Zetory a jiné od J. Kubce

Moderátor: Lukashil

Odpovědět
Zpráva
Autor
j.kubec
Příspěvky: 454
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#91 Nový příspěvek od j.kubec »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

honzaPP
Příspěvky: 726
Registrován: sob bře 13, 2021 11:17 pm
Bydliště: HK nebo Rychnovsko

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#92 Nový příspěvek od honzaPP »

Parádní práce Jirko 8) koukám,že podmínky máme dost podobné, sice pod střechou ale lehnout si pod to nechceš :smich: to je za trest! Už se těším, že snad za pár let budu tyhle věci dělat v teplé garáži....
No aspoň,že se to jaro blíží. Já si pak všechno radši tahám na zastrižený trávník než se válet v bordelu ve stodole :smich:
Ale máknul sis viď? Snad se Ti teď Zetor odmění celou sezónu bez poruchy.... jenže ty máš sezónu stejně celej rok :smich:
Hinomoto N249

j.kubec
Příspěvky: 454
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#93 Nový příspěvek od j.kubec »

Tak zas tak hrozný to není, mám ve stodole panely. Velká výhoda je, že nad sebou mám rámy a na ně jde zavěsit i docela velká váha. Do dílny kam jsem jezdil, byla podlaha asi i horši než mám. Panely si před operací zametu, ale na technice je bordelu dost :) .
Nyní tam mám najetou Fábku a provádím přípravu na technickou.
Dnes byla menší prácička a test za provozu. Elektrikáři zahrabali plošinu. Test dopadl úspěšně, jen mám pocit že se do brzdového potrubí dostala menší vzduchová bublinka, tak ještě budu odvzdušňovat.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1185
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#94 Nový příspěvek od sita »

Ahoj, zaujalo mě to s tím rozmetadlem. Plánuju si zrovna RUR5 pořizovat, ale nemám s tím žádné zkušenosti. Z videi na YT se mi zdá, že drtí a rozhazuje slušně, tobě házelo velký hroudy? Potřebuju rozhazovat po loukách, na podzim, bez zaorání tak, aby se to do jara "vstřebalo".

Tohle mi přijde jako ideální, tobě to takhle nefungovalo?
https://www.youtube.com/watch?v=rAbNT7ZrMS0

Soused má nějaký malý, dřevěný, cca jako máš ty, taky dvě rozmetací hřídele, akorát nemá paprskový ty lopatky, ale má je takový jakoby plný a to teda nedrtí tu hmotu nic moc.

Máš někde třeba fotky nebo video jak ti rozmetalo RUR5 a tohle?

red.bill
Příspěvky: 2114
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#95 Nový příspěvek od red.bill »

U RUčka záleží jak moc je odjetý, ne u všech funguje štelování posuvu. Pak taky na hmotě kterou rozhazuješ, jinak jde "kompost", jinak to hází čerstvej hnůj... když se to přes zimu nerozpadne, na jaře to roztaháš smykem toho bych se nebál... je spíš otázka jestli potřebuješ přihnojit nebo jestli by nebylo lepší udělat obnovu. Ta ne všude jde udělat a někde(chko atd.) je to voser, že to nikdo radši nedělá...

j.kubec
Příspěvky: 454
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#96 Nový příspěvek od j.kubec »

Mám ještě zatím obě, RUR5 asi půjde do šrotu. Případně kdyby někdo chtěl náhradní díly, tak ho velice rád přenechám. RURka mají jeden zásadní problém a to je konstrukce z na ohýbaných plechů, nikterak silných. Každé rozmetadlo mělo problém se zcela shnilým zadkem a i u oje to odchází. To je první problém. Další je časté poškození podávání a pevně nastavené bez snadné možnosti přestavení. No a ten největší problém jsou rolny a často přeskakující řetězy. RURka jsem měl dvě a obě ty samé problémy.
Rozhazovalo celkem slušně sypký materiál. U hnoje ušlapaného do ovcí z vysoké podestýlky se stávalo, že vyhazuje větší kusy a pak se muselo jezdit s bránama. To je celkem snadné řešení.
No a nyní proč zrovna Krone Optimat. V mém oblíbeném bazaru byli v nabídce čtyři kousky rozmetadel. Toto jediné splňovalo nejlépe moje požadavky. Není to vysoká potvora, nosnost 4,5t, dva rozmetací válce a to hlavní snadná opravitelnost i rámu. Na rozdíl od RUR, kde jsou lisované plechové profily, je vyrobené z jeklů a úček, které by neměl být problém nahradit. Podlahy jsou dřevěné, také snadno opravitelné a mají podobnou výdrž jako 2mm plech.
No a velké překvapení bylo velmi jemné rozhazování a to není ani tolik ovlivněné rychlostí posuvu, jako spíš dvěma válci. Jediná nevýhoda je menší šíře záběru. Optimat umí posuv na oba směry, protože je stavěný jako rozmetadlo hnoje, i jako samo sběrací vůz na krmení, po výměně zadního ústrojí. A jako bonus, bylo překvapení že nemá problém rozházet i slámu neřezanou z rozbaleného balíku, nebo osekanou trávu z kompostu s délkou cca 1m. Při obojím se RUR rozmetadlo někde zacpalo, nebo se tento materiál natočil na hřídele. Proto jsem musel RURku stále čistit, aby se nikde nic nenatáčelo. Optomat se naloží a rozhází a nic není potřeba čistit, pouze na konci ho obejdu, abych neztrácel zbytky.
Jediné čeho lituji, že jsme doma takové či podobné rozmetadlo neměli dříve a mořil jsem se s RUR 5.

oakenfold
Příspěvky: 329
Registrován: stř říj 20, 2010 7:58 pm
Bydliště: Vamberk

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#97 Nový příspěvek od oakenfold »

Musíš brát v potaz, že každé RUR 5 má za sebou tisíce tun rozházeného hnoje a tudíž je to vylágrovaný. A pokud se to po sezoně pořádně neumylo a neuklidilo pod střechu, tak je jasné, že to je shnilý. Hnůj je pro kov žiravina, proto se dávaly i ty dřevěné podlahy a nebo z nerezu.
Z7711, Z3011, Z Super P, Nakladač Nujn 100, Bss 3,5t, Bss P73S, RUR 5

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1185
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#98 Nový příspěvek od sita »

Diky, asi uz rozumim o co jde. Me se RUR5 libi i proto, ze si myslim, ze uveze vic, nez tyhle mensi rozmetadla. Mam nektery louky i dal, takze cim vic se najednou uveze tim lip. Nebo jake rozmetadlo byste mi pro tento ucel doporucili? Zapravovat to do zeme, delat obnovy luk zatim neplanuju, na to jeste nemam vybaveni...

A jeste dotaz - ma nejaky smysl resit RUR55, pripadne RUR60? Lisily se ty rozmetadla v necem zasadne?

j.kubec
Příspěvky: 454
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#99 Nový příspěvek od j.kubec »

Menší rozmetadla? Jako to bych neřekl. Naložím na to mé stejně jako na RURko. Optimat je 4,5t RUR 5t rozdíl je zanedbatelný. V bazaru co nakupuji v té době byla i 8t jen to byla taková vysoká koza a do roklí se mě nehodila. Jinak je běžně 6t a má to stejnou ložnou plochu jako RUR5. Dobrej bazar ti sežene co potřebuješ na míru z Německa, když nemají skladem. Takto ně dovezli i kombajn. Těch typů co se vyrábělo je hodně i nabídka je široká.

Pavel.T
Příspěvky: 1186
Registrován: sob led 19, 2013 5:19 pm
Bydliště: Náchod venkov

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#100 Nový příspěvek od Pavel.T »

Rozmetadlo moc pěkné 8) Jak je to s náhradními díly?
Jinak tvé vlákno se mi líbí že to dáváš taky tak postupně do kupy po částech ty traktory, dělám to podobně, každý rok něco a za chvíli už z toho bude kompletní go :typek:

red.bill
Příspěvky: 2114
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#101 Nový příspěvek od red.bill »

Lišily se v detailech. První bylo myslím RU5, napínala se každá strana pásu zvlášť(tj. 4x napínák), pásy mají hustě plechový příčky, rozmetací stůl 4x nízká vrtule na 6hran(rády se protočily když už měly něco za sebou), přetěžovací spojka buď vůbec nebyla nebo byla až vzadu u hlavní skříně. Pak přišlo RUR5(55) jiný napínáky(centrálně naboku každý pás zvlášť), pásy s příčkama z jeklů a řidčeji, stůl 4x vysoká vrtule na drážkách, přetěžovací spojka na oji. RUR60 má jiný stůl, jen dvě lopatky, a už myslím má normální náhon s homokineťákem a ne tu "houpačku" s dvojkřížem... ale po těch letech provozu to může být kombinace všeho, stoly se dají bez potíží zaměňovat... čechrače taky. Pás na novější rozmetadla jde použít jakýkoliv, na RU5 jde jen ten hustý s příčkama z plechu, ten novější jeklový pás tam sice jde taky ale je to trochu prasečina, jsou tam jinak rolny na napínání a příčky na ně najíždí(jeklový příčky jsou navařený na stojatým článku), s původním pásem jde v rolnách jen řetěz(plechový příčky jsou navařený na ležatým článku).

Je to spíš o tom kolik můžeš/chceš investovat a jestli máš z čeho vybírat... nedělej si iluze, 5t na nich nikdo nevozil, se nakládalo co se vešlo... takhle tu bylo fungl rur5(55) na něm nízký nástavky(však je to nový, to musí vydržet) tak dlouho dokud se nezlomilo...

j.kubec
Příspěvky: 454
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Zetory a jiné od J. Kubce

#102 Nový příspěvek od j.kubec »

Náhradní díly? Jako asi stejně s RUR, ložiska jsou běžné a jinak mě nic nenapadá co bych jinak potřeboval. Vše je jednoduché a postačí svářečka, flexa a něco na podlahu od nářadí na dřevo.
Techniku opravuji podle potřeby, co klekne, to se dá dohromady. 7245 provozuju již 13 let, 5245 máme doma od 93. No a ostatní postupně dle potřeb.

Pochopitelně nevážím co naložím, ale porovnávám co jsem nacpal na RUR 5 a co nacpu na Optimu. Ložnou plochu mám menší o 1,5m2, ovšem vejde se víc na výšku o 40cm tím to v pohodě doženu. Za mě je důležité že RUR má problém s neřezanou slámou a stále se něco natáčelo na hřídele. Toto rozmetadlo bylo vymyšlené na senáže a vše krátké. Bylo poplatné své době. Němci to vymysleli na sušené seno a pro malé farmáře.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 5211-7745“