Jojova 6045

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#91 Nový příspěvek od jojo7011 »

Pavel píše:tak tam zrovna dej cerpadlo zvetsi litrazi když bude nakladac
Presne to mam v plane.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#92 Nový příspěvek od jojo7011 »

Nova elektrovyzbroj uspesne dokoncena. Tahalo sa to dlho cca. 3 tyzdne, kedze mne sa uz nechcelo a aj traktor musel robit fusky ( pendlovacky s vleckou, nakladanie zirafou a mulcovanie ), ale nakoniec sa podarilo. S tou elektrikou to dopadlo nejak tak. Inspiroval som sa tunajsim forom ( uz si nepamatam, ze ktory to bol clen ) a podla jeho vzoru som namontoval na radiator kurenia ventilatory z pocitaca. Blinkre som prerobil na elektronicky prerusovac z Felicie. Vyhodil som tu nestastnu packu Lucas. Vsetky el. vodice su nanovo potahane. Poistkovu skrinku som nahradil novou uz na nozove poistky, a porozdeloval som jednotlive obvody. Poistky co este niesu osadene su predpriprava na pracovne LED svetla a zadnu hmlovku, dalej pre joystick ( 3 funkcia na CN ) a autoradio ( pribudne mozno casom ).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#93 Nový příspěvek od jojo7011 »

Konecne som domontoval skrinky na naradie ktore mi tak velmi chybali. Este davnejsie som namontoval budik na tlak oleja, len som ho zabudol odfotit, tak ho sem davam teraz. Je to celkom zaujimave sledovat co sa deje s tlakom oleja. Kazdych cca. 30s mrknem na teplomer a tlak oleja. Som taky bizovnejsi pri praci.

Obrázek Obrázek Obrázek


A nakoniec nejake finalne fotky zastavby originalneho hydrostatickeho riadenia Danfoss. Bola to fakt riadna fuska. Oproti tomu Polsko-Cinskemu co som tam doteraz mal sa to sprava trochu lepsie, ale zialbohu aj napriek vymene servocerpadla so zvacsenou litrazou ide otacat volantom na volnobeh pri zohriatom motore stale tazko. Je to o trosicku lepsie ako to bolo predtym.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#94 Nový příspěvek od jojo7011 »

Aby som nezabudol. To ocelove sitko co som dal pred chladic funguje bezvadne. Paradne sa neho chyta bordel hlavne pri koseni. Je to parada som velmi spokojny. Este keby sa ta demontaz / montaz koly vycisteniu dala nejako zjednodusit. Nejde to zle, len pri vyberani a opatovnom montovani naspat na chladic sa stym treba trochu pohrat, co ma zbytocne zdrziava. Vyfukam sitko aj chladic a ide sa dalej 8)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#95 Nový příspěvek od jojo7011 »

Chystam sa vymenit cerpadlo hydrauliky za silnejsie so 42 L prietokom. Co mam preventivne vymenit pri tejto prilezitosti? Samozrejme tesnenie pod veko, nasavaci filter a nahonovu spojku. Este nieco? Za uzitocne rady vopred dakujem.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#96 Nový příspěvek od jojo7011 »

Dnes som bol na mensi nakup v Drienove a prednedavnom som trochu blbol v dielni s tym vekom hydraulickeho cerpadla co sa mi podarilo zohnat. Kupil som Polske cerpadlo Hylmet 42 litrove a poistak zoradeny na 175 Bar. Chcem sa spytat, ze kolo prevodoveho oleja ide do prevodovky, portalov, prednej napravy a reduktorov. Nech pri tejto prilezitosti vymenim naplne. Chcem vediet, ze kolko litrov PP80-tky mam vlastne kupit? 30 litrov bude dost?
Moja dalsia otazka z nie, ze ci je lozisko a semering zadnej strany vyvodoveho hriadela rovnake pre pevnu aj vymenitelnu koncovku? Pretoze v katalogu som nasiel iba pre hriadel s vymennou koncovkou. Lozisko by malo byt 6208 a semerig 40x72x12 aspon teda pre hriadel s vymennou koncoukou. Lenze ja mam hriadel s pevnou koncovkou a neviem ci to je rovnake. Dalej by som rad dostal aj odporucanie od skusenejsich, ze co vsetko mam pri tejto prilezitosti vymenit ( suciastky ) aj ake servisne ukony mam spravit, ked bude vypusteny olej z prevodovky a veko hydraulickeho cerpadla dole. Za cenne rady vopred dakujem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Jojova 6045

#97 Nový příspěvek od sita »

Ahoj, vidim ze se chystas pripojit pridavny rozvadec celniho nakladace zespoda, primo z vika, ze jo? Proc sis tam ale udelal 2 vyvody? Jak to planujes udelat?

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#98 Nový příspěvek od jojo7011 »

Ano, presne tak. Cez ten otvor ktory je navrtany a ma ofrezovanu dosadaciu plochu ( aby tesnili medene podlozky ) cez holender z hora toho kanala vijde plny tlak a prietok oleja z hydraulickeho cerpadla, najprv do rozvadzava pre CN do vstupu P ( CN bude mat prednost pred hydraulikou traktora ) a potom z rozvadzaca odijde dvomi vyvodmi. Cez nizkotlaky vystup T ( zatazitelnost 50Bar ) sa bude vracat olej spotrebovany hydraulikou CN naspat do prevodovky traktora cez tzv. nulku " 0 " ktoru ja nemam. Asi na to pouzijem nalievaci otvor hore na veku prevodovky. Z vyvodu pre vysokotlaky prepad z rozvadzaca CN ( t.j. olej ktory cez rozvadzac iba prejde dalej, nepouzije sa pre piesty CN ) sa vratim naspat do vika cerpadla do toho otvoru co bol iba zaslepeny stuplom z prednej strany traktora. Ten stupel som vysruboval, dorezal som tam zavit 16x1,5 hlbsie do toho kanala ( asi 30 mm za odbocku do traktoroveho rozvadzaca hydrauliky ) a vysustruzil som cervika ktoreho som tam zalepil. Namiesto stupla som tam nasruboval mufku na pripojenie hadice. To je cele. Cize celny nakladac bude nadradeny vsetkemu co je za nim t.z. pokial robis s nakladacom, nefunguje hydraulika traktora a opacne. Nepredpokladam vsak, ze by niekto pouzival aj CN aj hydrauliku traktore naraz v rovnakom case. Takze je to pohodicka. Vyhody su podstatne, kedze vyrazne sa zrychli pohyb vyloznika nakladaca, neobsadzujes si rychlospojky v zadu a nepretazujes hydraulicky rozvadzac traktora ( kocku ) olejom ktory by vtakomto pripade cez nu musel neustale cirkulovat do CN.

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Jojova 6045

#99 Nový příspěvek od pavel sk »

Co sa tyka naplni, tak len do prevodovky ti treba standardne 27 litrov, ale ak jazdis svahy, tak zvysena napln je 34l (ja pouzivam aj doma standardne napln 34l). Do portalov ide 1,5l do jedneho, takze 2X 1,5l. Do prednej napravy diferak 4l. Do reduktorov 2x po 0,5l. Co sa tyka gufera vyvodu, tak je (40X72X12) .

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#100 Nový příspěvek od jojo7011 »

Dik za info. A co sa tyka toho hydraulickeho cerpadla, co vsetko tam mam preventivne vymenit?

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Jojova 6045

#101 Nový příspěvek od pavel sk »

Hlavne O-kruzky na prechodke s veka do rozvodovky. A riadne utesni ustie sacieho sitka. Idem atam tiez O-kruzok. Skontrolovat mozes nahon cerpadla ci nema hriadelka s kolieskom vôlu v ihlickovych loziskach. A ak budes menit aj koncove lozisko PTO tak bacha na vymedzenie axialnej vôle.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#102 Nový příspěvek od jojo7011 »

Praveze to lozisko budem menit lebo pravdepodobne ono huci. Pri poslednych dvoch koseniach ma z toho gvilena z pod zadku uz hlava bolela. Zatial dik za rozumi.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#103 Nový příspěvek od jojo7011 »

Po dlhsom vahani a odkladani uz sa mi fakt strasne nechcelo, som sa pustil do prerabky cerpadla hydrauliky, upravy veka cerpadla hydrauliky a v neposlednom rade do vymeny huciaceho loziska vyvodoveho hriadela. Vezmem to postupne od konca. Dlho som si lamal hlavu s informaciou od clena pavel_sk, ze vyvodovy hriadel mam mat axialnu volu 2 az 3mm max. Nijak raz mi to nebolo po chuti zvlast mne co som vsetko zvyknuty vymedzovat na stotiny, niekedy az na tisiciny milimetra. Proste a jasne bol to nezmysel. Ked som to rozobral a zistil som ako to tam vsetko je poskladane tak som dospel k zaveru, ze zmienena axialna vola sa moze tykat predneho konca vyvodoveho hriadela II a to konkretne pevnej axialnej medzeri medzi spominanym prednym koncom hriadela a bronzovym puzdrom dnu v dutej hriadeli pre nahon hydraulickeho cerpadla. K tomu ucelu sluzia podlozky ( take prstence ) pred a za loziskom na hriadeli.

Po demontovani domceka so semeringom pod ktorym vobec nebolo papierove tesnenie iba fura cerveneho silikonu som pomocou stareho urvaneho kardanu a reverzneho kladiva dostal hriadel vonku z prevodovky ( skrine diferaku ). Islo to dost z tuha, takze diera v obale je OK. Vybral som segerku a dokladne vycistil dieru a dal som segerku naspat. Dutu hriadel nahonu cerpadla som podlozil kuskom dosticky aby jej zadny koniec nespadol dole a nevyskocila z radiacej vydlicky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Vylisoval som lozisko z hriadele a scothbriteom som v sustruhu zalestil plochu pre semering. Nasledne som samotnu holu hriadel strcil nadoraz dnu kolko isla do dutej hriadele a hlbkomerom som zmeral axialnu vzdialenost zadneho konca hriadela od obalu. Potom som naspat nasadil povodne vymedzovacie kruzky, nalisoval nove lozisko 6208 Koyo a zacvakol segerku. Nalisoval som hriadel naspat dnu do prevodovky po az po segerku. Znovu som zmeral hlbkomerom axialnu vzdialenost zadneho konca hriadele od obalu. Vysla mi tam pevna axialna medzera 2,5 mm co je podla Pavla_sk OK. V domceku som vymenil semering za novy. Podlozkami som vymedzil pritlak domceka na lozisko, nasadil papierove tesnenie a dotiahol domcek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Hotovo. Na sucho som vyskusal zrsadit vsetky polohy packy aby som mal istotu, ze mi nevyskocila radiaca vidlicka a kdesi cosi, nedrhne. Vsetko zda sa byt v poriadku. Teda aspon zatial. Uvidim co to spravi v zatazi, ale malo by byt uz ticho, kedze uz ked som otacal hriadel iba tak rukou za koncovku, tak to bolo oproti staremu lozisku uplne tichucko. Koncovka ( hriadel ) nema ziadnu axialnu volu. Moznoze stotinku milimetra.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#104 Nový příspěvek od jojo7011 »

Davam, sem navod ako upravit veko hydraulickeho cerpadla na Zetor UR1, tak aby z neho bol priamo vyvedeny vystup a vstup. Co sa hodi napr. pre pridavny rozvadzac na rozsirenie vonkajsich hydraulickych okruhov traktora, alebo pre celnu hydrauliku, rampovac, celny nakladac a pod. Vyhodu to ma v tom, ze rychlospojky vonkajsieho okruhu hydrauliky traktora niesu zbytocne trvalo obsadene a dalsi benefit je, ze napr. v mojom priade ide do rozvadzaca celneho nakladaca plny tlak a prietok oleja z hydraulickeho cerpadla v rozvodovke. Cize prietok oleja nieje zbytocne uskrteny hydraulickym rozvadzacom traktora cim sa vyrazne spomali praca pridavneho zariadenia. Pridavne zariadenie napr. celny nakladac je v tomto pripade nadradeny ( ma prednost / prioritu ) pred hydraulikou traktora. V mojom pripade sa jedna konkretne o upravu veka zo 4 modernizacie UR1. U novsej 5 a 6 modernizacie UR1 je to ocosi zlozitejsie, kedze olejovy kanal vo veku ma o dost tensu stenu, ale princip je rovnaky. Strasie modernizacie UR1 by mali mat rovnake veko ako som upravoval ja. Napad to nebol moj nechal som sa inspirovat clenom pavel_sk, len som to este trochu zjednodusil.

Ako prve je potrebne odvrtat dieru do vytlacneho kanalu vo veku cerpadla. Ja som ju rozmeral tak aby mi vychadzala presne medzi dva diery pre sruby co drzia veko o rozvodovku, aby sa mi dobre srubovali sruby. Neskor som zistil, ze som ju mohol navrtat este viac do zadu, ale na funkcosti to neubera v zhladom k tomu, ze sa jedna o nestalcitelne prudenie. Potom som slepim zavitnikom narezal dnu do navrtanej diery zavit 16x1,5 ( alebo MF16 ), co je rovnaky ako v zaslepke na prednom konci kanala a takisto koly nedostatocnej hrubke steny kanala asi najvacsi mozny. Nakoniec som zafrezoval rovnu plosku aby mala o co tesnit medena podlozka. Fotky z frezovania bohuzial nedodam, kedze som bol tak zapaleny do prace, ze som zabudol na telefon strceny vo vrecku.
Obrázek Obrázek

Do otvoru pre zaslepku predneho konca kanala som dorezal zavit 16x1,5 este asi o 20mm hlbsie do kanala, tak aby som sa dostal za odbocku z vytlacneho kanala ktora pokracuje do trubky v rozvodovke.
Obrázek Obrázek

Na inbusovu skrutku M10 ktora ma priemer hlavicky presne 15,8mm som na sustruhu narezal zavit 16x1,5 a potom som ju odpichol. Vzikol mi tym cervik na predelenie povodneho vytlacneho kanala vo veku cerpadla hydrauliky.
Obrázek Obrázek Obrázek

Cervika som zasruboval na lepidlo na loziska Loctite 638 do predneho konca vytlacneho kanala do veka cerpadla. To lepidlo dokaze vyplnit az 0,25mm medzeru cize spolahlivo vyplni priestor medzi zavitami. Cize cervik ma zarucenu 100% tesnost a zaroven je poisteny proti samovolnemu povoleniu.
Obrázek Obrázek Obrázek

Do takto upraveneho veka som zasruboval mufku do predneho konca kanala a do diery som zasruboval holender s okom. Hotovo. Veko je upravene.
Obrázek

Koly tomu ze este bude nejaky cas asi 2 - 3 tyzdne trvat kym mi dodaju mnou objednany celny nakladac, tak som kuskom hadicky a kolenom spravil docasny by-pass kanala aby mi za ten cas fungovala hydralika. Pri montazi CN by-pass zrusim a napojim tam hadice pre rozvadzac CN.
Obrázek

Ako dalsi logicky krok nasledovala vymena povodneho cerpadla hydrauliky s prietokom 25 litrov a poistnym ventilom na 160Bar za cerpadlo so zvacsenym prietokom na 42 litrov a poistnym ventilom nastavenim na tlak 175Bar od Polskej firmi Hylmet. Menil som to koly tomu aby CN zdvihal rychlejsie a aby aj takisto zdvihol vacsiu hmotnost. Na fotke je povodne veko so starym cerpadlom a pojistakom.
Obrázek

Po osadeni noveho cerpadla do upraveneho veka som chcel namontovat predtym dokladne vycisteny nasavaci filter cerpadla. A tu nastal znacny problem. Vsimol som si ze nasavanie hrdlo do cerpadla a ustie filtra na seba nesadnu. Bolo to posunute asi o 5mm na stranu do prava. Tak si vravim reku sa poliak netrafil s otvorom v cerpadle. Lenze filter som prilozil na povodne cerpadlo a tiez to nepasovalo. Rovnako to nesedelo o 5mm do prava. Zaujimave ze to tomu borcovy co to skalal vobec neprekazalo. Filter prakticky neplnil svoju ulohu, kedze cerpadlo si prisavalo mimo filter. Tak reku asi to bude zjavne nejaky cinsky filter a Li Tien a Cu Wanom sa netrafili do rozmeru. Kupil som teda novy filter od Polskeho producenta a cely nateseny som utekal domov. Ako som hned zistil ani ten novy nepasoval. Tiez, presne ten isty problem ako s povodnym filtrom. Po preskumani detailov som rozhodol, ze ked fiter ma plnit svoju funkciu musi ustie filtra sediet presne na nasavacie hrdlo cerpadla. Zacal som teda pilnikom prepilovavat dieri v drziaku filtra az mi to na seba presne sadlo. Nastal dalsi problem. Uz mi nepasoval klobucik na filter. Tak som odsekol bodove zvari a posunul som ho podla potreby a naspat zaheftoval. Lenze cele sa to posunulo o 5mm a uz som si nebol isty ci sa to dnu v rozvodovke nebude niekde o nieco skrtat. Takze nasledovala zborka len tak bez tesnenia na sucho. Nastartoval som traktor a vyskusal zaradit vsetky polohy packy a aj som sa presiel zopar metrov po dvore ci sa o to nebude skrtat tanier diferaku. Po odmontovani som nezistil ziadne vizualne znamky nejakeho oteru, tak som usudil, ze to tak moze ostat. Reku zlozim filter a pokracujem dalej. Nastal dalsi problem. Ustie filtra ma o dost mensi priemer otvoru ako nasavacie hrdlo cerpadla a O kruzok by cerpadlo okamzite zhlto a ani by to samozrejme netesnilo. Tak som tam nasukal 3mm hruby O kruzok a nejako do zlozil. Ci to bude dokonale tesnit neviem, ale viac som uz spravit nevladal.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Aby som nezabudol na jednu dost podstatnu vec. Vyzihal som vsetky medene podlozky. Pod holendre, aj pod sruby. Nahodil som trubku a novy pojistak nastaveny na 175 Bar.
Obrázek

Dalej som vymenil prakticky vsetko co sa tyka nahonu cerpadla. Puzdra, ihlickove loziska, hriadelku, ozubene kolo, spojku. Povodne ozubene koliesko malo velky loker na hriadelke. Veci som kupil, ale mali uzz len Polske, tak uvidim ze ako dlho to vydrzi. Aby som vylisoval stare a nalisoval nove puzdra, musel som si vysustruzit pripravky. Potom som to uz len vsetko pomastil olejom a poskladal.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Na skusku som nasadil nove papierove tesnenie veka cerpadla a zistil som, ze to nove cerpadlo je trochu odlisne a bolo nutne malinko zastrihnut do tesnenia aby si presne sadlo. Vid. na foto vyznacene v cervenych kruzkoch.
Obrázek

Ocistil som prepojovaci prsten vytlacneho kanala z veka hydraulickeho cerpadla do rozvodo ktrubky v rozvodovke a nasadil na neho nove O kruzky. Netreba zabudnut na dokonale ocistenie a odmastnenie vsetkych stycnych ploch, vycistit vsetky sruby a vsetky zavity a jemne namazat olejom O kruzky a takisto otovory prepojovacieho kanala na obidvoch stranach. Papierove tesnenie som z obidvoch stran decentne natrel silikonom na motori.

Obrázek Obrázek

Konecne nasledovala montaz veka s cerpadlom na rozvodovku.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a je hotovo. Nalial som olej a vyskusal som hydrauliku ci funguje. Len tak na prazdno dviha ramena odhadom 2x rychlejsie
ako predtym. Zatazene som to este neskusal, tak dam vediet ako sa to sprava, ked zdvihne napr. mulcovak.
Naposledy upravil(a) jojo7011 dne ned srp 25, 2019 11:07 pm, celkem upraveno 1 x.

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Jojova 6045

#105 Nový příspěvek od pavel sk »

Tie Polske sacie sytka na ziadne cerpadlo nesedia. Uz som sa aj ja stretol s tym ze nepasovali. Musel som opatrne odseknut ten pliesok s dierami a podla stareho ho posunut a pribodovat ho spät. Potom sedela aj pôvodna clona (kritka). Inak pekna praca 8)
Naposledy upravil(a) pavel sk dne ned srp 25, 2019 11:18 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 5011-7045“