy sa to normalne montovalo. V robote mame dva kristaly ZTS 12145 a 16145 ktore mali riadenie ovladane orstou. Cisto hydraulicke bez mechanickeho ovladania. Klasice riadenie s hriadelou od volantu po skrinu so vstavanym posilovacom len tak nejde upravit na olejove ovladanie.

Pavel.T
Příspěvky: 1179
Registrován: sob led 19, 2013 5:19 pm
Bydliště: Náchod venkov

Re: Honzasl 8111

#6 Nový příspěvek od Pavel.T »

Ahaa o tom slyším prvně. Já mám vyhlídnutou sadu kde se montuje oboustranná pístnice na nápravu a jednotka je pridelana na místě serva. Origo servo stojí za prdlačku.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Honzasl 8111

#7 Nový příspěvek od Míšánek »

pěkný stroj 8) Turbomotor chválím už jenom kvůli tomu parádnickému zvuku :)

Jenom je škoda, že je bez předku. Já chápu, že ne každý by jej využil a do dopravy je jistě vhodnější traktor bez předku, al jde pouze čistě o můj subjektivní názor, že Crystal bez předku je pro mě takový "divný" :red: Prostě už fakt relativně veliký traktor s takovýma kolečkama vepředu :twist:

Ale jak říkám, rozumím tomu, že si tyhle konfigurace najdou své fanoušky ;-)

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Honzasl 8111

#8 Nový příspěvek od honzasl »

Jak říká jedno přísloví: Náhon na všechna kola znamená, že uvíznete na hůře přístupných místech.

Jinak, když to shrnu, les máme rozkrájený cestami v rozteči délky ležícího stromu a dosud ho zvládal Z25. Melouchy nám vždycky dělali sousedi s traktory bez předku. Potřebovali jsme silniční tahač, máme ho.

Na druhou stranu, neznám (až na jednu výjimku) nikoho v okolí, kdo hospodaří, že by používal Crystala bez předku, asi vědí proč. :)

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Honzasl 8111

#9 Nový příspěvek od zetorak jirka »

na tom, přísloví něco přeci jen je, Když jsem v mládí jezdil na statku, tak nám vždycky říkali, dokud se nenaučíš jezdit s traktorem bez předku, tak nepujdeš na traktor s předkem. A měli pravdu , když náhodou někdo zaskočil z mladejch na hrabáka, tak ve většině případů jsme ho jeli tahat, protože si myslell že ma něco a nekoukal kam leze. Z vlastní skušenosti. Zimní udržba s traktorem bez předku a málo kdy jsem byl tahanej a po přesedlání na hrabáka jsem byl ze zčátku tahanej každou chvíli, než jsem dostal rozum a začal zase přemýšlet kam můžu a kam né.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Honzasl 8111

#10 Nový příspěvek od Míšánek »

To přísloví je perfektní :smich: Ještě jsem ho neslyšel :)

Asi máte pravdu pánové, ale je to asi fakt o přístupu jak se k tomu kdo postaví. I když mám sám stovku všechnohraba, tak jsem se nikdy necítiltak neohroženě, že bych nečetl terén a bezhlavě se vrhnul kdekam... Spíš jde o to, že u nás je rovina maximálně tak na autobusové točně (a to ještě s přimhouřenýma očima) a bez předku je to tady prostě téměř nesjízdné. I teď když něco dělám kolem baráku na louce, tak si musím zapínat předek, jinak bych si to všechno akorát doryl od hrabání zadních kol.

Ale mám z toho respekt. Ten Crystal je už celkem obluda a neustále si uvědomuju, že kdybych ho někde posadil na břicho, tak jeho vyproštění nebude vůbec jednoduché a ani ve finále levné vzhledem k tomu, že se bavíme cca téměř o sedmi tunách "živé" váhy (mám tam ještě čelňák) :pistol: Doufám, že tahle situace snad nikdy nenastane :zapomel:

My do lesa taky předtím jezdili se Suprákem, ale byl to prostě v našich podmínkách neustálý boj (Bíle Karpaty - prostě samý kopec), kdežto s Crystalem je to úplně o něčem jiném... ...konečně :)

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Honzasl 8111

#11 Nový příspěvek od honzasl »

Jelikož já mám s traktorem naježděno tolik, co většina členů fora nacouvá za rok, nemůžu se čtyřkolové diskuze nijak zúčastnit :)

Ale protože jsem dosud neměl T-řidičák, současně s koupí trakoru jsem začal chodit do autoškoly, kde jezdím se 7211 a musím konstatovat, že co se týče komfortu řidiče, ergonomie, hluku atd. jsou tyhle dva stroje jako nebe a dudy. Zatímco do Crystala jsem prostě sednul a jel, s 72 nějak pořád zápasím, po hodině ježdění mám pravou nohu v křeči a šaltrpáka mezi nohama je prostě výplod šílence. Jezdíme max na 1500 ot., protože potom už se v kabině prostě neslyšíme. V crystalu plochá podlaha, klid, všechny ovladače na svém místě. Jsem rád, že jsme koupili tohle.

Začali jsme řeši trochu tuningu a došlo i na topení dole u nohou, jak to kdo řešíte? Ve sloupku, jak to má 8011 je to prý servisně na houby. Má tady někdo hezky dodělané topení dole?

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Honzasl 8111

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

V 72XX a celkovo UR1 je zaklad si pred jazdov riadne nastavit sedak aby nohy netrpeli. Potom sa v nom da vydrzat tiez cely. Kristal tiez neni ziadna slava co sa tyka komfortu :smich:

Pavel.T
Příspěvky: 1179
Registrován: sob led 19, 2013 5:19 pm
Bydliště: Náchod venkov

Re: Honzasl 8111

#13 Nový příspěvek od Pavel.T »

Mě teda nejvíc sere ten plyn strašně vzadu a taky ta šaltrpáka mezi nohama. To mám mnohem radši řazení vedle volantu na starších majorech. Krystal žádná sláva není ale už to není taková uskákaná koza, teda hodně záleží na huštění pneu a jestli je předek odpérovanej a jestli ještě péruje. :D

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Honzasl 8111

#14 Nový příspěvek od honzasl »

Takže, nějaké novinky.

Podařilo se mi zvládnout autoškolu skupiny T, takže už můžu drandit oficiálně. Vyrazil jsem pro nějaké dřívíčko pro tchány, stavební odpad z rekonstrukce našeho hradu - na fotce je vlastně moje první větší fůra, když nepočítám štěpku v autoškole a panely na závěrečných zkouškách.

Zároveň jsem si pořádně zařídil a nabral nějaké zkušenosti. :) Bude to chtít do budoucna hlavně odstranit zdroje všeho klepání a drnčení a trochu ucpat kabinu proti hluku. Řazení mi sice nejde úplně hladce, ale to se poddá.....

http://honzasl.rajce.idnes.cz/Zetor_8111/

Uživatelský avatar
kajjik
Příspěvky: 631
Registrován: stř čer 24, 2009 6:15 pm
Bydliště: Zlín

Re: Honzasl 8111

#15 Nový příspěvek od kajjik »

Mě se v 72xx jezdilo dobře, ale ve 120tce je to ještě lepší. Pravda hodně dělá vzduchová sedačka, ale řazení je pro mne pohodlnější, a ostatní ovládání asi taky. Ale samozřejmě je to hodně o zvyku. Traktor máš pěkný, mouchy se vychytají nebo zaplácnou :smich: Zvedací zařízení velice doporučuji. Váhal jsem, jestli mám koupit věž z vysokozdvihu a teď ji mám za traktorem skoro pořád. To je potřeba zvednout, to přemístit atd.. někdy než zapřáhnout vlek, tak to radši naložím na paletu. Super pomocník.
Zetor crystal 12011 http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 42&t=82270
štepkovač: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=61022

Co si člověk neudělá, to nemá!!!

Odpovědět

Zpět na „Zetor 80 Crystal+“